Smolar: Trump stanowi poważne niebezpieczeństwo dla stabilności Europy

07.11.2016 | Smolar: Trump stanowi poważne niebezpieczeństwo dla stabilności Europy
07.11.2016 | Smolar: Trump stanowi poważne niebezpieczeństwo dla stabilności Europy
TVN24 BiS
07.11.2016 | Smolar: Trump stanowi poważne niebezpieczeństwo dla stabilności EuropyTVN24 BiS

- Trump ujawnił pewne głębokie procesy, które zachodzą w Ameryce. To nie jest tak, że Trump je wywołał, chociaż oczywiście przyczynił się do pogłębienia tej niesłychanej wulgaryzacji tej całej kampanii – to, co mówił o kobietach, o migrantach. Natomiast on ujawnił zjawisko, które jest bardzo niepokojące – uważa Aleksander Smolar, politolog i prezes Fundacji Batorego. Na antenie TVN24 BiS Smolar mówił o ostatniej prostej amerykańskiej kampanii wyborczej, która zdaniem ekspertów jest niebywale wyjątkowa, w zasadzie pod każdym względem. Zdaniem politologa jest ona wręcz „rewoltą przeciwko elitom”.

Według Aleksandra Smolara osobę Trumpa można określić jako „interesujące zjawisko” nie tylko z uwagi na fakt, że prezentuje się jako przeciwnik obecnie rządzących i całego establishmentu, ale i dlatego, że „jest sprzeczny z Partią Republikańską”, którą, de facto, „sam próbuje delegitymizować”. – Nie wiadomo, czy Partia Republikańska w ogóle przetrwa. On ich atakuje. To, co on proponuje jest sprzeczne z całą tradycją Partii Republikańskiej - powiedział Smolar i dodał, że partia lewicowa, którą reprezentuje „protekcjonista” i „nacjonalista gospodarczy”, człowiek, który jednocześnie popiera idę wolnego handlu i małżeństwa homoseksualne. Według Aleksandra Smolara wyborcy kandydata Republikanów to głównie „biedna, często biała Ameryka, niższa klasa średnia i przerażeni robotnicy”, którym jego populistyczne hasła przypadają gustu, ponieważ „boją się migrantów jako konkurentów do miejsc pracy”. - To jest problem globalizacji – tak swoje obserwacje kwituje Smolar.

Demonizacja problemu?

Politolog w rozmowie z Piotrem Kraśko zauważa, że fenomen Trumpa to przede wszystkim fakt, że z kandydata marginalnego stał się topowym, co wydawało się niemożliwe zważając na jego kontrowersyjną postawę i poglądy. Jego sukcesowi, zdaniem Smolara, pomogły media społecznościowe, ale również wykorzystanie talentu showmena w kontrze do nudnej, skorumpowanej w oczach obywateli, władzy. – Wpisał się w kulturę obrazkową (…) Trump z jego poglądami – potrafi wygadywać ekstrawaganckie i szokujące rzeczy – takie jak niegdyś kandydaci marginalni jakiejś skrajnej prawicy. On jest w mainstreamie – powiedział na antenie TVN24 BiS.

W Ameryce jako w kraju, gdzie większość biznesu jest wolna od ingerencji państwa, wybór Trumpa na prezydenta „miałby ogromne znaczenie” w sferze ekonomicznej. Jednak z punktu widzenia gospodarki światowej proponowana polityka Trumpa, zdaniem Smolara „może mieć katastrofalny wpływ” na resztę świata.

„On ma ogromny wpływ na stosunki międzyrasowe”

- On ma ogromny wpływ na stosunki międzyrasowe, a znamy z historii, że to jest wybuchowy materiał - dodał Smolar. Według politologa Donald Trump naraził się już m.in. Latynosom i Afroamerykanom, pogłębił podziały rasowe, a to może nieść za sobą poważne konsekwencje i wzrost rasizmu USA. W opinii Aleksandra Smolara takie zabiegi działają, na korzyść Hilary Clinton. Wynik wyborów nie jest mimo to przesądzony, a część wyborców woli oddać swój głos na Clinton, dlatego, że czują się „zdegradowani jako społeczeństwo”. - Oni nie chcieli mieć Murzyna jako prezydenta, ani nie chcą mieć kobiety jako prezydenta. Oni się czują zdegradowani, niejako poniżeni (…) ale nie zdają sobie sprawy, że Trump stanowi poważne niebezpieczeństwo dla stabilności Europy, dla równowagi między Rosją i Europą, dla naszego bezpieczeństwa - skwitował politolog.

Źródło: TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Prawo i Sprawiedliwość grzmi o finansowym głodzeniu państwowych instytucji. Rządzący mówią z kolei o neoinstytucjach i widzą tu raczej finansowy racjonalizm. Odchudzone mają być między innymi budżety Sądu Najwyższego, Trybunału Konstytucyjnego i Krajowej Rady Sądownictwa.

Budżety dla SN, TK i KRS mają być uszczuplone. "To jest anarchia w czystej postaci"

Budżety dla SN, TK i KRS mają być uszczuplone. "To jest anarchia w czystej postaci"

Źródło:
Fakty TVN

Wirus RSV obok grypy czy koronawirusa znajduje się na liście tych potencjalnie groźnych. W przypadku niemowląt ryzyko ciężkiej infekcji jest poważne. Często oznacza szpital, terapię tlenową, a potem powikłania. Są przeciwciała, podawane jak szczepionka - skuteczne, ale nierefundowane. Dlatego pojawiają się apele, by to zmienić.

Jest 4-krotnie bardziej zakaźny niż grypa, a konsekwencje zakażenia mogą ciągnąć się latami. Wirus RSV w natarciu

Jest 4-krotnie bardziej zakaźny niż grypa, a konsekwencje zakażenia mogą ciągnąć się latami. Wirus RSV w natarciu

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce gwałtownie wzrosła skala ubóstwa. Z raportu Europejskiej Sieci Przeciwdziałania Ubóstwu wynika, że dwa i pół miliona Polaków żyje w skrajnej biedzie. Dane za 2023 rok pokazują także, że poniżej minimum socjalnego żyje 17 milionów z nas. Zdaniem ekspertów winna temu jest inflacja.

Raport, który szokuje. Dwa i pół miliona Polaków znajduje się w skrajnej biedzie

Raport, który szokuje. Dwa i pół miliona Polaków znajduje się w skrajnej biedzie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jestem bardzo zdeterminowana, aby zniwelować skutki haniebnego wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Mam takie przekonanie, że dojdziemy do kompromisu - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Urszula Pasławska (PSL-Trzecia Droga). Dodała, że "każda strona będzie musiała się cofnąć i w miarę szybko przeprowadzimy ustawy, ustawę, która zliberalizuje prawo aborcyjne". Aleksandra Gajewska, wiceministra rodziny, pracy i polityki społecznej (KO), mówiła, że "przede wszystkim jako kobieta oczekuje skuteczności".

Pasławska o liberalizacji prawa aborcyjnego: mam przekonanie, że dojdziemy do kompromisu

Pasławska o liberalizacji prawa aborcyjnego: mam przekonanie, że dojdziemy do kompromisu

Źródło:
TVN24, PAP

- Było konfrontacyjne i bardzo agresywne. Nie pamiętam tak agresywnego przemówienia po 1989 roku - powiedziała o sejmowym orędziu prezydenta Andrzeja Dudy Monika Wielichowska (KO). - Andrzej Duda często mówił, że jest prezydentem wszystkich Polaków. Tutaj był prezydentem wszystkich pisowców - ocenił Piotr Zgorzelski (PSL).

"Miał szansę, żeby przemówić jak mąż stanu. Kolejny raz jej nie wykorzystał"

"Miał szansę, żeby przemówić jak mąż stanu. Kolejny raz jej nie wykorzystał"

Źródło:
TVN24

Kamala Harris udzieliła wywiadu telewizji Fox News, która jawnie wspiera Donalda Trumpa. Kandydatka demokratów odcięła się od Joe Bidena. Mówiła o polityce zagranicznej i zagrożeniu, jakie Trump stwarza dla demokracji. Pojawiając się w Fox News, chciała dotrzeć do konserwatywnych wyborców. W tym samym dniu jej kontrkandydat próbował pozyskać głosy wśród Latynosów. Występując na Florydzie, powtórzył nieprawdziwą teorię o tym, że imigranci zjadają zwierzęta domowe Amerykanów.

Kamala Harris w jaskini lwa. Miała niespełna 30 minut, żeby dotrzeć do konserwatywnych wyborców

Kamala Harris w jaskini lwa. Miała niespełna 30 minut, żeby dotrzeć do konserwatywnych wyborców

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS