"Ludzie nie chcą już żyć w takich warunkach". Alarmujący raport o nierównościach społecznych


Rośnie liczba organizacji i poważnych ekspertów, którzy twierdzą, że jednym z największych wyzwań świata są rosnące nierówności społeczne. Potwierdzają to też dane. Z raportu organizacji Oxfam wynika, ponad dwa tysiące miliarderów posiada tyle, co 60 procent światowej populacji.

Oglądaj "Fakty o Świecie" od poniedziałku do piątku o 18:30 i 20:20 w TVN24 BiS.

Krystalicznie czyste powietrze i ośnieżone Alpy - Davos to idealny kurort na zimowy wypoczynek. Od blisko pół wieku jest to również coroczne miejsce spotkań najbogatszych i najbardziej wpływowych ludzi na Ziemi. Podczas Światowego Forum Ekonomicznego, które w tym roku odbędzie się w dniach 21-24 stycznia, możni i wpływowi dyskutują tam o najważniejszych wyzwaniach dla świata. Tematów do omówienia jest całe mnóstwo.

Wśród nich przede wszystkim katastrofa klimatyczna, ale również gigantyczne nierówności społeczne. Najświeższe, przygnębiające dane w tej sprawie przynosi raport organizacji humanitarnej Oxfam.

Według najnowszych danych na świecie jest dokładnie 2153 miliarderów. Posiadają oni tyle samo, co 4 miliardy 600 milionów ludzi, czyli około 60 procent światowej populacji. 22 najbogatszych mężczyzn posiada tyle, ile wszystkie kobiety mieszkające w Afryce. Kobiet w Afryce jest 326 milionów.

- Na jednym biegunie są miliarderzy, którzy właśnie zlatują się do Davos swoimi prywatnymi odrzutowcami. Na drugim biegunie znajduje się przepracowana, uboga kobieta, powiedzmy z Indii, ale jej historia jest uniwersalna i powtarza się na całym świecie - opowiada Amitabh Behar, przedstawiciel Oxfam w Indiach.

Według raportu Oxfam to właśnie kobiety i dziewczynki najrzadziej korzystają z dobrodziejstw gospodarki. To one są najmniej uprzywilejowane. To one najczęściej nie dostają wynagrodzenia za swoją pracę.

Eksperci Oxfamu wyliczyli, że ta nieopłacona praca, czyli na przykład opieka nad dziećmi, sprzątanie, gotowanie, opieka nad osobami starszymi, jest warta grubo ponad 10, biliona dolarów rocznie.

- Rozejrzyjcie się po świecie. Ludzie protestują w ponad 30 krajach. Dlaczego wychodzą na ulice? Bo nie godzą się na nierówności, bo nie chcą już żyć w takich warunkach - tłumaczy Amitabh Behar.

"Ich czas minął"

Do Davos zjechali nie tylko ci bogaci i wpływowi, ale również ci, którzy chcą walczyć ze społecznymi i ekonomicznymi nierównościami. Postulują między innymi o podniesienie podatków tym, którzy zarabiają najwięcej. Uzyskane w ten sposób środki powinny - ich zdaniem - zostać przeznaczone na pomoc osobom znajdującym się na najniższych szczeblach drabiny społecznej.

- Pół wieku Światowego Forum Ekonomicznego już chyba wystarczy. Emisja CO2 rośnie, przepaść między bogatymi a ubogimi się pogłębia. Właśnie dlatego chcemy wreszcie zasiąść do stołu i wziąć udział w wypracowaniu rozwiązań. Im już zupełnie nie ufamy - mówi Payal Parekh, rzeczniczka protestu przeciwko forum w Davos.

- Ci ważni, bogaci prezesi od kilkudziesięciu lat powtarzają, że chcą naprawiać świat, ale na razie, moim zdaniem, wcale im nie wychodzi. Jestem tu, by im powiedzieć, że ich czas minął - dodaje Theres Matter, jedna z protestujących, mieszkanka Berna.

Miliarderów jest dzisiaj dwa razy więcej, niż jeszcze dekadę temu. Z każdym rokiem ci najbogatsi stają się jeszcze bogatsi. Dlatego w Davos słychać głosy, że wprost proporcjonalnie do ich bogactwa powinna również rosnąć ich społeczna odpowiedzialność.

Autor: Joanna Stempień / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Mają za sobą próby samobójcze, problemy z agresją, nadpobudliwością czy samoakceptacją - potrzebują pomocy tu i teraz. W otwartej kilka tygodni temu Klinice Psychiatrii Dzieci i Młodzieży w Warszawie wszystkie łóżka są zajęte. Są dni, że drugie tyle pacjentów śpi na materacach.

System opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży pozostaje niewydolny. Brakuje łóżek

System opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży pozostaje niewydolny. Brakuje łóżek

Źródło:
Fakty TVN

Dobra informacja jest taka, że polskie wilki będą bezpieczne, bo chroni je prawo krajowe. Jednak na poziomie unijnym zostały przyjęte przepisy, które są kolejnym krokiem do odstrzału wilków w Europie. Ich status ochronny został obniżony - w trakcie polskiej prezydencji i bez polskiego sprzeciwu.

Unia Europejska obniżyła status ochronny wilków. Polskie władze twierdzą, że u nas nic się nie zmienia

Unia Europejska obniżyła status ochronny wilków. Polskie władze twierdzą, że u nas nic się nie zmienia

Źródło:
FAKTY TVN

Ponad 17 tysięcy zarzutów postawiła prokuratura 46 domniemanym członkom mafii śmieciowej. Służby rozbiły grupę zajmującą się przestępstwami skarbowymi, wyłudzeniami podatków i przewożeniem niebezpiecznych odpadów. Sąd zdecydował o aresztowaniu 13 spośród zatrzymanych.

Mafia śmieciowa rozbita. 46 osób usłyszało ponad 17 tysięcy zarzutów

Mafia śmieciowa rozbita. 46 osób usłyszało ponad 17 tysięcy zarzutów

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ponad milion trzysta tysięcy - tyle wizyt u lekarzy nie odbyło się w minionym roku, bo pacjenci na nie nie przyszli. To problem przede wszystkim dla innych pacjentów, którzy czekają w długich kolejkach. Właśnie dlatego lekarze i Rzecznik Praw Pacjenta apelują o zgłaszanie, że na wizycie się nie pojawimy. Takie nieodwołane wizyty to także straty dla placówek medycznych. Testowane są różne sposoby przypominania pacjentom o zbliżających się wizytach.

Pacjenci nie odwołują rocznie ponad miliona wizyt. Szpital Wojewódzki w Łomży planuje wykorzystać AI

Pacjenci nie odwołują rocznie ponad miliona wizyt. Szpital Wojewódzki w Łomży planuje wykorzystać AI

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- My się nie po to zbroimy, aby komukolwiek zagrażać, tylko po to, aby nikt nie ważył się podnieść ręki na nas - powiedział w "Faktach po Faktach" generał Mieczysław Bieniek. Wyjaśniał też, dlaczego Rosjanie nie przystąpią od razu do kolejnego konfliktu.

Generał Bieniek o Rosji: oni zdają sobie z tego sprawę

Generał Bieniek o Rosji: oni zdają sobie z tego sprawę

Źródło:
TVN24

- Mamy niskie bezrobocie, mamy dobrze funkcjonujące firmy w Polsce - przekonywał w programie "Fakty po Faktach" poseł Maciej Konieczny z partii Razem, komentując kwestię obniżania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Zwolennikiem zmiany przepisów jest poseł Ryszard Petru (Polska 2050-Trzecia Droga).

Spór o składkę. "Mamy ogromną sferę optymalizacji podatkowej"

Spór o składkę. "Mamy ogromną sferę optymalizacji podatkowej"

Źródło:
tvn24.pl

Gdy napisał, że Joe Biden nie powinien walczyć o reelekcję, w Ameryce zawrzało. Głos George'a Clooneya znaczy bardzo dużo. To w końcu nie tylko jedna z największych sław świata filmu, ale i człowiek bardzo, ale to bardzo zaangażowany politycznie. Teraz - po raz pierwszy - artysta i aktywista zabiera głos na temat swojej ówczesnej postawy pośród zarzutów, że utorował drogę do wygranej Donaldowi Trumpowi.

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Astronomowie przedstawili dowody na najbardziej obiecujące oznaki życia poza Układem Słonecznym, które dotychczas zostały odkryte. W atmosferze planety K2-18b wykryto ślady związków siarki, które na Ziemi produkowane są jedynie w procesach biologicznych. Planeta K2-18b krąży wokół czerwonego karła około 124 lata świetlne od Ziemi. Ma około 9 razy większą masę od Ziemi, a jej promień jest około 2,6 razy większa od promienia Ziemi.

W atmosferze planety K2-18b naukowcy wykryli związki siarkoorganiczne. To może być dowód na życie

W atmosferze planety K2-18b naukowcy wykryli związki siarkoorganiczne. To może być dowód na życie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS