Nastolatkowie w Korei Północnej skazani na 12 lat za oglądanie filmów. Wyrok zapadł na stadionie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dla dwóch 16-latków z Korei Północnej oglądanie twórczości z Korei Południowej skończyło się karą 12 lat kolonii karnej. Surowy wyrok zapadł w procesie pokazowym, a film z niego ma być przestrogą dla innych. Zdaniem ekspertów to dowód nie tylko na niebywałe okrucieństwo reżimu, ale też na to, że dyktatura boi się, że najmłodsze pokolenie obywateli łaknie kontaktu ze światem.

Kim Dzong Un kolejny już raz powtórzył, że Korea Południowa to dla Północy śmiertelny wróg. Trzeba się na jego atak przygotować. Trzeba się przed nim strzec.

Jeśli w Korei Północnej jeszcze do kogoś komunikat przywódcy nie dotarł, to może uda go przekazać za pomocą propagandowego filmu. Na nagraniu widać, jak dwóch 16-latków podczas publicznego procesu na stadionie zostało skazanych na 12 lat kolonii karnej za oglądanie filmów z Korei Południowej.

- Ten film powstał prawdopodobnie w 2022 roku i był potem pokazywany we wszystkich młodzieżowych organizacjach. Ludzie wysłuchiwali na ten temat wykładów. Podczas jednego z takich spotkań nasz współpracownik nagrał pokaz swoim telefonem, bo dzisiaj w Korei Północnej telefony komórkowe stają się coraz popularniejsze - informuje Choi Kyong-hui, szefowa Instytutu South and North Development.

Na filmie groźnym głosem lektor ostrzega, że nastolatkowie nie powinni mieć styczności z kulturą przegniłego, marionetkowego reżimu w Seulu. - Pokolenie Z i millenialsi to dla Kim Dzong Una największy problem. Sposób myślenia młodych ludzi jest inny i właśnie dlatego, pokazując im takie filmy, Pjongjang chce ich zmusić do powrotu na właściwe tory - wskazuje Choi Kyong-hui.

Zobacz też: Kim zrywa z polityką ojca. Uznaje Seul za "głównego wroga"

Metody wychowawcze, czy raczej dyscyplinujące, stosowane w reżimie Kim Dzong Una, są różnorodne. Społeczeństwo jest sterroryzowane, ale też nieustannie poddawane działaniom propagandowym. Wszyscy, w tym również dzieci, mają być gotowi na atak z Południa. U uczniów samodyscyplinę można wyćwiczyć, na przykład organizując trening siatkówki w mrozie i w śniegu.

- To pierwszy Dzień Sportu w tym roku. Uczniowie bardzo to lubią i wkładają wielki wysiłek, by rozwinąć u siebie ducha walki i współpracy. Na takich zajęciach wiele się mogą nauczyć - mówi Ra Un Ju, nauczycielka wychowania fizycznego. Za posłuszeństwo czeka nagroda. Najwierniejsi z wiernych będą nie tylko oklaskiwać otwarcie nowej fermy drobiu i oglądać popakowane kawałki mięsa, ale być może dostaną je w prezencie.

Granica między Koreami PAP/REUTERS

Liczba uciekinierów z Korei Północnej potroiła się

W Korei Północnej, w której od lat panuje potworny głód, żywność to najcenniejszy towar. Zamknięty na świat kraj nie chce jednak pomocy. Nie chce pojednania z bogatym południem.

- Mamy zapisane w konstytucji, że zjednoczenie może się dokonać tylko pokojowo i gdy Północ przyjmie liberalną demokrację. Innej formy zjednoczenia naszych krajów nie możemy zaakceptować. Być może reżim w Pjongjangu uważa, że przetrwa - przekazuje Han Duck-soo, premier Korei Południowej.

W ostatnim roku liczba uciekinierów z Korei Północnej potroiła się. Choć po wybuchu pandemii Pjongjang jeszcze szczelniej domknął granice, to i tak do Korei Południowej przedostało się 200 osób. Dlaczego uciekają? Bo wbrew temu, co pokazuje propaganda, reżim Kimów nie jest krajem szczęśliwym i bezpiecznym - jest koszmarną dyktaturą, głodzącą swoich ludzi.

Czytaj więcej: Kto najczęściej ucieka z Korei Północnej? Nowe dane

Przewidywana długość życia jest tam o dekadę krótsza niż w Korei Południowej. PKB na mieszkańca jest właściwie nieporównywalne. Na południu to ponad 32 tysiące dolarów. Na północy, jak wynika z najnowszych danych z 2021 roku, zaledwie 639 dolarów.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Środowisko PiS coraz dalej posuwa się w politycznym wykorzystywaniu śmierci współpracowniczki prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Teraz wiąże ją ze Smoleńskiem. Coraz dalej też posuwa się w atakach na prokurator Ewę Wrzosek. 

PiS atakuje nienawiścią Ewę Wrzosek. "To metoda tego środowiska politycznego, która polega na dehumanizacji"

PiS atakuje nienawiścią Ewę Wrzosek. "To metoda tego środowiska politycznego, która polega na dehumanizacji"

Źródło:
Fakty TVN

Podwodna flota pod biało-czerwoną banderą z unijnym wsparciem to może być całkiem realna wizja. Miliardy na obronność Polska ma wykorzystać na zakup okrętów podwodnych. Jeden jedyny, jaki w tej chwili mamy, to 40-letni Orzeł. Będzie mógł przejść na zasłużoną emeryturę. 

Polska może uzyskać nowe okręty podwodne dzięki wydatkom UE na zbrojenia. Na Bałtyku są przydatne

Polska może uzyskać nowe okręty podwodne dzięki wydatkom UE na zbrojenia. Na Bałtyku są przydatne

Źródło:
Fakty TVN

Przydrożna kapliczka stoi w Studzionce koło Pszczyny od 200 lat. Ten upływ czasu był już na niej widoczny. Widocznie nie wszystkim się to podobało, bo znalazł się konserwator amator, który zakasał rękawy i kapliczkę odnowił. Teraz komisja konserwatorska oceni, czy to tylko uszkodzenie czy wręcz zniszczenie zabytku.

"Odnowił" 200-letnią kapliczkę. Teraz może mieć poważne kłopoty

"Odnowił" 200-letnią kapliczkę. Teraz może mieć poważne kłopoty

Źródło:
Fakty TVN

To był jeden z największych ataków dronów, jakie Rosjanie przeprowadzili na Ukrainę od początku wojny. Minionej nocy wystrzelili 214 bezzałgowców. Wybuchy nastąpiły między innymi w Odessie i Kramatorsku. W tym samym niemal czasie prezydent Donald Trump ogłosił, że Stany Zjednoczone niebawem podpiszą umowę surowcową z Ukrainą.

Rosyjskie drony znowu zaatakowały Ukrainę. "Okupanci zastosowali nową taktykę uderzeniową"

Rosyjskie drony znowu zaatakowały Ukrainę. "Okupanci zastosowali nową taktykę uderzeniową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sąd ogłosił wyroki wobec 29 członków tzw. mafii śmieciowej. Najsurowsza kara to osiem lat pozbawienia wolności. Działali co najmniej od 2017 roku. Na terenie całego kraju śledczy zlokalizowali 11 nielegalnych składowisk, na których znajdowały się między innymi metalowe beczki i plastikowe pojemniki, wypełnione chemikaliami. Łącznie zgromadzili aż 4000 ton toksycznych odpadów. Wyrok jest nieprawomocny.

Zarabiali miliony na nielegalnych składowiskach niebezpiecznych odpadów. Dziś usłyszeli wyroki

Zarabiali miliony na nielegalnych składowiskach niebezpiecznych odpadów. Dziś usłyszeli wyroki

Źródło:
Fakty po Południu TVN

- Są rzeczy, w których fundamentalnie działamy razem, idziemy do przodu, ale są rzeczy, w których podejmujemy spór, tak żeby ukuć najlepszą politykę - powiedziała w "Faktach po Faktach" ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, odnosząc się do tarć w koalicji rządzącej. Odniosła się między innymi do różnicy zdań pomiędzy koalicjantami w kwestii obniżenia składki zdrowotnej czy ustawy o budownictwie społecznym.

Tarcia w koalicji? "Najważniejsze, co ludzie z tego mają"

Tarcia w koalicji? "Najważniejsze, co ludzie z tego mają"

Źródło:
TVN24

Generał Mieczysław Bieniek ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że dołączenie Szwecji i Finlandii do NATO było "bardzo dużym wzmocnieniem systemu obronnego" Sojuszu. Doradca ministra obrony nakreślił obraz bezpieczeństwa wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego w obliczu zagrożenia ze strony Rosji.

Generał o potencjale militarnym wschodniej flanki NATO

Generał o potencjale militarnym wschodniej flanki NATO

Źródło:
TVN24

- Kanada to najbardziej europejski z pozaeuropejskich krajów - powiedział nowy premier Kanady, który w pierwszym tygodniu urzędowania odwiedził Londyn i Paryż. W "Faktach o Świecie" TVN24 BiS były wicepremier prowincji Alberta Thomas Lukaszuk był pytany o relacje Kanady z USA i Europą. Jego zdaniem Kanada będzie rozwijać współpracę z Europą, jednocześnie starając się normalizować relacje z USA. Donald Trump nakłada cła na kanadyjskie towary i głośno mówi o tym, że chciałby, aby Kanada stała się częścią USA.

"W Kanadzie jest odczucie zdrady, zawiedzenia". Kanadyjski polityk polskiego pochodzenia o efekcie polityki Trumpa

"W Kanadzie jest odczucie zdrady, zawiedzenia". Kanadyjski polityk polskiego pochodzenia o efekcie polityki Trumpa

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Odkąd Donald Trump wrócił do władzy, dużo się zmieniło w relacjach USA z Europą. Komentarze Amerykanina na temat Ukrainy, relacji handlowych z Unią czy na temat zbrojeń sprawiają, że liderzy państw europejskich odczuwają coraz większy niepokój i konieczność pilnych działań w trosce o bezpieczeństwo kontynentu. Po drugiej stronie są europejscy populiści. Orban, Salvini, Le Pen - oni są zachwyceni Trumpem i okazją do realizacji własnej agendy.

"Na szczęście mamy lidera". Europejscy populiści chwalą decyzje Trumpa i mówią jednym głosem

"Na szczęście mamy lidera". Europejscy populiści chwalą decyzje Trumpa i mówią jednym głosem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS