Pandemia, inflacja, wojny - kadencja Joe Bidena przypadła na burzliwe czasy. Jaki jest bilans jego prezydentury?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zanim odsunął Donalda Trumpa od władzy, przez ponad 30 lat był senatorem, a potem przez osiem lat pełnił funkcję wiceprezydenta u boku Baracka Obamy. Joe Biden urząd prezydenta obejmował w trudnym dla Ameryki momencie. Pandemia, inflacja, wojna Putina - to największe wyzwania tej kadencji. Amerykanie przyglądają się też kwestiom migracji, pamiętają również obrazy chaotycznego odwrotu swoich wojsk z Afganistanu.

Dla wielu Amerykanów był nadzieją na lepsze jutro, szansą na zjednoczenie kraju spolaryzowanego przez Donalda Trumpa. Joe Biden o Białym Domu marzył od lat 80. W styczniu 2021 roku obejmował urząd jako najstarszy prezydent w historii Stanów Zjednoczonych.

- Ze sprawami krajowymi poradził sobie wyjątkowo dobrze, zwłaszcza biorąc pod uwagę to, w jakim stanie jego poprzednik opuścił urząd - ocenia Benjamin Radd, politolog z UCLA.

Kiedy Joe Biden zasiadał w Białym Domu, świat zmagał się z pandemią COVID-19 i stale rosnącą liczbą zakażeń. W marcu 2021 roku uruchomił pakiet pomocowy o wartości prawie dwóch bilionów dolarów, który zagwarantował między innymi szybszą dystrybucję szczepionek i testów, a także pomoc dla osób dotkniętych kryzysem. Po serii lockdownów Stany Zjednoczone otrząsnęły się po pandemii szybciej niż pozostałe kraje grupy G7.

Prezydentura Joe Bidena była pełna kontrastów

"Joe Biden pomógł zakończyć pandemię, stworzył miliony miejsc pracy, obniżył ceny leków na receptę, uchwalił pierwszy od 30 lat ważny akt prawny dotyczący bezpieczeństwa broni" - czytamy w komunikacie byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych Baracka Obamy.

Podobnie jak większość jego kariery politycznej, prezydentura Bidena była pełna kontrastów. Joe Biden podpisał ustawy dotyczące między innymi rozwoju infrastruktury, ożywienia gospodarczego i walki z katastrofą klimatyczną. W czasie jego urzędowania utworzono rekordową liczbę 15 milionów nowych miejsc pracy.

Szybko rosnącą po pandemii inflację udało się zahamować. Gorzej było z kryzysem imigracyjnym na granicy z Meksykiem. Tylko w grudniu 2023 roku amerykańska straż graniczna zatrzymała 250 tysięcy osób, które próbowały nielegalnie dostać się do kraju. Przeciwnicy jednoznacznie stwierdzili, że to skutek błędnej polityki Bidena.

- Ameryka ma obecnie jedną z najsilniejszych gospodarek na świecie, więc polityka Joe Bidena zaczyna przynosić efekty. Dlatego myślę, że kiedy ludzie będą patrzeć na to, czego Biden dokonał jako prezydent, będą mieli wiele szacunku dla pracy, którą wykonał - mówi Darrell M. West z Instytutu Brookingsa.

Stał się jednym z najważniejszych przywódców od czasu zakończenia zimnej wojny

"Zaszczytem mojego życia była i pozostaje praca dla Joe Bidena przez minione 22 lata. Biden przywrócił przywództwo Stanów Zjednoczonych na świecie i dokonał historycznych osiągnięć jako prezydent" - czytamy we wpisie sekretarza stanu Antony'ego Blinkena na platformie "X".

Od początku objęcia prezydentury Joe Biden podkreślał, że Ameryka wraca do należnej jej roli na arenie międzynarodowej. Kiedy w lutym 2022 roku Rosja zaatakowała Ukrainę, szybko zajął zdecydowane stanowisko, jednocząc wokół siebie liderów Zachodu i stając się jednym z najważniejszych przywódców od czasu zakończenia zimnej wojny.

Stany Zjednoczone przekazały Ukrainie wsparcie warte miliardy dolarów. Biden mobilizował inne kraje do tego samego. W lutym 2023 roku Joe Biden odwiedził Kijów.

- Zawsze będziemy wdzięczni prezydentowi Bidenowi za jego przywództwo. Wspierał nasz kraj podczas najbardziej dramatycznego momentu w historii, pomagał nam, żeby nie dopuścić do tego, by Putin okupował nasz kraj, kontynuował pomoc dla nas w czasie tej strasznej wojny - czytamy we wpisie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego na platformie "X".

CZYTAJ TAKŻE: Szok, "bezprecedensowy wyścig" i poparcie miliarderów. Kamala Harris nie może być pewna nominacji?

"Jest wielkim prezydentem i okazał się też wielkim patriotą". Jak Polska dzisiaj mówi o Joe Bidenie?
"Jest wielkim prezydentem i okazał się też wielkim patriotą". Jak Polska dzisiaj mówi o Joe Bidenie? Arleta Zalewska/Fakty TVN

Nie wszystko poszło gładko

To za prezydentury Joe Bidena doszło do rozszerzenia NATO. Do Sojuszu dołączyły Szwecja i Finlandia. Według fińskiego prezydenta było to możliwe dzięki silnemu wsparciu i wkładowi Joe Bidena.

Od momentu objęcia urzędu prezydent Stanów Zjednoczonych wielokrotnie spotykał się z krytyką. Jego reputacji zaszkodziło między innymi chaotyczne wycofanie amerykańskich wojsk z Afganistanu latem 2021 roku.

- Pozostaje jeszcze kwestia trwającego konfliktu między Izraelem a Hamasem oraz fakt, że nie doszło jeszcze do zawieszenia broni i uwolnienia zakładników. Pojawiają się pytania, czy prezydent Biden mógł lub powinien był zrobić więcej, aby doprowadzić do zakończenia tej wojny - zwraca uwagę Benjamin Radd.

Joe Biden do świata polityki wszedł ponad 50 lat temu. Był piątym najmłodszym senatorem w historii Stanów Zjednoczonych i najdłużej urzędującym senatorem ze stanu Delaware. Zasiadał w senackich komisach do spraw sądownictwa i spraw zagranicznych. Był jednym z czołowych ekspertów w zakresie polityki międzynarodowej. Przez osiem lat pełnił funkcję wiceprezydenta u boku Baracka Obamy, ale jak sam przyznał, rezygnując z ubiegania się o reelekcję, to pełnienie funkcji prezydenta był największym zaszczytem w jego życiu.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Bite, zaniedbywane emocjonalnie i pozostawione same sobie - takiej traumy doświadcza nawet co trzecie dziecko w Polsce. Z tego się nie wyrasta. To nie mija, gdy człowiek stanie się samodzielny i dorosły. Najnowsza kampania społeczna Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pomaga, uświadamia i przestrzega.

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

Źródło:
Fakty TVN

Zacznijmy od sprawy kluczowej - ten raport nie powstał, by komukolwiek udowodnić, że psy są agresywne i niebezpieczne. Wręcz przeciwnie. Powstał po to, by właścicielom naszych czworonożnych przyjaciół uświadomić, że trzeba się nimi dobrze opiekować i jeszcze lepiej pilnować.

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

Źródło:
Fakty TVN

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Jestem zażenowany językiem, którym posługują się niektórzy politycy. Obawiam się, że w tej chwili już nie ma chyba żadnych granic, że można bezkarnie mówić, co się chce - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Zbigniew Ćwiąkalski, odnosząc się do sytuacji sejmowego spięcia Jarosława Kaczyńskiego i Romana Giertycha. - Jestem przekonany, że jeszcze wiele usłyszymy przed wyborami prezydenckimi, bo hamulce puściły już całkowicie - dodał.

"Hamulce puściły już całkowicie"

"Hamulce puściły już całkowicie"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS