Naukowcy biją na alarm: metan większym zagrożeniem dla środowiska niż dwutlenek węgla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Jest nieuchwytny dla naszego wzroku i węchu. Jest też dla nas niebywale groźny. Chodzi o metan, który w kontekście katastrofalnych zmian klimatu jest wielokrotnie bardziej szkodliwy niż dwutlenek węgla. Ograniczenie jego emisji jest niezbędne, by nie ziścił się najgorszy klimatyczny scenariusz, ale to oznaczałoby konieczność ogromnych zmian, choćby w rolnictwie.

Jest bezbarwny, bezwonny, ale znacznie bardziej szkodliwy dla środowiska niż dwutlenek węgla. Naukowcy nie mają wątpliwości - metan jest jedną z głównych przyczyn globalnego ocieplenia. - Walka z metanem jest jedną z najważniejszych, jeśli nie najważniejszą rzeczą, jaką można zrobić, aby ograniczyć krótkoterminowe ocieplenie - podkreśla Fatih Birol, dyrektor wykonawczy Międzynarodowej Agencji Energetycznej.

Według najbardziej aktualnych danych ONZ, w skali globalnej emisje tego gazu są odpowiedzialne za około 20 procent ocieplenia klimatu. Problemu nie widać gołym okiem. Jest on widoczny dopiero dzięki specjalnym kamerom. - Nie możemy tego zobaczyć, ponieważ metan jest, oczywiście, bezbarwny. Można go wykryć za pomocą spektroskopii w podczerwieni - wyjaśnia Nicola Armaroli z Instytutu Syntezy Organicznej i Fotoreaktywności, Włoska Krajowa Rada Badawcza.

Czytaj także: Mierzyli Ogniową Moc Radiacyjną i emisję CO2 w południowych tropikach. Oto co się okazało

Metan wydostaje się w dużej mierze z instalacji naftowych i gazowych, rurociągów, ze zbiorników magazynujących gaz czy z terminali LNG. Zdjęcia satelitarne wykonane dzięki spektroskopowi pokazują pole naftowe w amerykańskim stanie Nowy Meksyk, infrastrukturę gazową w Turkmenistanie i kompleks przetwarzania odpadów w Iranie - niektóre smugi metanu rozciągają się na ponad 32 kilometry.

- To są superemitenci zlokalizowani na podstawie zdjęć NASA. Z tym nie ma dyskusji - zaznacza Georges Tijbosch, prezes Instytutu MIQ Badającego Poziomy Metanu.

Według Europejskiej Agencji Kosmicznej stężenie tego gazu cieplarnianego w atmosferze rośnie obecnie w tempie około 1 procent rocznie, choć w ostatnich miesiącach nieco przyhamowało. Może to być związane z inflacją cen na rynku surowców energetycznych.

- Co pokazują nasze liczby z tegorocznego globalnego badania poziomów metanu? Pokazują, że nastąpiła pewna poprawa, te emisje spadły, ale dzieje się to za wolno. W każdym razie zaobserwowaliśmy, że ma to związek z bardzo wysokimi cenami gazu ziemnego - informuje Birol.

09.03.2023 | Posłanka Solidarnej Polski: wprowadzenie zeroemisyjności zagłodzi ludzkość
09.03.2023 | Posłanka Solidarnej Polski: wprowadzenie zeroemisyjności zagłodzi ludzkośćPosłanka Solidarnej Polski Maria Kurowska podczas konferencji prasowej przekonywała, że jeśli ludzki przemysł przestanie emitować dwutlenek węgla, to zabraknie go w atmosferze, a fotosynteza nie będzie możliwa. To nieprawda, bo dwutlenek węgla jest emitowany do atmosfery także przez naturę.Maciej Mazur | Fakty TVN

Wysoka emisja metanu a przemysłowa hodowla zwierząt

Wysoka emisja metanu związana jest też z przemysłową hodowlą zwierząt - odpowiada ona za 35-40 procent globalnej emisji metanu. Po pierwsze metan emitują rozkładające się odchody zwierząt, po drugie jest to jeden z głównych produktów ubocznych trawienia krów. 95 procent krowich emisji metanu przypada na bekanie, a w ciągu roku jedna krowa jest w stanie wyemitować około stu kilogramów tego gazu.

- Rosnąca populacja na świecie oraz rosnąca urbanizacja i zapotrzebowanie na dietę mięsną typu zachodniego w wielu częściach świata oznaczają, że rośnie też zapotrzebowanie na produkty typu mleko i wołowina, a jeśli połączyć to z kwestią emisji metanu, to stanowi to prawdziwe wyzwanie - wskazuje prof. Richard Dewhurst z Katedry Żywienia Bydła Szkockiej Wyższej Szkoły Wiejskiej.

Rolę metanu w ociepleniu klimatu dostrzeżono bardzo późno. Dopiero dwa lata temu ponad 100 krajów podpisało zobowiązanie do ograniczenia jego emisji o 1/3 do 2030 roku w porównaniu z poziomem z roku 2020. Polska nie poparła tej inicjatywy. Jednak polityczne decyzje należy podjąć wspólnie i pilnie - twierdzą klimatolodzy, bo świat jest bliżej przekroczenia punktów krytycznych, niż wcześniej sądzono. Coraz bliżej nam między innymi do załamania się pokrywy lodowej Grenlandii i Antarktydy Zachodniej, gwałtownego rozmrożenia wiecznej zmarzliny czy do wymarcia raf koralowych.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: 'Clean Air Task Force'

Pozostałe wiadomości

Na wiecach kandydatów na prezydenta pojawia się coraz więcej transparentów. Ponieważ nie są to już tylko zamknięte spotkania, a zupełnie otwarte, na które przyjść może każdy, to ze swoim przekazem pojawiają się też przeciwnicy kandydatów.

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Źródło:
Fakty TVN

W tej historii obywatele stanęli na wysokości zadania i obezwładnili złodzieja w Poznaniu. Policjanci, którzy znajdowali się w pobliżu, stali akurat w kolejce po kebab i nie pomogli. Uwierzyć w to nie mogą nawet ich koledzy po fachu, więc jest wewnętrzne postępowanie.

Przechodzień obezwładnił złodzieja. Policjanci, którzy byli w pobliżu, nie pomogli, bo jedli kebaba

Przechodzień obezwładnił złodzieja. Policjanci, którzy byli w pobliżu, nie pomogli, bo jedli kebaba

Źródło:
Fakty TVN

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Po ponad rocznym blokowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nominacji ambasadorskich, minister Radosław Sikorski nie liczy już na porozumienie, wycofuje nominacje i zaczeka na nowego prezydenta. Kancelaria Prezydenta RP twierdzi, że Andrzej Duda rzekomo lada dzień miał którąś z nominacji podpisać.

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Ukraińcy nie są zaskoczeni tym, co robią Stany Zjednoczone, dlatego że Ukraina nigdy nie miała podstaw do głębokiej wiary w stałość uczuć Stanów Zjednoczonych wobec ich kraju - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Fundacji imienia Stefana Batorego Edwin Bendyk. Przytoczył również dane, z których wynika, że ochłodzenie między Kijowem i Waszyngtonem przyczyniło się do wzrostu poparcia dla Wołodymyra Zełenskiego w Ukrainie. - Ale stało się jeszcze coś ciekawszego - dodał. 

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Źródło:
TVN24

- Dla nich kobieta po prostu jest przedmiotem, a nie osobą, która może o sobie decydować - powiedziała w "Faktach po Faktach" Monika Rosa (KO), komentując słowa kandydata Konfederacji na prezydenta Sławomira Mentzena na temat aborcji w przypadku gwałtu. Barbara Oliwiecka (Polska 2050) oceniła, że członkowie Konfederacji "nie mają za grosz empatii, nie mają za grosz solidarności społecznej".

Plan? "Kraj dla zdrowych, silnych, bogatych, młodych mężczyzn"

Plan? "Kraj dla zdrowych, silnych, bogatych, młodych mężczyzn"

Źródło:
TVN24

Dwie trzecie Amerykanów nie kupiłoby tesli, a głównym powodem jest Elon Musk. Tak wynika z sondażu Yahoo News i YouGov. Elon Musk jest doradcą Donalda Trumpa i to on ma być odpowiedzialny za zwalnianie pracowników rządowych i ograniczanie wydatków. Ponadto wykonał gest nazistowskiego pozdrowienia podczas inauguracji nowego prezydenta. Sprzeciw wobec niego jest też wyrażany w inny sposób: poprzez podpalanie tesli i salonów sprzedaży samochodów tej marki.

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy przyleciała do Izraela na konferencję o przeciwdziałaniu antysemityzmowi. Kongresowi przewodniczy premier Benjamin Netanjahu, a francuskiej delegacji Jordan Bardella, przewodniczący Zjednoczenia Narodowego. Nie wszystkim środowiskom żydowskim taka forma pracy u podstaw się podoba.

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy wzięła udział w konferencji o przeciwdziałaniu antysemityzmowi

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy wzięła udział w konferencji o przeciwdziałaniu antysemityzmowi

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS