"W oczach Iranu oczywiste jest, że jesteśmy sojusznikiem USA"

"W naszym interesie jest deeskalacja"
"W naszym interesie jest deeskalacja"
Fakty o Świecie TVN24 BiS
"W naszym interesie jest deeskalacja"Fakty o Świecie TVN24 BiS

- W naszym interesie, podobnie jak w interesie pozostałych sojuszników, jest doprowadzenie do tego, żeby sytuacja nie tylko nie eskalowała, ale żeby nastąpiła deeskalacja, żeby zagrożenie uległo zmniejszeniu - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch, komentując sytuację na Bliskim Wschodzie. Współpracownik prezydenta Andrzeja Dudy kilkukrotnie w czasie rozmowy podkreślił, że należy poczekać na rozwój wypadków.

Na rozkaz Donalda Trumpa 3 stycznia irański generał Kasem Sulejmani został zabity w ataku rakietowym w Iraku. W nocy z wtorku na środę irańskie rakiety spadły na dwie bazy wojskowe w Iraku. W środę prezydent USA Donald Trump oświadczył, że USA są gotowe rozmawiać o pokoju na Bliskim Wschodzie.

- Prezydent Trump skontaktował się dzisiaj z sekretarzem generalnym NATO (Jensem - przyp. red.) Stoltenbergiem, by rozmawiać o zwiększonej obecności (wojsk NATO w Iraku - przyp. red.) - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.

- Jedno jest tutaj pozytywne: jeśli przypomnimy sobie komentarze dotyczące stosunku prezydenta Trumpa do NATO i porównamy je z dzisiejszą deklaracją, to pokazuje, że jednak na obecną chwilę w oczach prezydenta USA NATO jest organizacją potrzebną. Amerykanie oczekują wsparcia od sojuszników - zauważył współpracownik prezydenta.

- W naszym interesie, podobnie jak w interesie pozostałych sojuszników, jest doprowadzenie do tego, żeby sytuacja nie tylko nie eskalowała, ale żeby nastąpiła deeskalacja, żeby zagrożenie uległo zmniejszeniu - podkreślił Paweł Soloch.

Jak Iran postrzega Polskę?
Jak Iran postrzega Polskę?Fakty o Świecie TVN24 BiS

Należy poczekać

Szef BBN został zapytany o dalsze kroki polskiego rządu. - Jeśli jakieś decyzje zapadną w przyszłości, będą podejmowane w ramach Sojuszu - odpowiedział. Gość "Faktów o Świecie" TVN24 BiS kilkukrotnie w czasie rozmowy podkreślił, że należy poczekać na rozwój wypadków.

- Teraz mamy deklarację Donalda Trumpa. Wystąpienie ewidentnie nieeskalujące konfliktu - stwierdził. - To przekaz: jesteśmy gotowi do rozmów - dodał.

Zdaniem Pawła Solocha sytuacja w rejonie Iranu jest niezwykle skomplikowana. - To nie jest tak, że te podziały są czarno-białe. To nie jest tak, że każdy szyita popiera Iran - skomentował.

Jak Iran postrzega Polskę? - W oczach Iranu oczywiste jest, że jesteśmy sojusznikiem USA. Uchodzimy jednak też za państwo, które nie ma bezpośrednich silnych interesów w regionie, więc możemy być państwem pełniącym rolę państwa pośredniczącego, raczej neutralnego niż zaangażowanego - ocenił Paweł Soloch.

Cała rozmowa z Pawłem Solochem
Cała rozmowa z Pawłem SolochemFakty o Świecie TVN24 BiS

Autor: fil / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Coraz częstsze są przypadki hipotermii nie w górach, ale w mieście i nie podczas spaceru na mrozie, ale podczas spania we własnym, zimnym domu. Najczęściej dotyka to starsze osoby. Policjanci ostatnio pomogli pani Eugenii - rozpali jej w piecu i nanieśli opału.

Nie w górach, a we własnym domu. "Hipotermia miejska" najczęściej dotyka osoby starsze

Nie w górach, a we własnym domu. "Hipotermia miejska" najczęściej dotyka osoby starsze

Źródło:
Fakty TVN

W minionym roku na krztusiec zachorowało ponad 32 tysiące osób w Polsce. W 2023 nie było nawet tysiąca zachorowań. To oznacza 35-krotny wzrost liczby chorych. Lekarze mówią o epidemii krztuśca, ale dodają, że łatwo się przed tym ochronić - wystarczy się zaszczepić.

"Jedna osoba może zakazić nawet 17 osób". Szef GIS: to najpoważniejszy kryzys od ponad 50 lat

"Jedna osoba może zakazić nawet 17 osób". Szef GIS: to najpoważniejszy kryzys od ponad 50 lat

Źródło:
Fakty TVN

Poznańscy okuliści przywracają ludziom wzrok w Afryce od 2018 roku. Kilka dni temu wrócili z Bagandou w Republice Środkowoafrykańskiej. W ramach misji z zaplanowanych 50 zabiegów udało się im przeprowadzić aż 63 operacje oraz 500 konsultacji. Dla miejscowych to była jedyna taka szansa na profesjonalne leczenie.

Polscy lekarze pomagają w miejscu "zapomnianym przez dzisiejszy świat". "Czary tutaj mają się bardzo dobrze"

Polscy lekarze pomagają w miejscu "zapomnianym przez dzisiejszy świat". "Czary tutaj mają się bardzo dobrze"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Waszyngton szykuje się na ceremonię zaprzysiężenia Donalda Trumpa na prezydenta USA. Na uroczystość do stolicy zjadą się światowi liderzy, dyplomaci i politycy. Zapewnić im bezpieczeństwo to jedna sprawa, a druga - utrzymać pod pełną kontrolą demonstracje i protesty, jakie mają towarzyszyć uroczystości.

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeśli do wyboru jest możliwość uczestnictwa w ceremonii zaprzysiężenia, a po drugiej stronie realna możliwość wizyty Donalda Trumpa na zaproszenie prezydenta RP w przyszłości, to zdecydowanie warto skupić się na tej drugiej - powiedział w "Faktach po Faktach" szef BBN Jacek Siewiera. Odniósł się w ten sposób do braku zaproszenia dla prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Donalda Tuska na ceremonię inauguracji prezydentury Trumpa. 

Szef BBN: marny ze mnie dyplomata, ale wiem coś innego

Szef BBN: marny ze mnie dyplomata, ale wiem coś innego

Źródło:
TVN24

- Polska jest bezpieczna - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 ambasador USA w Warszawie Mark Brzezinski. Wspominał, że kiedy rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę, w pewnym momencie było w Polsce 13,5 tysiąca żołnierzy amerykańskich. Jak powiedział, "Rosjanie trzymają się z dala od Polski". - To jest olbrzymi sukces - ocenił.

Ambasador Brzezinski: Polska podjęła ryzyko

Ambasador Brzezinski: Polska podjęła ryzyko

Źródło:
TVN24

Ostatnie dni w Kalifornii to nie tylko walka z ogniem, ale i walka polityczna. Amerykańska prawica, w tym Donald Trump i jego stronnicy, mocno uderza we władze stanu i miasta Los Angeles, twierdząc, że ogromna skala żywiołu to też efekt ich niekompetencji oraz fatalnych priorytetów.

Szukają odpowiedzialnych za pożary. Trump wini gubernatora

Szukają odpowiedzialnych za pożary. Trump wini gubernatora

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Już za tydzień Donald Trump ponownie zostanie prezydentem Stanów Zjednoczonych. W tym świetle niebywale istotne są wszystkie wypowiedzi jednego z jego najbliższych stronników. Elon Musk, najbogatszy człowiek świata, tym razem obiera za cel nie konkretne europejska państwa, ale cały kontynent. 

"Musk i Putin próbują zmieść międzynarodowy ład". Miliarder przejął slogan węgierskiej prezydencji

"Musk i Putin próbują zmieść międzynarodowy ład". Miliarder przejął slogan węgierskiej prezydencji

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS