Narkotykowa rewolucja w Oregonie nie wypaliła. "Intencje były dobre"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To były jedne z najbardziej liberalnych przepisów narkotykowych w USA. Posiadanie małych ilości, nawet twardych narkotyków, przestało być karane. Zamiast na kary postawiono na leczenie i walkę z uzależnieniem. Teraz władze stanu Oregon przyznają, że sytuacja związana z narkotykami wymknęła się spod kontroli.

To miał być społeczny eksperyment. Rewolucyjne podejście, które wyzwoli Oregon z narkomanii. - Przez całe lato siedzieliśmy na ulicy. Nie trzeba było popadać w paranoję, bać się policji. Braliśmy wszystko, na co mieliśmy ochotę i nikt się niczym nie przejmował - mówi bezdomny John Hood, który jest uzależniony od narkotyków.

Trzy lata temu Oregon - jako pierwszy stan w historii - zdekryminalizował posiadanie małej ilości wszystkich narkotyków. Tych twardych - jak heroina czy kokaina - również. Zmiana prawa była popierana przez ponad połowę mieszkańców. Błyskawicznie okazało się jednak, co tak naprawdę oznacza łatwy dostęp do narkotyków.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Cory miał 48 lat, David 18, Nicholas rok. "Fetty" mógłby zabić wszystkich Amerykanów

Eksperyment się nie udał, a na ulicach Portland osoby uzależnione można spotkać dosłownie co krok. - Intencje były dobre. To naprawdę miało pomóc ludziom zmagającym się z uzależnieniem otrzymać pomoc. Niestety, teraz już widzimy, że to nie zadziałało. Nie ma żadnego przymusu, więc coraz mniej ludzi zgłasza się na leczenie - przyznaje Max Williams, aktywista na rzecz przeciwdziałania narkomanii.

Za to coraz więcej osób umiera z powodu przedawkowania. Jeszcze pięć lat temu w całym stanie liczba zgonów wyniosła 280. Po liberalizacji prawa - ofiar zaczęło gwałtownie przybywać. Nie ma jeszcze całościowych danych za 2023 rok, ale z pewnością liczba osób, które zmarły z powodu przedawkowania narkotyków, przekroczy 1200. Wszystkich uzależnionych, którzy balansują na granicy życia i śmierci, nie sposób już zliczyć. Do szpitali trafiają też uzależnione przedszkolaki i niemowlęta.

Czarnorynkowa wartość narkotyków to około miliona złotych
Czarnorynkowa wartość narkotyków to około miliona złotychpodkarpacka policja

Społeczny problem

W Oregonie trwa dyskusja, co zrobić, by ten koszmar zatrzymać. - To nie liberalizacja prawa jest źródłem bezdomności, uzależnień czy kryzysu zdrowia psychicznego. Została jednak wprowadzona bezmyślnie, w złym czasie i tylko pogorszyła sytuację - ocenia Max Williams.

Dekryminalizacja oznacza, że posiadanie narkotyków na własny użytek nie jest przestępstwem. Gdy policja znajdzie przy kimś na przykład gram heroiny, to wręcza mandat w wysokości stu dolarów oraz wizytówkę kliniki zajmującej się terapią uzależnień. Za nieopłacenie mandatu i niepodjęcie leczenia nie grożą żadne konsekwencje.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Owce zjadły 300 kilogramów marihuany. "Dziwnie się zachowywały" 

- Dziwi mnie, że aż tyle czasu zajmuje im ponowna zmiana prawa. To wszystko dla bogatej klasy średniej, żeby lepiej się poczuła, że niby coś próbują z nami zrobić. Ale z mojej perspektywy nic się nie zmieniło i nic się nie zmieni - dodaje bezdomna Nichole.

- Powinniśmy zmienić perspektywę patrzenia na ten problem. Odejść od perspektywy czysto sądowej, kryminalnej na rzecz podejścia prozdrowotnego. Nie możemy traktować uzależnionych jak przestępców, tylko jak pacjentów - zaznacza Tera Hurst, aktywistka na rzecz przeciwdziałania narkomanii.

Coraz więcej mieszkańców chce drastycznego zaostrzenia prawa. Bezwzględnych kar więzienia nie tylko dla dealerów, ale też dla kupujących i posiadaczy.

Autorka/Autor:Joanna Stempień

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Jeśli Rosja utrzyma siłę ataków na ukraiński system energetyczny, a Kijów nie otrzyma wsparcia dla swojej obrony przeciwlotniczej, to niedługo kraj może zostać bez prądu. Każda elektrownia, która jest naprawiona, niemal natychmiast jest z powrotem niszczona. 

Rosjanie wyczuli słabość Ukrainy. "Wszystko, co wyremontowaliśmy, po tygodniu zostało zniszczone"

Rosjanie wyczuli słabość Ukrainy. "Wszystko, co wyremontowaliśmy, po tygodniu zostało zniszczone"

Źródło:
Fakty TVN

Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Zdrowia chcą, by w szkołach były organizowane szczepienia przeciwko HPV. Będą dobrowolne, ale konieczna przy tym byłaby obecność chociaż jednego z rodziców. Dodatkowo w szkołach będzie nowy przedmiot - Edukacja zdrowotna, który ma zwiększyć wiedzę młodzieży na temat profilaktyki zdrowotnej.

Nowy przedmiot, program dobrowolnych szczepień. Trzy ministerstwa zapowiedziały zmiany w szkołach

Nowy przedmiot, program dobrowolnych szczepień. Trzy ministerstwa zapowiedziały zmiany w szkołach

Źródło:
Fakty TVN

Najpierw Trzebnica stała się wyborczą sensacją, bo o tym, kto będzie tam burmistrzem, przesądził jeden głosu. Teraz okazało się, że w jednej z komisji głosy liczyła siostra kandydata, który wygrał. Jedna z kontrkandydatek nie widzi w tym przypadku i złożyła już protest wyborczy.

Wybory w Trzebnicy do powtórzenia? W komisji wyborczej głosy liczyła siostra zwycięzcy

Wybory w Trzebnicy do powtórzenia? W komisji wyborczej głosy liczyła siostra zwycięzcy

Źródło:
Fakty TVN

Protestów rolniczych ciąg dalszy. W piątek z utrudnianiami muszą się liczyć między innymi mieszkańcy Łodzi i Zgierza. Zablokowane są ważne ulice i jedno z największych skrzyżowań w regionie. 

Rolnicy nie kończą protestu. W piątek zablokowali ulice Łodzi i Zgierza

Rolnicy nie kończą protestu. W piątek zablokowali ulice Łodzi i Zgierza

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polska się wyludnia. I na razie nie widać perspektyw na zmianę tego trendu. Według prognoz Głównego Urzędu Statystycznego za mniej niż cztery dekady będzie nas niewiele ponad 30 milionów. Jakich możemy spodziewać się konsekwencji depopulacji w tak dużej skali?

Jaka jest demograficzna przyszłość Polski? "Skala zjawiska jest olbrzymia i niepokojąca"

Jaka jest demograficzna przyszłość Polski? "Skala zjawiska jest olbrzymia i niepokojąca"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polki zasługiwały na pełnię praw kobiet miesiąc temu, rok temu, cztery lata temu, pięć i dziesięć. Nie ma co patrzeć w przeszłość. Dziś robimy ten pierwszy krok w przyszłość - mówiła ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk o skierowanych do komisji nadzwyczajnej projektach zmian w prawie aborcyjnym. Na pytanie, jak do projektów ustaw może podejść prezydent powiedziała, że "Andrzej Duda już pakuje walizki".

Dziemianowicz-Bąk: Andrzej Duda już pakuje walizki

Dziemianowicz-Bąk: Andrzej Duda już pakuje walizki

Źródło:
TVN24

Ktokolwiek wierzył w zapowiedzi, że wielki Orlen, po przejmowaniu kolejno Energi, Lotosu i PGNiG-u będzie negocjował kontrakty niemalże "z buta" i będzie wielką potęgą, to pobłądził - powiedział w "Faktach po Faktach" Piotr Woźniak, były minister gospodarki i były prezes PGNiG.

Orlen spisał na straty ogromne środki. "Obawiam się najgorszego"

Orlen spisał na straty ogromne środki. "Obawiam się najgorszego"

Źródło:
tvn24.pl

To była debata o historii kobiet, o tym, kto na końcu będzie miał prawo decydować - mówiła w "Faktach po Faktach" posłanka KO Monika Rosa, pytana o sejmową debatę na temat ustaw aborcyjnych. - Była o tym, o czym będzie jutrzejsze głosowanie. Nie tylko o aborcji, ale też o jedności i sprawczości koalicji 15 października - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga).

"To nie była tylko debata o aborcji, była o jedności i sprawczości koalicji 15 października"

"To nie była tylko debata o aborcji, była o jedności i sprawczości koalicji 15 października"

Źródło:
TVN24

W naszym interesie jest wspieranie Ukrainy, ponieważ chcemy stabilności, chcemy dobrobytu, dla nas i dla naszych dzieci. Naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne - powiedział w rozmowie z reporterem "Faktów o Świecie" TVN24 BiS Jakubem Loską Charles Michel. Przewodniczący Rady Europejskiej mówił także o tym, jak ocenia zmiany w Polsce mające przywrócić praworządność oraz o zbliżających się eurowyborach.

Charles Michel dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne

Charles Michel dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To my musimy decydować o tym, kto dociera do Unii Europejskiej i na jakich warunkach, a nie przemytnicy - mówi Ursula von der Leyen. Po latach negocjacji niewielką większością głosów Parlament Europejski przyjął pakt migracyjny. Najbardziej kontrowersyjnym elementem paktu są mechanizmy, które mają wymusić na pozostałych krajach wsparcie państwa znajdującego się pod presją migracyjną. Głosowanie nad paktem odbyło się dwa miesiące przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.

Przyjęty przez PE pakt migracyjny krytykowany zarówno przez prawicę, jak i lewicę

Przyjęty przez PE pakt migracyjny krytykowany zarówno przez prawicę, jak i lewicę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosja prosi Kazachstan o gotowość do wsparcia ogromnymi ilościami benzyny. Jak podaje agencja Reutera - to skutek udanych uderzeń ukraińskich w rosyjskie rafinerie. Równocześnie Rosję nawiedziła wielka powódź. Znawcy tematyki wschodniej komentują, że obie te sprawy wyraźnie pokazują niesprawność państwa rosyjskiego.

Dwa potężne problemy Rosji. "Musi być gorzej, niż myślimy"

Dwa potężne problemy Rosji. "Musi być gorzej, niż myślimy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS