Igrzyska olimpijskie bez Rosjan? „Tolerancja dla dopingu musi być zerowa”

17.06 | Igrzyska olimpijskie bez Rosjan? „Tolerancja dla dopingu musi być zerowa”
17.06 | Igrzyska olimpijskie bez Rosjan? „Tolerancja dla dopingu musi być zerowa”
TVN24 BiS
17.06 | Igrzyska olimpijskie bez Rosjan? „Tolerancja dla dopingu musi być zerowa”TVN24 BiS

W piątek szef Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatlecznych (IAAF) Sebastian Coe potwierdził zawieszenie rosyjskich lekkoatletów, ale nie wykluczył jednoznacznie ich udziału w sierpniowych igrzyskach w Rio. Sprawę tę komentowali w „Faktach z Zagranicy” w TVN24 BiS Maciej Petruczenko z „Przeglądu Sportowego” i Marek Plawgo, były polski lekkoatleta, sprinter i płotkarz.

Według dziennikarza sportowego Macieja Petruczenki jest kilka możliwych rozwiązań tej sytuacji. Po pierwsze – zgodnie z rekomendacją IAAF – ci rosyjscy lekkoatleci, co do których jest absolutna pewność , „że się nigdy nie dopingowali i nie dopingują”, będą mogli wystąpić do IAAF o zgodę specjalną na start i ją dostaną. Warunek ich udziału w igrzyskach będzie taki, że wystąpią pod „neutralną” flagą, czyli – jak wyjaśnił gość Piotra Kraśki – flagą MKOl-u.

Drugą grupą sportowców, którzy będą mogli wystąpić na igrzyskach są ci, którzy „zdekonspirowali ten system dopingowy” – mówi Petruczenko. Chodzi tu m.in. o Julię Stiepanową, która na początku maja powiedziała w amerykańskiej telewizji o stosowaniu dopingu przez niektórych rosyjskich sportowców i pomogła w ujawnieniu afery. Obecnie – podkreślił gość Piotra Kraśki – Stiepanowa kryje się przed reżimem Putina w Kalifornii. Po trzecie, tłumaczył dziennikarz „Przeglądu Sportowego”, poszczególni zawodnicy, a nawet cały związek lekkoatletyczny Rosji może też wystąpić do Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu (CAS) w Lozannie i „ewentualnie sprawę wygrać przed sądem”. Wreszcie – dodał Petruczenko – sam MKOl może własnowolnie dopuścić lekkoatletów z Rosji do igrzysk, bo to on jest ich gospodarzem, „ale takiego afrontu Międzynarodowemu Stowarzyszeniu Federacji Lekkoatlecznych na pewno nie zrobi” – zauważył. Drugi gość Piotra Kraśki w „Faktach z Zagranicy”, były polski lekkoatleta Marek Plawgo podkreślił, że brak nałożenia takiej kary na rosyjskich sportowców „byłby swoistym przyzwoleniem na doping”. Według niego była to więc decyzja dobra. – Jeżeli chcemy walczyć z dopingiem i chcemy walczyć skutecznie, trzeba jasno wskazać, że takich praktyk się nie toleruje – ocenił były lekkoatleta. „Tolerancja dla dopingu musi być zerowa” – dodał stanowczo.

Co ciekawe, jak przypomniał Maciej Petruczenko, „na skalę przemysłową doping w sporcie wyczynowym zaczął się w Stanach Zjednoczonych, (…) a ZSRR i NRD zaczęły to kopiować”. – Zapominamy o tym, że przez dziesiątki lat medale na wielkich igrzyskach olimpijskich i rekordy świata ustanawiali jadący na straszliwym dopingu Amerykanie, którzy byli pod tym względem kryci, ponieważ te wielkie korporacje amerykańskie były głównymi sponsorami igrzysk olimpijskich – mówił dziennikarz. Petruczenko zauważył też, że podobnie sprawa wygląda w obecnym skandalu dopingowym. Tam również bardziej liczyły się pieniądze niż reagowanie na doniesienia o dopingu systemowym w Rosji i zwalczanie go.

Autor: Piotr Kraśko / Źródło: TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Żeby zobaczyć, jak gigantyczne są problemy Narodowego Funduszu Zdrowia, wystarczy spojrzeć tylko na jedną grupę błyskawicznie rosnących wydatków. W 2016 roku Prawo i Sprawiedliwość wprowadziło program bezpłatnych leków dla seniorów. Wydano wtedy na to 110 milionów złotych, rok później - pięć razy więcej, a rok temu - już 30 razy więcej niż na początku. Nie wiadomo też, ile brakuje w NFZ. Może kilka, a może kilkadziesiąt miliardów złotych.

Zabraknie pieniędzy na leczenie? Trudna sytuacja finansowa NFZ

Zabraknie pieniędzy na leczenie? Trudna sytuacja finansowa NFZ

Źródło:
Fakty TVN

Amerykański sekretarz stanu nie przyleci do Londynu na kolejne rozmowy w sprawie zakończenia wojny Rosji z Ukrainą. Zastąpi go generał Keith Kellogg. W spotkaniu wezmą udział szefowie dyplomacji Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec i Ukrainy. Tymczasem Rosja znów przeprowadziła zmasowany atak na Ukrainę. Zginęło dziewięć osób, ponad 30 zostało rannych. 

Marco Rubio nie udał się do Londynu na rozmowy o rozejmie w Ukrainie. "Chodzi o kwestie logistyczne"

Marco Rubio nie udał się do Londynu na rozmowy o rozejmie w Ukrainie. "Chodzi o kwestie logistyczne"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie można powiedzieć, że kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi wraca z przytupem. Raczej leniwie się rozkręca. Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się za mniej niż cztery tygodnie. Mobilizacja powinna być pełna. Tylko część kandydatów wróciła na kampanijne szlaki.

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Co można powiedzieć na temat trwających negocjacji pokojowych? - Nie ma profesjonalizmu, a jest dużo chęci załatwienia tego szybko - ocenił w "Faktach po Faktach" Zbigniew Pisarski, prezes zarządu Fundacji imienia Kazimierza Pułaskiego. Ostro punktował działania Stanów Zjednoczonych.

Jego zgoda byłaby "położeniem głowy na szafocie"

Jego zgoda byłaby "położeniem głowy na szafocie"

Źródło:
TVN24

- Apele papieża Franciszka o znalezienie rozwiązania konfliktu w Ukrainie, o zaprzestanie walk, są dzisiaj realizowane - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były szef MSZ Jacek Czaputowicz. Jego zdaniem, teraz "inaczej oceniamy" słowa papieża, "niż wtedy, kiedy byłyby wypowiedziane".

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

Źródło:
TVN24

Elon Musk w drużynie Donalda Trumpa firmował i wcielał w życie plan cięcia rzekomo niepotrzebnych wydatków administracji federalnej. Chociaż większość Amerykanów pochwala ideę walki z marnowaniem pieniędzy podatników, to sam Elon Musk nie cieszy się zaufaniem. Wyniki finansowe Tesli są coraz gorsze. Miliarder obiecał, że poświęci więcej czasu szefowaniu firmie.

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS