Podsumowanie roku w USA. „Nastąpił koniec superpoprawności politycznej”

25.12.2016 | Podsumowanie roku w USA. „Nastąpił koniec superpoprawności politycznej”
25.12.2016 | Podsumowanie roku w USA. „Nastąpił koniec superpoprawności politycznej”
Piotr Kraśko, Jolanta Pieńkowska | TVN24 BiS
25.12.2016 | Podsumowanie roku w USA. „Nastąpił koniec superpoprawności politycznej”Piotr Kraśko, Jolanta Pieńkowska | TVN24 BiS

– To, co się wydarzyło w USA - wybór Donalda Trumpa będzie miało ogromny wpływ na życie nie tylko Amerykanów, ale także na życie nas wszystkich – powiedział na antenie TVN24 BiS Piotr Kraśko. W specjalnym świątecznym wydaniu „Faktów z Zagranicy” Piotr Kraśko i Jolanta Pieńkowska przypominali wydarzenia w USA z 2016 roku. Dziennikarze komentowali m.in. kampanię wyborczą, wybory, ich wynik i jego wpływ na arenę międzynarodową oraz wewnętrzne nastroje społeczne.

Wybór Donalda Trumpa na prezydenta USA wzbudził ogromne kontrowersje na całym świecie. Showmen, biznesmen i jednocześnie słynący z zamiłowania do wielkich pieniędzy, pięknych młodych żon i wielkopowierzchniowych, często ociekających złotem nieruchomości celebryta sprawił, że kampania wyborcza z 2016 roku przejdzie do historii – jako jedna z najciekawszych i najbardziej zaskakujących.

Wybór Republikanina bez politycznego doświadczenia jeszcze bardziej podzielił Amerykanów, którzy w aktach protestów często wychodzili na ulice. Sam prezydent elekt dzielił swoich wyborców jeszcze w trakcie kampanii – m.in. seksistowskimi i rasistowskimi komentarzami adresowanymi do kobiet, muzułmanów, czy Meksykanów. Jako kandydat mówił np., że „Meksykanie są przestępcami i gwałcicielami” i wzywał do całkowitego zakazu wjazdu muzułmanów do USA. – Do czasu, aż służby zorientują się, o co tak naprawdę chodzi – argumentował.

Prezydent na opak?

– Wywrócił do góry nogami normy panujące w amerykańskiej polityce i dyskursie publicznym – powiedział agencji Reutera dziennikarz magazynu „Time” Ben Goldberger. Według Jolanty Pieńkowskiej, która ostatnie miesiące spędziła za oceanem na obserwacji tamtejszej sceny politycznej, widać to szczególnie na ulicach Nowego Jorku. „Amerykańskie jabłko” - prawdziwy symbol amerykańskiej kultury to de facto miasto, w którym urzędował pierwszy prezydent USA – Jerzy Waszyngton. Donald Trump najwyraźniej wraca do korzeni, jeśli chodzi o kwestię prezydenckiego miejsca zamieszkania – a to, według korespondentki „Faktów z Zagranicy”, nie podoba się samym Nowojorczykom. – Korki są niesamowite. Nowy Jork jest takim miastem, które w ogóle nie cieszy się z tego, że po pierwsze Donald Trump został prezydentem, a po drugie, że nie chce przenieść się do Białego Domu – powiedziała Jolanta Pieńkowska. – Donald Trump kocha swoje mieszkanie w Trump Tower i nie chce się przenieść. Nowojorczycy są z tego powodu bardzo nieszczęśliwi. Miasto przypomina, jakby obowiązywał w nim, co najmniej, stan wyjątkowy – dodała. W ocenie dziennikarki na ulicach miasta jest więcej policjantów niż zwykłych ludzi, a sam Trump spotyka się „z wielkim ostarcyzmem”. Dodała też, że z wielu powodów Nowojorczycy wręcz „nienawidzą Donalda Trumpa” – sam jego pobyt w mieście kosztuje ich dodatkowe 500 tys. dolarów dziennie.

Koniec „superpoprawności politycznej”

Zdaniem dziennikarki – największa zmiana, jaka zaszła w Ameryce od czasu kampanii i wyborów, to fakt, że przekroczono zasadę „superpoprawności politycznej”. – Takie najgorsze ludzkie uczucia, whitepower - to wszystko nagle wybuchło – oceniła gorzko. Świadczy o tym fakt, że od 8 listopada – dnia wyborów prezydenckich – poziom przestępstw na tle rasowym wzrósł w USA aż o 115 proc. Korespondentka TVN24 BiS przyznała, że reakcja prezydenta elekta, któremu podczas wywiadu przedstawiono tak zatrważające dane statystyczne – zwrot do kamery i krótki komunikat: „przestańcie to robić” – ją rozczarowała.

Autor: Piotr Kraśko, Jolanta Pieńkowska / Martyna Stachowicz / M. Bohdanowicz / Źródło: TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Aktywiści z Akcji Ratunkowej dla Krakowa sprawdzili, co w mieście nagrzewa się najbardziej w upalny dzień. To nowoczesne, niezacienione place zabaw. Niektóre ich elementy rozgrzewają się do 70 stopni. Dlatego tak ważne jest, by drzew było jak najwięcej - mówią eksperci.

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Źródło:
Fakty TVN

Mundurowi chroniący polsko-białoruską granicę mają zakaz wstępu do gminnego Centrum Sportu i Edukacji w Narewce. Powód? Jak wyjaśnia wójt gminy, sprzęt, który tam się znajduje, jest przystosowany do mieszkańców, a nie do funkcjonariuszy policji.

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Źródło:
Fakty TVN

Letnie igrzyska olimpijskie rozpoczną się 26 lipca. W Paryżu są pierwsi sportowcy, a wśród nich olimpijscy debiutanci. To zawodnicy uprawiający breaking, znany też jako breakdance. 

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nawet 30 zwierząt dziennie trafia do schroniska w Krakowie. Część z nich jest porzucana przez właścicieli, bo są wakacje, jest urlop, a pies czy kot zaczął przeszkadzać. Lekarstwem na brak serca u jednych mogą być wielkie serca drugich, stąd apele o pomoc.

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Immunitet obowiązuje jako instytucja, która ma chronić członków Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, ale chodzi o granicę tego immunitetu - mówił w "Faktach po Faktach" profesor Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego i były Rzecznik Praw Obywatelskich. Odniósł się do sprawy Marcina Romanowskiego.

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Źródło:
TVN24

- Jestem wściekły, kiedy widzę Romanowskiego, który chodzi po korytarzach Sejmu i grozi premierowi. Prokuratura postawiła zarzuty i doprowadziła do tego, że sąd nie jest w stanie ich rozpatrzeć, bo zawalono drobną sprawę, którą można było rozwiązać jednym faksem bądź telefonem - stwierdził w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga). Gabriela Morawska-Stanecka, senatorka Koalicji Obywatelskiej, uważa, że minister sprawiedliwości Adam Bodnar postępuje sprawiedliwie. Wierzy, że "doprowadzi on do skazania wszystkich, którzy brali udział w przestępstwie przy Funduszu Sprawiedliwości".

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Źródło:
TVN24

Zapewne nikt nie wyobraża sobie, że jego pobyt na urlopie lub wakacjach może być rejestrowany przez gospodarza zainstalowanymi w pokoju kamerami. Dochodzenie dziennikarzy śledczych CNN wykazało, że takie właśnie praktyki stosowano w wielu obiektach udostępnianych za pośrednictwem firmy Airbnb. Przez 10 lat były tysiące skarg. Ludzie z przerażaniem orientowali się, że nagrywano ich w sytuacjach intymnych.

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kamala Harris to amerykańska wiceprezydentka. Gdyby Joe Biden wycofał się z wyścigu, mogłaby zająć jego miejsce i powalczyć o prezydenturę. Czy Ameryka byłaby gotowa na pierwszą kobietę na urzędzie prezydenta, i to pochodzącą z mniejszości? Kamala Harris ma doświadczenie w przełamywaniu barier i przecieraniu szlaków.

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Światowa awaria systemów informatycznych to w piątek była wiadomość numer jeden. Problem mają setki firm i instytucji korzystających z usług Microsoftu. Odwołano wiele lotów w Ameryce i Europie, w Polsce utrudnione było funkcjonowanie portu towarowego w Gdańsku, w Niemczech odwoływano operacje w szpitalach, nie nadawała przez jakiś czas brytyjska stacja Sky News.

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Miałem Boga po swojej stronie" - tak Donald Trump wspominał chwilę zamachu w przemówieniu na zakończenie konwencji republikanów, która już oficjalnie wskazała go jako kandydata w wyborach prezydenckich. Zapowiedział, że przeprowadzi ogromną akcje deportacyjną nielegalnych migrantów, zwiększy wydobycie paliw kopalnych, surowiej potraktuje sojuszników, którzy jego zdaniem wykorzystują Amerykę.

Donald Trump przemawiał na konwencji republikanów. Oto, co powiedział

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS