Światowe media komentują ułaskawienie Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W starciu z Donaldem Tuskiem polski prezydent zrobił zwrot o 180 stopni i przy okazji poniósł znaczącą porażkę - tak ostatnie wydarzenia w Polsce opisuje portal Politico. Chodzi o decyzję Andrzeja Dudy o ułaskawieniu Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Zagraniczna prasa podkreśla, że ten temat jest jednym z pól zaciętej konfrontacji nowej polskiej władzy z poprzednią.

Prezydent Polski ponowie ułaskawił dwóch polityków z poprzedniego rządu - to właśnie na ten fakt zwracają uwagę zagraniczne media, przypominając, że Andrzej Duda, nawet gdy po raz drugi zastosował prawo łaski wobec skazanych szefów CBA, cały czas utrzymywał, że jego pierwsze ułaskawienie wciąż pozostaje w mocy. "Duda ułaskawił ich już w 2015 roku i zapewniał, że nie może tego zrobić ponownie" - pisze redakcja Associated Press News.

CZYTAJ WIĘCEJ: "Kazali sfałszować podpis". Za co skazano Kamińskiego i Wąsika

Wtorkową decyzję Andrzeja Dudy, której konsekwencją było wypuszczenie na wolność dwóch polityków PiS skazanych prawomocnym wyrokiem, portal Politico jednoznacznie ocenił jako porażkę. "To znacząca porażka polskiego prezydenta, który początkowo twierdził, że wcześniejsze ułaskawienie wystarczy, by uniknąć więzienia dla dwóch polityków PiS. Ich sprawę podchwycili zwolennicy partii, twierdząc, że obaj byli więźniami politycznymi" - oceniają dziennikarze.

Zarówno dziennikarze Politico, jak i agencja Reutera zwracają uwagę, że Andrzej Duda od kilku tygodni znajdował się pod rosnącą presją ze strony przywódców Prawa i Sprawiedliwości, by podjąć właśnie taką decyzję. "Prezydent Polski ułaskawił dwóch członków byłego rządu (...) zgodnie z żądaniami głównej opozycyjnej partii Prawo i Sprawiedliwość, która utraciła władzę w zeszłym miesiącu" - czytamy w depeszy agencji Reutera.

Media brytyjskie podkreślają, że spór o Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika jeszcze bardziej uwydatnia chaos sądowy, w jakim znajduje się obecnie Polska. "Zmiany systemowe wprowadzane przez PiS - z których wiele zostało uznanych przez polskie i europejskie sądy za nielegalne - w efekcie doprowadziły do ​​powstania podwójnego reżimu prawnego" - zwraca uwagę "The Guardian".

Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik ułaskawieni (materiał ze stycznia 2024 r.)
Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik ułaskawieni. W środę zostali przyjęci w Pałacu PrezydenckimArleta Zalewska/Fakty TVN

Kluczowy punkt sporny

To ewolucja czy rewolucja - pyta się w felietonie dla "Guardiana" brytyjski historyk Timothy Garton Ash, podkreślając, że świat powinien wyciągnąć wnioski z obecnej sytuacji w Polsce, bo "przywrócenie demokracji jest jeszcze trudniejsze, niż jej utworzenie".

"Ostatnie tygodnie w polskiej polityce były dramatyczne, gniewne, a czasem dziwaczne. Dwóch byłych ministrów skazanych za fałszowanie dokumentów podczas pełnienia funkcji publicznych, znajduje schronienie w Pałacu Prezydenckim swojego partyjnego kolegi Andrzeja Dudy. Podczas jego nieobecności policja aresztuje ich i przewozi do więzienia. Prezydent mówi, że są "więźniami politycznymi", (...) PiS organizuje na śniegu protesty (...), a Jarosław Kaczyński nazywa ich bohaterami, których należy uhonorować najwyższymi odznaczeniami. Prawdziwie tragiczna i inspirująca przeszłość Polski jest zamieniana w groteskową parodię" - komentuje historyk.

Spór o dwóch polityków PiS wkracza w kolejną rundę - ocenia niemiecki "Tagesspiegel", a "Die Zeit" dodaje, że "losy Kamińskiego i Wąsika stały się kluczowym punktem spornym pomiędzy centrolewicowym rządem Donalda Tuska a narodowo-konserwatywnym PiS".

ZOBACZ TEŻ: "Kamiński i Wąsik nie są posłami. Prawo łaski nic nie zmienia". Prawnicy tłumaczą

"Der Spiegel" podkreśla, że choć polski prezydent formalnie nie jest członkiem Prawa i Sprawiedliwości, to cały czas pozostaje lojalny wobec partii. W podobnym tonie o ostatnich decyzjach Andrzeja Dudy piszą media francuskie. "Prezydent broni interesów PiS. Odkąd posłowie zostali aresztowani, partia i jej lojaliści mówią o 'więźniach politycznych'" - czytamy na portalu radia RFI.

Ten prawny dramat, jaki rozgrywał się w ciągu ostatnich tygodni, dobrze ilustrował ciągłe przeciąganie liny między nowym rządem Donalda Tuska a prezydentem Andrzejem Dudą - podsumowuje francuskie radio publiczne, a "Le Figaro" mówi o kolejnej już linii podziału między nowymi a starymi władzami Polski, które dziś wzajemnie przerzucają się oskarżeniami o łamanie zasad praworządności.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Pani Marlena 24 godziny na dobę będzie pacjentem słyszącym. Tylko ona i operujący lekarze wiedzą, w którym miejscu pod skórą został wszczepiony implant. Lekarze ze Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach pod Warszawą przeprowadzili pionierską operację. Mają powody do dumy.

Pierwszy na świecie implant słuchowy wszczepiany pod skórę. Przełomowa operacja w Kajetanach

Pierwszy na świecie implant słuchowy wszczepiany pod skórę. Przełomowa operacja w Kajetanach

Źródło:
Fakty TVN

Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa rozpatrzył 9 grudnia wniosek Prokuratury Krajowej o areszt wobec Marcina Romanowskiego. Obrońca polityka mecenas Bartosz Lewandowski poinformował, że sąd zastosował areszt wobec byłego wiceministra na okres trzech miesięcy. Zapowiedział odwołanie od tej decyzji sądu.

Sąd zdecydował o areszcie dla Romanowskiego

Sąd zdecydował o areszcie dla Romanowskiego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Te wydarzenia pokazują, że Federacja Rosyjska ma ograniczone możliwości oddziaływania na kilku teatrach jednocześnie - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera, odnosząc się do sytuacji w Syrii. Dodał, że z punktu widzenia regionalnego bezpieczeństwa i interesów Polski widzi "wiele potencjalnych zagrożeń".

Siewiera: Warto zwrócić uwagę na dwie kwestie. W obu mam wrażenie, że optymizm jest zbyt daleko idący

Siewiera: Warto zwrócić uwagę na dwie kwestie. W obu mam wrażenie, że optymizm jest zbyt daleko idący

Źródło:
TVN24

Za tydzień pokażemy osobę, która będzie reprezentowała inną wizję niż ci, którzy są już dzisiaj na rynku politycznym - zapowiadał w "Faktach po Faktach" europoseł Krzysztof Śmiszek (Lewica). W następną niedzielę jego formacja ogłosi nazwisko kandydata na prezydenta. Posłanka Monika Wielichowska (KO) przekonywała zaś, że Rafał Trzaskowski - kandydat jej ugrupowania - jest "ponad podziałami".

Lewica chce "uzupełnić ofertę". Śmiszek: ogłosimy osobę, która reprezentuje inną wizję

Lewica chce "uzupełnić ofertę". Śmiszek: ogłosimy osobę, która reprezentuje inną wizję

Źródło:
TVN24

Wielka szansa na pozyskanie nowych rynków kontra mordowanie europejskiego rolnictwa - takie argumenty pojawiają się w związku z umową o wolnym handlu między Unią Europejską a krajami strefy wolnego handlu w Ameryce Południowej. Umowa została właśnie wynegocjowana przez Komisję Europejską i państwa tworzące znaną jako Mercosur. Negocjacje trwały ćwierć wieku. Ursula von der Leyen chciałaby ogłosić sukces na starcie swojej kolejnej kadencji na stanowisku szefowej Komisji Europejskiej, ale może to nie być łatwe - spora część krajów Unii takiej umowy nie chce. Obawiają się zalania rynku tańszymi produktami rolnymi.

Komisja Europejska wynegocjowała umowę z Mercosurem. Czy powstanie mniejszość blokująca w UE?

Komisja Europejska wynegocjowała umowę z Mercosurem. Czy powstanie mniejszość blokująca w UE?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Nie pomogły ani "szczere" przeprosiny w orędziu do narodu, ani nieważne głosowanie nad jego impeachmentem. Prezydent Korei Południowej Jun Suk-Yeol opuści swój urząd - tak zdecydowała jego partia. Opozycja naciska, by stało się to jak najszybciej i by prezydent, który w zeszłym tygodniu zszokował świat nagle wprowadzając stan wojenny, odpowiedział za swoje czyny.

Yoon Suk-yeol zostanie zmuszony do ustąpienia ze stanowiska

Yoon Suk-yeol zostanie zmuszony do ustąpienia ze stanowiska

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS