Rośnie import zboża z Rosji do UE. Głównymi odbiorcami są Hiszpania i Włochy. Polska chce sankcji

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Produkty rolne i żywnościowe z Rosji nie zostały objęte unijnymi sankcjami po napaści na Ukrainę. Podobnie jest z produktami z Białorusi. Teraz polskie władze chcą wezwać Komisję Europejską do tego, by takie sankcje wprowadzić, ale to będzie wymagać sporego wysiłku.

Sektor rolno-spożywczy wymknął się sankcjom, dlatego produkty z Rosji i Białorusi nadal trafiają na unijny, a także polski rynek. - Niedopuszczalne jest dzisiaj, żeby z Rosji przywozić produkty żywnościowe - podkreśla Michał Kołodziejczak, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi.

Polski rząd domaga się unijnego embarga. - Przedstawiamy uchwałę dotyczącą ograniczenia, zablokowania produktów rolno-spożywczych z Białorusi i Rosji - powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier, minister obrony narodowej.

O sprawie w kontekście blokady na granicy polsko-ukraińskiej coraz głośniej mówi też Kijów. - Mam nadzieję, że polscy rolnicy zrozumieją statystyki i przyczyny swoich kłopotów, które bezpośrednio przypisujemy eksportowi zbóż i żywności z Rosji i Białorusi - przekazał Denys Szmyhal, premier Ukrainy.

Z danych wynika, że rosyjskiego zboża w Polsce jest faktycznie więcej, niż było w ostatnich latach.

Import zboża z Rosji w latach 2013-2023Główny Urząd Statystyczny/businessinsider.com.pl

- Komisja Europejska wprowadziła otwarcie wszystkich krajów Unii Europejskiej na żywność z Ukrainy, a jednocześnie nie wprowadziła embarga na żywność z Rosji, co jest nielogiczne. Rząd zareagował za późno, ja o tym mówiłem - zwraca uwagę Jan Krzysztof Ardanowski, były minister rolnictwa i rozwoju w wsi w rządzie PiS.

Zobacz też: "Polska sprowadziła 12 milionów ton rosyjskiego zboża"? To nieprawda

O sankcje apelował już w poniedziałek w Wilnie premier Donald Tusk, podkreślając, że decyzje trzeba podjąć na poziomie europejskim. - Wolałbym, żebyśmy wspólnie, jako cała Unia Europejska, podjęli decyzję o sankcjach na Rosję i Białoruś dotyczących produktów żywnościowych - mówił polski premier.

Rosja staje się głównym graczem

Z danych GUS wynika, że Import zboża z Rosji stanowi 1,2 procent importu zboża z Ukrainy i Rosji, ale sam trend jest niebezpieczny. - Patrząc na ilości, to ten import zbóż z Rosji do Polski jest minimalny, natomiast globalnie rośnie udział eksportu rosyjskiego zboża, rosyjskiej pszenicy w handlu międzynarodowym - wskazuje Monika Piątkowska, prezes Izby Zbożowo-Paszowej.

Rosja staje się głównym graczem - udział w światowym eksporcie sięga już 30 procent i stale rośnie, a to pozwala Kremlowi finansować wojnę. - Wypiera Unie Europejską, wypiera Ukrainę, nawet oferuje Afryce zboże za darmo - informuje Piątkowska.

Kołodziejczak: jest lista firm, które sprowadzały ukraińskie zboże
Kołodziejczak: jest lista firm, które sprowadzały ukraińskie zbożeTVN24

Decyzja o zablokowaniu importu żywności z Rosji w Brukseli może wymagać sporego wysiłku, bo sporym odbiorcą rosyjskich produktów jest nadal choćby Hiszpania. - Głównym celem, jeżeli chodzi o zboże, jest rynek hiszpański i włoski, dane pokazują jasno - mówi Andrzej Gantner, wiceprezes zarządu i dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności Związku Pracodawców.

Z danych Eurostatu wynika, że w ubiegłym roku europejskie firmy kupiły w Rosji w sumie 1,5 miliona ton zbóż - o ponad 40 procent więcej niż rok wcześniej.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: TVN24/zdjęcie ilustracyjne

Pozostałe wiadomości

Aktywiści z Akcji Ratunkowej dla Krakowa sprawdzili, co w mieście nagrzewa się najbardziej w upalny dzień. To nowoczesne, niezacienione place zabaw. Niektóre ich elementy rozgrzewają się do 70 stopni. Dlatego tak ważne jest, by drzew było jak najwięcej - mówią eksperci.

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Źródło:
Fakty TVN

Mundurowi chroniący polsko-białoruską granicę mają zakaz wstępu do gminnego Centrum Sportu i Edukacji w Narewce. Powód? Jak wyjaśnia wójt gminy, sprzęt, który tam się znajduje, jest przystosowany do mieszkańców, a nie do funkcjonariuszy policji.

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Źródło:
Fakty TVN

Letnie igrzyska olimpijskie rozpoczną się 26 lipca. W Paryżu są pierwsi sportowcy, a wśród nich olimpijscy debiutanci. To zawodnicy uprawiający breaking, znany też jako breakdance. 

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nawet 30 zwierząt dziennie trafia do schroniska w Krakowie. Część z nich jest porzucana przez właścicieli, bo są wakacje, jest urlop, a pies czy kot zaczął przeszkadzać. Lekarstwem na brak serca u jednych mogą być wielkie serca drugich, stąd apele o pomoc.

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Immunitet obowiązuje jako instytucja, która ma chronić członków Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, ale chodzi o granicę tego immunitetu - mówił w "Faktach po Faktach" profesor Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego i były Rzecznik Praw Obywatelskich. Odniósł się do sprawy Marcina Romanowskiego. Ocenił też, że Adam Bodnar "nie powinien się w nią włączać".

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Źródło:
TVN24

- Jestem wściekły, kiedy widzę Romanowskiego, który chodzi po korytarzach Sejmu i grozi premierowi. Prokuratura postawiła zarzuty i doprowadziła do tego, że sąd nie jest w stanie ich rozpatrzeć, bo zawalono drobną sprawę, którą można było rozwiązać jednym faksem bądź telefonem - stwierdził w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga). Gabriela Morawska-Stanecka, senatorka Koalicji Obywatelskiej, uważa, że minister sprawiedliwości Adam Bodnar postępuje sprawiedliwie. Wierzy, że "doprowadzi on do skazania wszystkich, którzy brali udział w przestępstwie przy Funduszu Sprawiedliwości".

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Źródło:
TVN24

Zapewne nikt nie wyobraża sobie, że jego pobyt na urlopie lub wakacjach może być rejestrowany przez gospodarza zainstalowanymi w pokoju kamerami. Dochodzenie dziennikarzy śledczych CNN wykazało, że takie właśnie praktyki stosowano w wielu obiektach udostępnianych za pośrednictwem firmy Airbnb. Przez 10 lat były tysiące skarg. Ludzie z przerażaniem orientowali się, że nagrywano ich w sytuacjach intymnych.

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kamala Harris to amerykańska wiceprezydentka. Gdyby Joe Biden wycofał się z wyścigu, mogłaby zająć jego miejsce i powalczyć o prezydenturę. Czy Ameryka byłaby gotowa na pierwszą kobietę na urzędzie prezydenta, i to pochodzącą z mniejszości? Kamala Harris ma doświadczenie w przełamywaniu barier i przecieraniu szlaków.

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Światowa awaria systemów informatycznych to w piątek była wiadomość numer jeden. Problem mają setki firm i instytucji korzystających z usług Microsoftu. Odwołano wiele lotów w Ameryce i Europie, w Polsce utrudnione było funkcjonowanie portu towarowego w Gdańsku, w Niemczech odwoływano operacje w szpitalach, nie nadawała przez jakiś czas brytyjska stacja Sky News.

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Miałem Boga po swojej stronie" - tak Donald Trump wspominał chwilę zamachu w przemówieniu na zakończenie konwencji republikanów, która już oficjalnie wskazała go jako kandydata w wyborach prezydenckich. Zapowiedział, że przeprowadzi ogromną akcje deportacyjną nielegalnych migrantów, zwiększy wydobycie paliw kopalnych, surowiej potraktuje sojuszników, którzy jego zdaniem wykorzystują Amerykę.

Donald Trump przemawiał na konwencji republikanów. Oto, co powiedział

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS