Narkotykowa rewolucja w Oregonie nie wypaliła. "Intencje były dobre"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To były jedne z najbardziej liberalnych przepisów narkotykowych w USA. Posiadanie małych ilości, nawet twardych narkotyków, przestało być karane. Zamiast na kary postawiono na leczenie i walkę z uzależnieniem. Teraz władze stanu Oregon przyznają, że sytuacja związana z narkotykami wymknęła się spod kontroli.

To miał być społeczny eksperyment. Rewolucyjne podejście, które wyzwoli Oregon z narkomanii. - Przez całe lato siedzieliśmy na ulicy. Nie trzeba było popadać w paranoję, bać się policji. Braliśmy wszystko, na co mieliśmy ochotę i nikt się niczym nie przejmował - mówi bezdomny John Hood, który jest uzależniony od narkotyków.

Trzy lata temu Oregon - jako pierwszy stan w historii - zdekryminalizował posiadanie małej ilości wszystkich narkotyków. Tych twardych - jak heroina czy kokaina - również. Zmiana prawa była popierana przez ponad połowę mieszkańców. Błyskawicznie okazało się jednak, co tak naprawdę oznacza łatwy dostęp do narkotyków.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Cory miał 48 lat, David 18, Nicholas rok. "Fetty" mógłby zabić wszystkich Amerykanów

Eksperyment się nie udał, a na ulicach Portland osoby uzależnione można spotkać dosłownie co krok. - Intencje były dobre. To naprawdę miało pomóc ludziom zmagającym się z uzależnieniem otrzymać pomoc. Niestety, teraz już widzimy, że to nie zadziałało. Nie ma żadnego przymusu, więc coraz mniej ludzi zgłasza się na leczenie - przyznaje Max Williams, aktywista na rzecz przeciwdziałania narkomanii.

Za to coraz więcej osób umiera z powodu przedawkowania. Jeszcze pięć lat temu w całym stanie liczba zgonów wyniosła 280. Po liberalizacji prawa - ofiar zaczęło gwałtownie przybywać. Nie ma jeszcze całościowych danych za 2023 rok, ale z pewnością liczba osób, które zmarły z powodu przedawkowania narkotyków, przekroczy 1200. Wszystkich uzależnionych, którzy balansują na granicy życia i śmierci, nie sposób już zliczyć. Do szpitali trafiają też uzależnione przedszkolaki i niemowlęta.

Czarnorynkowa wartość narkotyków to około miliona złotych
Czarnorynkowa wartość narkotyków to około miliona złotychpodkarpacka policja

Społeczny problem

W Oregonie trwa dyskusja, co zrobić, by ten koszmar zatrzymać. - To nie liberalizacja prawa jest źródłem bezdomności, uzależnień czy kryzysu zdrowia psychicznego. Została jednak wprowadzona bezmyślnie, w złym czasie i tylko pogorszyła sytuację - ocenia Max Williams.

Dekryminalizacja oznacza, że posiadanie narkotyków na własny użytek nie jest przestępstwem. Gdy policja znajdzie przy kimś na przykład gram heroiny, to wręcza mandat w wysokości stu dolarów oraz wizytówkę kliniki zajmującej się terapią uzależnień. Za nieopłacenie mandatu i niepodjęcie leczenia nie grożą żadne konsekwencje.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Owce zjadły 300 kilogramów marihuany. "Dziwnie się zachowywały" 

- Dziwi mnie, że aż tyle czasu zajmuje im ponowna zmiana prawa. To wszystko dla bogatej klasy średniej, żeby lepiej się poczuła, że niby coś próbują z nami zrobić. Ale z mojej perspektywy nic się nie zmieniło i nic się nie zmieni - dodaje bezdomna Nichole.

- Powinniśmy zmienić perspektywę patrzenia na ten problem. Odejść od perspektywy czysto sądowej, kryminalnej na rzecz podejścia prozdrowotnego. Nie możemy traktować uzależnionych jak przestępców, tylko jak pacjentów - zaznacza Tera Hurst, aktywistka na rzecz przeciwdziałania narkomanii.

Coraz więcej mieszkańców chce drastycznego zaostrzenia prawa. Bezwzględnych kar więzienia nie tylko dla dealerów, ale też dla kupujących i posiadaczy.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Niemal jednogłośnie Sejm odwołał dwie członkinie Państwowej Komisji do spraw pedofilii. Domagała się tego przewodnicząca komisji. Zarzuty przedstawiono na wyjątkowym, bo utajnionym posiedzeniu Sejmu. Dotyczą mobbingu i niegospodarności. Posłowie uznali je za poważne.

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Źródło:
Fakty TVN

W wiosce olimpijskiej są tysiące sportowców z całego świata. Wszystkich trzeba przenocować, nakarmić i zapewnić im dobre warunki do wypoczynku i treningu. Uwagę zwracają łóżka. Są tekturowe.

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Źródło:
Fakty TVN

Komisja śledcza w sprawie tzw. wyborów kopertowych zaczęła przesłuchiwać świadków w styczniu. Jako pierwszy zeznawał Jarosław Gowin, który zeznał, że wybory kopertowe wymyślił Adam Bielan, a Jarosław Kaczyński naciskał, żeby się na nie zgodził. Od tamtego czasu na posiedzeniach padło wiele oskarżeń i wiele słów.

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ponad 7 tysięcy kierujących po alkoholu - to bilans policyjnych kontroli tylko w lipcu. Kierujących pod wpływem nie odstrasza nawet możliwość konfiskaty samochodu. We wtorek rząd miał zająć się ewentualnymi zmianami w przepisach dotyczących odbierania pojazdów pijanym kierującym, ale dyskusję odroczono co najmniej do końca wakacji. Premier zlecił przygotowanie raportu na temat skutków obowiązujących przepisów.

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeśli nie przekonamy naszych kolegów z PSL do tego, żeby choćby wstrzymali się od głosowania albo nie wzięli w nim udziału, to wyniki będą się powtarzać - oceniła wiceministra edukacji Joanna Mucha (Polska 2050-Trzecia Droga). Odniosła się do projektu nowelizacji Kodeksu karnego dotyczącego dekryminalizacji aborcji, który ponownie znalazł się w Sejmie. Poseł KO Marcin Bosacki powiedział, że jest "nieco bardziej optymistyczny".

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda nie wypełnia swojej konstytucyjnej roli - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Jak powiedział, głowa państwa nie podaje podstawy prawnej dla odmowy podpisywania odwołań i nominacji ambasadorskich. Mówiąc o Marku Magierowskim, który chce miliona złotych od MSZ-tu, Sikorski stwierdził, że "liczył na jego profesjonalizm". - Wybrał inną drogę. Szkoda - dodał.

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Źródło:
TVN24

Hubert Kijek rozmawiał z Allanem Lichtmanem, wybitnym amerykańskim politologiem i historykiem, który od 1984 roku trafnie przewiduje, kto wygra wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. Robi to na podstawie opracowanej przez siebie metody "trzynastu kluczy". Specjalista uważa, że demokraci mają dużą szansę na zwycięstwo, ale ostateczną prognozę wyniku wyborów prezydenckich prawdopodobnie poda w sierpniu, po konwencji demokratów.

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W statystykach widać, jak ważna jest turystyka dla gospodarek krajów Morza Śródziemnego, ale to tylko jedna strona medalu. Gigantyczny ruch turystyczny podniósł ceny najmu, a to z kolei w wielu miejscowościach doprowadziło do kryzysu mieszkaniowego.

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS