Strzelaniny na ulicach, podpalenia i porwania. Gangi opanowały stolicę Haiti

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Haiti jest na skraju upadku. Władze w kraju przejmują gangi. Wśród dzieci panuje ogromny głód, ceny rosną, a zarabianie pieniędzy, gdy dookoła panuje przemoc, jest właściwie niemożliwe. Problem jest też z dostarczaniem pomocy. UNICEF poinformował, że w stolicy okradziono kontener z pomocą dla noworodków i ich matek.

W stolicy Haiti panuje kompletna anarchia. Nieprzerwanie słychać tam strzały, dochodzi do ulicznych mordów, rozlicznych podpaleń i porwań. - Sytuacja jest krytyczna. Dzieci nie mogą chodzić do szkoły, dorośli do pracy, nie można normalnie poruszać się po kraju - relacjonuje Marckenson, mieszkaniec Port-au-Prince.

Ludzie są zastraszeni, wypędzani z domów, nie mają gdzie uciec przed przemocą. Zaczynają też głodować. - Członkowie gangu wtargnęli do naszego domu z bronią palną. Splądrowali i zdewastowali wszystko - opowiada jednak z mieszkanek Port-au-Prince.

Ulice Port-au-Prince spływają krwią. Po atakach zbrojnych lokalnych gangów z więzień uciekło kilka tysięcy osadzonych. - Spaliśmy, kiedy usłyszeliśmy huk. Drzwi do celi zostały zniszczone. Z mojej tylko ja przeżyłem - relacjonuje jeden z osadzonych.

UNICEF poinformował, że w stolicy kraju okradziono kontener z pomocą dla noworodków i ich matek. "(...) splądrowano kontener UNICEF, zawierający artykuły niezbędne dla zdrowia matki i dziecka. Do zdarzenia doszło w krytycznym momencie, kiedy dzieci potrzebowały ich najbardziej" - przekazano w komunikacie organizacji.

Zobacz więcej: Okradziono kontener z pomocą dla noworodków. "W krytycznym momencie"

W Haiti władze przejęli gangsterzy. Podpalili budynki rządowe i zajęli obiekty infrastruktury krytycznej. Kraj chyli się ku upadkowi. - Będziemy walczyć z istniejącym systemem, aby mieć kraj, jakiego chcemy - zapowiedział Jimmy "Barbecue" Cherizier, przywódca haitańskiego gangu.

Pod naciskiem "Barbecue" i jego ludzi do dymisji podał się premier kraju. Ariel Henry wyruszył pod koniec lutego do Afryki negocjować zewnętrzną pomoc. Nie był jednak w stanie wylądować z powrotem w Haiti, bo gangi przejęły lotnisko. Polityk utknął na Portoryko - terytorium stowarzyszonym ze Stanami Zjednoczonymi. - Chcę podziękować narodowi Haiti za chęć dążenia do dobra. Chcę podziękować wszystkim w zespole rządowym. Służyliście uczciwie, mądrze i honorowo. Niech Bóg błogosławi Haiti - przekazał Ariel Henry.

Dodatkowe środki bezpieczeństwa na Dominikanie

Ariel Henry ogłosił, że sytuację spróbuje opanować tymczasowa Rada Prezydencka, która ma wyłonić nowego premiera. Wcześniej ten, który właśnie odszedł, podpisał porozumienie z kenijskim rządem, według którego Kenia miała wysłać na Haiti wsparcie dla tamtejszej policji. Misja została wstrzymana do czasu wyłonienia nowego rządu.

- Rząd Kenii stwierdził, że musi mieć z kim współpracować. To stanowi ważną część porozumienia. To zupełnie naturalne, że strona kenijska chce wiedzieć, że na Haiti istnieją władze, które będą mogły ich ugościć - poinformował rzecznik Departamentu Stanu USA Matthew Miller.

Czytaj również: Budzi strach, choć ma się za Robin Hooda. Kim jest "Barbecue", który próbuje przejąć władzę?

Władze Dominikany, znajdującej się na ten samej co Haiti wyspie, wprowadziły w kraju dodatkowe środki bezpieczeństwa. - Przedstawiciele Dominikańskich Sił Zbrojnych poinformowali Radę Bezpieczeństwa Narodowego, że ochrona granic została wzmocniona poprzez przeniesienie dodatkowego personelu i sprzętu niezbędnego do zagwarantowania porządku i bezpieczeństwa na całym terytorium kraju - przekazał Homero Figueroa, rzecznik prezydenta Republiki Dominikany.

Prezydent Dominikany Luis Abinader odmówił jednak utworzenia obozów dla uchodźców. - Nigdy nie zaakceptujemy obozów dla uchodźców z Haiti w naszym kraju, to nie podlega dyskusji - oświadczył.

Według ONZ przemoc gangów spowodowała wysiedlenie ponad 360 tysięcy Haitańczyków, z czego ponad połowę stanowią dzieci.

Autorka/Autor:Justyna Zuber

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Pan Michał odprowadzał 12-letniego syna na basen i zwrócił uwagę młodym ludziom na ulicy. Wtedy jeden z nich wyciągnął broń i zastrzelił go na oczach syna. Na miejscu zbrodni był reporter "Uwagi!" TVN, który rozmawiał z rodziną zastrzelonego mężczyzny i Polakami mieszkającymi w Sztokholmie. - Dla nastoletniego dilera to nie jest problem, żeby zastrzelić. Oni chodzą w kamizelkach kuloodpornych - stwierdziła zapytana o sprawę Szwedka.

Morderstwo Polaka wstrząsnęło Szwecją. "Ten człowiek zrobił to dla swojego chłopczyka i wszystkich Szwedów"

Morderstwo Polaka wstrząsnęło Szwecją. "Ten człowiek zrobił to dla swojego chłopczyka i wszystkich Szwedów"

Źródło:
Fakty TVN

Ten tydzień to ostatnia prosta przed drugą turą wyborów samorządowych. Tam, gdzie w niedzielę będzie głosowanie, trwa walka o każdy głos z pomocą tych, którzy rozstrzygnięcie mają już za sobą, albo tych, którzy polityczną moc przywożą z samej Warszawy.

W wielu miastach trwa kampania wyborcza. Politycy jeżdżą po Polsce i wspierają swoich kandydatów

W wielu miastach trwa kampania wyborcza. Politycy jeżdżą po Polsce i wspierają swoich kandydatów

Źródło:
Fakty TVN

19 państw już ją tworzy, a teraz dołączyć chce do nich Polska. Chodzi o Europejską Inicjatywę Tarczy Powietrznej, która zakłada stworzenie systemu obrony opartego między innymi na rozwiązaniach wykorzystanych przez Izrael w Żelaznej Kopule. Inicjatywa ma wzmocnić bezpieczeństwo naszego kraju. Pomysłowi sprzeciwia się prezydent Andrzej Duda, wskazując na budowany od lat w Polsce system obrony oparty na wyrzutniach Patriot.

Donald Tusk chce, żeby Polska uczestniczyła w "europejskiej żelaznej kopule". Andrzejowi Dudzie to się nie podoba

Donald Tusk chce, żeby Polska uczestniczyła w "europejskiej żelaznej kopule". Andrzejowi Dudzie to się nie podoba

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

60 procent uczniów jest nieszczęśliwych, a 80 procent mówi, że są przemęczeni i brakuje im energii. To wnioski z badań Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska przeprowadzonych wśród uczniów. Młodzież mierzy się z wieloma problemami, często nie wiedząc, do kogo zgłosić się po pomoc.

W Gdańsku 60 procent badanych uczniów mówi, że są nieszczęśliwi. "Problem jest ogólnopolski"

W Gdańsku 60 procent badanych uczniów mówi, że są nieszczęśliwi. "Problem jest ogólnopolski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To ryzykowne działanie, bo kampania wyborcza w Stanach Zjednoczonych jest w pełnym rozkwicie - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Ryszard Schnepf, były ambasador Polski w USA. Odniósł się do możliwego spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem. Mówił, że gdyby do niego doszło, to dobrym zadaniem byłoby przekonanie byłego prezydenta USA, żeby on przekonał republikańskich członków Izby Reprezentantów do głosowania za pomocą finansową dla Ukrainy.

Możliwe spotkanie Dudy z Trumpem. Schnepf: to ryzykowny krok

Możliwe spotkanie Dudy z Trumpem. Schnepf: to ryzykowny krok

Źródło:
TVN24

Wymiana źródeł ogrzewania w ramach programu Czyste Powietrze, likwidacja białych plam i rozwój szerokopasmowego internetu w całej Polsce oraz dodatkowe 100 tysięcy miejsc w żłobkach - tak mają być wydane środki z Krajowego Plany Odbudowy. Mówiła o tym w "Faktach po Faktach" w TVN24 ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Gigantyczny przelew i "niesamowity projekt rozwojowy"

Gigantyczny przelew i "niesamowity projekt rozwojowy"

Źródło:
tvn24.pl

W Polsce dopiero rozpocznie pracę nadzwyczajna komisja do spraw aborcji. Tymczasem w Niemczech już zakończyła pracę podobna komisja. Tam intencją rządu było to, by opracowane wnioski były jak najdalsze od politycznych sporów. Wynika z nich, że aborcja w Niemczech powinna być dozwolona bez ograniczeń do 12. tygodnia ciąży. W tej chwili, choć jest nielegalna, właściwie nie podlega karze.

Niemcy też debatują nad zmianą prawa aborcyjnego. Oni jednak powołali komisję złożoną z ekspertów

Niemcy też debatują nad zmianą prawa aborcyjnego. Oni jednak powołali komisję złożoną z ekspertów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pięć lat temu świat z bezsilnym przerażeniem patrzył, jak jeden z najcenniejszych i najbardziej charakterystycznych światowych zabytków płonie jak pochodnia. Z paryskiej katedry Notre-Dame, która przetrwała kilkaset lat i liczne wojenne zawieruchy, po kilku godzinach zostały w większości wypalone mury. Uroczyste otwarcie po rekonstrukcji zaplanowane jest na 8 grudnia, a celebracja ma potrwać ponad tydzień.

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS