Przełom w badaniach nad odczytywaniem ludzkich myśli. Wykorzystano sztuczną inteligencję

Źródło:
CNN
Przełom w badaniach nad odczytywaniem ludzkich myśli. Wykorzystano sztuczną inteligencję
Przełom w badaniach nad odczytywaniem ludzkich myśli. Wykorzystano sztuczną inteligencję
2023 Cable News Network All Rights Reserved
2023 Cable News Network All Rights ReservedNaukowcy z Teksasu użyli sztucznej inteligencji do przetworzenia myśli na słowa

Badania nad rozwojem sztucznej inteligencji przynoszą zaskakujące efekty. Neurochirurdzy z Teksasu prowadzą eksperymenty mające ułatwić coś co potocznie zwiemy czytaniem w myślach. Opracowywane tam technologie w praktyce pozwoliłyby na łatwiejsze porozumiewanie się osobom niemówiącym. Materiał telewizji CNN.

Neurolodzy z Uniwersytetu w Austin w Teksasie dokonali przełomu w badaniach. Znaleźli sposób na przełożenie aktywności mózgu na język pisany przy pomocy sztucznej inteligencji. W tym miesiącu naukowcy opublikowali artykuł, w którym opisują, jak grupa wolontariuszy słucha nagrań dźwiękowych, a urządzenie wykorzystujące sztuczną inteligencję skanuje ich fale mózgowe. Efektem tych działań jest słowny zapis tego, o czym myślały badane osoby. Ta sama technologia wykorzystywana jest przez Chat GPT. Dzięki temu maszyna "odczytała", o czym myśleli wolontariusze tylko na podstawie analizy pracy ich mózgów.

- To niesamowite. Na podstawie obserwacji, jak krew przepływa przez mózg, sztuczna inteligencja była w stanie przetworzyć czyjeś myśli na słowa - przybliża Donie O'Sullivan z CNN.

Aby sprawdzić efekty, profesor Alexander Huth, poddał reportera CNN badaniu tomograficznemu, gdy słuchał audiobooka z nagraniem "Czarodzieja z krainy Oz".

Najpierw profesor zeskanował obraz mózgu. Następnie sprawdzał, jak wyglądał przepływ krwi przez mózg w trakcie słuchania audiobooka. Później pokazał, jak mój mózg zinterpretował nagranie. - Widzimy zapis co dwie sekundy. Osoba słucha nagrania. Przepuszczamy dane przez nasz dekoder, a następnie opracowujemy to, co odbiera słuchacz - wyjaśnia Jerry Tang, student z Uniwersytetu w Austin.

Czy będziemy żyć w świecie, w którym wystarczy przejść obok kogoś na ulicy, a on będzie mógł przyłożyć coś do głowy i pozna nasze myśli? - Jesteśmy od tego bardzo daleko. Możliwe, że to się nigdy nie uda, ale nie możemy też tego całkowicie wykluczyć. Przy obecnym stanie wiedzy nie będzie to możliwe w ciągu najbliższych kilku dekad. Prawdziwym celem tej technologii jest pomoc osobom, które nie mogą mówić. Nie muszą wtedy przechodzić operacji neurochirurgicznej - tłumaczy profesor Huth.

Sztuczna inteligencja służy do tworzenia deepfejków, ale może też je rozpoznawać. "Musimy bardzo uważać"
Sztuczna inteligencja służy do tworzenia deepfejków, ale może też je rozpoznawać. "Musimy bardzo uważać"Jacek Tacik/Fakty TVN

Model stosowany do odszyfrowywania ludzkich myśli

Jerry Tang wyjaśnił, na czym polega wykorzystanie modelu stosowanego przy Chat GPT do odszyfrowywania ludzkich myśli. Ten rodzaj sztucznej inteligencji bazuje na możliwości analizy treści milionów stron internetowych. Na tej podstawie system zapamiętuje budowę zdań. Dzięki temu sprawdza, jak ludzie mówią i myślą. - Dzięki GPT znacznie poprawiliśmy nasze prognozy - wskazuje.

Ta technologia nie jest przydatna jedynie przy słuchaniu nagrań dźwiękowych. Profesor Huth pokazał też, co udało się zarejestrować, gdy ogląda się film bez dźwięku. Technologia w dość trafny sposób opisała oglądany fragment.

- Uważamy, że trzeba skrupulatnie monitorować efekty odszyfrowywania pracy mózgu. Powinniśmy też rozpocząć pracę nad ochroną prywatności naszych myśli. Chodzi o to, aby określić, jak i do czego można wykorzystać w ten sposób pozyskane dane - podkreśla Jerry Tang.

Źródło: CNN

Źródło zdjęcia głównego: CNN

Pozostałe wiadomości