Podsumowanie roku w USA. „Nastąpił koniec superpoprawności politycznej”

25.12.2016 | Podsumowanie roku w USA. „Nastąpił koniec superpoprawności politycznej”
25.12.2016 | Podsumowanie roku w USA. „Nastąpił koniec superpoprawności politycznej”
Piotr Kraśko, Jolanta Pieńkowska | TVN24 BiS
25.12.2016 | Podsumowanie roku w USA. „Nastąpił koniec superpoprawności politycznej”Piotr Kraśko, Jolanta Pieńkowska | TVN24 BiS

– To, co się wydarzyło w USA - wybór Donalda Trumpa będzie miało ogromny wpływ na życie nie tylko Amerykanów, ale także na życie nas wszystkich – powiedział na antenie TVN24 BiS Piotr Kraśko. W specjalnym świątecznym wydaniu „Faktów z Zagranicy” Piotr Kraśko i Jolanta Pieńkowska przypominali wydarzenia w USA z 2016 roku. Dziennikarze komentowali m.in. kampanię wyborczą, wybory, ich wynik i jego wpływ na arenę międzynarodową oraz wewnętrzne nastroje społeczne.

Wybór Donalda Trumpa na prezydenta USA wzbudził ogromne kontrowersje na całym świecie. Showmen, biznesmen i jednocześnie słynący z zamiłowania do wielkich pieniędzy, pięknych młodych żon i wielkopowierzchniowych, często ociekających złotem nieruchomości celebryta sprawił, że kampania wyborcza z 2016 roku przejdzie do historii – jako jedna z najciekawszych i najbardziej zaskakujących.

Wybór Republikanina bez politycznego doświadczenia jeszcze bardziej podzielił Amerykanów, którzy w aktach protestów często wychodzili na ulice. Sam prezydent elekt dzielił swoich wyborców jeszcze w trakcie kampanii – m.in. seksistowskimi i rasistowskimi komentarzami adresowanymi do kobiet, muzułmanów, czy Meksykanów. Jako kandydat mówił np., że „Meksykanie są przestępcami i gwałcicielami” i wzywał do całkowitego zakazu wjazdu muzułmanów do USA. – Do czasu, aż służby zorientują się, o co tak naprawdę chodzi – argumentował.

Prezydent na opak?

– Wywrócił do góry nogami normy panujące w amerykańskiej polityce i dyskursie publicznym – powiedział agencji Reutera dziennikarz magazynu „Time” Ben Goldberger. Według Jolanty Pieńkowskiej, która ostatnie miesiące spędziła za oceanem na obserwacji tamtejszej sceny politycznej, widać to szczególnie na ulicach Nowego Jorku. „Amerykańskie jabłko” - prawdziwy symbol amerykańskiej kultury to de facto miasto, w którym urzędował pierwszy prezydent USA – Jerzy Waszyngton. Donald Trump najwyraźniej wraca do korzeni, jeśli chodzi o kwestię prezydenckiego miejsca zamieszkania – a to, według korespondentki „Faktów z Zagranicy”, nie podoba się samym Nowojorczykom. – Korki są niesamowite. Nowy Jork jest takim miastem, które w ogóle nie cieszy się z tego, że po pierwsze Donald Trump został prezydentem, a po drugie, że nie chce przenieść się do Białego Domu – powiedziała Jolanta Pieńkowska. – Donald Trump kocha swoje mieszkanie w Trump Tower i nie chce się przenieść. Nowojorczycy są z tego powodu bardzo nieszczęśliwi. Miasto przypomina, jakby obowiązywał w nim, co najmniej, stan wyjątkowy – dodała. W ocenie dziennikarki na ulicach miasta jest więcej policjantów niż zwykłych ludzi, a sam Trump spotyka się „z wielkim ostarcyzmem”. Dodała też, że z wielu powodów Nowojorczycy wręcz „nienawidzą Donalda Trumpa” – sam jego pobyt w mieście kosztuje ich dodatkowe 500 tys. dolarów dziennie.

Koniec „superpoprawności politycznej”

Zdaniem dziennikarki – największa zmiana, jaka zaszła w Ameryce od czasu kampanii i wyborów, to fakt, że przekroczono zasadę „superpoprawności politycznej”. – Takie najgorsze ludzkie uczucia, whitepower - to wszystko nagle wybuchło – oceniła gorzko. Świadczy o tym fakt, że od 8 listopada – dnia wyborów prezydenckich – poziom przestępstw na tle rasowym wzrósł w USA aż o 115 proc. Korespondentka TVN24 BiS przyznała, że reakcja prezydenta elekta, któremu podczas wywiadu przedstawiono tak zatrważające dane statystyczne – zwrot do kamery i krótki komunikat: „przestańcie to robić” – ją rozczarowała.

Autor: Piotr Kraśko, Jolanta Pieńkowska / Martyna Stachowicz / M. Bohdanowicz / Źródło: TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Mija 30 lat od tragicznego pożaru w hali Stoczni Gdańskiej. Zginęło wtedy siedem osób. To było podpalenie, jednak do dziś nie wiadomo, kto za nie odpowiada. Gdy po koncercie w hali pojawił się ogień, widzowie na początku myśleli, że to efekty świetlne.

Mija 30 lat od tragedii w Stoczni Gdańskiej. "Myśmy byli przekonani, że nas spali żywcem"

Źródło:
Fakty TVN

Stała, cotygodniowa rehabilitacja i perspektywa jeszcze co najmniej siedmiu operacji. Do tego specjalne ubranie, dzięki któremu życie z potężnymi bliznami jest życiem bez bólu. Po koszmarnym wypadku 9-letni Olek ma tylko jedno marzenie: chce wyzdrowieć. Można mu w tym pomóc.

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Karol Nawrocki ma swój dorobek, ale nie jest związany z partyjną nawalanką - tak o kandydacie PiS-u na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł tej partii Janusz Cieszyński. Europoseł Koalicji Obywatelskiej Andrzej Halicki, odnosząc się do przemówienia kandydata, spuentował to słowami - "Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes Kaczyński. Dziękuję za to, że mnie wybrał".

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

Źródło:
TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN