Podsumowanie roku w USA. „Nastąpił koniec superpoprawności politycznej”

25.12.2016 | Podsumowanie roku w USA. „Nastąpił koniec superpoprawności politycznej”
25.12.2016 | Podsumowanie roku w USA. „Nastąpił koniec superpoprawności politycznej”
Piotr Kraśko, Jolanta Pieńkowska | TVN24 BiS
25.12.2016 | Podsumowanie roku w USA. „Nastąpił koniec superpoprawności politycznej”Piotr Kraśko, Jolanta Pieńkowska | TVN24 BiS

– To, co się wydarzyło w USA - wybór Donalda Trumpa będzie miało ogromny wpływ na życie nie tylko Amerykanów, ale także na życie nas wszystkich – powiedział na antenie TVN24 BiS Piotr Kraśko. W specjalnym świątecznym wydaniu „Faktów z Zagranicy” Piotr Kraśko i Jolanta Pieńkowska przypominali wydarzenia w USA z 2016 roku. Dziennikarze komentowali m.in. kampanię wyborczą, wybory, ich wynik i jego wpływ na arenę międzynarodową oraz wewnętrzne nastroje społeczne.

Wybór Donalda Trumpa na prezydenta USA wzbudził ogromne kontrowersje na całym świecie. Showmen, biznesmen i jednocześnie słynący z zamiłowania do wielkich pieniędzy, pięknych młodych żon i wielkopowierzchniowych, często ociekających złotem nieruchomości celebryta sprawił, że kampania wyborcza z 2016 roku przejdzie do historii – jako jedna z najciekawszych i najbardziej zaskakujących.

Wybór Republikanina bez politycznego doświadczenia jeszcze bardziej podzielił Amerykanów, którzy w aktach protestów często wychodzili na ulice. Sam prezydent elekt dzielił swoich wyborców jeszcze w trakcie kampanii – m.in. seksistowskimi i rasistowskimi komentarzami adresowanymi do kobiet, muzułmanów, czy Meksykanów. Jako kandydat mówił np., że „Meksykanie są przestępcami i gwałcicielami” i wzywał do całkowitego zakazu wjazdu muzułmanów do USA. – Do czasu, aż służby zorientują się, o co tak naprawdę chodzi – argumentował.

Prezydent na opak?

– Wywrócił do góry nogami normy panujące w amerykańskiej polityce i dyskursie publicznym – powiedział agencji Reutera dziennikarz magazynu „Time” Ben Goldberger. Według Jolanty Pieńkowskiej, która ostatnie miesiące spędziła za oceanem na obserwacji tamtejszej sceny politycznej, widać to szczególnie na ulicach Nowego Jorku. „Amerykańskie jabłko” - prawdziwy symbol amerykańskiej kultury to de facto miasto, w którym urzędował pierwszy prezydent USA – Jerzy Waszyngton. Donald Trump najwyraźniej wraca do korzeni, jeśli chodzi o kwestię prezydenckiego miejsca zamieszkania – a to, według korespondentki „Faktów z Zagranicy”, nie podoba się samym Nowojorczykom. – Korki są niesamowite. Nowy Jork jest takim miastem, które w ogóle nie cieszy się z tego, że po pierwsze Donald Trump został prezydentem, a po drugie, że nie chce przenieść się do Białego Domu – powiedziała Jolanta Pieńkowska. – Donald Trump kocha swoje mieszkanie w Trump Tower i nie chce się przenieść. Nowojorczycy są z tego powodu bardzo nieszczęśliwi. Miasto przypomina, jakby obowiązywał w nim, co najmniej, stan wyjątkowy – dodała. W ocenie dziennikarki na ulicach miasta jest więcej policjantów niż zwykłych ludzi, a sam Trump spotyka się „z wielkim ostarcyzmem”. Dodała też, że z wielu powodów Nowojorczycy wręcz „nienawidzą Donalda Trumpa” – sam jego pobyt w mieście kosztuje ich dodatkowe 500 tys. dolarów dziennie.

Koniec „superpoprawności politycznej”

Zdaniem dziennikarki – największa zmiana, jaka zaszła w Ameryce od czasu kampanii i wyborów, to fakt, że przekroczono zasadę „superpoprawności politycznej”. – Takie najgorsze ludzkie uczucia, whitepower - to wszystko nagle wybuchło – oceniła gorzko. Świadczy o tym fakt, że od 8 listopada – dnia wyborów prezydenckich – poziom przestępstw na tle rasowym wzrósł w USA aż o 115 proc. Korespondentka TVN24 BiS przyznała, że reakcja prezydenta elekta, któremu podczas wywiadu przedstawiono tak zatrważające dane statystyczne – zwrot do kamery i krótki komunikat: „przestańcie to robić” – ją rozczarowała.

Autor: Piotr Kraśko, Jolanta Pieńkowska / Martyna Stachowicz / M. Bohdanowicz / Źródło: TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Okazuje się, że w roku 2025 Pomnik Matki Polki był zbyt odważny i trzeba go było trochę zakryć. Dlatego rzeźba dostała stanik. Cała sprawa ma związek z niskimi zasięgami profilu szpitala na Facebooku, który ograniczył jego widoczność przez naruszenie regulaminu.

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

Źródło:
Fakty TVN

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS