Sukcesja na tronie duńskim. Księżna Maria w centrum zainteresowania mediów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ten weekend na duńskim dworze królewskim dojdzie do sukcesji. Królowa Małgorzata II formalnie podpisze abdykację i odda tron swojemu synowi. Fryderyk zostanie królem, a jego małżonka - Maria - królową. Obecnie to własnie Maria kradnie uwagę Duńczyków i mediów. Przyszła królowa pochodzi z Australii, a jej rodzice byli Szkotami.

Ostatnio taka sytuacja miała miejsce 500 lat temu. To wtedy król Danii przestał być królem z innego powodu niż śmierć. Teraz, pięć wieków później, dobrowolnie swój tron oddaje królowa Małgorzata II. Ogłoszenie abdykacji było ogromnym zaskoczeniem. - To była spora niespodzianka z dwóch powodów. Po pierwsze - królowa Małgorzata powiedziała wcześniej, że nigdy nie ustąpi, chyba że wydarzy się coś wyjątkowego. Po drugie - w Danii tradycją jest, że królowie i panujące królowe sprawują swój urząd aż do śmierci - wyjaśnia Lars Hovbakke Sorensen, historyk.

Powodem rezygnacji królowej Danii mają być problemy zdrowotne, ale też jej wiek i wiek jej następcy. Książę koronny Fryderyk ma już 55 lat i wydaje się być w pełni gotowy, by przejąć obowiązki po 83-letniej matce. - Może królowa chciała uniknąć sytuacji z Wielkiej Brytanii, w której to kraj od samego początku ma starego króla, jak widzieliśmy w przypadku księcia Karola - spekuluje Lars Hovbakke Sorensen. Królowa Małgorzata II jest najdłużej panującą monarchinią w historii kraju.

Informację o ustąpieniu przekazała swoim poddanym w noworocznym orędziu. - 14 stycznia 2024 roku, 52 lata po objęciu tronu po moim ukochanym ojcu, ustąpię ze stanowiska królowej Danii - przekazała królowa Małgorzata II.

"Wspaniała ambasadorka Australii"

Duńska monarchia jest najstarszą w Europie i jedną z najpopularniejszych. Cieszy się poparciem ponad 70 procent mieszkańców kraju. Teraz społeczeństwo skupia się na tym, co dalej. Królem zostanie książę Fryderyk, a królową małżonką Maria - z pochodzenia Australijka. I to o niej głównie rozpisują się media.

- Jest bardzo ciekawa i inteligentna. W połączeniu z empatią i wdziękiem i umiejętnościami interpersonalnymi można wywnioskować, że ma spory potencjał - twierdzi Federica Marchionni z organizacji Fashion Agenda, której patronką jest księżna Maria.

Mary Donaldson - urodzona na Tasmanii - przebojem wdarła się przed dwoma dekadami na arystokratyczne salony. Jej rodzice pochodzili ze Szkocji. - Myślę, że to wspaniałe, że zostanie królową. To stawia Tasmanię na światowej scenie. Mamy wspaniałą ambasadorkę Australii - podkreśla jedna z mieszkanek Sydney.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Książę Fryderyk nowym królem Danii. Ale koronacji nie będzie

Na krótko przed tym, jak Mary przypadkowo poznała księcia Fryderyka podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w Sydney, pracowała w branży nieruchomości.

Duńczycy od początku bardzo ją polubili. Między innymi dlatego, że Maria bardzo szybko opanowała trudny język duński. - Poradzi sobie naprawdę dobrze. Jest utalentowaną dziewczyną i dobrą żoną naszego obecnego księcia koronnego, który za kilka dni zostanie królem - zaznacza Gitte Lynge, mieszkanka Kopenhagi. - Księżniczka koronna Maria, która zostanie królową Marią, czyli królową małżonką Marią, jest bardzo, bardzo popularna i ma duże wsparcie ze strony Duńczyków. Według sondaży ona, książę koronny Fryderyk i królowa Małgorzata cieszą się właściwie taką samą popularnością - dodaje Lars Hovbakke Sorensen.

Para uchodzi za nowoczesną. Posiada czwórkę dzieci. Wszystkie chodziły do państwowych szkół. Sama Maria patronuje kilkudziesięciu organizacjom na rzecz praw człowieka. Jest też kojarzona z doskonałego gustu i dobranych stylizacji.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

"To recydywa" i "nękanie wybranych nadawców" - mówi jeden z członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o jej przewodniczącym Macieju Świrskim i jego metodach działania. Niedawno w tej sprawie wypowiedział się też sąd, który orzekł, że Maciej Świrski złamał prawo, opóźniając decyzję dotyczącą koncesji dla kanału Grupy TVN. Na Świrskiego czeka wniosek o postawienie przed Trybunałem Stanu.

Kolejne zarzuty pod adresem Macieja Świrskiego. "Nękanie wybranych nadawców", "recydywa"

Kolejne zarzuty pod adresem Macieja Świrskiego. "Nękanie wybranych nadawców", "recydywa"

Źródło:
Fakty TVN

W państwowej spółce IDEAS NCBR profesor Piotr Sankowski stworzył zespół ludzi, ale sam przegrał konkurs na nowego szefa. Spotkało się to z oburzeniem części środowiska uniwersyteckiego i apelem do premiera Donalda Tuska z prośbą o interwencję. Pojawia się więc pytanie, co stanie się z profesorem i czy powstanie nowy instytut, który będzie zajmował się sztuczną inteligencją.

Chaos w IDEAS NCBR i apel naukowców. "To psucie instytucji, która bardzo dobrze działała"

Chaos w IDEAS NCBR i apel naukowców. "To psucie instytucji, która bardzo dobrze działała"

Źródło:
Fakty TVN

Ewa Ewart i Magda Łucyan podczas konferencji PRECOP 2024 odebrały nagrody Green Changer. To wyróżnienie za promowanie aktywności na rzecz klimatu. 

Ewa Ewart i Magda Łucyan nagrodzone za promowanie aktywności na rzecz klimatu

Ewa Ewart i Magda Łucyan nagrodzone za promowanie aktywności na rzecz klimatu

Źródło:
Fakty TVN

Rosjanie zdobyli ukraińskie miasto Wuhłedar w obwodzie donieckim. Ataki wroga Ukraińcy odpierali prawie od początku wojny - walczyli nawet wtedy, kiedy miasto zostało całkowicie otoczone. Rosjanom na zdobyciu Wuhłedaru zależało przede wszystkim ze względu na jego położenie. Miasto leży na skrzyżowaniu dwóch głównych frontów na wschodzie i południu Ukrainy. Przez utratę miasta siły ukraińskie być może będą musiały całkowicie się przeorganizować.

Rosjanie zdobyli Wuhłedar. Walka o miasto trwała ponad dwa lata

Rosjanie zdobyli Wuhłedar. Walka o miasto trwała ponad dwa lata

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Prezes NBP Adam Glapiński zrobił wszystko w czasie poprzedniej kadencji, żeby pokazać, że potrafi pomagać rządowi swoich przyjaciół i nawet wygłaszać komentarze polityczne. Oprócz tego jestem przekonany, że decyzje dotyczące wysokości stóp procentowych w tamtym okresie były spóźnione - mówił w "Faktach po Faktach" były premier Jan Krzysztof Bielecki, pytany, czy widzi podstawy do postawienia szefa banku centralnego przez Trybunałem Stanu. Bielecki komentował też kształt projektu budżetu na 2025 rok.

"Glapiński zrobił wszystko, żeby pokazać, że potrafi pomagać rządowi swoich przyjaciół"

"Glapiński zrobił wszystko, żeby pokazać, że potrafi pomagać rządowi swoich przyjaciół"

Źródło:
TVN24

- Jestem ostatnią osobą, a ministerstwo jest ostatnią instytucją w Polsce, która przeszkadzałaby w rozwoju sztucznej inteligencji. Wiemy, że to jest przyszłość, to jest poza dyskusją - powiedział w programie "Fakty po Faktach" na antenie TVN24 minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek, odnosząc się do zamieszania w IDEAS NCBR. - Tych ośrodków zajmujących się SI w Polsce mamy ponad 30, to są instytuty, uczelnie wyższe, trzeba to skoordynować. Tutaj jest faktycznie miejsce dla tych wybitnych fachowców - przekonywał minister.

Minister Wieczorek o napięciach wokół rządowej agencji: jest miejsce dla wybitnych fachowców

Minister Wieczorek o napięciach wokół rządowej agencji: jest miejsce dla wybitnych fachowców

Źródło:
TVN24

- Kiedy nie ma immunitetu, logiczną konsekwencją będzie wniosek o zastosowanie tymczasowego aresztu - stwierdził we wtorek w TVN24 senator Krzysztof Kwiatkowski (KO), komentując sprawę posła Marcina Romanowskiego. Zaznaczył, iż "ten człowiek udowodnił, że będzie mataczył". Wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga) dodał, iż jest "zaskoczony faktem, że pan Romanowski zrezygnował z prawa, by się bronić". 

"Ten człowiek udowodnił, że będzie mataczył"

"Ten człowiek udowodnił, że będzie mataczył"

Źródło:
tvn24.pl

Meksyk ma pierwszą w historii kobietę prezydent. To Claudia Sheinbaum, spadkobierczyni polityki swego poprzednika Manuela Lopeza Obradora. Rządziła już miastem Meksyk, które jest jedną z największych światowych metropolii. Teraz jednak będzie musiała stawić czoła znacznie większym wyzwaniom. W tym potężnym i brutalnym kartelom narkotykowym.

Historyczna chwila dla Meksyku. Claudia Sheinbaum została zaprzysiężona na prezydenta 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Marine Le Pene stanęła przed sądem. Jest oskarżona o to, że jej partia wyłudziła unijne pieniądze, zatrudniając fikcyjnych asystentów w Parlamencie Europejskim. Niektórzy mieli pracować dla Zjednoczenia Narodowego, inni pilnować dzieci Le Pen. Liderka skrajnej prawicy zaciekle się broni i twierdzi, że cała sprawa to proces polityczny, którego głównym celem jest niedopuszczenie jej do władzy.

Marine Le Pen oskarżona o wyłudzanie unijnych pieniędzy. Od wyroku sądu może zależeć jej przyszła prezydentura

Marine Le Pen oskarżona o wyłudzanie unijnych pieniędzy. Od wyroku sądu może zależeć jej przyszła prezydentura

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS