Niemal wszyscy pracownicy OpenAI zagrozili odejściem, jeśli Sam Altman nie zostanie przywrócony

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Po tym, gdy Sam Altman został zwolniony przez zarząd OpenAI, odejściem z organizacji zagrozili niemal wszyscy pozostali pracownicy. Według jednego z jej managerów 743 z 770 zatrudnionych w OpenAI pracowników podpisało się pod listem domagającym się przywrócenia Altmana na stanowisko i zagroziło odejściem z organizacji. Tymczasem Sam Altman znalazł zatrudnienie w Microsofcie.

Zaczęło się od zwolnienia z pracy człowieka, który stał się jedną z czołowych postaci w dziedzinie sztucznej inteligencji, a skończyło na zapowiedziach masowego eksodusu pracowników OpenAI, organizacji, której przyszłość stanęła pod znakiem zapytania.

- To kompletne szaleństwo, zdecydowanie największy dramat zarządu w branży technologicznej, jakiego byłem świadkiem w ciągu ostatnich dekad - komentuje Mike Isaac, ekspert ds. technologii z "New York Timesa".

Piątkowa decyzja wywołała szok w Dolinie Krzemowej, zapoczątkowała niemały przewrót w całej branży zajmującej się sztuczną inteligencją i na nowo wznieciła debatę o szansach i zagrożeniach związanych z rozwojem sztucznej inteligencji.

OpenAI to organizacja, która stworzyła rewolucyjny ChatGPT - bijącą rekordy popularności aplikację opartą na sztucznej inteligencji, która jest w stanie stworzyć odpowiedzi na pytania i polecenia internautów, pisać artykuły, urzędowe pisma, a nawet prowadzić rozmowy w sposób łudząco podobny do tego, jak robi to drugi człowiek. Współzałożycielem, a jednocześnie prezesem firmy wartej dziś nawet 90 miliardów dolarów był 38-letni Sam Altman, ale od zeszłego piątku do miejsca, które stworzył, wchodzi już z plakietką "gość".

Czteroosobowy zarząd OpenAI uznał, że Sam Altman "nie był konsekwentnie szczery w swojej komunikacji". Nie wyjaśniono, co oznacza ta lakoniczna wypowiedź, a to podsyciło tylko falę domysłów. "The New York Times" sugeruje, że zdaniem zarządu Altman przykładał zbyt mało uwagi do kwestii bezpieczeństwa rozwoju sztucznej inteligencji.

- W weekend pojawiła się notatka, która zasadniczo sugeruje, że nie chodziło tu o jeden konkretny problem, tylko o całą serię zarzutów dotyczących komunikacji prowadzonej przez lata - informuje Isaac.

Szymański: sztuczna inteligencja (AI) staje się coraz mniej widoczna dla użytkowników
Szymański: sztuczna inteligencja (AI) staje się coraz mniej widoczna dla użytkownikówTVN24

Pracownicy OpenAI grożą odejściem

Inwestorzy OpenAI, w tym Microsoft, który posiada 49 procent udziałów w firmie, mieli być kompletnie zaskoczeni decyzją zarządu. Jeszcze większy szok w całej branży technologicznej wywołały następne wydarzenia.

- Następstwa tej decyzji wciąż się mnożą. Teraz to członkowie zarządu stoją w obliczu wezwań do rezygnacji, krótko po tym, jak sami usunęli z firmy jej współzałożyciela i prezesa - mówi Anna Stewart ze stacji CNN.

Zaraz po odwołaniu Altmana w geście solidarności rezygnację z pracy ogłosili też drugi współzałożyciel OpenAI, Greg Brockman, i trzech polskich badaczy sztucznej inteligencji. Jednak na tym się nie skończyło, a dziś organizacja zmaga się z buntem pracowników na niewyobrażalną skalę. Według jednego z jej managerów 743 z 770 zatrudnionych w firmie pracowników podpisało się pod listem domagającym się przywrócenia Altmana na stanowisko i zagroziło odejściem z organizacji. Jednym z sygnatariuszy jest nawet członek zarządu firmy, który wcześnie doprowadził do zwolnienia 38-latka.

"Bardzo żałuję mojego udziału w pracach zarządu. Nigdy nie miałem zamiaru skrzywdzić OpenAI. Kocham wszystko, co razem zbudowaliśmy, i zrobię, co w mojej mocy, by ponownie zjednoczyć firmę" - napisał w mediach społecznościowych Ilya Sutskever.

Co sztuczna inteligencja może powiedzieć o Lechu Wałęsie?
Co sztuczna inteligencja może powiedzieć o Lechu Wałęsie?

Nowa praca Altmana

Rzecz w tym, że Sam Altman znalazł już nową pracę. 38-latek przeszedł do Microsoftu, gdzie będzie kierował nowym zespołem badawczym zajmującym się zaawansowaną sztuczną inteligencją. Technologiczny gigant miał zapewnić też pozostałych pracowników OpenAI, że jeśli zrezygnują ze swoich stanowisk, Microsoft znajdzie miejsce także dla nich.

- Microsoft stał się kluczowym graczem. To szaleństwo. Ta firma przejęła teraz kontrolę i stała się dominującym graczem w dziedzinie sztucznej inteligencji - wskazuje Chris Winfield, przedsiębiorca i ekspert ds. technologii.

To zaniepokoiło wielu ekspertów, którzy ostrzegają, że skupienie najważniejszych ludzi z branży sztucznej inteligencji - na czele z Altmanem - w rękach prywatnej firmy komercyjnej może ograniczyć nadzór nad postępem prac w tej dziedzinie.

Pod koniec października Joe Biden podpisał pierwszą regulację dotyczącą rozwoju sztucznej inteligencji w USA - rozporządzenie wykonawcze, które ma chronić przed nadużyciami z wykorzystaniem tej technologii, a nad wprowadzeniem AI Act, jednolitego prawa dotyczącego stosowania sztucznej inteligencji, pracuje także Unia Europejska.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Aktywiści z Akcji Ratunkowej dla Krakowa sprawdzili, co w mieście nagrzewa się najbardziej w upalny dzień. To nowoczesne, niezacienione place zabaw. Niektóre ich elementy rozgrzewają się do 70 stopni. Dlatego tak ważne jest, by drzew było jak najwięcej - mówią eksperci.

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Źródło:
Fakty TVN

Mundurowi chroniący polsko-białoruską granicę mają zakaz wstępu do gminnego Centrum Sportu i Edukacji w Narewce. Powód? Jak wyjaśnia wójt gminy, sprzęt, który tam się znajduje, jest przystosowany do mieszkańców, a nie do funkcjonariuszy policji.

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Źródło:
Fakty TVN

Letnie igrzyska olimpijskie rozpoczną się 26 lipca. W Paryżu są pierwsi sportowcy, a wśród nich olimpijscy debiutanci. To zawodnicy uprawiający breaking, znany też jako breakdance. 

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nawet 30 zwierząt dziennie trafia do schroniska w Krakowie. Część z nich jest porzucana przez właścicieli, bo są wakacje, jest urlop, a pies czy kot zaczął przeszkadzać. Lekarstwem na brak serca u jednych mogą być wielkie serca drugich, stąd apele o pomoc.

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Immunitet obowiązuje jako instytucja, która ma chronić członków Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, ale chodzi o granicę tego immunitetu - mówił w "Faktach po Faktach" profesor Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego i były Rzecznik Praw Obywatelskich. Odniósł się do sprawy Marcina Romanowskiego. Ocenił też, że Adam Bodnar "nie powinien się w nią włączać".

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Źródło:
TVN24

- Jestem wściekły, kiedy widzę Romanowskiego, który chodzi po korytarzach Sejmu i grozi premierowi. Prokuratura postawiła zarzuty i doprowadziła do tego, że sąd nie jest w stanie ich rozpatrzeć, bo zawalono drobną sprawę, którą można było rozwiązać jednym faksem bądź telefonem - stwierdził w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga). Gabriela Morawska-Stanecka, senatorka Koalicji Obywatelskiej, uważa, że minister sprawiedliwości Adam Bodnar postępuje sprawiedliwie. Wierzy, że "doprowadzi on do skazania wszystkich, którzy brali udział w przestępstwie przy Funduszu Sprawiedliwości".

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Źródło:
TVN24

Zapewne nikt nie wyobraża sobie, że jego pobyt na urlopie lub wakacjach może być rejestrowany przez gospodarza zainstalowanymi w pokoju kamerami. Dochodzenie dziennikarzy śledczych CNN wykazało, że takie właśnie praktyki stosowano w wielu obiektach udostępnianych za pośrednictwem firmy Airbnb. Przez 10 lat były tysiące skarg. Ludzie z przerażaniem orientowali się, że nagrywano ich w sytuacjach intymnych.

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kamala Harris to amerykańska wiceprezydentka. Gdyby Joe Biden wycofał się z wyścigu, mogłaby zająć jego miejsce i powalczyć o prezydenturę. Czy Ameryka byłaby gotowa na pierwszą kobietę na urzędzie prezydenta, i to pochodzącą z mniejszości? Kamala Harris ma doświadczenie w przełamywaniu barier i przecieraniu szlaków.

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Światowa awaria systemów informatycznych to w piątek była wiadomość numer jeden. Problem mają setki firm i instytucji korzystających z usług Microsoftu. Odwołano wiele lotów w Ameryce i Europie, w Polsce utrudnione było funkcjonowanie portu towarowego w Gdańsku, w Niemczech odwoływano operacje w szpitalach, nie nadawała przez jakiś czas brytyjska stacja Sky News.

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Miałem Boga po swojej stronie" - tak Donald Trump wspominał chwilę zamachu w przemówieniu na zakończenie konwencji republikanów, która już oficjalnie wskazała go jako kandydata w wyborach prezydenckich. Zapowiedział, że przeprowadzi ogromną akcje deportacyjną nielegalnych migrantów, zwiększy wydobycie paliw kopalnych, surowiej potraktuje sojuszników, którzy jego zdaniem wykorzystują Amerykę.

Donald Trump przemawiał na konwencji republikanów. Oto, co powiedział

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS