Nastolatkowie w Korei Północnej skazani na 12 lat za oglądanie filmów. Wyrok zapadł na stadionie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dla dwóch 16-latków z Korei Północnej oglądanie twórczości z Korei Południowej skończyło się karą 12 lat kolonii karnej. Surowy wyrok zapadł w procesie pokazowym, a film z niego ma być przestrogą dla innych. Zdaniem ekspertów to dowód nie tylko na niebywałe okrucieństwo reżimu, ale też na to, że dyktatura boi się, że najmłodsze pokolenie obywateli łaknie kontaktu ze światem.

Kim Dzong Un kolejny już raz powtórzył, że Korea Południowa to dla Północy śmiertelny wróg. Trzeba się na jego atak przygotować. Trzeba się przed nim strzec.

Jeśli w Korei Północnej jeszcze do kogoś komunikat przywódcy nie dotarł, to może uda go przekazać za pomocą propagandowego filmu. Na nagraniu widać, jak dwóch 16-latków podczas publicznego procesu na stadionie zostało skazanych na 12 lat kolonii karnej za oglądanie filmów z Korei Południowej.

- Ten film powstał prawdopodobnie w 2022 roku i był potem pokazywany we wszystkich młodzieżowych organizacjach. Ludzie wysłuchiwali na ten temat wykładów. Podczas jednego z takich spotkań nasz współpracownik nagrał pokaz swoim telefonem, bo dzisiaj w Korei Północnej telefony komórkowe stają się coraz popularniejsze - informuje Choi Kyong-hui, szefowa Instytutu South and North Development.

Na filmie groźnym głosem lektor ostrzega, że nastolatkowie nie powinni mieć styczności z kulturą przegniłego, marionetkowego reżimu w Seulu. - Pokolenie Z i millenialsi to dla Kim Dzong Una największy problem. Sposób myślenia młodych ludzi jest inny i właśnie dlatego, pokazując im takie filmy, Pjongjang chce ich zmusić do powrotu na właściwe tory - wskazuje Choi Kyong-hui.

Zobacz też: Kim zrywa z polityką ojca. Uznaje Seul za "głównego wroga"

Metody wychowawcze, czy raczej dyscyplinujące, stosowane w reżimie Kim Dzong Una, są różnorodne. Społeczeństwo jest sterroryzowane, ale też nieustannie poddawane działaniom propagandowym. Wszyscy, w tym również dzieci, mają być gotowi na atak z Południa. U uczniów samodyscyplinę można wyćwiczyć, na przykład organizując trening siatkówki w mrozie i w śniegu.

- To pierwszy Dzień Sportu w tym roku. Uczniowie bardzo to lubią i wkładają wielki wysiłek, by rozwinąć u siebie ducha walki i współpracy. Na takich zajęciach wiele się mogą nauczyć - mówi Ra Un Ju, nauczycielka wychowania fizycznego. Za posłuszeństwo czeka nagroda. Najwierniejsi z wiernych będą nie tylko oklaskiwać otwarcie nowej fermy drobiu i oglądać popakowane kawałki mięsa, ale być może dostaną je w prezencie.

Granica między Koreami PAP/REUTERS

Liczba uciekinierów z Korei Północnej potroiła się

W Korei Północnej, w której od lat panuje potworny głód, żywność to najcenniejszy towar. Zamknięty na świat kraj nie chce jednak pomocy. Nie chce pojednania z bogatym południem.

- Mamy zapisane w konstytucji, że zjednoczenie może się dokonać tylko pokojowo i gdy Północ przyjmie liberalną demokrację. Innej formy zjednoczenia naszych krajów nie możemy zaakceptować. Być może reżim w Pjongjangu uważa, że przetrwa - przekazuje Han Duck-soo, premier Korei Południowej.

W ostatnim roku liczba uciekinierów z Korei Północnej potroiła się. Choć po wybuchu pandemii Pjongjang jeszcze szczelniej domknął granice, to i tak do Korei Południowej przedostało się 200 osób. Dlaczego uciekają? Bo wbrew temu, co pokazuje propaganda, reżim Kimów nie jest krajem szczęśliwym i bezpiecznym - jest koszmarną dyktaturą, głodzącą swoich ludzi.

Czytaj więcej: Kto najczęściej ucieka z Korei Północnej? Nowe dane

Przewidywana długość życia jest tam o dekadę krótsza niż w Korei Południowej. PKB na mieszkańca jest właściwie nieporównywalne. Na południu to ponad 32 tysiące dolarów. Na północy, jak wynika z najnowszych danych z 2021 roku, zaledwie 639 dolarów.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Ten przedmiot wejdzie do szkół dopiero we wrześniu. Nie będzie obowiązkowy. Nie wiadomo, ilu uczniów będzie zainteresowanych. Wiadomo jednak, że studia podyplomowe z edukacji zdrowotnej to wśród nauczycieli już jest hit. Na niektórych uczelniach jest dwa lub cztery razy więcej chętnych niż miejsc.  

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Źródło:
Fakty TVN

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS