Psy rozumieją słowa. Dowodzą tego badania naukowców i pies naszej redakcyjnej koleżanki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Psy są bardzo mądre - ustalili to naukowcy z Węgier. Okazuje się, że potrafią one kojarzyć znaczenie pewnych słów i przypisać je do jakiegoś obiektu.

Rozumiemy się z nimi bez słów, ale i z ich pomocą. Opiekunowie dobrze wiedzą o swoich psach to, co właśnie udowodnili naukowcy z Węgier. Psy nie tylko potrafią rozpoznawać słowa, ale i identyfikować je z konkretnymi przedmiotami. Jak Chili, pies reporterki "Faktów o Świecie" Justyny Zuber.

Psy nie tak łatwo oszukać

18 psów wzięło udział w badaniach w Budapeszcie. Każde zwierzę zostało podłączone do elektroencefalografu, który mierzył potencjały elektryczne rejestrowane z powierzchni głowy po zadziałaniu odpowiedniego bodźca.

W trakcie badania opiekun wymieniał nazwę i pokazywał odpowiadający jej dobrze znany przedmiot, a naukowcy sprawdzali, które obszary mózgu zostały w tym czasie pobudzone. Przy kolejnych próbach okazało się, że gdy opiekun jedynie wymienia nazwę bez pokazywania przedmiotu, to i tak w mózgu uaktywniają się te same obszary. - Psy przyszły do laboratorium ze swoimi zabawkami. W czasie eksperymentu właściciel pokazywał kolejne przedmioty, a potem je odkładał. To, oczywiście, frustrujące. Widzisz ulubioną piłeczkę, więc chcesz się nią pobawić, ale właściciel ją znowu chowa i każe siedzieć spokojnie. Psy musiały zostać do tego ćwiczenia przeszkolone, zwłaszcza że właściciel nie znajdował się obok, a za ścianą z szybą - opowiada Marianna Boros, badaczka i współautorka projektu.

ZOBACZ TEŻ: Skłonność do nadwagi zapisana w genach? U niektórych labradorów to możliwe

Najważniejszy był jednak ostatni etap eksperymentu, gdy opiekun wymieniał dobrze znaną nazwę, ale pokazywał niepasujący do niej przedmiot. Aktywność mózgu dowodzi, że psy nie dawały się oszukać. Wiedziały, że nazwa nie pasuje do przedmiotu.

Czasem psy nas ignorują

- Gdy tak zwana reprezentacja umysłowa nie pasuje do widzianego przedmiotu, mózg psa zachowuje się dokładnie tak, jak umysł człowieka. Psy rozumieją, że słowa oznaczają przedmioty. Potrafią myśleć na tyle abstrakcyjnie, żeby zrozumieć, że słowo odnosi się do czegoś zewnętrznego, fizycznego. Tak jak w przypadku ludzi, pod wpływem słowa w ich mózgach uruchamia się reprezentacja umysłowa i wcale niepotrzebny jest do tego żaden kontekst - tłumaczy Boros. Naukowcy chcą jeszcze sprawdzić, czy psy potrafią generalizować pojęcia. Czy na przykład słowo "piłka" identyfikują tylko z dobrze sobie znaną, wygryzioną zabawką czy też z każdym okrągłym przedmiotem. Nie jest też jasne, jaka w tym ewentualna zasługa człowieka. Psy na stałe zaczęły towarzyszyć ludziom około 30 tysięcy lat temu.

W Trójmieście psy będą mogły za darmo podróżować pociągami
W Trójmieście psy będą mogły za darmo podróżować pociągami

ZOBACZ TEŻ: Koniec jamników? W Niemczech pojawił się kontrowersyjny projekt ustawy

W ''The Guardian'' możemy przeczytać wypowiedź dr Holly Root-Gutteridge: ''Moim zdaniem te zdolności psiego mózgu nie wynikają z procesu udomowienia. Zaczęły się wcześniej. To z kolei mogłoby oznaczać, że inne ssaki też potrafią identyfikować nazwę z przedmiotem. To potencjalnie nowy trop w badaniu rozwoju języka". Z badań wyłania się jeszcze jeden wniosek. Najprawdopodobniej, jeśli pies nie przynosi odpowiedniej zabawki, to nie dlatego, że nas nie rozumie. Po prostu ignoruje polecenie, bo nie jest zainteresowany zabawą.

Autorka/Autor:Joanna Stempień

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Byli ochroniarzami prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i chociaż nie pracowali dla Żandarmerii Wojskowej, to byli tam na etatach. Wiceminister obrony narodowej mówi o skandalu i ujawnia wyniki kolejnego audytu. Jak się okazuje, Żandarmeria Wojskowa była na usługach jeszcze innego polityka PiS-u - Antoniego Macierewicza.

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Źródło:
Fakty TVN

Przez 25 lat w warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka lekarze dokonali pięciuset rodzinnych przeszczepów wątroby, ratując zdrowie i życie pacjentów. - W zakresie transplantacji wątroby i nerek u dzieci jesteśmy w tej chwili jednym z dwóch największych ośrodków na świecie - podkreśla doktor Marek Migdał, dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka.

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Źródło:
Fakty TVN

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS