Sikorski: Rosja pokazała, że jest kompletnie niewiarygodna

17.04.2018 | Sikorski: Rosja pokazała, że jest kompletnie niewiarygodna
17.04.2018 | Sikorski: Rosja pokazała, że jest kompletnie niewiarygodna
Fakty z zagranicy TVN24 BiS
17.04.2018 | Sikorski: Rosja pokazała, że jest kompletnie niewiarygodnaFakty z zagranicy TVN24 BiS

- Rosjanie blefowali, bo mówili, że zestrzelą amerykańskie rakiety, że się rozpęta III wojna światowa, ale jakoś o niej nie słychać - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Radosław Sikorski, były szef MSZ. Zdaniem gościa programu Rosja pokazała, że jest kompletnie niewiarygodna", a Władimir Putin przekonuje się, że nie może bezkarnie kłamać w żywe oczy świata demokratycznego.

Oglądaj "Fakty z Zagranicy" od poniedziałku do piątku o 19:55 w TVN24 BiS

- Po pierwsze Rosjanie blefowali, bo mówili że zestrzelą amerykańskie rakiety, że się rozpęta III wojna światowa, ale jakoś o niej nie słychać - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Radosław Sikorski, komentując atak USA na cele w Syrii.

- Po drugie, w tym wypadku, administracja postawiła sobie bardzo ograniczone cele, to znaczy ataki jako forma sankcji za naruszenie tabu, czyli użycie broni masowego rażenia - stwierdził były szef MSZ i dodał, że w tym wąskim sensie "ataki odniosły swój skutek".

Sikorski przypomina, że odwet Zachodu to tak naprawdę druga kara za użycie broni chemicznej wobec "reżimu, który kłamie", bo do tej pory miał się pozbyć zapasu tej broni. Istotne w tej sprawie jest jednak to, że Rosja miała być gwarantem takiego posunięcia. Za niewywiązanie się z niego Nikki Haley, ambasador USA przy ONZ, zagroziła Rosji nowymi sankcjami.

W telewizji CBS dyplomatka stwierdziła, że sankcje "dotkną bezpośrednio wszystkie rodzaje firm, które miały do czynienia ze sprzętem powiązanym z Asadem i użyciem broni chemicznej". Ta informacja - według "Washington Post" - miała rozzłościć prezydenta Trumpa, zgodnie z decyzją którego sankcji wobec Rosji ma jednak nie być.

"Twardsze sankcje"

Zdaniem Sikorskiego rozczarowanie i sankcje były "twardsze", bo administracja Trumpa liczyła na nowe otwarcie, ale się rozczarowała.

- W tym wypadku to otwarcie było gorętsze i prezydent bardzo długo miał słabość do Władimira Putina - stwierdził Sikorski i dodał, że za tymi "twardymi" sankcjami kryje się między innymi wydalenie 60 dyplomatów rosyjskich z placówek w USA oraz odcięcie niektórych rosyjskich firm od amerykańskiego systemu finansowego, który ma zasięg globalny.

- To spowodowało wielomiliardowe straty - argumentował gość programu. Zdaniem Sikorskiego Rosja pokazała niespełnionymi deklaracjami, że "jest kompletnie niewiarygodna".

- To jest problem, gdy w systemie międzynarodowym przywódcy ważnych państw nie mogą wierzyć w to, co publicznie się mówi, bo to może prowadzić - w kluczowym momencie - do bardzo poważnych nieporozumień i do złych kalkulacji i, co za tym idzie, złych decyzji - ocenił Sikorski.

Zdaniem Sikorskiego Putin się przekonuje, że nie może bezkarnie kłamać w żywe oczy świata demokratycznego. W opinii gościa programu reakcja ta "się nawarstwia i coraz bardziej zaczyna wpływać na realne możliwości" kraju, który "dość zręcznie gra słabymi kartami".

Spotkanie Trumpa z Kimem

W opinii Sikorskiego może dojść do spotkanie Donalda Trumpa z Kim Dzong Unem, które będzie "sukcesem reżimu w Korei Północnej", zwłaszcza, że rozmowa na najwyższym szczeblu będzie dotyczyła negocjacji, które w innych krajach zostałyby przeprowadzone przez ludzi na niższych szczeblach władzy.

- To może spowodować porażkę szczytu, która już sama w sobie może być destabilizująca, ale może którejś ze stron dać pretekst, żeby powiedzieć "my próbowaliśmy" - stwierdził Sikorski.

- Interesem Chin jest to, aby nie było zjednoczenia Korei na zasadach i w sojuszu z USA, natomiast interes rosyjski może być zupełnie inny - dodał.

Źródło: Fakty z zagranicy TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Sześciolatek zarażony błonicą. To pierwszy taki przypadek w Polsce od dekad, bo obowiązują u nas szczepienia. On nie był szczepiony. Do szpitala we Wrocławiu trafił po wakacjach w Afryce. Jest w ciężkim stanie. To groźna choroba.

Nieszczepiony sześciolatek trafił do szpitala z błonicą. Na szczęście lekarz pamiętał jeszcze, co to za choroba

Nieszczepiony sześciolatek trafił do szpitala z błonicą. Na szczęście lekarz pamiętał jeszcze, co to za choroba

Źródło:
Fakty TVN

Nie tylko ratownicy medyczni, ale także pielęgniarki coraz częściej padają ofiarą agresji pacjentów i ich rodzin. O atakach na siebie mówi już niemal 80 procent pielęgniarek i położnych - apelują do władz o systemową pomoc.

Pielęgniarki coraz częściej padają ofiarą agresji pacjentów. Odbija się to na ich zdrowiu psychicznym

Pielęgniarki coraz częściej padają ofiarą agresji pacjentów. Odbija się to na ich zdrowiu psychicznym

Źródło:
Fakty TVN

Po raz pierwszy polska prokuratura ma dowody na działalność sabotażową w Polsce zleconą przez rosyjskie służby specjalne - tak przekazał prokurator generalny Adam Bodnar. Białorusin Stepan K,. podejrzany o podpalenie marketu budowlanego w Warszawie, według prokuratury zrobił to na zlecenie wywiadu rosyjskiego. Współpracował też z polskim kryminalistą Olgierdem L. To on Stepanowi K. zlecił pobicie dwóch osób. Jego nazwisko pojawia się też w raporcie, który trafił na biurko prezesa PiS-u. Olgierda L. przedstawiono w nim jako znajomego kandydata Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta - Karola Nawrockiego.

Stepan K. miał działać na zlecenie rosyjskiego wywiadu. Adam Bodnar: to jest udokumentowane

Stepan K. miał działać na zlecenie rosyjskiego wywiadu. Adam Bodnar: to jest udokumentowane

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Koniec z bumelanctwem w Sejmie. Nie byłeś na posiedzeniu i nie masz usprawiedliwienia? To będzie kara - finansowa. Jak duża i kto i z jakiego ugrupowana może mieć największy problem?

"Do tej pory kary były śmieszne". Teraz posłowie mogą stracić "bardzo duże pieniądze"

"Do tej pory kary były śmieszne". Teraz posłowie mogą stracić "bardzo duże pieniądze"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rosyjska dyplomacja stosuje wszystkie triki i sztuczki. Nie założyłbym się, że dojdzie do zawieszenia broni - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Jan Truszczyński, były ambasador RP przy Unii Europejskiej, odnosząc się do negocjacji w sprawie rozejmu w Ukrainie. Dodał, że w obecnej sytuacji międzynarodowej "Europa ruszyła do działania".

"Świadome zmiękczanie partnera. Putin kontroluje te negocjacje"

"Świadome zmiękczanie partnera. Putin kontroluje te negocjacje"

Źródło:
TVN24

Andrzej Halicki, europoseł KO powiedział, że z grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w Parlamencie Europejskim, do której należy PiS, tylko polscy deputowani głosowali przeciwko rezolucji uznającej Tarczę Wschód za projekt flagowy Unii Europejskiej. Wyjaśnił też, że przedstawiciele PiS współtworzyli unijny dokument. Jego zdaniem decyzja o głosowaniu przeciwko "zapadła w Warszawie".

Europosłowie PiS współtworzyli rezolucję, a potem zagłosowali przeciw. "Decyzja zapadła w Warszawie"

Europosłowie PiS współtworzyli rezolucję, a potem zagłosowali przeciw. "Decyzja zapadła w Warszawie"

Źródło:
TVN24

Na Węgrzech inflacja jest wyższa niż w Polsce - 5,6 procent w lutym, przy czym ceny żywności wzrosły o ponad 7 procent. Tracący w sondażach popularność na rzecz opozycji premier Victor Orban nakazał ograniczenie marż w sklepach na 30 podstawowych artykułów spożywczych. Handlowcy wskazują, że to sprawi, że biznes przestanie im się opłacać.

Na Węgrzech mocno drożeje żywność. Rozwiązanie? Victor Orban nakazał sprzedawcom obniżyć marże

Na Węgrzech mocno drożeje żywność. Rozwiązanie? Victor Orban nakazał sprzedawcom obniżyć marże

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump wciąż wyraża chęć przyłączenia Grenlandii do USA. Na spotkaniu z sekretarzem generalnym NATO stwierdził, że Sojusz też może się zaangażować w ten proces ze względu na kwestie bezpieczeństwa. Mark Rutte zgodził się, że bezpieczeństwo w Arktyce jest bardzo ważne, ale nie chce wciągać NATO w dyskusję o przyłączeniu Grenlandii do USA. Premier Grenlandii Mute Egede uznaje to za poniżanie jego kraju. Wezwał na rozmowę liderów partii politycznych.

Donald Trump na spotkaniu z szefem NATO znów wyraził chęć aneksji Grenlandii. Premier wyspy ma dosyć

Donald Trump na spotkaniu z szefem NATO znów wyraził chęć aneksji Grenlandii. Premier wyspy ma dosyć

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS