Rafa koralowa u wybrzeży Florydy jest zagrożona z powodu wysokiej temperatury wody

Źródło:
CNN

Wody Atlantyku opływające półwysep Floryda rozgrzane są w tym roku ponad normę. To zagraża rafie koralowej, która jest naturalną barierą dla wybrzeża narażonego na zalania w sezonie huraganów. Biolodzy morscy pracują nad uodpornieniem raf koralowych na spodziewane ocieplenie oceanów w najbliższych latach.

Fala gorąca zalewa wybrzeża Florydy. Niespotykana skala upałów podnosi temperaturę wody. To cieszy plażowiczów, ale jest niezwykle groźne dla tamtejszej rafy koralowej.

Rafa rozwija się, gdy temperatura oceanu wynosi około 30 stopni Celsjusza, ale ta w ostatnim czasie zbliżała się nawet do 35 stopni. - W tym momencie morska fala upałów obejmuje całe Karaiby. W niektórych jego częściach, takich jak Belize, koralowce bardzo mocno blakną. Floryda jest teraz na etapie, na którym Belize było mniej więcej miesiąc temu - wyjaśnia profesor Andrew Baker, biolog morski.

Prezenter pogody Derek Van Dam wyjaśnia, że blaknięcie koralowca oznacza jego obumieranie. - Właśnie takiego scenariusza naukowcy obawiają się najbardziej, gdyby fala morskich upałów nie ustąpiła - podkreśla.

Zobacz też: Rafy z ostryg. Mają chronić Florydę przed powodziami i sztormami

Utrata rafy byłaby bardzo kosztowna. Gospodarka Florydy w znaczącym stopniu zasilana jest wpływami z turystyki opartej na wędkarzach i nurkach. Magnesem na turystów jest miejscowa flora i fauna.

Chcą zwiększyć tolerancję koralowców na ciepło

Próba zaadaptowania koralowców do wzrostu temperatury nawet o 5 stopni sprawi, że uodpornią się na spodziewane ocieplenie oceanów w najbliższych latach. - Od lat prowadzimy badania nad zwiększaniem tolerancji cieplnej koralowców - mówi Baker.

Koralowce są jednym z ekosystemów, które są najwrażliwsze wobec postępujących zmian klimatycznych. Bez nich utracimy naturalną barierę ochronną, która chroni wybrzeża podczas huraganów. - Prowadzone obecnie badania nad przywróceniem równowagi na rafach koralowych mają na celu dostosowanie tych wrażliwych organizmów do zmian warunków ich bytowania, jakie niewątpliwie mają miejsce - wyjaśnia biolog morski.

Ken Nedimyer jest dyrektorem technicznym w Reef Renewal USA. Pracuje nad poprawą kondycji koralowców w rejonie Florida Keys i z optymizmem patrzy w przyszłość. - Są koralowce żyjące w cieplejszych wodach. Musimy je znaleźć i spróbować rozmnożyć - wskazuje.

Czytaj także: Ekwador. Odkryto dwukilometrową rafę koralową. "Galapagos znów nas zaskakuje"

Po roku badań profesorowi Bakerowi udało się dokonać przełomu w badaniach nad koralami żyjącymi w znacznie wyższych temperaturach. - Przeprowadziliśmy kilka pilotażowych eksperymentów na rafach, które próbowaliśmy dostosować, tak aby były bardziej odporne na temperaturę. Natura przeprowadzi ostateczny test - podkreśla biolog morski.

Naukowcy nie ustają w wysiłkach, aby uratować rafę. Optymizm studzą jednak prognozy pogody, które nie zakładają rychłego ochłodzenia.

Źródło: CNN

Pozostałe wiadomości

Kiedy byli u władzy, Centra Integracji Cudzoziemców otwierali i to uroczyście. Teraz nimi straszą. Politycy PiS mają problem z utrzymaniem jednej wersji w sprawie programu, który sami przecież wymyślili. Cudzoziemcami też straszą, choć sami - jak zauważają rządzący - otworzyli przed nimi szeroko drzwi.

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

Źródło:
Fakty TVN

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Już ponad trzy tysiące osób zmarło w Mjanmie - dawnej Birmie - po katastrofalnym trzęsieniu ziemi. Takie informacje przekazują lokalne władze, jednak przewidywania ekspertów mówią, że kataklizm mógł pochłonąć nawet dziesiątki tysięcy ofiar. Trwają akcje ratunkowe i poszukiwawcze i wciąż udaje się spod gruzów wyciągnąć żywe osoby. Rządząca krajem wojskowa junta w końcu uległa naciskom i zapowiedziała, że wstrzyma walki z siłami prodemokratycznymi, żeby nie utrudniać niesienia pomocy.

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS