Na plaży Gilgo Beach znaleziono 11 ciał. Po latach 59-letni architekt usłyszał zarzuty

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W 2010 i 2011 roku na plaży Gilgo Beach znaleziono w sumie 11 ciał. Większość należała do kobiet. Przez lata zabójca pozostawał nieuchwytny. W ubiegłym miesiącu policja aresztowała podejrzanego. To 59-letni architekt, który mieszkał niedaleko Gilgo Beach. Mężczyzna, który został oskarżony o trzy zabójstwa, we wtorek stanął przed sądem.

Przesłuchanie trwało niespełna 10 minut. Oskarżony o zabójstwo trzech kobiet, których ciała ponad dekadę temu znaleziono na plaży Gilgo Beach w Nowym Jorku, na sali sądowej nie okazywał żadnych emocji. Jego prawnik utrzymuje, że Rex Heuermann jest niewinny. - W tej sprawie były setki, jeśli nie tysiące tropów, ale żadnego z nich nam nie pokazano. Ja wiem o nich tylko z medialnych relacji z ostatnich 12 lat. Służby naprawdę mogły złapać niewłaściwą osobę - alarmuje Michel Brown, prawnik Reksa Heuermanna.

Sprawa seryjnego zabójcy z Gilgo Beach wstrząsnęła Ameryką. Historia sięga 2010 roku, kiedy 24-letnia Shannan Gilbert, kobieta świadcząca usługi towarzyskie, po opuszczeniu domu klienta mieszkającego w pobliżu Gilgo Beach zadzwoniła pod numer alarmowy. Kobieta przyznała, że boi się o swoje życie. Po telefonie do służb zaginęła. Policja, szukając Shannan w pobliżu plaży, natknęła się na zwłoki. Na przestrzeni dwóch lat śledczy znaleźli wzdłuż wybrzeża ciała jedenastu osób - dziewięciu kobiet, mężczyzny i małej dziewczynki. Przynajmniej część ofiar zajmowała się prostytucją. - Jestem wdzięczna za ogrom pracy, jaki został włożony w to śledztwo. Mam nadzieję, że moja kuzynka zostanie zapamiętana nie z powodu swojego zawodu, a dlatego że była piękną, młodą kobietą. Kochamy ją i tęsknimy za nią każdego dnia - przekazała Jasmine Robinson, kuzynka jednej z ofiar.

59-letni architekt został aresztowany w połowie lipca. Według agencji Reutera do aresztowania Heuermanna przyczyniły się między innymi wyniki badań DNA, do których próbkę pobrano z wyrzuconej przez niego pizzy. Śledczy w historii wyszukiwarki mężczyzny mieli odkryć ponad 200 haseł dotyczących morderstw na Gilgo Beach. Według CNN mężczyzna w internecie miał szukać zdjęć ofiar. Dowody przeciwko niemu obejmują nagrania z monitoringu, dwa i pół tysiąca stron dokumentów, zdjęcia z miejsca zbrodni i raporty z sekcji zwłok.

Wieloletnie śledztwo

- Mówimy o śledztwie, które trwa 13 lat. Zebraliśmy ogromne ilości materiału dowodowego - wyjaśnia Raymond A. Tierney, prokurator hrabstwa Suffolk. Rex Heuermann, który mieszkał w pobliżu Gilgo Beach, jest podejrzany w sprawie zabójstwa czwartej kobiety, ale na razie nie usłyszał zarzutów. Policja sprawdza, czy 59-latek jest powiązany z pozostałymi morderstwami. Śledczy spędzili prawie dwa tygodnie, przeszukując dom Heuermanna na Long Island. Przekopali podwórko, zdemontowali szklarnię i usunęli wiele elementów wyposażenia. Służby zabezpieczyły od 200 do 300 sztuk broni palnej. - Kiedy służby otrzymują nakaz przeszukania, mogą przeszukać dosłownie wszystko, by pozyskać dowody. Muszą uważać, żeby ich nie zniszczyć. Mogą jednak zniszczyć mienie mieszkańców - mówi Michael Alcazar, emerytowany detektyw nowojorskiej policji. "The New York Times" twierdzi, że Heuermann wpisuje się w profil zabójcy stworzony w 2011 roku przez grupę ekspertów.

Rodzina mężczyzny była w szoku, gdy dowiedziała się o stawianych mu zarzutach. Żona 59-latka złożyła pozew o rozwód. - Żona oskarżonego nie jest podejrzana. Policja nie przesłuchała jej w tej sprawie. Ostatnie tygodnie były dla niej i jej dzieci przytłaczające. Nie wiem, czy kiedykolwiek wrócą do normalności - przyznaje Bob Macedonio, prawnik żony Reksa Heuermanna. Śledczy sprawdzają też nieruchomości Heuermanna w Karolinie Południowej i Nevadzie. Kolejna rozprawa odbędzie się 27 września. Mężczyźnie grozi dożywocie bez możliwości wcześniejszego zwolnienia.

Autorka/Autor:Justyna Kazimierczak

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Możliwe, że 500 lat temu na miastenię cierpiała Mona Lisa. Może podstawowy kłopot to ten, że choroba jest bardzo trudna do zdiagnozowania. Czasem mijają lata, zanim zacznie się właściwe leczenie. Miastenia to bardzo rzadka choroba, której oblicze w jakiś sposób znają miliardy ludzi na świecie.

Na początku wydaje się, że to zwykłe zmęczenie. Potem jest coraz gorzej. Czym jest miastenia?

Na początku wydaje się, że to zwykłe zmęczenie. Potem jest coraz gorzej. Czym jest miastenia?

Źródło:
Fakty TVN

Jeśli mówimy o tym, co dzieje się na granicy, to raczej są to dramatyczne historie. Tym razem po raz pierwszy jest to historia miłosna, o ile główny bohater tej opowieści mówił pogranicznikom prawdę. Sprawa wygląda tak - pewien Anglik pokochał w internecie pewną Rosjankę mieszkającą w Petersburgu. Niestety, nie jest to łatwy czas na takie uczucie.

Na piechotę chciał dostać się do swojej ukochanej w Rosji. Wpadł w ręce pograniczników

Na piechotę chciał dostać się do swojej ukochanej w Rosji. Wpadł w ręce pograniczników

Źródło:
Fakty TVN

Dyktator Alaksandr Łukaszenka zakomunikował, że chce pozostać u władzy. Na Białorusi właśnie się zakończyły pseudowybory do parlamentu i lokalnych władz. Reżim, oczywiście, zatriumfował. Nie było ani kandydatów opozycyjnych, ani niezależnych obserwatorów.

Farsa wyborcza na Białorusi. W ogóle nie było kandydatów opozycyjnych

Farsa wyborcza na Białorusi. W ogóle nie było kandydatów opozycyjnych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ruch prokuratury w sprawie Ryszarda Czarneckiego. Śledczy chcą uchylenia immunitetu, a potem rozliczenia afery dotyczącej tzw. kilometrówki. Według ich ustaleń w latach 2009-2013 eurodeputowany PiS miał przyczynić się do nieprawidłowego dysponowania majątkiem Parlamentu Europejskiego na kwotę ponad dwustu tysięcy euro.

Prokuratura wraca do sprawy "kilometrówki" Ryszarda Czarneckiego. Polityk mówi, że chce oczyścić swoje imię

Prokuratura wraca do sprawy "kilometrówki" Ryszarda Czarneckiego. Polityk mówi, że chce oczyścić swoje imię

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozumiem, że pan Edgar chce się teraz wybielić. Dobrze, niech mówi. (...) Kodeks postępowania karnego przewiduje w takich sytuacjach złagodzenie kary - mówił w "Faktach po Faktach" Adam Szłapka, minister do spraw Unii Europejskiej, o zeznaniach Edgara Kobosa przed komisją śledczą do spraw afery wizowej.

Adam Szłapka: Edgar Kobos chce się wybielić, niech mówi, kodeks przewiduje złagodzenie kary

Adam Szłapka: Edgar Kobos chce się wybielić, niech mówi, kodeks przewiduje złagodzenie kary

Źródło:
TVN24

Wszelkie podejrzenia i zarzuty w sprawie afery wizowej dotyczą kierownictwa Ministerstwa Spraw Zagranicznych - mówił w "Faktach po Faktach" wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna. Były wiceszef MSZ w rządzie PiS Arkadiusz Mularczyk wyraził przekonanie, że całe ówczesne kierownictwo resortu z chwilą podjęcia informacji, że są jakieś nieprawidłowości, zawiadomiło właściwe organy ścigania.

Afera wizowa. Szejna: kierownictwu MSZ stawiany jest zarzut zaniechania

Afera wizowa. Szejna: kierownictwu MSZ stawiany jest zarzut zaniechania

Źródło:
TVN24

Prezydent Zełenski udał się z wizytą do Arabii Saudyjskiej. Cel rozmów to między innymi kolejne pośrednictwo Saudów w wymianie jeńców i osób deportowanych. Kilka takich wymian udało się wcześniej. Na powrót swoich bliskich czekają wciąż między innymi rodziny obrońców Azowstalu. Żony żołnierzy systematycznie zbierają się w centrum Kijowa i apelują do władz o starania w celu sprowadzenia ich mężów do domów.

Żony obrońców Azowstalu czekają na powrót mężów. "Ostatni raz wysłał mi wiadomość 15 maja 2022 roku"

Żony obrońców Azowstalu czekają na powrót mężów. "Ostatni raz wysłał mi wiadomość 15 maja 2022 roku"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niewykluczone, że o wyniku listopadowych wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych zdecydują kobiety. Sąd Najwyższy stanu Alabama zdecydował, że zamrożone zarodki, wykorzystywane do zapłodnienia in vitro, są w świetle prawa dziećmi. Tamtejsze przychodnie natychmiast wstrzymały możliwość korzystania z tej procedury. Pacjenci przenoszą się do stanów, w których rządzą demokraci, licząc, że tam dotychczasowe prawo zostanie utrzymane. Republikanie w swoich stanach zmieniają prawo po decyzji Sądu Najwyższego, który dwa lata temu orzekł, że aborcja nie jest jednak konstytucyjnym prawem Amerykanek.

W stanach republikańskich prawa kobiet są ograniczane. Możliwe, że to zdecyduje o wynikach wyborów

W stanach republikańskich prawa kobiet są ograniczane. Możliwe, że to zdecyduje o wynikach wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ten weekend mijają dwa lata, odkąd Rosja zaatakowała Ukrainę z trzech stron. To dwa lata wojny i nie ma Ukraińców, których życie by się nie zmieniło. Wielu straciło najbliższych czy dom. Jak informują żołnierze, do których dotarła stacja CNN, postępy na froncie są niewielkie, bo brakuje amunicji i żołnierzy. To jednak nie zmienia tego, że nie zamierzają się poddać.

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Źródło:
CNN