Podsumowanie roku w USA. „Nastąpił koniec superpoprawności politycznej”

25.12.2016 | Podsumowanie roku w USA. „Nastąpił koniec superpoprawności politycznej”
25.12.2016 | Podsumowanie roku w USA. „Nastąpił koniec superpoprawności politycznej”
Piotr Kraśko, Jolanta Pieńkowska | TVN24 BiS
25.12.2016 | Podsumowanie roku w USA. „Nastąpił koniec superpoprawności politycznej”Piotr Kraśko, Jolanta Pieńkowska | TVN24 BiS

– To, co się wydarzyło w USA - wybór Donalda Trumpa będzie miało ogromny wpływ na życie nie tylko Amerykanów, ale także na życie nas wszystkich – powiedział na antenie TVN24 BiS Piotr Kraśko. W specjalnym świątecznym wydaniu „Faktów z Zagranicy” Piotr Kraśko i Jolanta Pieńkowska przypominali wydarzenia w USA z 2016 roku. Dziennikarze komentowali m.in. kampanię wyborczą, wybory, ich wynik i jego wpływ na arenę międzynarodową oraz wewnętrzne nastroje społeczne.

Wybór Donalda Trumpa na prezydenta USA wzbudził ogromne kontrowersje na całym świecie. Showmen, biznesmen i jednocześnie słynący z zamiłowania do wielkich pieniędzy, pięknych młodych żon i wielkopowierzchniowych, często ociekających złotem nieruchomości celebryta sprawił, że kampania wyborcza z 2016 roku przejdzie do historii – jako jedna z najciekawszych i najbardziej zaskakujących.

Wybór Republikanina bez politycznego doświadczenia jeszcze bardziej podzielił Amerykanów, którzy w aktach protestów często wychodzili na ulice. Sam prezydent elekt dzielił swoich wyborców jeszcze w trakcie kampanii – m.in. seksistowskimi i rasistowskimi komentarzami adresowanymi do kobiet, muzułmanów, czy Meksykanów. Jako kandydat mówił np., że „Meksykanie są przestępcami i gwałcicielami” i wzywał do całkowitego zakazu wjazdu muzułmanów do USA. – Do czasu, aż służby zorientują się, o co tak naprawdę chodzi – argumentował.

Prezydent na opak?

– Wywrócił do góry nogami normy panujące w amerykańskiej polityce i dyskursie publicznym – powiedział agencji Reutera dziennikarz magazynu „Time” Ben Goldberger. Według Jolanty Pieńkowskiej, która ostatnie miesiące spędziła za oceanem na obserwacji tamtejszej sceny politycznej, widać to szczególnie na ulicach Nowego Jorku. „Amerykańskie jabłko” - prawdziwy symbol amerykańskiej kultury to de facto miasto, w którym urzędował pierwszy prezydent USA – Jerzy Waszyngton. Donald Trump najwyraźniej wraca do korzeni, jeśli chodzi o kwestię prezydenckiego miejsca zamieszkania – a to, według korespondentki „Faktów z Zagranicy”, nie podoba się samym Nowojorczykom. – Korki są niesamowite. Nowy Jork jest takim miastem, które w ogóle nie cieszy się z tego, że po pierwsze Donald Trump został prezydentem, a po drugie, że nie chce przenieść się do Białego Domu – powiedziała Jolanta Pieńkowska. – Donald Trump kocha swoje mieszkanie w Trump Tower i nie chce się przenieść. Nowojorczycy są z tego powodu bardzo nieszczęśliwi. Miasto przypomina, jakby obowiązywał w nim, co najmniej, stan wyjątkowy – dodała. W ocenie dziennikarki na ulicach miasta jest więcej policjantów niż zwykłych ludzi, a sam Trump spotyka się „z wielkim ostarcyzmem”. Dodała też, że z wielu powodów Nowojorczycy wręcz „nienawidzą Donalda Trumpa” – sam jego pobyt w mieście kosztuje ich dodatkowe 500 tys. dolarów dziennie.

Koniec „superpoprawności politycznej”

Zdaniem dziennikarki – największa zmiana, jaka zaszła w Ameryce od czasu kampanii i wyborów, to fakt, że przekroczono zasadę „superpoprawności politycznej”. – Takie najgorsze ludzkie uczucia, whitepower - to wszystko nagle wybuchło – oceniła gorzko. Świadczy o tym fakt, że od 8 listopada – dnia wyborów prezydenckich – poziom przestępstw na tle rasowym wzrósł w USA aż o 115 proc. Korespondentka TVN24 BiS przyznała, że reakcja prezydenta elekta, któremu podczas wywiadu przedstawiono tak zatrważające dane statystyczne – zwrot do kamery i krótki komunikat: „przestańcie to robić” – ją rozczarowała.

Autor: Piotr Kraśko, Jolanta Pieńkowska / Martyna Stachowicz / M. Bohdanowicz / Źródło: TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Jemen to jeden z najbiedniejszych krajów świata. Jest ogarnięty największym na świecie kryzysem humanitarnym. Jakby mało było wojny domowej i biedy, przyszła katastrofalna powódź. 18 milionów ludzi potrzebuje tam natychmiastowej pomocy.

Kolejna katastrofa nawiedziła jeden z najbiedniejszych krajów świata. "Tu nic już nie działa"

Kolejna katastrofa nawiedziła jeden z najbiedniejszych krajów świata. "Tu nic już nie działa"

Źródło:
Fakty TVN

Kraków ma smoka, Wrocław - krasnale, a Bieruń od lat ma słowiańskie utopce. I ma problem, bo nie wszystkim mieszkańcom taki symbol pasuje. W petycji do władz miasta tak zwana grupa zatroskanych pisze o demonicznym rodowodzie stworów i o zagrożeniu duchowym jakie niosą.

"Zatroskani mieszkańcy" skarżą się na symbol miasta. Piszą o "zagrożeniu dla duchowości"

"Zatroskani mieszkańcy" skarżą się na symbol miasta. Piszą o "zagrożeniu dla duchowości"

Źródło:
Fakty TVN

Budować czy dopłacać do kredytów? W czasie, kiedy wśród rządzących nie ma zgody, jak pomóc Polakom w posiadaniu własnego mieszkania, współrządząca Lewica organizuje konwencję, na której przekonuje, że mieszkanie to nie towar, a prawo. Kredytu zero procent nie popiera, na "nie" jest też Polska 2050 - jedni i drudzy stawiają na budowę tanich mieszkań na wynajem.

Co z polityką w sprawie mieszkań? Lewica zapowiada nowe projekty, Platforma nie rezygnuje z pomysłu kredytu zero procent

Co z polityką w sprawie mieszkań? Lewica zapowiada nowe projekty, Platforma nie rezygnuje z pomysłu kredytu zero procent

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Naszym celem jest wprowadzenie sądownictwa do XXI wieku, tak żeby sądy odzyskały zaufanie Polaków - powiedział w "Faktach po Faktach" prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" Krystian Markiewicz, który brał udział w spotkaniu z premierem na temat naprawy polskiego wymiaru sprawiedliwości. Obecna w czasie rozmów mecenas Sylwia Gregorczyk-Abram z Inicjatywy "Wolne Sądy" podkreślała, że strona społeczna zgłaszała do przedstawionych rozwiązań uwagi. - Umówiliśmy się już w grupach roboczych na dalszą pracę nad tymi założeniami legislacyjnymi - przekazała.

"Było mnóstwo pytań, były też wątpliwości". Celem jest to, "by sądy odzyskały zaufanie Polaków"

"Było mnóstwo pytań, były też wątpliwości". Celem jest to, "by sądy odzyskały zaufanie Polaków"

Źródło:
TVN24

Prezydent zarzuca obecnym służbom, ludziom, którzy bronią interesów Polski, rzeczy niegodne. I to niedobrze o nim świadczy - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 wiceszef MON Paweł Zalewski. Odniósł się do wypowiedzi Andrzeja Dudy, który komentując doniesienia w sprawie udostępnienia akt śledztwa podejrzanemu o szpiegostwo Pawłowi Rubcowowi, stwierdził, że "wygląda na to", że służby za rządów Donalda Tuska współpracują z rosyjskimi odpowiednikami. Poseł klubu PiS Marcin Ociepa mówił z kolei, że "doskonale rozumie oburzenie pana prezydenta". Prokuratura podkreśla, że Rubcow nie zobaczył w dokumentach żadnych tajemnic państwowych.

"Ta wypowiedź stawia prezydenta w złym świetle"

"Ta wypowiedź stawia prezydenta w złym świetle"

Źródło:
TVN24

Użytkownicy udostępniają relacje i posty, które mają przekonać wyborców do kandydatki lub kandydata. Telewizja CNN przyjrzała się protrumpowym kontom i okazało się, że blisko 60 z nich jest fałszywych. Obserwują się nawzajem, udostępniają te same treści, a na zdjęcia profilowych widać europejskich influencerów. Kto za tym stoi? Tego póki co nie ustalono.

Skradzione wizerunki i przerobione zdjęcia influencerek. Fałszywe konta agitują na rzecz Trumpa

Skradzione wizerunki i przerobione zdjęcia influencerek. Fałszywe konta agitują na rzecz Trumpa

Źródło:
CNN

Władze Wielkiej Brytanii poszukują sposobu, by uprać się z przeludnieniem w więzieniach. Jeden z pomysłów to wysyłanie części skazanych do zakładów karnych za granicą. Dokąd mieliby trafiać więźniowie z Wysp Brytyjskich i czy są jakieś alternatywy dla takiego niespotykanego rozwiązania?

Więzienia w Wielkiej Brytanii są przepełnione. Pojawił się pomysł wysyłania skazanych za granicę

Więzienia w Wielkiej Brytanii są przepełnione. Pojawił się pomysł wysyłania skazanych za granicę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS