Smolar: Trump stanowi poważne niebezpieczeństwo dla stabilności Europy

07.11.2016 | Smolar: Trump stanowi poważne niebezpieczeństwo dla stabilności Europy
07.11.2016 | Smolar: Trump stanowi poważne niebezpieczeństwo dla stabilności Europy
TVN24 BiS
07.11.2016 | Smolar: Trump stanowi poważne niebezpieczeństwo dla stabilności EuropyTVN24 BiS

- Trump ujawnił pewne głębokie procesy, które zachodzą w Ameryce. To nie jest tak, że Trump je wywołał, chociaż oczywiście przyczynił się do pogłębienia tej niesłychanej wulgaryzacji tej całej kampanii – to, co mówił o kobietach, o migrantach. Natomiast on ujawnił zjawisko, które jest bardzo niepokojące – uważa Aleksander Smolar, politolog i prezes Fundacji Batorego. Na antenie TVN24 BiS Smolar mówił o ostatniej prostej amerykańskiej kampanii wyborczej, która zdaniem ekspertów jest niebywale wyjątkowa, w zasadzie pod każdym względem. Zdaniem politologa jest ona wręcz „rewoltą przeciwko elitom”.

Według Aleksandra Smolara osobę Trumpa można określić jako „interesujące zjawisko” nie tylko z uwagi na fakt, że prezentuje się jako przeciwnik obecnie rządzących i całego establishmentu, ale i dlatego, że „jest sprzeczny z Partią Republikańską”, którą, de facto, „sam próbuje delegitymizować”. – Nie wiadomo, czy Partia Republikańska w ogóle przetrwa. On ich atakuje. To, co on proponuje jest sprzeczne z całą tradycją Partii Republikańskiej - powiedział Smolar i dodał, że partia lewicowa, którą reprezentuje „protekcjonista” i „nacjonalista gospodarczy”, człowiek, który jednocześnie popiera idę wolnego handlu i małżeństwa homoseksualne. Według Aleksandra Smolara wyborcy kandydata Republikanów to głównie „biedna, często biała Ameryka, niższa klasa średnia i przerażeni robotnicy”, którym jego populistyczne hasła przypadają gustu, ponieważ „boją się migrantów jako konkurentów do miejsc pracy”. - To jest problem globalizacji – tak swoje obserwacje kwituje Smolar.

Demonizacja problemu?

Politolog w rozmowie z Piotrem Kraśko zauważa, że fenomen Trumpa to przede wszystkim fakt, że z kandydata marginalnego stał się topowym, co wydawało się niemożliwe zważając na jego kontrowersyjną postawę i poglądy. Jego sukcesowi, zdaniem Smolara, pomogły media społecznościowe, ale również wykorzystanie talentu showmena w kontrze do nudnej, skorumpowanej w oczach obywateli, władzy. – Wpisał się w kulturę obrazkową (…) Trump z jego poglądami – potrafi wygadywać ekstrawaganckie i szokujące rzeczy – takie jak niegdyś kandydaci marginalni jakiejś skrajnej prawicy. On jest w mainstreamie – powiedział na antenie TVN24 BiS.

W Ameryce jako w kraju, gdzie większość biznesu jest wolna od ingerencji państwa, wybór Trumpa na prezydenta „miałby ogromne znaczenie” w sferze ekonomicznej. Jednak z punktu widzenia gospodarki światowej proponowana polityka Trumpa, zdaniem Smolara „może mieć katastrofalny wpływ” na resztę świata.

„On ma ogromny wpływ na stosunki międzyrasowe”

- On ma ogromny wpływ na stosunki międzyrasowe, a znamy z historii, że to jest wybuchowy materiał - dodał Smolar. Według politologa Donald Trump naraził się już m.in. Latynosom i Afroamerykanom, pogłębił podziały rasowe, a to może nieść za sobą poważne konsekwencje i wzrost rasizmu USA. W opinii Aleksandra Smolara takie zabiegi działają, na korzyść Hilary Clinton. Wynik wyborów nie jest mimo to przesądzony, a część wyborców woli oddać swój głos na Clinton, dlatego, że czują się „zdegradowani jako społeczeństwo”. - Oni nie chcieli mieć Murzyna jako prezydenta, ani nie chcą mieć kobiety jako prezydenta. Oni się czują zdegradowani, niejako poniżeni (…) ale nie zdają sobie sprawy, że Trump stanowi poważne niebezpieczeństwo dla stabilności Europy, dla równowagi między Rosją i Europą, dla naszego bezpieczeństwa - skwitował politolog.

Źródło: TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Trwa śledztwo w sprawie przecięcia dwóch kabli telekomunikacyjnych na dnie Bałtyku. Szwedzka marynarka wojenna prowadzi oględziny miejsca zdarzenia. "To nie pierwszy taki przypadek" - mówi reporterowi TVN24 dowódca Stałej Grupy Morskiej.

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Źródło:
Fakty TVN

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Fair play obowiązuje nie tylko na boisku - upominają się piłkarki, oburzone tym, że najważniejszy dla nich turniej sportowy będzie sponsorowany przez Arabię Saudyjską, królestwo, które petrodolarami próbuje wymazać łamanie praw człowieka. Te petrodolary sponsorują ostatnio wiele federacji sportowych - od tenisa po Formułę 1 - a za dziesięć lat to właśnie państwo Saudów ma zorganizować mundial. Głównie dlatego, że innych chętnych nie ma.

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wojna w Ukrainie trwa już tysiąc dni. To tysiąc dni cierpienia, walki o przetrwanie i ukrywania się w piwnicach. Według UNICEF-u od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci. W Charkowie edukacja zeszła do podziemia.

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS