"W oczach Iranu oczywiste jest, że jesteśmy sojusznikiem USA"

"W naszym interesie jest deeskalacja"
"W naszym interesie jest deeskalacja"
Fakty o Świecie TVN24 BiS
"W naszym interesie jest deeskalacja"Fakty o Świecie TVN24 BiS

- W naszym interesie, podobnie jak w interesie pozostałych sojuszników, jest doprowadzenie do tego, żeby sytuacja nie tylko nie eskalowała, ale żeby nastąpiła deeskalacja, żeby zagrożenie uległo zmniejszeniu - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch, komentując sytuację na Bliskim Wschodzie. Współpracownik prezydenta Andrzeja Dudy kilkukrotnie w czasie rozmowy podkreślił, że należy poczekać na rozwój wypadków.

Na rozkaz Donalda Trumpa 3 stycznia irański generał Kasem Sulejmani został zabity w ataku rakietowym w Iraku. W nocy z wtorku na środę irańskie rakiety spadły na dwie bazy wojskowe w Iraku. W środę prezydent USA Donald Trump oświadczył, że USA są gotowe rozmawiać o pokoju na Bliskim Wschodzie.

- Prezydent Trump skontaktował się dzisiaj z sekretarzem generalnym NATO (Jensem - przyp. red.) Stoltenbergiem, by rozmawiać o zwiększonej obecności (wojsk NATO w Iraku - przyp. red.) - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.

- Jedno jest tutaj pozytywne: jeśli przypomnimy sobie komentarze dotyczące stosunku prezydenta Trumpa do NATO i porównamy je z dzisiejszą deklaracją, to pokazuje, że jednak na obecną chwilę w oczach prezydenta USA NATO jest organizacją potrzebną. Amerykanie oczekują wsparcia od sojuszników - zauważył współpracownik prezydenta.

- W naszym interesie, podobnie jak w interesie pozostałych sojuszników, jest doprowadzenie do tego, żeby sytuacja nie tylko nie eskalowała, ale żeby nastąpiła deeskalacja, żeby zagrożenie uległo zmniejszeniu - podkreślił Paweł Soloch.

Jak Iran postrzega Polskę?
Jak Iran postrzega Polskę?Fakty o Świecie TVN24 BiS

Należy poczekać

Szef BBN został zapytany o dalsze kroki polskiego rządu. - Jeśli jakieś decyzje zapadną w przyszłości, będą podejmowane w ramach Sojuszu - odpowiedział. Gość "Faktów o Świecie" TVN24 BiS kilkukrotnie w czasie rozmowy podkreślił, że należy poczekać na rozwój wypadków.

- Teraz mamy deklarację Donalda Trumpa. Wystąpienie ewidentnie nieeskalujące konfliktu - stwierdził. - To przekaz: jesteśmy gotowi do rozmów - dodał.

Zdaniem Pawła Solocha sytuacja w rejonie Iranu jest niezwykle skomplikowana. - To nie jest tak, że te podziały są czarno-białe. To nie jest tak, że każdy szyita popiera Iran - skomentował.

Jak Iran postrzega Polskę? - W oczach Iranu oczywiste jest, że jesteśmy sojusznikiem USA. Uchodzimy jednak też za państwo, które nie ma bezpośrednich silnych interesów w regionie, więc możemy być państwem pełniącym rolę państwa pośredniczącego, raczej neutralnego niż zaangażowanego - ocenił Paweł Soloch.

Cała rozmowa z Pawłem Solochem
Cała rozmowa z Pawłem SolochemFakty o Świecie TVN24 BiS

Autor: fil / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

W tym wyścigu - jeśli można takiego słowa użyć - na razie wygrywa prezydencki projekt ustawy. Chodzi o wyjątkowo ważną dla osób z niepełnosprawnościami ustawę o asystencji osobistej. Projektu rządowego nie ma, więc Sejm zajął się złożonym wcześniej prezydenckim.

Co z asystencją osobistą na koszt państwa? Projekt rządowy się opóźnia, Sejm pracuje nad prezydenckim

Co z asystencją osobistą na koszt państwa? Projekt rządowy się opóźnia, Sejm pracuje nad prezydenckim

Źródło:
Fakty TVN

Na powiece pacjenta została jedynie niewielka i niewidoczna blizna, a zabieg się udał - lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku usunęli 71-letniemu pacjentowi guza mózgu przez oczodół. Z reguły w takich sytuacjach wykonuje się kilkunastocentymetrowe nacięcie w czaszce. 

Małoinwazyjne operacje przyszłością medycyny. Pacjentowi wyjęto wielkiego guza przez oczodół

Małoinwazyjne operacje przyszłością medycyny. Pacjentowi wyjęto wielkiego guza przez oczodół

Źródło:
Fakty TVN

Dwie ustawy, dwie próby reformy Trybunału Konstytucyjnego, zostały - zdaje się - całkowicie przekreślone przez prezydenta. Na pewno zablokowane. Andrzej Duda mówi o groźbie chaosu ustrojowego i kieruje je do Trybunału Julii Przyłębskiej. To oznacza, że ich los jest praktycznie przesądzony. Koalicja rządząca przyznaje, że ze zmianami trzeba poczekać do ewentualnej zmiany w Pałacu Prezydenckim.

Wyroki TK wydane z udziałem dublerów są nieważne? RPO nie podziela zdania rządu, a ustawy i tak trafiły do TK

Wyroki TK wydane z udziałem dublerów są nieważne? RPO nie podziela zdania rządu, a ustawy i tak trafiły do TK

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jest lepiej, jeśli chodzi o świadomość społeczną, że nie można milczeć, ale wciąż jest źle, jeśli chodzi o skalę zjawiska przemocy domowej. Dlatego wystartowała kampania "Krzyki w czterech ścianach" i powstało hasło "Nie czekaj, przerwij przemoc". To jest wezwanie adresowane zarówno do ofiar, jak i świadków. Bo obojętność może kosztować nawet czyjeś życie.

Ruszają z kampanią "Krzyki w czterech ścianach". "Wykonanie telefonu może uchronić kogoś przed tragedią"

Ruszają z kampanią "Krzyki w czterech ścianach". "Wykonanie telefonu może uchronić kogoś przed tragedią"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Zgodnie z przepisami prawa uchwała dotycząca Dariusza Barskiego bezpośrednio wiąże sąd pytający - przekazał w "Faktach po Faktach" Zbigniew Kapiński, były sędzia Sądu Apelacyjnego w Warszawie, powołany do Sądu Najwyższego na wniosek neo-KRS. Mówił, że "teraz inni sędziowie czy prokuratorzy będą podejmować w konkretnych sprawach określone decyzje procesowe" i "od nich będzie zależało, czy będą respektować tę uchwałę".

Uchwała o Barskim. Kapiński: od innych sędziów zależy, czy będą ją respektować

Uchwała o Barskim. Kapiński: od innych sędziów zależy, czy będą ją respektować

Źródło:
TVN24

- Jarosław Kaczyński ostrzega przed tym, co sam chciał zrobić. To on skończył III Rzeczpospolitą w takim rozumieniu, że właściwie podważył działanie konstytucji - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Paweł Kowal, poseł Koalicji Obywatelskiej. Odniósł się w ten sposób do wypowiedzi prezesa PiS, w której ten mówił o potrzebie uchwalenia nowej konstytucji i o "systemie, który nie będzie tak łatwy do podważenia".

"Diabelska przewrotność" Kaczyńskiego. "Podważył działanie konstytucji"

"Diabelska przewrotność" Kaczyńskiego. "Podważył działanie konstytucji"

Źródło:
TVN24

W wojnie w Strefie Gazy zginęło ponad 40 tysięcy Palestyńczyków, jak podaje kontrolowane przez Hamas ministerstwo zdrowia. Wiele dzieci straciło całe rodziny. To właśnie zwykli ludzie, którzy żyją w nieludzkich warunkach, ponoszą ciężar tej wojny. Sytuacja humanitarna jest katastrofalna. Palestyńczycy cierpią nie tylko z powodu chorób i obrażeń odniesionych na skutek ostrzałów. Wielu z nich mierzy się ze stanami lękowymi czy zespołem stresu pourazowego.

W Strefie Gazy zginęły dziesiątki tysięcy Palestyńczyków. Ci, którzy przeżyli, zmagają się z traumą

W Strefie Gazy zginęły dziesiątki tysięcy Palestyńczyków. Ci, którzy przeżyli, zmagają się z traumą

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Główny dzień głosowania w tegorocznych wyborach prezydenckich w USA to 5 listopada. Sondaże wskazują na niezwykle wyrównany pojedynek obojga kandydatów. Donald Trump głownie pokazuje się na wiecach - na jednym z ostatnich towarzyszył mu miliarder i przedsiębiorca Elon Musk. Natomiast Kamala Harris odwiedza miejsca, które najbardziej ucierpiały po przejściu huraganu Helene i udziela wywiadów.

Kampania wyborcza na ostatniej prostej. Donald Trump i Kamala Harris w sondażach idą niemal łeb w łeb

Kampania wyborcza na ostatniej prostej. Donald Trump i Kamala Harris w sondażach idą niemal łeb w łeb

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS