Przyjęty przez PE pakt migracyjny krytykowany zarówno przez prawicę, jak i lewicę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To my musimy decydować o tym, kto dociera do Unii Europejskiej i na jakich warunkach, a nie przemytnicy - mówi Ursula von der Leyen. Po latach negocjacji niewielką większością głosów Parlament Europejski przyjął pakt migracyjny. Najbardziej kontrowersyjnym elementem paktu są mechanizmy, które mają wymusić na pozostałych krajach wsparcie państwa znajdującego się pod presją migracyjną. Głosowanie nad paktem odbyło się dwa miesiące przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.

Hiszpania, Grecja, Włochy - każdego dnia do wybrzeży Europy docierają dziesiątki imigrantów. Tylko w ubiegłym roku 380 tysięcy ludzi nielegalnie przekroczyło granice Unii Europejskiej. Połowa z nich pokonała szlak środkowośródziemnomorski.

- Najwyższy czas, by naprawić naszą politykę migracyjną. Obywatele UE oczekują, że będziemy chronić tych, którzy uciekają przed wojną i politycznymi prześladowaniami. Oczekują, że pomożemy ludziom, którzy przyjeżdżają tu legalnie po to, by się uczyć. I że przerwiemy raz na zawsze proceder przemytu ludzi i zabójczych podróży przez Morze Śródziemne - mówiła w Parlamencie Europejskim Ylva Johansson, komisarz do spraw wewnętrznych Unii Europejskiej. Po ośmiu latach impasu i na dwa miesiące przed wyborami Parlament Europejski przyjął pakt migracyjny. Nowe przepisy mają uregulować politykę migracyjną i azylową w Unii. Europa zaczyna znów pełnić pierwszoplanową rolę - stwierdził po przyjęciu szef włoskiej dyplomacji Antonio Tajani. Kanclerz Niemiec Olaf Scholz mówił o niezbędnym kroku.

Według szefowej Parlamentu Europejskiego przyjęcie paktu było "historycznym dniem dla Europy". - Nie jest to rozwiązanie wszystkich wyzwań, wciąż pozostaje wiele do zrobienia. Udzieliliśmy legislacyjnej odpowiedzi na apele Europejczyków. Obywatele wszystkich państw członkowskich domagali się tego od wielu lat - powiedziała po głosowaniu Roberta Metsola.

Pakiet ma wzmocnić granice zewnętrzne UE

- Migracja jest wyzwaniem europejskim, na które musimy odpowiedzieć europejskimi rozwiązaniami. Rozwiązaniami, które są efektywne, sprawiedliwe i stanowcze. Właśnie tego dotyczy pakt o migracji i azylu - mówiła o pakcie Ursula von der Leyen, szefowa Komisji Europejskiej. Pakt zakłada dwa mechanizmy wspierania krajów znajdujących się pod presją migracyjną. Uruchomienie mechanizmu obowiązkowej solidarności będzie wiązało się z rozlokowaniem każdego roku co najmniej 30 tysięcy ludzi w krajach Wspólnoty. Relokacja będzie jednak dobrowolna, bo państwa członkowskie będą mogły skorzystać z alternatywnego rozwiązania, czyli zapłaty 20 tysięcy euro za każdą nieprzyjętą osobę albo wzięcie udziału w operacjach na zewnętrznych granicach Unii.

ZOBACZ TEŻ: Donald Tusk: pakt migracyjny nie do przyjęcia dla Polski

Pakt to pakiet dziesięciu rozporządzeń, które mają wzmocnić granice zewnętrzne: zakłada rejestrację wszystkich przybywających migrantów, możliwość przetrzymywania ich w specjalnych zamkniętych ośrodkach na granicach Unii, gdzie zostaną poddani procedurze selekcji na tych, którzy mogą dostać azyl, i tych, którzy nie mają takich szans. Wobec takich osób rozpocznie się przyspieszona deportacja do krajów pochodzenia lub do krajów trzecich.

Pakt krytykuje zarówno lewica, jak i partie skrajnie prawicowe. "Sytuacja tylko się pogorszy"

Partie antyimigracyjne, eurosceptyczne i skrajnie prawicowe twierdzą, że zaproponowane rozwiązania są zbyt łagodne. Pakt skrytykowały też lewica i obrońcy praw człowieka, którzy mówią o niehumanitarnym traktowaniu imigrantów. "Ten pakt zabija, głosujcie na nie!" - skandowała grupa demonstrantów tuż przed głosowaniem. - Jesteśmy przeciwni temu paktowi, ponieważ nic się nie poprawi. Sytuacja tylko się pogorszy, prawa człowieka zostaną ograniczone. Ludzie znajdą się w jeszcze większym niebezpieczeństwie - komentuje Johannes Rueckerl, rzecznik organizacji Seebrucke, która zajmuje się prawami imigrantów. Pakt potrzebuje zielonego światła ze strony Rady Unii Europejskiej. Donald Tusk oświadczył, że Polska nie zgodzi się na mechanizm relokacji. Z nowych przepisów nie są zadowoleni też Węgrzy i Słowacy. Zawarte w pakcie rozwiązania mają wejść w życie w 2026 roku.

ZOBACZ TEŻ: Parlament Europejski zatwierdził nowy pakt migracyjny

- Istnieje wiele niepewności. System, który ma zostać wprowadzony, jest bardzo złożony. Istnieje zatem obawa, że państwa członkowskie zrobią, co w ich mocy, aby ograniczyć liczbę nielegalnych przyjazdów, aby nie obciążać nadmiernie krajowych systemów azylowych. Być może zobaczymy więcej tego, co obserwowaliśmy już w poprzednich latach. Więcej umów z krajami trzecimi, których celem będzie ograniczenie liczby imigrantów - zwraca uwagę Alberto-Horst Neihardt z European Policy Centre. Według Organizacji Narodów Zjednoczonych od początku tego roku zginęło około czterystu osób, które próbowały dostać się do Unii Europejskiej. W środę włoska straż przybrzeżna uratowała ponad 30 imigrantów, którzy dryfowali na niewielkiej łodzi u wybrzeży Lampedusy.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Niemal jednogłośnie Sejm odwołał dwie członkinie Państwowej Komisji do spraw pedofilii. Domagała się tego przewodnicząca komisji. Zarzuty przedstawiono na wyjątkowym, bo utajnionym posiedzeniu Sejmu. Dotyczą mobbingu i niegospodarności. Posłowie uznali je za poważne.

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Źródło:
Fakty TVN

W wiosce olimpijskiej są tysiące sportowców z całego świata. Wszystkich trzeba przenocować, nakarmić i zapewnić im dobre warunki do wypoczynku i treningu. Uwagę zwracają łóżka. Są tekturowe.

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Źródło:
Fakty TVN

Komisja śledcza w sprawie tzw. wyborów kopertowych zaczęła przesłuchiwać świadków w styczniu. Jako pierwszy zeznawał Jarosław Gowin, który zeznał, że wybory kopertowe wymyślił Adam Bielan, a Jarosław Kaczyński naciskał, żeby się na nie zgodził. Od tamtego czasu na posiedzeniach padło wiele oskarżeń i wiele słów.

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ponad 7 tysięcy kierujących po alkoholu - to bilans policyjnych kontroli tylko w lipcu. Kierujących pod wpływem nie odstrasza nawet możliwość konfiskaty samochodu. We wtorek rząd miał zająć się ewentualnymi zmianami w przepisach dotyczących odbierania pojazdów pijanym kierującym, ale dyskusję odroczono co najmniej do końca wakacji. Premier zlecił przygotowanie raportu na temat skutków obowiązujących przepisów.

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeśli nie przekonamy naszych kolegów z PSL do tego, żeby choćby wstrzymali się od głosowania albo nie wzięli w nim udziału, to wyniki będą się powtarzać - oceniła wiceministra edukacji Joanna Mucha (Polska 2050-Trzecia Droga). Odniosła się do projektu nowelizacji Kodeksu karnego dotyczącego dekryminalizacji aborcji, który ponownie znalazł się w Sejmie. Poseł KO Marcin Bosacki powiedział, że jest "nieco bardziej optymistyczny".

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda nie wypełnia swojej konstytucyjnej roli - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Jak powiedział, głowa państwa nie podaje podstawy prawnej dla odmowy podpisywania odwołań i nominacji ambasadorskich. Mówiąc o Marku Magierowskim, który chce miliona złotych od MSZ-tu, Sikorski stwierdził, że "liczył na jego profesjonalizm". - Wybrał inną drogę. Szkoda - dodał.

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Źródło:
TVN24

Hubert Kijek rozmawiał z Allanem Lichtmanem, wybitnym amerykańskim politologiem i historykiem, który od 1984 roku trafnie przewiduje, kto wygra wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. Robi to na podstawie opracowanej przez siebie metody "trzynastu kluczy". Specjalista uważa, że demokraci mają dużą szansę na zwycięstwo, ale ostateczną prognozę wyniku wyborów prezydenckich prawdopodobnie poda w sierpniu, po konwencji demokratów.

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W statystykach widać, jak ważna jest turystyka dla gospodarek krajów Morza Śródziemnego, ale to tylko jedna strona medalu. Gigantyczny ruch turystyczny podniósł ceny najmu, a to z kolei w wielu miejscowościach doprowadziło do kryzysu mieszkaniowego.

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS