Naukowcy biją na alarm: metan większym zagrożeniem dla środowiska niż dwutlenek węgla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Jest nieuchwytny dla naszego wzroku i węchu. Jest też dla nas niebywale groźny. Chodzi o metan, który w kontekście katastrofalnych zmian klimatu jest wielokrotnie bardziej szkodliwy niż dwutlenek węgla. Ograniczenie jego emisji jest niezbędne, by nie ziścił się najgorszy klimatyczny scenariusz, ale to oznaczałoby konieczność ogromnych zmian, choćby w rolnictwie.

Jest bezbarwny, bezwonny, ale znacznie bardziej szkodliwy dla środowiska niż dwutlenek węgla. Naukowcy nie mają wątpliwości - metan jest jedną z głównych przyczyn globalnego ocieplenia. - Walka z metanem jest jedną z najważniejszych, jeśli nie najważniejszą rzeczą, jaką można zrobić, aby ograniczyć krótkoterminowe ocieplenie - podkreśla Fatih Birol, dyrektor wykonawczy Międzynarodowej Agencji Energetycznej.

Według najbardziej aktualnych danych ONZ, w skali globalnej emisje tego gazu są odpowiedzialne za około 20 procent ocieplenia klimatu. Problemu nie widać gołym okiem. Jest on widoczny dopiero dzięki specjalnym kamerom. - Nie możemy tego zobaczyć, ponieważ metan jest, oczywiście, bezbarwny. Można go wykryć za pomocą spektroskopii w podczerwieni - wyjaśnia Nicola Armaroli z Instytutu Syntezy Organicznej i Fotoreaktywności, Włoska Krajowa Rada Badawcza.

Czytaj także: Mierzyli Ogniową Moc Radiacyjną i emisję CO2 w południowych tropikach. Oto co się okazało

Metan wydostaje się w dużej mierze z instalacji naftowych i gazowych, rurociągów, ze zbiorników magazynujących gaz czy z terminali LNG. Zdjęcia satelitarne wykonane dzięki spektroskopowi pokazują pole naftowe w amerykańskim stanie Nowy Meksyk, infrastrukturę gazową w Turkmenistanie i kompleks przetwarzania odpadów w Iranie - niektóre smugi metanu rozciągają się na ponad 32 kilometry.

- To są superemitenci zlokalizowani na podstawie zdjęć NASA. Z tym nie ma dyskusji - zaznacza Georges Tijbosch, prezes Instytutu MIQ Badającego Poziomy Metanu.

Według Europejskiej Agencji Kosmicznej stężenie tego gazu cieplarnianego w atmosferze rośnie obecnie w tempie około 1 procent rocznie, choć w ostatnich miesiącach nieco przyhamowało. Może to być związane z inflacją cen na rynku surowców energetycznych.

- Co pokazują nasze liczby z tegorocznego globalnego badania poziomów metanu? Pokazują, że nastąpiła pewna poprawa, te emisje spadły, ale dzieje się to za wolno. W każdym razie zaobserwowaliśmy, że ma to związek z bardzo wysokimi cenami gazu ziemnego - informuje Birol.

09.03.2023 | Posłanka Solidarnej Polski: wprowadzenie zeroemisyjności zagłodzi ludzkość
09.03.2023 | Posłanka Solidarnej Polski: wprowadzenie zeroemisyjności zagłodzi ludzkośćPosłanka Solidarnej Polski Maria Kurowska podczas konferencji prasowej przekonywała, że jeśli ludzki przemysł przestanie emitować dwutlenek węgla, to zabraknie go w atmosferze, a fotosynteza nie będzie możliwa. To nieprawda, bo dwutlenek węgla jest emitowany do atmosfery także przez naturę.Maciej Mazur | Fakty TVN

Wysoka emisja metanu a przemysłowa hodowla zwierząt

Wysoka emisja metanu związana jest też z przemysłową hodowlą zwierząt - odpowiada ona za 35-40 procent globalnej emisji metanu. Po pierwsze metan emitują rozkładające się odchody zwierząt, po drugie jest to jeden z głównych produktów ubocznych trawienia krów. 95 procent krowich emisji metanu przypada na bekanie, a w ciągu roku jedna krowa jest w stanie wyemitować około stu kilogramów tego gazu.

- Rosnąca populacja na świecie oraz rosnąca urbanizacja i zapotrzebowanie na dietę mięsną typu zachodniego w wielu częściach świata oznaczają, że rośnie też zapotrzebowanie na produkty typu mleko i wołowina, a jeśli połączyć to z kwestią emisji metanu, to stanowi to prawdziwe wyzwanie - wskazuje prof. Richard Dewhurst z Katedry Żywienia Bydła Szkockiej Wyższej Szkoły Wiejskiej.

Rolę metanu w ociepleniu klimatu dostrzeżono bardzo późno. Dopiero dwa lata temu ponad 100 krajów podpisało zobowiązanie do ograniczenia jego emisji o 1/3 do 2030 roku w porównaniu z poziomem z roku 2020. Polska nie poparła tej inicjatywy. Jednak polityczne decyzje należy podjąć wspólnie i pilnie - twierdzą klimatolodzy, bo świat jest bliżej przekroczenia punktów krytycznych, niż wcześniej sądzono. Coraz bliżej nam między innymi do załamania się pokrywy lodowej Grenlandii i Antarktydy Zachodniej, gwałtownego rozmrożenia wiecznej zmarzliny czy do wymarcia raf koralowych.

Autorka/Autor:Justyna Zuber

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: 'Clean Air Task Force'

Pozostałe wiadomości

W Nowym Dworze Gdańskim ktoś z jadącego samochodu wyrzucił ciężarną suczkę. Na szczęście stało się to na oczach rodziny wracającej z majówki, która od razu ruszyła na pomocą. Suczka trafiła do schroniska w Elblągu, a jej właściciela, który takiego bestialstwa się dopuścił, szuka policja.

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

Źródło:
Fakty TVN

Wpadli do banku w Gdańsku z pistoletem na wodę i zagrozili, że to jest napad. Po chwili jednak dodali, że to żart, ale zrobiło się poważnie, kiedy do akcji wkroczyli prawdziwi policjanci. Konsekwencje też będą poważne, bo w grę wchodzi grzywna albo nawet areszt. Jak informują służby, takie "żarty" zdarzają się coraz częściej.

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Źródło:
Fakty TVN

Rozpoczynająca się kampania wyborcza do europarlamentu jest już kolejną, w której partie mówią o wyjątkowej stawce i wyborze, który przesądzi o pozycji Polski. Jednak pojawiają się pytania, na jaką strategię wyborczą postawią politycy.

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Zendaya rolą w dramacie "Challengers" przypieczętowała swoją pozycję w Fabryce Snów. Wcieliła się w bezkompromisową tenisistkę i udowodniła, że może sprostać każdemu aktorskiemu wzywaniu. A od jakich filmów zaczynała?  Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

W Ukrainie mamy do czynienia ze zderzeniem dwóch parametrów - ilością i jakością. (...) Na poziomie ilości moim zdaniem nie można próbować konkurować z Rosją. Trzeba szukać jakościowych rozwiązań - mówił w "Faktach po Faktach" gen. Stanisław Koziej. Jerzy Marek Nowakowski wskazał z kolei trzy scenariusze rozstrzygnięcia wojny, które są według niego najbardziej prawdopodobne.

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Źródło:
TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS