Naukowcy biją na alarm: metan większym zagrożeniem dla środowiska niż dwutlenek węgla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Jest nieuchwytny dla naszego wzroku i węchu. Jest też dla nas niebywale groźny. Chodzi o metan, który w kontekście katastrofalnych zmian klimatu jest wielokrotnie bardziej szkodliwy niż dwutlenek węgla. Ograniczenie jego emisji jest niezbędne, by nie ziścił się najgorszy klimatyczny scenariusz, ale to oznaczałoby konieczność ogromnych zmian, choćby w rolnictwie.

Jest bezbarwny, bezwonny, ale znacznie bardziej szkodliwy dla środowiska niż dwutlenek węgla. Naukowcy nie mają wątpliwości - metan jest jedną z głównych przyczyn globalnego ocieplenia. - Walka z metanem jest jedną z najważniejszych, jeśli nie najważniejszą rzeczą, jaką można zrobić, aby ograniczyć krótkoterminowe ocieplenie - podkreśla Fatih Birol, dyrektor wykonawczy Międzynarodowej Agencji Energetycznej.

Według najbardziej aktualnych danych ONZ, w skali globalnej emisje tego gazu są odpowiedzialne za około 20 procent ocieplenia klimatu. Problemu nie widać gołym okiem. Jest on widoczny dopiero dzięki specjalnym kamerom. - Nie możemy tego zobaczyć, ponieważ metan jest, oczywiście, bezbarwny. Można go wykryć za pomocą spektroskopii w podczerwieni - wyjaśnia Nicola Armaroli z Instytutu Syntezy Organicznej i Fotoreaktywności, Włoska Krajowa Rada Badawcza.

Czytaj także: Mierzyli Ogniową Moc Radiacyjną i emisję CO2 w południowych tropikach. Oto co się okazało

Metan wydostaje się w dużej mierze z instalacji naftowych i gazowych, rurociągów, ze zbiorników magazynujących gaz czy z terminali LNG. Zdjęcia satelitarne wykonane dzięki spektroskopowi pokazują pole naftowe w amerykańskim stanie Nowy Meksyk, infrastrukturę gazową w Turkmenistanie i kompleks przetwarzania odpadów w Iranie - niektóre smugi metanu rozciągają się na ponad 32 kilometry.

- To są superemitenci zlokalizowani na podstawie zdjęć NASA. Z tym nie ma dyskusji - zaznacza Georges Tijbosch, prezes Instytutu MIQ Badającego Poziomy Metanu.

Według Europejskiej Agencji Kosmicznej stężenie tego gazu cieplarnianego w atmosferze rośnie obecnie w tempie około 1 procent rocznie, choć w ostatnich miesiącach nieco przyhamowało. Może to być związane z inflacją cen na rynku surowców energetycznych.

- Co pokazują nasze liczby z tegorocznego globalnego badania poziomów metanu? Pokazują, że nastąpiła pewna poprawa, te emisje spadły, ale dzieje się to za wolno. W każdym razie zaobserwowaliśmy, że ma to związek z bardzo wysokimi cenami gazu ziemnego - informuje Birol.

09.03.2023 | Posłanka Solidarnej Polski: wprowadzenie zeroemisyjności zagłodzi ludzkość
09.03.2023 | Posłanka Solidarnej Polski: wprowadzenie zeroemisyjności zagłodzi ludzkośćPosłanka Solidarnej Polski Maria Kurowska podczas konferencji prasowej przekonywała, że jeśli ludzki przemysł przestanie emitować dwutlenek węgla, to zabraknie go w atmosferze, a fotosynteza nie będzie możliwa. To nieprawda, bo dwutlenek węgla jest emitowany do atmosfery także przez naturę.Maciej Mazur | Fakty TVN

Wysoka emisja metanu a przemysłowa hodowla zwierząt

Wysoka emisja metanu związana jest też z przemysłową hodowlą zwierząt - odpowiada ona za 35-40 procent globalnej emisji metanu. Po pierwsze metan emitują rozkładające się odchody zwierząt, po drugie jest to jeden z głównych produktów ubocznych trawienia krów. 95 procent krowich emisji metanu przypada na bekanie, a w ciągu roku jedna krowa jest w stanie wyemitować około stu kilogramów tego gazu.

- Rosnąca populacja na świecie oraz rosnąca urbanizacja i zapotrzebowanie na dietę mięsną typu zachodniego w wielu częściach świata oznaczają, że rośnie też zapotrzebowanie na produkty typu mleko i wołowina, a jeśli połączyć to z kwestią emisji metanu, to stanowi to prawdziwe wyzwanie - wskazuje prof. Richard Dewhurst z Katedry Żywienia Bydła Szkockiej Wyższej Szkoły Wiejskiej.

Rolę metanu w ociepleniu klimatu dostrzeżono bardzo późno. Dopiero dwa lata temu ponad 100 krajów podpisało zobowiązanie do ograniczenia jego emisji o 1/3 do 2030 roku w porównaniu z poziomem z roku 2020. Polska nie poparła tej inicjatywy. Jednak polityczne decyzje należy podjąć wspólnie i pilnie - twierdzą klimatolodzy, bo świat jest bliżej przekroczenia punktów krytycznych, niż wcześniej sądzono. Coraz bliżej nam między innymi do załamania się pokrywy lodowej Grenlandii i Antarktydy Zachodniej, gwałtownego rozmrożenia wiecznej zmarzliny czy do wymarcia raf koralowych.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: 'Clean Air Task Force'

Pozostałe wiadomości

Niemal jednogłośnie Sejm odwołał dwie członkinie Państwowej Komisji do spraw pedofilii. Domagała się tego przewodnicząca komisji. Zarzuty przedstawiono na wyjątkowym, bo utajnionym posiedzeniu Sejmu. Dotyczą mobbingu i niegospodarności. Posłowie uznali je za poważne.

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Źródło:
Fakty TVN

W wiosce olimpijskiej są tysiące sportowców z całego świata. Wszystkich trzeba przenocować, nakarmić i zapewnić im dobre warunki do wypoczynku i treningu. Uwagę zwracają łóżka. Są tekturowe.

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Źródło:
Fakty TVN

Komisja śledcza w sprawie tzw. wyborów kopertowych zaczęła przesłuchiwać świadków w styczniu. Jako pierwszy zeznawał Jarosław Gowin, który zeznał, że wybory kopertowe wymyślił Adam Bielan, a Jarosław Kaczyński naciskał, żeby się na nie zgodził. Od tamtego czasu na posiedzeniach padło wiele oskarżeń i wiele słów.

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ponad 7 tysięcy kierujących po alkoholu - to bilans policyjnych kontroli tylko w lipcu. Kierujących pod wpływem nie odstrasza nawet możliwość konfiskaty samochodu. We wtorek rząd miał zająć się ewentualnymi zmianami w przepisach dotyczących odbierania pojazdów pijanym kierującym, ale dyskusję odroczono co najmniej do końca wakacji. Premier zlecił przygotowanie raportu na temat skutków obowiązujących przepisów.

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeśli nie przekonamy naszych kolegów z PSL do tego, żeby choćby wstrzymali się od głosowania albo nie wzięli w nim udziału, to wyniki będą się powtarzać - oceniła wiceministra edukacji Joanna Mucha (Polska 2050-Trzecia Droga). Odniosła się do projektu nowelizacji Kodeksu karnego dotyczącego dekryminalizacji aborcji, który ponownie znalazł się w Sejmie. Poseł KO Marcin Bosacki powiedział, że jest "nieco bardziej optymistyczny".

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda nie wypełnia swojej konstytucyjnej roli - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Jak powiedział, głowa państwa nie podaje podstawy prawnej dla odmowy podpisywania odwołań i nominacji ambasadorskich. Mówiąc o Marku Magierowskim, który chce miliona złotych od MSZ-tu, Sikorski stwierdził, że "liczył na jego profesjonalizm". - Wybrał inną drogę. Szkoda - dodał.

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Źródło:
TVN24

Hubert Kijek rozmawiał z Allanem Lichtmanem, wybitnym amerykańskim politologiem i historykiem, który od 1984 roku trafnie przewiduje, kto wygra wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. Robi to na podstawie opracowanej przez siebie metody "trzynastu kluczy". Specjalista uważa, że demokraci mają dużą szansę na zwycięstwo, ale ostateczną prognozę wyniku wyborów prezydenckich prawdopodobnie poda w sierpniu, po konwencji demokratów.

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W statystykach widać, jak ważna jest turystyka dla gospodarek krajów Morza Śródziemnego, ale to tylko jedna strona medalu. Gigantyczny ruch turystyczny podniósł ceny najmu, a to z kolei w wielu miejscowościach doprowadziło do kryzysu mieszkaniowego.

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS