Rafa koralowa u wybrzeży Florydy jest zagrożona z powodu wysokiej temperatury wody

Źródło:
CNN

Wody Atlantyku opływające półwysep Floryda rozgrzane są w tym roku ponad normę. To zagraża rafie koralowej, która jest naturalną barierą dla wybrzeża narażonego na zalania w sezonie huraganów. Biolodzy morscy pracują nad uodpornieniem raf koralowych na spodziewane ocieplenie oceanów w najbliższych latach.

Fala gorąca zalewa wybrzeża Florydy. Niespotykana skala upałów podnosi temperaturę wody. To cieszy plażowiczów, ale jest niezwykle groźne dla tamtejszej rafy koralowej.

Rafa rozwija się, gdy temperatura oceanu wynosi około 30 stopni Celsjusza, ale ta w ostatnim czasie zbliżała się nawet do 35 stopni. - W tym momencie morska fala upałów obejmuje całe Karaiby. W niektórych jego częściach, takich jak Belize, koralowce bardzo mocno blakną. Floryda jest teraz na etapie, na którym Belize było mniej więcej miesiąc temu - wyjaśnia profesor Andrew Baker, biolog morski.

Prezenter pogody Derek Van Dam wyjaśnia, że blaknięcie koralowca oznacza jego obumieranie. - Właśnie takiego scenariusza naukowcy obawiają się najbardziej, gdyby fala morskich upałów nie ustąpiła - podkreśla.

Zobacz też: Rafy z ostryg. Mają chronić Florydę przed powodziami i sztormami

Utrata rafy byłaby bardzo kosztowna. Gospodarka Florydy w znaczącym stopniu zasilana jest wpływami z turystyki opartej na wędkarzach i nurkach. Magnesem na turystów jest miejscowa flora i fauna.

Chcą zwiększyć tolerancję koralowców na ciepło

Próba zaadaptowania koralowców do wzrostu temperatury nawet o 5 stopni sprawi, że uodpornią się na spodziewane ocieplenie oceanów w najbliższych latach. - Od lat prowadzimy badania nad zwiększaniem tolerancji cieplnej koralowców - mówi Baker.

Koralowce są jednym z ekosystemów, które są najwrażliwsze wobec postępujących zmian klimatycznych. Bez nich utracimy naturalną barierę ochronną, która chroni wybrzeża podczas huraganów. - Prowadzone obecnie badania nad przywróceniem równowagi na rafach koralowych mają na celu dostosowanie tych wrażliwych organizmów do zmian warunków ich bytowania, jakie niewątpliwie mają miejsce - wyjaśnia biolog morski.

Ken Nedimyer jest dyrektorem technicznym w Reef Renewal USA. Pracuje nad poprawą kondycji koralowców w rejonie Florida Keys i z optymizmem patrzy w przyszłość. - Są koralowce żyjące w cieplejszych wodach. Musimy je znaleźć i spróbować rozmnożyć - wskazuje.

Czytaj także: Ekwador. Odkryto dwukilometrową rafę koralową. "Galapagos znów nas zaskakuje"

Po roku badań profesorowi Bakerowi udało się dokonać przełomu w badaniach nad koralami żyjącymi w znacznie wyższych temperaturach. - Przeprowadziliśmy kilka pilotażowych eksperymentów na rafach, które próbowaliśmy dostosować, tak aby były bardziej odporne na temperaturę. Natura przeprowadzi ostateczny test - podkreśla biolog morski.

Naukowcy nie ustają w wysiłkach, aby uratować rafę. Optymizm studzą jednak prognozy pogody, które nie zakładają rychłego ochłodzenia.

Źródło: CNN

Pozostałe wiadomości

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres wysłał sygnał SOS prosto z leżących na Pacyfiku wysp Tonga. Mówił o kryzysie, za który całkowicie odpowiedzialni są ludzie, a którego konsekwencją jest szybki wzrost poziomu mórz i oceanów. Wyspy takie jak Tonga po prostu toną.  

Wyspy na Pacyfiku na pierwszy rzut oka to raj. Jednak niedługo mogą zniknąć. Antonio Guterres wysłał SOS

Wyspy na Pacyfiku na pierwszy rzut oka to raj. Jednak niedługo mogą zniknąć. Antonio Guterres wysłał SOS

Źródło:
Fakty TVN

Farhan Alkadi przez ponad 10 miesięcy był przetrzymywany przez terrorystów z Hamasu w tunelach w południowej części Strefy Gazy. 52-latka, który należy do mniejszości Beduinów, uwolnili izraelscy żołnierze. Razem z setkami innych zakładników został porwany przez Hamas 7 października zeszłego roku. Premier Izraela Benjamin Netanjahu usłyszał od niego w rozmowie telefonicznej, że wielu ludzi wciąż czeka na uwolnienie.

Jeden z zakładników Hamasu uwolniony przez siły specjalne. Powiedział premierowi: ludzie tam czekają

Jeden z zakładników Hamasu uwolniony przez siły specjalne. Powiedział premierowi: ludzie tam czekają

Źródło:
Fakty TVN

Dobra wiadomość dla turystów wypoczywających w Świnoujściu: wszystkie kąpieliska są otwarte, sinice zniknęły. Niestety, są miejsca w których z ich powodu nie wolno wchodzić do wody. Lekarze i ratownicy apelują, żeby nie bagatelizować ostrzeżeń. Naukowcy tłumaczą, że sinice to nie glony, tylko cyjanobakterie, z którymi przez zmianę klimatu będziemy mieli do czynienia coraz częściej.

Kiedy żar leje się z nieba, trudno wysiedzieć na plaży. Przez sinice nie wszędzie można się kąpać

Kiedy żar leje się z nieba, trudno wysiedzieć na plaży. Przez sinice nie wszędzie można się kąpać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

28 sierpnia obchodzimy Święto Lotnictwa Polskiego. W Stanach Zjednoczonych nastąpi prezentacja pierwszego myśliwca F-35 dla Polski. W uroczystości wezmą udział przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej. Docelowo do Wojska Polskiego trafią 32 takie maszyny. "To prawdziwa rewolucja w polskich siłach zbrojnych" - mówią wojskowi.  

Polska zakupiła 32 myśliwce F-35. Na czym polega ich wyjątkowość?

Polska zakupiła 32 myśliwce F-35. Na czym polega ich wyjątkowość?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Decyzja PKW w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS może mieć wpływ na pozbawienie partii subwencji przez trzy lata - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Wojciech Hermeliński, były szef Państwowej Komisji Wyborczej, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku. Dodał, że "na pewno są podstawy ku temu, żeby rozważyć to i taką decyzję podjąć". PKW za miesiąc ma jeszcze ocenić złożone przez partię PiS sprawozdanie za 2023 rok.

PiS może stracić subwencję na trzy lata. Hermeliński: są podstawy, żeby taką decyzję podjąć

PiS może stracić subwencję na trzy lata. Hermeliński: są podstawy, żeby taką decyzję podjąć

Źródło:
TVN24

- Podpis premiera oznacza, że na dniach zgromadzenie Izby Cywilnej wybierze i przedstawi prezydentowi trzech neosędziów jako kandydatów na prezesa - powiedział w "Faktach po Faktach" prezes Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego sędzia Piotr Prusinowski. Krystian Markiewicz, prezes Iustitii, podkreślał, że wybór prezesa Izby SN "nie jest kwestią trzeciorzędną", tylko "pierwszoplanową".

"Praktyczne konsekwencje tego błędu są dość istotne"

"Praktyczne konsekwencje tego błędu są dość istotne"

Źródło:
TVN24, OKO. press

Główny lekarz Stanów Zjednoczonych mówi wprost - amerykańscy rodzice są tak zestresowani, że właściwie nie są w stanie funkcjonować. Mowa jest o poważnym zagrożeniu dla zdrowia publicznego. Wśród problemów są troski natury finansowej, ale nie tylko.

Ponad 40 procent rodziców w USA ma problem z normalnym funkcjonowaniem. To "stres rodzicielski"

Ponad 40 procent rodziców w USA ma problem z normalnym funkcjonowaniem. To "stres rodzicielski"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Australia dołącza do grona państw, gdzie prawo do bycia offline zapewnia kodeks pracy. Związki zawodowe uważają, że korzyści odniosą nie tylko pracownicy, ale też pracodawcy.

W Australii weszło w życie prawo do "odłączania się". Związki zawodowe uważają, że korzyści są obopólne

W Australii weszło w życie prawo do "odłączania się". Związki zawodowe uważają, że korzyści są obopólne

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Trzeba zaostrzyć politykę migracyjną - takie postulaty pojawiają się coraz częściej w niemieckich mediach. Choćby gazeta "Frankfurter Allgemeine Zeitung" pyta, jak to możliwe, że "człowiek, którego wniosek o azyl został odrzucony i który od dawna powinien był opuścić kraj, dokonuje z zimną krwią ataku za pomocą noża". To pokłosie zamachu terrorystycznego z 23 sierpnia w Solingen, w którym zginęły trzy osoby.

Niemcy: 26-latek z Syrii zabił trzy osoby. Coraz głośniejsze są opinie, że trzeba zaostrzyć prawo

Niemcy: 26-latek z Syrii zabił trzy osoby. Coraz głośniejsze są opinie, że trzeba zaostrzyć prawo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS