Sztuczna inteligencja pomaga odczytywać myśli pacjentów. "Sprawdzamy, jakie są możliwości wykorzystania tych metod na ogóle populacji"

Źródło:
Fakty o Świecie TVn24 BiS

Czy sztuczna inteligencja jest w stanie odczytać to, co dzieje się w umyśle człowieka? Naukowcy z Singapuru twierdzą, że ich technologia jest w stanie to zrobić. Pod warunkiem, że ma odczytać myśli konkretnego człowieka. To rozwiązanie ma być rewolucją choćby dla pacjentów, którzy nie są w stanie mówić. 

Do tego, żeby z wyjątkową dokładnością przeszukiwać cudze myśli, jeszcze nam daleko, ale w ostatnich miesiącach naukowcy zrobili ważny krok naprzód. Badania prowadzone w Singapurze są nieinwazyjne i bezbolesne. Tylko po prostu bardzo długo trwają, więc pacjentowi może się zacząć nudzić. Muszą się oni przygotować na długie leżenie w rezonansie magnetycznym. - Mnie samego ciekawi to, co dzieje się w moim mózgu. Jak wyglądają moje myśli. Dlatego się zgłosiłem - wyjaśnia Li Ruilin, uczestnik badań.

Sztuczna inteligencja. Technologia rozpoznawania twarzy
Sztuczna inteligencja. Technologia rozpoznawania twarzyReuters Archive

Przebieg badania

Podczas badania mózgu pacjentowi pokazywane są różne obrazy - przedmioty codziennego użytku, zwierzęta, żywność, sytuacje społeczne. Kilka tysięcy zdjęć i rysunków. W czasie tej prezentacji naukowcy rejestrują reakcje mózgu na te bodźce - obserwują, które obszary się uaktywniły, a które pozostały bierne oraz jakie emocje wzbudził dany obraz. Kolejny etap to analiza danych i tworzenie indywidualnego modelu aktywności mózgu konkretnego pacjenta. - Po tym, jak zgromadzimy wystarczająco dużo danych, będziemy mogli stworzyć model reakcji twojego mózgu. Sztuczna inteligencja - w ten sam sposób, w jaki ChatGPT rozumie ludzką mowę - nauczy się tłumaczyć aktywność twojego mózgu na obrazy - wyjaśnia Jiaxin Qing z Uniwersytetu Chińskiego w Hongkongu, kierownik badania.

Po opracowaniu modelu na podstawie skanów mózgu sztuczna inteligencja potrafi wywnioskować, jakie obrazy przedstawiono pacjentowi, który wcześniej spędził wiele godzin w rezonansie, a sposób funkcjonowania jego mózgu został szczegółowo poznany. Na razie o czytaniu w myślach przypadkowej osobie nie ma mowy. - Sprawdzamy, jakie są możliwości wykorzystania tych metod na ogóle populacji. Obecnie jednak dostępne możliwości gromadzenia i przetwarzania danych, a także ogromna różnorodność ludzkich doświadczeń i różnice w anatomii i funkcjonowaniu mózgu, sprawiają, że to bardzo trudne. Potrzebujemy jeszcze 5-10 lat - szacuje profesor Juan Helen Zou z National University of Singapore.

Sztuczna inteligencja służy do tworzenia deepfejków, ale może też je rozpoznawać. "Musimy bardzo uważać"
Sztuczna inteligencja służy do tworzenia deepfejków, ale może też je rozpoznawać. "Musimy bardzo uważać"Jacek Tacik/Fakty TVN

Potrzeba rozwiązań

Podobne badania prowadzone są w wielu ośrodkach na całym świecie. Stosowane są różne bodźce, bo uczestnicy nie tylko oglądają obrazy, ale też filmy, słuchają muzyki lub podcastów. Efekty tych eksperymentów mogą mieć ogromne znaczenie dla pacjentów po wypadkach, unieruchomionych czy sparaliżowanych, którzy nie mają władzy nad własnym ciałem. Sztuczna inteligencja mogłaby się nauczyć odczytywać ich potrzeby, mogłaby, zgodnie z ich wolą na przykład poruszać protezą. W przyszłości, interpretując aktywność mózgu w czasie snu, sztuczna inteligencja mogłaby też odtwarzać sny. Ale najpierw pacjent musi udostępnić naukowcom swoje myśli i emocje.

- Zapewnienie prywatności jest dla nas bardzo ważne. Ludzie mogą się obawiać, w jaki sposób zebrane informacje będą gromadzone czy wykorzystywane. Dlatego stosujemy się do bardzo rygorystycznych wytycznych wynikających z etyki prowadzenia badań naukowych i z prawa - zapewnia Juan Helen Zhou.

Ogólnoświatowych regulacji dotyczących konkretnie sztucznej inteligencji jeszcze nie ma, dlatego jesienią w Wielkiej Brytanii ma się odbyć pierwsza wielka konferencja dotycząca etyki i bezpieczeństwa prowadzenia badań. - Sztuczna inteligencja ma ogromny potencjał, który może zrewolucjonizować nasze życie. Niesie wielkie możliwości, ale też poważne ryzyko. Celem szczytu będzie zgromadzenie państw i firm zajmujących się sztuczną inteligencją w jednym miejscu i wypracowanie choćby ramowego porozumienia. Potrzebujemy przestrzeni do wymiany doświadczeń i poglądów, żeby ograniczyć ryzyko i zmaksymalizować korzyści - zapowiada Matt Clifford, ekspert do spraw nowych technologii, współorganizator konferencji.

Organizatorzy konferencji tłumaczą, że sztuczna inteligencja bezpowrotnie zmieni nasze życie. Wymiana doświadczeń i poglądów, ustanowienie formalnych ram współpracy ma ograniczyć ryzyko i zmaksymalizować korzyści.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVn24 BiS

Pozostałe wiadomości

Ostatnie dni kampanii wyborczej zdominowały sprzeczne wersje kandydata Karola Nawrockiego i jego sztabu w sprawie jego mieszkań. Kandydat PiS na prezydenta najpierw powiedział, że ma tylko jedno mieszkanie. Dziennikarze to sprawdzili - i tak wybuchła afera związana z mieszkaniem w Gdańsku, które Karol Nawrocki w niejasny sposób przejął od starszego, schorowanego mężczyzny. Teraz dziennikarze Interii dotarli do umowy, w której Karol Nawrocki zobowiązał się opiekować panem Jerzym. Wiadomo, że tego nie robił.

Karol Nawrocki nie dotrzymał umowy z panem Jerzym. Na każde kłamstwo są dowody

Karol Nawrocki nie dotrzymał umowy z panem Jerzym. Na każde kłamstwo są dowody

Źródło:
Fakty TVN

Eksperymenty rodem z polskich szkół zostaną wykonane przez polskiego astronautę na orbicie, w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Nauka sięga gwiazd - to wiemy od dawna - ale tym razem to pomysły polskich uczniów okazują się nieziemskie.

Pomysły polskich uczniów polecą w kosmos wraz z polskim astronautą Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim

Pomysły polskich uczniów polecą w kosmos wraz z polskim astronautą Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim

Źródło:
Fakty TVN

Kosmos 482, czyli radziecka jeszcze sonda kosmiczna, która według wstępnych prognoz miała wejść w atmosferę nad terytorium Polski, ostatecznie ominęła nasz kraj. Rosjanie poinformowali, że jej części spadły do Oceanu Indyjskiego.

Radziecka sonda kosmiczna Kosmos 482 ostatecznie ominęła nasz kraj i spadła do Oceanu Indyjskiego

Radziecka sonda kosmiczna Kosmos 482 ostatecznie ominęła nasz kraj i spadła do Oceanu Indyjskiego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ta zbrodnia była szokiem, a teraz szokujące jest wszystko, czego się dowiadujemy o zabójstwie na Uniwersytecie Warszawskim. Napastnik, 22-letni Mieszko, student wydziału prawa, został aresztowany przez sąd na trzy miesiące. Ma przejść badania stanu psychicznego. Pani Małgorzata, portierka, była przypadkową ofiarą.

"Była taką osobą, która bardzo się troszczy o rodzinę". Jest zbiórka na rzecz rodziny pani Małgorzaty, zabitej na UW

"Była taką osobą, która bardzo się troszczy o rodzinę". Jest zbiórka na rzecz rodziny pani Małgorzaty, zabitej na UW

Źródło:
Fakty TVN

Gdy zaczynało się konklawe, niewielu wymieniało kardynała Roberta Prevosta w gronie faworytów na papieża. Nawet teraz publicyści zajmujący się tematyką kościelną mówią wprost, że "przeciętny Amerykanin nigdy w życiu nie słyszał nazwiska Prevost". Jednocześnie media w Stanach Zjednoczonych przywołują słowa jego brata. Twierdzi on, że gdy Robert był kilkuletnim dzieckiem, jedna z sąsiadek powiedziała o nim, że zostanie on pierwszym amerykańskim papieżem. Brat zresztą czuł podobnie.

"W dzieciństwie bawiliśmy się w mszę". Leon XIV już jako dziecko usłyszał, że będzie papieżem

"W dzieciństwie bawiliśmy się w mszę". Leon XIV już jako dziecko usłyszał, że będzie papieżem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS