Jarmarki świąteczne w Niemczech pod specjalną ochroną. Władze nie chcą dopuścić do kolejnej tragedii

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zagrożenie islamistycznym terroryzmem wzrosło ostatnio w Europie. W weekend niemiecki turysta zginął, a dwie osoby zostały ranne w Paryżu. Wcześniej o udaremnionych atakach terrorystycznych ludzi o radykalnych, islamistycznych poglądach informowano w Niemczech. Dlatego nasi zachodni sąsiedzi zdecydowali o zaostrzeniu środków bezpieczeństwa na świątecznych jarmarkach.

Anielskie kolędowanie, do tego precle, curry wurst i grzane wino, a to wszystko w otoczeniu kolorowych lampek i choinek - niemieckie Jarmarki Bożonarodzeniowe mają bardzo długą tradycję. Niemcy i turyści je uwielbiają. - Boże Narodzenie bez jarmarków to nie jest prawdziwe Boże Narodzenie. W czasie pandemii to była całkowita katastrofa, bo wszystkie jarmarki odwołali. Bardzo się cieszę, że wróciły. Przychodzę tu co roku - mówi Reiner Peipp, turysta.

Jarmark w Norymberdze jest jednym z najstarszych, a jego historia liczy co najmniej 400 lat. W zeszłym roku odwiedziły go dwa miliony osób. Takie skupisko ludzi zaaferowanych zakupami i świąteczną atmosferą to też niestety doskonały cel ataku terrorystycznego, a zagrożenie - jak się okazuje - jest jak najbardziej realne. Pod koniec listopada policja zatrzymała dwóch nastolatków planujących zamach właśnie na świątecznym jarmarku. Jeden z nich pochodzi z Afganistanu, drugi z Rosji.

- We dwóch planowali zamach o podłożu dżihadystycznym. Na początku grudnia chcieli zaatakować jarmark w Leverkusen, wysadzając niewielką furgonetkę. Ich celem byli zwykli ludzie, odwiedzający jarmark - informuje Isabel Booz z prokuratury w Düsseldorfie.

Taki scenariusz przypomina atak, do którego doszło siedem lat temu w Berlinie. Wtedy zamachowiec ukradł ciężarówkę, zabił polskiego kierowcę i wjechał nią w tłum. Zginęło 11 osób.

Patrole, służb i specjalne zapory

Dzisiaj w Niemczech obowiązuje podwyższony poziom zagrożenia terrorystycznego. Jako jedną z głównych przyczyn szefowa MSW wskazuje toczącą się wojnę Izraela z Hamasem.

- Widzimy, jak napięcia z Bliskiego Wschodu przenoszą się na ulice. W internecie wylewa się mowa nienawiści i mogę jedynie zachęcać do tego, by każdy przykład nawoływania do przemocy zgłaszać. Staramy się takie publikacje usuwać - mówi Nancy Faeser.

Zobacz także: 18-latek na Dolnym Śląsku zatrzymany. Miał planować zamach bombowy w imię dżihadu

Służby monitorują nie tylko internet. Jarmarki w Niemczech otoczono betonowymi zaporami. Są też cały czas patrolowane przez policjantów i antyterrorystów.

- Nie pozwolę, żeby to poczucie zagrożenia zepsuło nam nastrój. To taki piękny, tradycyjny jarmark, ale oczywiście dobrze, że jest tu policja - mówi Joachim Heller, odwiedzający jarmark w Norymberdze. - Każdy trochę o tym myśli, ale potem dajesz się porwać atmosferze. Patrzysz na te wszystkie piękne stoiska i zapominasz. Takie jest życie, że zawsze może się coś niespodziewanego zdarzyć - dodaje Konstanze Bossdorf, odwiedzająca jarmark w Norymberdze.

Terroryści liczą przede wszystkim na to, że w dużym tłumie i w przedświątecznej atmosferze, stracimy czujność.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Bite, zaniedbywane emocjonalnie i pozostawione same sobie - takiej traumy doświadcza nawet co trzecie dziecko w Polsce. Z tego się nie wyrasta. To nie mija, gdy człowiek stanie się samodzielny i dorosły. Najnowsza kampania społeczna Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pomaga, uświadamia i przestrzega.

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

Źródło:
Fakty TVN

Zacznijmy od sprawy kluczowej - ten raport nie powstał, by komukolwiek udowodnić, że psy są agresywne i niebezpieczne. Wręcz przeciwnie. Powstał po to, by właścicielom naszych czworonożnych przyjaciół uświadomić, że trzeba się nimi dobrze opiekować i jeszcze lepiej pilnować.

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

Źródło:
Fakty TVN

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Jestem zażenowany językiem, którym posługują się niektórzy politycy. Obawiam się, że w tej chwili już nie ma chyba żadnych granic, że można bezkarnie mówić, co się chce - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Zbigniew Ćwiąkalski, odnosząc się do sytuacji sejmowego spięcia Jarosława Kaczyńskiego i Romana Giertycha. - Jestem przekonany, że jeszcze wiele usłyszymy przed wyborami prezydenckimi, bo hamulce puściły już całkowicie - dodał.

"Hamulce puściły już całkowicie"

"Hamulce puściły już całkowicie"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS