Zaostrza się konflikt w zakładach motoryzacyjnego giganta. Kanclerz ma propozycję

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Zaostrza się konflikt o płace i zatrudnienie w zakładach motoryzacyjnego giganta
Zaostrza się konflikt o płace i zatrudnienie w zakładach motoryzacyjnego giganta
Szymon Kazimierczak/Fakty o Świecie TVN24 BiS
Zaostrza się konflikt o płace i zatrudnienie w zakładach motoryzacyjnego gigantaSzymon Kazimierczak/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Już drugi strajk ostrzegawczy pracowników Volkswagena w Niemczech zakończył się bez porozumienia. Pracownicy fabryk nie chcą zgodzić się na redukcję wynagrodzeń i cięcie etatów. Co najwyżej na zamrożenie podwyżek, ale dopiero tych, które w przyszłości zostałyby wynegocjowane. To niejedyna niemiecka firma, która tnie koszty. Kanclerz Niemiec tuż przed wyborami proponuje program pomocowy.

W samym Wolfsburgu protestujących było 38 tysięcy. - Naszą odpowiedzią na zamykanie fabryk i masowe zwolnienia nie będzie milczenie. Wręcz przeciwnie, Wolfsburg zrobi dużo hałasu - mówił Thorsten Groeger, główny negocjator związku zawodowego IG Metall.

ZOBACZ WIĘCEJ: Zakończył się "okres pokoju". Strajki w gigancie

Pracownicy Volkswagena zorganizowali czterogodzinny strajk ostrzegawczy. Prawie 70 tysięcy związkowców z dziewięciu niemieckich zakładów protestowało przeciwko zamykaniu fabryk i obniżaniu pensji, a takie kroki od kilku miesięcy zapowiada zarząd koncernu, który plany tłumaczy najtrudniejszą od lat sytuacją firmy. To jednak nie przemawia do tysięcy pracowników.

- Ten, kto nie jest gotowy na kompromis, ten, który chce mieć wszystko, skończy z niczym - podkreślał Thorsten Groeger.

Elektryki kontra spalinowe
Elektryki vs. spalinoweTVN24 BiS

Czego domagają się związkowcy?

Związkowcy zaproponowali koncernowi, by przyszłe, nienegocjowane jeszcze podwyżki nie trafiały do pracowników, a do specjalnego funduszu mającego na celu zrównoważenie pracy w krótszym wymiarze godzin.

- Po wnikliwej analizie kontrpropozycji związkowców ustaliliśmy, że nie jest wystarczająca dla zrównoważonego rozwiązania. Dlatego musimy znaleźć jeszcze większy potencjał - przekazał Arne Meiswinkel, członek zarządu Volkswagena.

To się nie udało. Związkowcy wyszli z negocjacji bez konkretów, podkreślając tym samym, że był to pierwszy raz, gdy negocjacje odbywały się w atmosferze pojednania. Pracownicy są gotowi wrócić do stołu negocjacyjnego 16 grudnia. 

CZYTAJ TEŻ: Rewolucja w motoryzacji. "To będzie miało dalekosiężne konsekwencje"

Obie strony dzieli jednak kluczowa kwestia. Związkowcy zapowiedzieli, że dalsze rozmowy będą możliwe, jeśli Volkswagen zapewni ich o niezamykaniu fabryk. Zarząd największego europejskiego producenta samochodów nie jest jednak gotowy na taką obietnicę.

- To dalece rozczarowujące, że zarząd upiera się na swojej pozycji. Nasi koledzy dalej nie wiedzą, czy są narażeni na redukcje zatrudnienia i dotyczy to wszystkich w branży - mówi Daniela Cavallo, szefowa Rady Związkowców VW.

Brakuje mechaników
Brakuje mechanikówTVN Turbo

Nie chodzi tu tylko o sektor motoryzacyjny. Dwa tygodnie temu Thyssenkrupp zapowiedział redukcję zatrudnienia o 40 procent do 2030 roku. Największy niemiecki producent stali powołuje się na walkę z azjatycką konkurencją.

Olaf Scholz, dla którego 16 grudnia też będzie sądną datą z powodu głosowania nad wotum zaufania, zaproponował państwową pomoc dla niemieckiego przemysłu. To inicjatywa Made in Germany.

Propozycja Scholza

- Oto moja propozycja. Firmy, które zainwestują w Niemczech, otrzymają bonus bardzo podobny do tego w Stanach Zjednoczonych. 10 procent kosztów produkcji zostanie zwrócone przez państwo w formie zwrotu podatku. To proste rozwiązanie, które nie rozróżnia, czy inwestycje dokonują się w cyfryzacji, nowej energii, miejscach produkcji czy nowoczesnych maszynach - powiedział kanclerz Niemiec.

Scholz, którego dni na stanowisku kanclerza są już policzone, odwiedził fabrykę Forda, w której w najbliższych latach ma dojść do 2 tysięcy 900 zwolnień. Zapewnił, że Niemcy są i pozostaną europejskim centrum przemysłu. 

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/Martin Meissner

Pozostałe wiadomości

Cztery lata temu wprowadzono podatek cukrowy, by wspierać prozdrowotne wybory konsumentów i motywować producentów do produkcji napojów niezawierających cukru. To miał być ważny front walki z plagą otyłości. Z tego podatku do NFZ trafiły ponad cztery miliardy złotych. A ile z tego poszło na program walki z otyłością? 1/40 tej sumy. Program właśnie zamknięto.

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Źródło:
"Fakty" TVN

Na wiecach kandydatów na prezydenta pojawia się coraz więcej transparentów. Ponieważ nie są to już tylko zamknięte spotkania, a zupełnie otwarte, na które przyjść może każdy, to ze swoim przekazem pojawiają się też przeciwnicy kandydatów.

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Źródło:
Fakty TVN

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Po ponad rocznym blokowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nominacji ambasadorskich, minister Radosław Sikorski nie liczy już na porozumienie, wycofuje nominacje i zaczeka na nowego prezydenta. Kancelaria Prezydenta RP twierdzi, że Andrzej Duda rzekomo lada dzień miał którąś z nominacji podpisać.

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

- Ukraińcy nie są zaskoczeni tym, co robią Stany Zjednoczone, dlatego że Ukraina nigdy nie miała podstaw do głębokiej wiary w stałość uczuć Stanów Zjednoczonych wobec ich kraju - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Fundacji imienia Stefana Batorego Edwin Bendyk. Przytoczył również dane, z których wynika, że ochłodzenie między Kijowem i Waszyngtonem przyczyniło się do wzrostu poparcia dla Wołodymyra Zełenskiego w Ukrainie. - Ale stało się jeszcze coś ciekawszego - dodał. 

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Źródło:
TVN24

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dwie trzecie Amerykanów nie kupiłoby tesli, a głównym powodem jest Elon Musk. Tak wynika z sondażu Yahoo News i YouGov. Elon Musk jest doradcą Donalda Trumpa i to on ma być odpowiedzialny za zwalnianie pracowników rządowych i ograniczanie wydatków. Ponadto wykonał gest nazistowskiego pozdrowienia podczas inauguracji nowego prezydenta. Sprzeciw wobec niego jest też wyrażany w inny sposób: poprzez podpalanie tesli i salonów sprzedaży samochodów tej marki.

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS