Wody Atlantyku opływające półwysep Floryda rozgrzane są w tym roku ponad normę. To zagraża rafie koralowej, która jest naturalną barierą dla wybrzeża narażonego na zalania w sezonie huraganów. Biolodzy morscy pracują nad uodpornieniem raf koralowych na spodziewane ocieplenie oceanów w najbliższych latach.
Fala gorąca zalewa wybrzeża Florydy. Niespotykana skala upałów podnosi temperaturę wody. To cieszy plażowiczów, ale jest niezwykle groźne dla tamtejszej rafy koralowej.
Rafa rozwija się, gdy temperatura oceanu wynosi około 30 stopni Celsjusza, ale ta w ostatnim czasie zbliżała się nawet do 35 stopni. - W tym momencie morska fala upałów obejmuje całe Karaiby. W niektórych jego częściach, takich jak Belize, koralowce bardzo mocno blakną. Floryda jest teraz na etapie, na którym Belize było mniej więcej miesiąc temu - wyjaśnia profesor Andrew Baker, biolog morski.
Prezenter pogody Derek Van Dam wyjaśnia, że blaknięcie koralowca oznacza jego obumieranie. - Właśnie takiego scenariusza naukowcy obawiają się najbardziej, gdyby fala morskich upałów nie ustąpiła - podkreśla.
Utrata rafy byłaby bardzo kosztowna. Gospodarka Florydy w znaczącym stopniu zasilana jest wpływami z turystyki opartej na wędkarzach i nurkach. Magnesem na turystów jest miejscowa flora i fauna.
Chcą zwiększyć tolerancję koralowców na ciepło
Próba zaadaptowania koralowców do wzrostu temperatury nawet o 5 stopni sprawi, że uodpornią się na spodziewane ocieplenie oceanów w najbliższych latach. - Od lat prowadzimy badania nad zwiększaniem tolerancji cieplnej koralowców - mówi Baker.
Koralowce są jednym z ekosystemów, które są najwrażliwsze wobec postępujących zmian klimatycznych. Bez nich utracimy naturalną barierę ochronną, która chroni wybrzeża podczas huraganów. - Prowadzone obecnie badania nad przywróceniem równowagi na rafach koralowych mają na celu dostosowanie tych wrażliwych organizmów do zmian warunków ich bytowania, jakie niewątpliwie mają miejsce - wyjaśnia biolog morski.
Ken Nedimyer jest dyrektorem technicznym w Reef Renewal USA. Pracuje nad poprawą kondycji koralowców w rejonie Florida Keys i z optymizmem patrzy w przyszłość. - Są koralowce żyjące w cieplejszych wodach. Musimy je znaleźć i spróbować rozmnożyć - wskazuje.
Po roku badań profesorowi Bakerowi udało się dokonać przełomu w badaniach nad koralami żyjącymi w znacznie wyższych temperaturach. - Przeprowadziliśmy kilka pilotażowych eksperymentów na rafach, które próbowaliśmy dostosować, tak aby były bardziej odporne na temperaturę. Natura przeprowadzi ostateczny test - podkreśla biolog morski.
Naukowcy nie ustają w wysiłkach, aby uratować rafę. Optymizm studzą jednak prognozy pogody, które nie zakładają rychłego ochłodzenia.
Źródło: CNN