Igrzyska olimpijskie bez Rosjan? „Tolerancja dla dopingu musi być zerowa”

17.06 | Igrzyska olimpijskie bez Rosjan? „Tolerancja dla dopingu musi być zerowa”
17.06 | Igrzyska olimpijskie bez Rosjan? „Tolerancja dla dopingu musi być zerowa”
TVN24 BiS
17.06 | Igrzyska olimpijskie bez Rosjan? „Tolerancja dla dopingu musi być zerowa”TVN24 BiS

W piątek szef Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatlecznych (IAAF) Sebastian Coe potwierdził zawieszenie rosyjskich lekkoatletów, ale nie wykluczył jednoznacznie ich udziału w sierpniowych igrzyskach w Rio. Sprawę tę komentowali w „Faktach z Zagranicy” w TVN24 BiS Maciej Petruczenko z „Przeglądu Sportowego” i Marek Plawgo, były polski lekkoatleta, sprinter i płotkarz.

Według dziennikarza sportowego Macieja Petruczenki jest kilka możliwych rozwiązań tej sytuacji. Po pierwsze – zgodnie z rekomendacją IAAF – ci rosyjscy lekkoatleci, co do których jest absolutna pewność , „że się nigdy nie dopingowali i nie dopingują”, będą mogli wystąpić do IAAF o zgodę specjalną na start i ją dostaną. Warunek ich udziału w igrzyskach będzie taki, że wystąpią pod „neutralną” flagą, czyli – jak wyjaśnił gość Piotra Kraśki – flagą MKOl-u.

Drugą grupą sportowców, którzy będą mogli wystąpić na igrzyskach są ci, którzy „zdekonspirowali ten system dopingowy” – mówi Petruczenko. Chodzi tu m.in. o Julię Stiepanową, która na początku maja powiedziała w amerykańskiej telewizji o stosowaniu dopingu przez niektórych rosyjskich sportowców i pomogła w ujawnieniu afery. Obecnie – podkreślił gość Piotra Kraśki – Stiepanowa kryje się przed reżimem Putina w Kalifornii. Po trzecie, tłumaczył dziennikarz „Przeglądu Sportowego”, poszczególni zawodnicy, a nawet cały związek lekkoatletyczny Rosji może też wystąpić do Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu (CAS) w Lozannie i „ewentualnie sprawę wygrać przed sądem”. Wreszcie – dodał Petruczenko – sam MKOl może własnowolnie dopuścić lekkoatletów z Rosji do igrzysk, bo to on jest ich gospodarzem, „ale takiego afrontu Międzynarodowemu Stowarzyszeniu Federacji Lekkoatlecznych na pewno nie zrobi” – zauważył. Drugi gość Piotra Kraśki w „Faktach z Zagranicy”, były polski lekkoatleta Marek Plawgo podkreślił, że brak nałożenia takiej kary na rosyjskich sportowców „byłby swoistym przyzwoleniem na doping”. Według niego była to więc decyzja dobra. – Jeżeli chcemy walczyć z dopingiem i chcemy walczyć skutecznie, trzeba jasno wskazać, że takich praktyk się nie toleruje – ocenił były lekkoatleta. „Tolerancja dla dopingu musi być zerowa” – dodał stanowczo.

Co ciekawe, jak przypomniał Maciej Petruczenko, „na skalę przemysłową doping w sporcie wyczynowym zaczął się w Stanach Zjednoczonych, (…) a ZSRR i NRD zaczęły to kopiować”. – Zapominamy o tym, że przez dziesiątki lat medale na wielkich igrzyskach olimpijskich i rekordy świata ustanawiali jadący na straszliwym dopingu Amerykanie, którzy byli pod tym względem kryci, ponieważ te wielkie korporacje amerykańskie były głównymi sponsorami igrzysk olimpijskich – mówił dziennikarz. Petruczenko zauważył też, że podobnie sprawa wygląda w obecnym skandalu dopingowym. Tam również bardziej liczyły się pieniądze niż reagowanie na doniesienia o dopingu systemowym w Rosji i zwalczanie go.

Autor: Piotr Kraśko / Źródło: TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Związana z poprzednim rządem pracownica przedstawicielstwa Polski przy Radzie Europy miała zaalarmować Strasburg, by interweniował w Warszawie w obronie posła Marcina Romanowskiego po tym, jak Sejm uchylił mu immunitet. Urzędniczka Magdalena Marcinkowska i szef polskiego przedstawicielstwa mają wkrótce zakończyć swoją misję.

Polska urzędniczka miała pomóc Marcinowi Romanowskiemu. Jest reakcja MSZ

Polska urzędniczka miała pomóc Marcinowi Romanowskiemu. Jest reakcja MSZ

Źródło:
Fakty TVN

We wrześniu ma ruszyć program budowy tanich mieszkań na wynajem. Mają się tym zająć samorządy. Finansowo pomogą rząd i Bank Gospodarstwa Krajowego. Kto na tym będzie mógł skorzystać?

Niebawem rusza program budowy tanich mieszkań na wynajem. Kto skorzysta?

Niebawem rusza program budowy tanich mieszkań na wynajem. Kto skorzysta?

Źródło:
Fakty TVN

Będzie dokładne sprawdzenie i powrót do śledztw umorzonych przez poprzednią władzę - związanych z aferami finansowymi, podkomisją Macierewicza czy lekceważonych doniesień Najwyższej Izby Kontroli do prokuratury. Lista spraw jest długa - pokazał ją minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar.

Adam Bodnar przedstawił listę grzechów PiS. "Niech nikt nie liczy na jakąś grubą kreskę"

Adam Bodnar przedstawił listę grzechów PiS. "Niech nikt nie liczy na jakąś grubą kreskę"

Źródło:
Fakty TVN

Nawet 30 zwierząt dziennie trafia do schroniska w Krakowie. Część z nich jest porzucana przez właścicieli, bo są wakacje, jest urlop, a pies czy kot zaczął przeszkadzać. Lekarstwem na brak serca u jednych mogą być wielkie serca drugich, stąd apele o pomoc.

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Śledczy z Prokuratury Okręgowej w Łodzi podejrzewają, że Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik nakłaniali agentów służby do przestępstwa "poświadczenia nieprawdy" w wielu sprawach - w tym tej prowadzonej wobec Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich. 

Prokuratura wraca do największych afer CBA z czasów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika

Prokuratura wraca do największych afer CBA z czasów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jestem wściekły, kiedy widzę Romanowskiego, który chodzi po korytarzach Sejmu i grozi premierowi. Prokuratura postawiła zarzuty i doprowadziła do tego, że sąd nie jest w stanie ich rozpatrzeć, bo zawalono drobną sprawę, którą można było rozwiązać jednym faksem bądź telefonem - stwierdził w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga). Gabriela Morawska-Stanecka, senatorka Koalicji Obywatelskiej, uważa, że minister sprawiedliwości Adam Bodnar postępuje sprawiedliwie. Wierzy, że "doprowadzi on do skazania wszystkich, którzy brali udział w przestępstwie przy Funduszu Sprawiedliwości".

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Źródło:
TVN24

- Myślę, że ta sprawa nie jest jeszcze dokończona - powiedział w "Faktach po Faktach" dyplomata Ryszard Schnepf, odnosząc się do kampanii przed wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych. Jednocześnie przyznał, że bardzo go niepokoi ogłoszenie tego, iż Joe Biden jest zakażony koronawirusem. Gość TVN24 komentował też konflikt na linii MSZ - prezydent w sprawie wymiany ambasadorów.

"Sprawa nie jest jeszcze dokończona", choć jest kwestia, która "bardzo" niepokoi

"Sprawa nie jest jeszcze dokończona", choć jest kwestia, która "bardzo" niepokoi

Źródło:
TVN24

Zapewne nikt nie wyobraża sobie, że jego pobyt na urlopie lub wakacjach może być rejestrowany przez gospodarza zainstalowanymi w pokoju kamerami. Dochodzenie dziennikarzy śledczych CNN wykazało, że takie właśnie praktyki stosowano w wielu obiektach udostępnianych za pośrednictwem firmy Airbnb. Przez 10 lat były tysiące skarg. Ludzie z przerażaniem orientowali się, że nagrywano ich w sytuacjach intymnych.

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kamala Harris to amerykańska wiceprezydentka. Gdyby Joe Biden wycofał się z wyścigu, mogłaby zająć jego miejsce i powalczyć o prezydenturę. Czy Ameryka byłaby gotowa na pierwszą kobietę na urzędzie prezydenta, i to pochodzącą z mniejszości? Kamala Harris ma doświadczenie w przełamywaniu barier i przecieraniu szlaków.

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Światowa awaria systemów informatycznych to w piątek była wiadomość numer jeden. Problem mają setki firm i instytucji korzystających z usług Microsoftu. Odwołano wiele lotów w Ameryce i Europie, w Polsce utrudnione było funkcjonowanie portu towarowego w Gdańsku, w Niemczech odwoływano operacje w szpitalach, nie nadawała przez jakiś czas brytyjska stacja Sky News.

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Miałem Boga po swojej stronie" - tak Donald Trump wspominał chwilę zamachu w przemówieniu na zakończenie konwencji republikanów, która już oficjalnie wskazała go jako kandydata w wyborach prezydenckich. Zapowiedział, że przeprowadzi ogromną akcje deportacyjną nielegalnych migrantów, zwiększy wydobycie paliw kopalnych, surowiej potraktuje sojuszników, którzy jego zdaniem wykorzystują Amerykę.

Donald Trump przemawiał na konwencji republikanów. Oto, co powiedział

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS