Naukowcy biją na alarm: metan większym zagrożeniem dla środowiska niż dwutlenek węgla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Jest nieuchwytny dla naszego wzroku i węchu. Jest też dla nas niebywale groźny. Chodzi o metan, który w kontekście katastrofalnych zmian klimatu jest wielokrotnie bardziej szkodliwy niż dwutlenek węgla. Ograniczenie jego emisji jest niezbędne, by nie ziścił się najgorszy klimatyczny scenariusz, ale to oznaczałoby konieczność ogromnych zmian, choćby w rolnictwie.

Jest bezbarwny, bezwonny, ale znacznie bardziej szkodliwy dla środowiska niż dwutlenek węgla. Naukowcy nie mają wątpliwości - metan jest jedną z głównych przyczyn globalnego ocieplenia. - Walka z metanem jest jedną z najważniejszych, jeśli nie najważniejszą rzeczą, jaką można zrobić, aby ograniczyć krótkoterminowe ocieplenie - podkreśla Fatih Birol, dyrektor wykonawczy Międzynarodowej Agencji Energetycznej.

Według najbardziej aktualnych danych ONZ, w skali globalnej emisje tego gazu są odpowiedzialne za około 20 procent ocieplenia klimatu. Problemu nie widać gołym okiem. Jest on widoczny dopiero dzięki specjalnym kamerom. - Nie możemy tego zobaczyć, ponieważ metan jest, oczywiście, bezbarwny. Można go wykryć za pomocą spektroskopii w podczerwieni - wyjaśnia Nicola Armaroli z Instytutu Syntezy Organicznej i Fotoreaktywności, Włoska Krajowa Rada Badawcza.

Czytaj także: Mierzyli Ogniową Moc Radiacyjną i emisję CO2 w południowych tropikach. Oto co się okazało

Metan wydostaje się w dużej mierze z instalacji naftowych i gazowych, rurociągów, ze zbiorników magazynujących gaz czy z terminali LNG. Zdjęcia satelitarne wykonane dzięki spektroskopowi pokazują pole naftowe w amerykańskim stanie Nowy Meksyk, infrastrukturę gazową w Turkmenistanie i kompleks przetwarzania odpadów w Iranie - niektóre smugi metanu rozciągają się na ponad 32 kilometry.

- To są superemitenci zlokalizowani na podstawie zdjęć NASA. Z tym nie ma dyskusji - zaznacza Georges Tijbosch, prezes Instytutu MIQ Badającego Poziomy Metanu.

Według Europejskiej Agencji Kosmicznej stężenie tego gazu cieplarnianego w atmosferze rośnie obecnie w tempie około 1 procent rocznie, choć w ostatnich miesiącach nieco przyhamowało. Może to być związane z inflacją cen na rynku surowców energetycznych.

- Co pokazują nasze liczby z tegorocznego globalnego badania poziomów metanu? Pokazują, że nastąpiła pewna poprawa, te emisje spadły, ale dzieje się to za wolno. W każdym razie zaobserwowaliśmy, że ma to związek z bardzo wysokimi cenami gazu ziemnego - informuje Birol.

09.03.2023 | Posłanka Solidarnej Polski: wprowadzenie zeroemisyjności zagłodzi ludzkość
09.03.2023 | Posłanka Solidarnej Polski: wprowadzenie zeroemisyjności zagłodzi ludzkośćPosłanka Solidarnej Polski Maria Kurowska podczas konferencji prasowej przekonywała, że jeśli ludzki przemysł przestanie emitować dwutlenek węgla, to zabraknie go w atmosferze, a fotosynteza nie będzie możliwa. To nieprawda, bo dwutlenek węgla jest emitowany do atmosfery także przez naturę.Maciej Mazur | Fakty TVN

Wysoka emisja metanu a przemysłowa hodowla zwierząt

Wysoka emisja metanu związana jest też z przemysłową hodowlą zwierząt - odpowiada ona za 35-40 procent globalnej emisji metanu. Po pierwsze metan emitują rozkładające się odchody zwierząt, po drugie jest to jeden z głównych produktów ubocznych trawienia krów. 95 procent krowich emisji metanu przypada na bekanie, a w ciągu roku jedna krowa jest w stanie wyemitować około stu kilogramów tego gazu.

- Rosnąca populacja na świecie oraz rosnąca urbanizacja i zapotrzebowanie na dietę mięsną typu zachodniego w wielu częściach świata oznaczają, że rośnie też zapotrzebowanie na produkty typu mleko i wołowina, a jeśli połączyć to z kwestią emisji metanu, to stanowi to prawdziwe wyzwanie - wskazuje prof. Richard Dewhurst z Katedry Żywienia Bydła Szkockiej Wyższej Szkoły Wiejskiej.

Rolę metanu w ociepleniu klimatu dostrzeżono bardzo późno. Dopiero dwa lata temu ponad 100 krajów podpisało zobowiązanie do ograniczenia jego emisji o 1/3 do 2030 roku w porównaniu z poziomem z roku 2020. Polska nie poparła tej inicjatywy. Jednak polityczne decyzje należy podjąć wspólnie i pilnie - twierdzą klimatolodzy, bo świat jest bliżej przekroczenia punktów krytycznych, niż wcześniej sądzono. Coraz bliżej nam między innymi do załamania się pokrywy lodowej Grenlandii i Antarktydy Zachodniej, gwałtownego rozmrożenia wiecznej zmarzliny czy do wymarcia raf koralowych.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: 'Clean Air Task Force'

Pozostałe wiadomości

Ostatnie dni kampanii wyborczej zdominowały sprzeczne wersje kandydata Karola Nawrockiego i jego sztabu w sprawie jego mieszkań. Kandydat PiS na prezydenta najpierw powiedział, że ma tylko jedno mieszkanie. Dziennikarze to sprawdzili - i tak wybuchła afera związana z mieszkaniem w Gdańsku, które Karol Nawrocki w niejasny sposób przejął od starszego, schorowanego mężczyzny. Teraz dziennikarze Interii dotarli do umowy, w której Karol Nawrocki zobowiązał się opiekować panem Jerzym. Wiadomo, że tego nie robił.

Karol Nawrocki nie dotrzymał umowy z panem Jerzym. Na każde kłamstwo są dowody

Karol Nawrocki nie dotrzymał umowy z panem Jerzym. Na każde kłamstwo są dowody

Źródło:
Fakty TVN

Eksperymenty rodem z polskich szkół zostaną wykonane przez polskiego astronautę na orbicie, w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Nauka sięga gwiazd - to wiemy od dawna - ale tym razem to pomysły polskich uczniów okazują się nieziemskie.

Pomysły polskich uczniów polecą w kosmos wraz z polskim astronautą Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim

Pomysły polskich uczniów polecą w kosmos wraz z polskim astronautą Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim

Źródło:
Fakty TVN

Kosmos 482, czyli radziecka jeszcze sonda kosmiczna, która według wstępnych prognoz miała wejść w atmosferę nad terytorium Polski, ostatecznie ominęła nasz kraj. Rosjanie poinformowali, że jej części spadły do Oceanu Indyjskiego.

Radziecka sonda kosmiczna Kosmos 482 ostatecznie ominęła nasz kraj i spadła do Oceanu Indyjskiego

Radziecka sonda kosmiczna Kosmos 482 ostatecznie ominęła nasz kraj i spadła do Oceanu Indyjskiego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ta zbrodnia była szokiem, a teraz szokujące jest wszystko, czego się dowiadujemy o zabójstwie na Uniwersytecie Warszawskim. Napastnik, 22-letni Mieszko, student wydziału prawa, został aresztowany przez sąd na trzy miesiące. Ma przejść badania stanu psychicznego. Pani Małgorzata, portierka, była przypadkową ofiarą.

"Była taką osobą, która bardzo się troszczy o rodzinę". Jest zbiórka na rzecz rodziny pani Małgorzaty, zabitej na UW

"Była taką osobą, która bardzo się troszczy o rodzinę". Jest zbiórka na rzecz rodziny pani Małgorzaty, zabitej na UW

Źródło:
Fakty TVN

Gdy zaczynało się konklawe, niewielu wymieniało kardynała Roberta Prevosta w gronie faworytów na papieża. Nawet teraz publicyści zajmujący się tematyką kościelną mówią wprost, że "przeciętny Amerykanin nigdy w życiu nie słyszał nazwiska Prevost". Jednocześnie media w Stanach Zjednoczonych przywołują słowa jego brata. Twierdzi on, że gdy Robert był kilkuletnim dzieckiem, jedna z sąsiadek powiedziała o nim, że zostanie on pierwszym amerykańskim papieżem. Brat zresztą czuł podobnie.

"W dzieciństwie bawiliśmy się w mszę". Leon XIV już jako dziecko usłyszał, że będzie papieżem

"W dzieciństwie bawiliśmy się w mszę". Leon XIV już jako dziecko usłyszał, że będzie papieżem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS