Sukcesja na tronie duńskim. Księżna Maria w centrum zainteresowania mediów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ten weekend na duńskim dworze królewskim dojdzie do sukcesji. Królowa Małgorzata II formalnie podpisze abdykację i odda tron swojemu synowi. Fryderyk zostanie królem, a jego małżonka - Maria - królową. Obecnie to własnie Maria kradnie uwagę Duńczyków i mediów. Przyszła królowa pochodzi z Australii, a jej rodzice byli Szkotami.

Ostatnio taka sytuacja miała miejsce 500 lat temu. To wtedy król Danii przestał być królem z innego powodu niż śmierć. Teraz, pięć wieków później, dobrowolnie swój tron oddaje królowa Małgorzata II. Ogłoszenie abdykacji było ogromnym zaskoczeniem. - To była spora niespodzianka z dwóch powodów. Po pierwsze - królowa Małgorzata powiedziała wcześniej, że nigdy nie ustąpi, chyba że wydarzy się coś wyjątkowego. Po drugie - w Danii tradycją jest, że królowie i panujące królowe sprawują swój urząd aż do śmierci - wyjaśnia Lars Hovbakke Sorensen, historyk.

Powodem rezygnacji królowej Danii mają być problemy zdrowotne, ale też jej wiek i wiek jej następcy. Książę koronny Fryderyk ma już 55 lat i wydaje się być w pełni gotowy, by przejąć obowiązki po 83-letniej matce. - Może królowa chciała uniknąć sytuacji z Wielkiej Brytanii, w której to kraj od samego początku ma starego króla, jak widzieliśmy w przypadku księcia Karola - spekuluje Lars Hovbakke Sorensen. Królowa Małgorzata II jest najdłużej panującą monarchinią w historii kraju.

Informację o ustąpieniu przekazała swoim poddanym w noworocznym orędziu. - 14 stycznia 2024 roku, 52 lata po objęciu tronu po moim ukochanym ojcu, ustąpię ze stanowiska królowej Danii - przekazała królowa Małgorzata II.

"Wspaniała ambasadorka Australii"

Duńska monarchia jest najstarszą w Europie i jedną z najpopularniejszych. Cieszy się poparciem ponad 70 procent mieszkańców kraju. Teraz społeczeństwo skupia się na tym, co dalej. Królem zostanie książę Fryderyk, a królową małżonką Maria - z pochodzenia Australijka. I to o niej głównie rozpisują się media.

- Jest bardzo ciekawa i inteligentna. W połączeniu z empatią i wdziękiem i umiejętnościami interpersonalnymi można wywnioskować, że ma spory potencjał - twierdzi Federica Marchionni z organizacji Fashion Agenda, której patronką jest księżna Maria.

Mary Donaldson - urodzona na Tasmanii - przebojem wdarła się przed dwoma dekadami na arystokratyczne salony. Jej rodzice pochodzili ze Szkocji. - Myślę, że to wspaniałe, że zostanie królową. To stawia Tasmanię na światowej scenie. Mamy wspaniałą ambasadorkę Australii - podkreśla jedna z mieszkanek Sydney.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Książę Fryderyk nowym królem Danii. Ale koronacji nie będzie

Na krótko przed tym, jak Mary przypadkowo poznała księcia Fryderyka podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w Sydney, pracowała w branży nieruchomości.

Duńczycy od początku bardzo ją polubili. Między innymi dlatego, że Maria bardzo szybko opanowała trudny język duński. - Poradzi sobie naprawdę dobrze. Jest utalentowaną dziewczyną i dobrą żoną naszego obecnego księcia koronnego, który za kilka dni zostanie królem - zaznacza Gitte Lynge, mieszkanka Kopenhagi. - Księżniczka koronna Maria, która zostanie królową Marią, czyli królową małżonką Marią, jest bardzo, bardzo popularna i ma duże wsparcie ze strony Duńczyków. Według sondaży ona, książę koronny Fryderyk i królowa Małgorzata cieszą się właściwie taką samą popularnością - dodaje Lars Hovbakke Sorensen.

Para uchodzi za nowoczesną. Posiada czwórkę dzieci. Wszystkie chodziły do państwowych szkół. Sama Maria patronuje kilkudziesięciu organizacjom na rzecz praw człowieka. Jest też kojarzona z doskonałego gustu i dobranych stylizacji.

Autorka/Autor:Justyna Zuber

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Moda na hałas może nie jest powszechna, bo tylko w pewnych kręgach automaniaków, którzy lubują się w tak zwanych sportowych wydechach. Za to trudno jej nie zauważyć. Jeszcze trudniej z nią wytrzymać. I nie chodzi tylko o komfort.

Groźna moda wśród niektórych kierowców. "To jest koszmar"

Groźna moda wśród niektórych kierowców. "To jest koszmar"

Źródło:
Fakty TVN

Viktor Orban kampanię przed eurowyborami promuje hasłem: żadnej migracji, żadnego gender, żadnej wojny. Jednocześnie zapowiada walkę z brukselskimi biurokratami. Jego głównym rywalem jest Peter Magyar, który jeszcze kilka miesięcy temu był mało znany.

Na Węgrzech rozpoczęła się kampania wyborcza. Viktor Orban musi się zmierzyć ze swoim rywalem

Na Węgrzech rozpoczęła się kampania wyborcza. Viktor Orban musi się zmierzyć ze swoim rywalem

Źródło:
Fakty TVN

Jedna szansa na życie ma konkretną cenę - to cztery miliony złotych. Na dodatek to oferta krótkoterminowa, bo na zebranie takiej sumy bliscy Kornela dostali zaledwie kilka dni. Nastolatek, który walczy z nowotworem, musi podjąć leczenie w Stanach Zjednoczonych właściwie od zaraz.

Kornel walczy o życie. Szansą dla niego jest kosztowna terapia w USA. "Ten kosztorys zwalił nas z nóg"

Kornel walczy o życie. Szansą dla niego jest kosztowna terapia w USA. "Ten kosztorys zwalił nas z nóg"

Źródło:
Fakty TVN

Profesor krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej stworzył aplikację, która ma monitorować bezpieczeństwo turystów w górach i w razie zagrożenia alarmować ratowników. Pozwoli to szybciej wysłać wsparcie i zapobiec potencjalnemu wypadkowi. To pierwsza tego typu aplikacja na świecie.

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Powstał pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. To "Podróże z Albertem", które pozwalają maluchom przenieść się do świata rozszerzonej rzeczywistości. Podczas seansu młodzi widzowie mogą poczuć na sobie wzrok tygrysa albo podziwiać latające wokół nich cyfrowe motyle. Co najważniejsze, to dzieci decydują, jak potoczą się losy filmowych bohaterów.

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

30 lat temu powstała najbardziej popularna choreografia twista w historii światowego kina. Chodzi o taniec Umy Turman z Johnem Travoltą i kultową scenę z filmu "Pulp Fiction". Jedną z wielu kultowych. Bo film Quentina Tarantino stał się hitem nie tylko na miarę Hollywood i statuetki Oscara. Zaburzona chronologia fabuły, charakterystyczne dla Tarantino przeplatanie humoru i grozy, uwiodły publiczność na całym świecie. Ten film zmienił kino i zmienił życie aktorów, odtwórców głównych ról, którzy po trzech dekadach od premiery spotkali się, by powspominać dawne czasy na planie.

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS