Miała 22 lata, była popularna w mediach społecznościowych. Tiba zginęła z rąk ojca

Miała 22 lata, była popularna w mediach społecznościowych. Tiba zginęła z rąk ojca
Miała 22 lata, była popularna w mediach społecznościowych. Tiba zginęła z rąk ojca
Justyna Kazimierczak | Fakty o Świecie TVN24 BiS
Miała 22 lata, była popularna w mediach społecznościowych. Tiba zginęła z rąk ojcaJustyna Kazimierczak | Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zginęła, bo miała swój pomysł na życie, który odbiegał od norm obowiązujących w jej rodzinie. Pochodząca z Iraku Tiba Ali wyjechała na studia do Turcji. 22-latka w internecie dzieliła się swoją codziennością. Młoda kobieta została zabita przez własnego ojca, kiedy przyjechała do Iraku odwiedzić rodzinę. Było to tak zwane zabójstwo honorowe. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

22-letnia Tiba w internecie relacjonowała swoje codzienne życie. Opowiadała o zakupach, gotowaniu czy treningach na siłowni. Cieszyła się wolnością, którą zdobyła, przeprowadzając się z Iraku do Turcji.

Nowy styl życia Tiby nie spodobał się jednak jej rodzinie, zwłaszcza ojcu, który wymierzył jej ostateczną karę - karę śmierci.

- Tiba była popularną osobą, dobrze kojarzoną w mediach społecznościowych. Wiele kobiet nie ma możliwości wypowiadania się. Chcemy, żeby kobiety zostały usłyszane - podkreśla Hafsa Amer, iracka obrończyni praw człowieka.

Tiba do Turcji wyjechała na studia. Jedną z najbardziej kontrowersyjnych kwestii dla jej rodziny miał być fakt, że mieszkała ze swoim narzeczonym - Syryjczykiem. Tiba nie zamierzała na stałe wracać do Iraku, to z Turcją wiązała swoją przyszłość. 22-latka zginęła, kiedy pojechała odwiedzić swoją rodzinę.

- Zabijanie kobiet musi się skończyć. Mężczyźni muszą przestać mordować. Władze muszą położyć temu kres, muszą znaleźć rozwiązanie - mówi Hanan Abdelkhaleq, iracka obrończyni praw człowieka.

Przed zabójstwem w rodzinnym domu Tiby miało dojść do awantury, podczas której potrzebna była interwencja policji. Jak informują zagraniczne media, ojciec 22-latki miał oskarżyć kobietę o cudzołóstwo.

"Byliśmy zaskoczeni, kiedy dzień po interwencji służb, usłyszeliśmy o zabójstwie. Ojciec kobiety przyznał się do morderstwa. Sam zgłosił się na policję. Trwa ustalanie szczegółów. Informacje zostaną podane do wiadomości publicznej" - napisał na Twitterze generał dywizji Saad Maan z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Iraku.

Kontrowersyjne prawo

Śmierć 22-latki ożywiła dyskusję na temat "zabójstw honorowych" dokonywanych przez krewnych na kobietach, które nie przestrzegają zasad ustalonych przez rodzinę.

"Stop honorowym zabójstwom", "koniec z artykułem 409", "kiedy jedna kobieta ginie, wszystkie umieramy" - takie hasła było słychać w niedzielę na ulicach Bagdadu.

- Tu nie chodzi tylko o Tibę. To dotyczy setek kobiet, które zostały zabite w imię honoru i zmywania wstydu. Wiele historii nigdy nie ujrzało światła dziennego. Często jako przyczynę śmierci zamordowanych kobiet podaje się "samobójstwo". Służby nawet nie podejmują się prowadzenia śledztwa - zwraca uwagę Anfal Abid, iracka obrończyni praw człowieka.

Na mocy artykułu 409 irackiego Kodeksu karnego mężczyźni, którzy zabijają lub trwale okaleczają swoje żony i krewne z powodu cudzołóstwa, mogą trafić do więzienia maksymalnie na trzy lata. Obrońcy praw człowieka i Irakijki domagają się zaostrzenia prawa i większej ochrony, twierdząc, że kobiety są zakładniczkami zacofanych zwyczajów.

- Jako prawnik i obrońca praw kobiet domagam się stosowania w przypadku zabójstw honorowych artykułu 406 Kodeksu karnego. Artykuł ten mówi o zabójstwach z premedytacją - mówi Latif Al-juraysi, prawnik.

Takie głosy słychać coraz częściej, ale nic się nie zmienia. Do parlamentu trafił nawet projekt ustawy dotyczący zwalczania przemocy domowej, ale w 2019 roku prace nad nim stanęły w miejscu.

Autor: Justyna Kazimierczak / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: youtube.com/Tiba99

Pozostałe wiadomości

Michał i lekarze postanowili zawalczyć jeszcze raz i tym razem się udało. Kiedyś Michał nie był w stanie sam założyć butów. Teraz jego stan jest znacznie lepszy. Miesiąc po drugim przeszczepie serca Michał jest w tak dobrej formie, że lekarze pozwolili na jego spotkanie z dziennikarzami.

13-latek ma za sobą drugi przeszczep serca. Pierwszy nie zakończył się powodzeniem

13-latek ma za sobą drugi przeszczep serca. Pierwszy nie zakończył się powodzeniem

Źródło:
Fakty TVN

Zakończyła się akcja ratunkowa po tym, jak runął most w Baltimore. Zginęło sześć osób. Most się zawalił, bo uderzył w niego kontenerowiec. Wiadomo, że kilka minut przed uderzeniem w most na pokładzie jednostki przestały pracować silniki. Port w Baltimore został zamknięty, bo nie ma do niego dostępu. To negatywnie wpływa na łańcuchy dostaw.

Koniec akcji ratunkowej w Baltimore. Są obawy, że cały świat odczuje skutki zawalenia się mostu

Koniec akcji ratunkowej w Baltimore. Są obawy, że cały świat odczuje skutki zawalenia się mostu

Źródło:
Fakty TVN

Odwołanie dowódcy Eurokorpusu odbyło się zgodnie z procedurami, a sojusznicy zostali poinformowani - zapewniał na naszej antenie wicepremier i szef resortu obrony, Władysław Kosiniak-Kamysz. W środę po południu Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało o wszczęciu wobec generała Jarosława Gromadzińskiego postępowania kontrolnego przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego (SKW). Generał Gromadziński w trybie natychmiastowym stracił dowodzenie Eurokorpusem i ma wrócić do kraju. On sam w internetowym wpisie zapewnił, że nie ma sobie nic do zarzucenia.

Trzęsienie ziemi po odwołaniu gen. Gromadzińskiego. "Te wątpliwości muszą mieć charakter poważny"

Trzęsienie ziemi po odwołaniu gen. Gromadzińskiego. "Te wątpliwości muszą mieć charakter poważny"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie tylko na sprzęty AGD dla kół gospodyń wiejskich i nie tylko na powiązane siecią zależności fundacje i organizacje. Czy z Funduszu Sprawiedliwości mogła być finansowana także kampania wyborcza Zjednoczonej Prawicy? Posłowie Joński i Szczerba wnioskują do Państwowej Komisji Wyborczej o skontrolowanie wydatków PiS w ostatnich wyborach parlamentarnych. "Agitacja wyborcza poza komitetem wyborczym jest przestępstwem" - przypominają.

Fundusz Sprawiedliwości rozdawał pieniądze, a ziobryści się promowali. Jest wniosek do PKW

Fundusz Sprawiedliwości rozdawał pieniądze, a ziobryści się promowali. Jest wniosek do PKW

Źródło:
Fakty po Południu

Jeżeli będziemy słabi, to Rosja nas zaatakuje - powiedział w "Faktach po Faktach" dowódca operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych generał Maciej Klisz. Przyznał, że byłby daleki od opinii, że "zaatakuje nas czołgami", natomiast "ekonomicznie, cybernetycznie, kognitywnie" - w jego ocenie - to "dzieje się codziennie". Mówił też o rosyjskiej rakiecie, która weszła w polską przestrzeń powietrzną w ostatnich dniach. Zapewnił, że w takich sytuacjach nie ma "wątpliwości, czy zestrzelić", bo jest do tego przygotowany. - Mam w głowie pytanie, co się stanie po zestrzeleniu. Mówię tu nie tylko o tej domenie wojskowej - zaznaczył.

"Rosja nas atakuje". Dowódca operacyjny tłumaczy, w jaki sposób 

"Rosja nas atakuje". Dowódca operacyjny tłumaczy, w jaki sposób 

Źródło:
TVN24

To jest ten jeden dzień, to jest ta chwila, a później my przez 365 dni pracujemy na to, aby o tej chwili mówić - stwierdził w "Faktach po Faktach" prezes WOŚP Jerzy Owsiak, mówiąc o finałach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Owsiak: to jest ten jeden dzień, to jest ta chwila

Owsiak: to jest ten jeden dzień, to jest ta chwila

Źródło:
TVN24

Po ataku islamistów na salę koncertową w Moskwie Francja wysyła na ulice więcej żołnierzy i rekrutuje do wojsk specjalnych, bo poważnie obawia się zamachów. Latem Paryż będzie gościł igrzyska olimpijskie. Zwiększona czujność służb ma zapewnić turystom spokój. Podobna sytuacja jest w Niemczech, gdzie odbędzie się piłkarskie Euro 2024. Szeroką akcję antyterrorystyczną przeprowadziła w ostatnich dniach Turcja.

Europa obawia się ataku tzw. Państwa Islamskiego. Czekają nas igrzyska olimpijskie i Euro 2024

Europa obawia się ataku tzw. Państwa Islamskiego. Czekają nas igrzyska olimpijskie i Euro 2024

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

Wszystko wskazuje, że to jeden z odłamów ISIS zdołał zorganizować atak, w którym zginęło ponad 130 osób. Komórki tzw. Państwa Islamskiego odradzają się w Afganistanie i penetrują inne kraje Środkowej Azji, w tym dawne republiki radzieckie.

Dlaczego tzw. Państwo Islamskie zaatakowało Rosję? "Rosja wspiera talibów, z którymi ISIS-K walczy"

Dlaczego tzw. Państwo Islamskie zaatakowało Rosję? "Rosja wspiera talibów, z którymi ISIS-K walczy"

Źródło:
akty o Świecie TVN24 BiS