Rafa koralowa u wybrzeży Florydy jest zagrożona z powodu wysokiej temperatury wody

Źródło:
CNN

Wody Atlantyku opływające półwysep Floryda rozgrzane są w tym roku ponad normę. To zagraża rafie koralowej, która jest naturalną barierą dla wybrzeża narażonego na zalania w sezonie huraganów. Biolodzy morscy pracują nad uodpornieniem raf koralowych na spodziewane ocieplenie oceanów w najbliższych latach.

Fala gorąca zalewa wybrzeża Florydy. Niespotykana skala upałów podnosi temperaturę wody. To cieszy plażowiczów, ale jest niezwykle groźne dla tamtejszej rafy koralowej.

Rafa rozwija się, gdy temperatura oceanu wynosi około 30 stopni Celsjusza, ale ta w ostatnim czasie zbliżała się nawet do 35 stopni. - W tym momencie morska fala upałów obejmuje całe Karaiby. W niektórych jego częściach, takich jak Belize, koralowce bardzo mocno blakną. Floryda jest teraz na etapie, na którym Belize było mniej więcej miesiąc temu - wyjaśnia profesor Andrew Baker, biolog morski.

Prezenter pogody Derek Van Dam wyjaśnia, że blaknięcie koralowca oznacza jego obumieranie. - Właśnie takiego scenariusza naukowcy obawiają się najbardziej, gdyby fala morskich upałów nie ustąpiła - podkreśla.

Zobacz też: Rafy z ostryg. Mają chronić Florydę przed powodziami i sztormami

Utrata rafy byłaby bardzo kosztowna. Gospodarka Florydy w znaczącym stopniu zasilana jest wpływami z turystyki opartej na wędkarzach i nurkach. Magnesem na turystów jest miejscowa flora i fauna.

Chcą zwiększyć tolerancję koralowców na ciepło

Próba zaadaptowania koralowców do wzrostu temperatury nawet o 5 stopni sprawi, że uodpornią się na spodziewane ocieplenie oceanów w najbliższych latach. - Od lat prowadzimy badania nad zwiększaniem tolerancji cieplnej koralowców - mówi Baker.

Koralowce są jednym z ekosystemów, które są najwrażliwsze wobec postępujących zmian klimatycznych. Bez nich utracimy naturalną barierę ochronną, która chroni wybrzeża podczas huraganów. - Prowadzone obecnie badania nad przywróceniem równowagi na rafach koralowych mają na celu dostosowanie tych wrażliwych organizmów do zmian warunków ich bytowania, jakie niewątpliwie mają miejsce - wyjaśnia biolog morski.

Ken Nedimyer jest dyrektorem technicznym w Reef Renewal USA. Pracuje nad poprawą kondycji koralowców w rejonie Florida Keys i z optymizmem patrzy w przyszłość. - Są koralowce żyjące w cieplejszych wodach. Musimy je znaleźć i spróbować rozmnożyć - wskazuje.

Czytaj także: Ekwador. Odkryto dwukilometrową rafę koralową. "Galapagos znów nas zaskakuje"

Po roku badań profesorowi Bakerowi udało się dokonać przełomu w badaniach nad koralami żyjącymi w znacznie wyższych temperaturach. - Przeprowadziliśmy kilka pilotażowych eksperymentów na rafach, które próbowaliśmy dostosować, tak aby były bardziej odporne na temperaturę. Natura przeprowadzi ostateczny test - podkreśla biolog morski.

Naukowcy nie ustają w wysiłkach, aby uratować rafę. Optymizm studzą jednak prognozy pogody, które nie zakładają rychłego ochłodzenia.

Źródło: CNN

Pozostałe wiadomości

Kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi rozkręca się. Karol Nawrocki szuka wyborców daleko na prawo, stawiając sprawę rzezi wołyńskiej na ostrzu noża. Spotkało się to z reakcją prezydenta Ukrainy. Tymczasem po prawej stronie sceny politycznej już jest tłoczno, bo do gry wchodzi Grzegorz Braun, dzieląc Konfederację, która wystawiła Sławomira Mentzena. Tymczasem Rafał Trzaskowski stawia na spotkania - nie tylko z wyborcami, ale także z osobistościami zagranicznymi. Na lewicy jest dwóch kandydatów: Magdalena Biejat i Adrian Zandberg.

Zełenski spotyka się z Trzaskowskim, a gani Nawrockiego. Kandydaci próbują się wyróżnić

Zełenski spotyka się z Trzaskowskim, a gani Nawrockiego. Kandydaci próbują się wyróżnić

Źródło:
Fakty TVN

Coraz częstsze są przypadki hipotermii nie w górach, ale w mieście i nie podczas spaceru na mrozie, ale podczas spania we własnym, zimnym domu. Najczęściej dotyka to starsze osoby. Policjanci ostatnio pomogli pani Eugenii - rozpali jej w piecu i nanieśli opału.

Nie w górach, a we własnym domu. "Hipotermia miejska" najczęściej dotyka osoby starsze

Nie w górach, a we własnym domu. "Hipotermia miejska" najczęściej dotyka osoby starsze

Źródło:
Fakty TVN

Poznańscy okuliści przywracają ludziom wzrok w Afryce od 2018 roku. Kilka dni temu wrócili z Bagandou w Republice Środkowoafrykańskiej. W ramach misji z zaplanowanych 50 zabiegów udało się im przeprowadzić aż 63 operacje oraz 500 konsultacji. Dla miejscowych to była jedyna taka szansa na profesjonalne leczenie.

Polscy lekarze pomagają w miejscu "zapomnianym przez dzisiejszy świat". "Czary tutaj mają się bardzo dobrze"

Polscy lekarze pomagają w miejscu "zapomnianym przez dzisiejszy świat". "Czary tutaj mają się bardzo dobrze"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Waszyngton szykuje się na ceremonię zaprzysiężenia Donalda Trumpa na prezydenta USA. Na uroczystość do stolicy zjadą się światowi liderzy, dyplomaci i politycy. Zapewnić im bezpieczeństwo to jedna sprawa, a druga - utrzymać pod pełną kontrolą demonstracje i protesty, jakie mają towarzyszyć uroczystości.

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli ktoś mówi, że miejsce Ukrainy nie jest w NATO, że miejsce Ukrainy nie jest w Europie, to gdzie jest to miejsce? W Rosji? Taki sygnał ma pójść z Polski? - pytał w "Faktach po Faktach" kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski. Komentował słowa swojego kontrkandydata wystawionego przez PiS. Karol Nawrocki mówił bowiem, że "nie widzi" Ukrainy w NATO i UE "do czasu rozwiązania naszych spraw". Prezydent Warszawy zadeklarował też, że jeśli wygra w wyborach, to "podpisze wszystkie ustawy, które będą dotyczyły obrony praw kobiet, liberalizacji ustawy antyaborcyjnej". - Moje poglądy w tej sprawie są absolutnie jasne - dodał.

Słowa Nawrockiego to "igranie naszym najbardziej istotnym interesem"

Słowa Nawrockiego to "igranie naszym najbardziej istotnym interesem"

Źródło:
TVN24

- Jeśli do wyboru jest możliwość uczestnictwa w ceremonii zaprzysiężenia, a po drugiej stronie realna możliwość wizyty Donalda Trumpa na zaproszenie prezydenta RP w przyszłości, to zdecydowanie warto skupić się na tej drugiej - powiedział w "Faktach po Faktach" szef BBN Jacek Siewiera. Odniósł się w ten sposób do braku zaproszenia dla prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Donalda Tuska na ceremonię inauguracji prezydentury Trumpa. 

Szef BBN: marny ze mnie dyplomata, ale wiem coś innego

Szef BBN: marny ze mnie dyplomata, ale wiem coś innego

Źródło:
TVN24

Niemiecka partia AfD przestaje pudrować swój przekaz. Alice Weidel - oficjalnie kandydatka AfD na kanclerza Niemiec - użyła po raz pierwszy publicznie słowa "remigracja", a jej partia rozesłała do mieszkańców Karlsruhe ulotki w formie "biletów deportacyjnych".

"Tylko remigracja może uratować Niemcy". AfD podkreśla w kampanii jedną kwestię: deportacji

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Prezydent Korei Południowej został aresztowany i doprowadzony na przesłuchanie przed komisję ds. korupcji. Tym razem policja zmobilizowała odpowiednio większe siły i obrońcy prezydenta dali za wygraną. Przeciw prezydentowi toczy się procedura impeachmentu po tym, jak w grudniu wprowadził nieoczekiwanie stan wojenny w kraju.

"Historyczna chwila" w Korei Południowej. Kilka tysięcy funkcjonariuszy w akcji, w końcu aresztowali prezydenta

"Historyczna chwila" w Korei Południowej. Kilka tysięcy funkcjonariuszy w akcji, w końcu aresztowali prezydenta

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS