"Kobietą czynu, jak i kobietą wielkiego intelektu". Skłodowska-Curie wyprzedziła królowe

"Kobietą czynu, jak i kobietą wielkiego intelektu". Skłodowska-Curie wyprzedziła królowe
"Kobietą czynu, jak i kobietą wielkiego intelektu". Skłodowska-Curie wyprzedziła królowe
Joanna Stempień | Fakty o Świecie TVN24 BiS
"Kobietą czynu, jak i kobietą wielkiego intelektu". Skłodowska-Curie wyprzedziła króloweJoanna Stempień | Fakty o Świecie TVN24 BiS

Maria Skłodowska-Curie, fizyczka, chemiczka i dwukrotna laureatka Nagrody Nobla, została wybrana najbardziej wpływową kobietą w historii w plebiscycie brytyjskiego magazynu BBC History. "Zmieniła świat nie raz, a dwa razy" - tłumaczono w uzasadnieniu.

Oglądaj "Fakty o Świecie" TVN24 BiS od poniedziałku do piątku o 20:15.

Ile trzeba w sobie znaleźć siły i ambicji, aby dokonać tego, czego ona dokonała? Jak bardzo trzeba być pracowitym? Jak pewnym swojej wartości i swoich racji, aby wywalczyć sobie miejsce w świecie tak zdominowanym przez mężczyzn? Maria Skłodowska-Curie przebijała szklany sufit, przecierała szlaki i dziś jej śladami kroczą miliony kobiet na całym świecie.

- Pokazała, że można w czasach, kiedy kobiety nie miały szerokich praw do tego, by się uczyć, by funkcjonować w przestrzeni publicznej, że jednak można sobie takie prawo wywalczyć - mówi dr Dominika Świtkowska z Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie Polskiego Towarzystwa Chemicznego w Warszawie.

Zawsze najlepsza, zawsze pierwsza. Była pierwszą kobietą w historii, która obroniła doktorat na Sorbonie, pierwszą, która została tam profesorem i objęła swoją katedrę. Była pierwszą kobietą w historii, która otrzymała Nagrodę Nobla i pierwszą, którą pochowano w paryskim Panteonie. Była też pierwszą osobą w historii, która Nobla otrzymała dwukrotnie i to w dwóch różnych dziedzinach.

Najbardziej wpływowa kobieta wszech czasów

Maria Skłodowska-Curie właśnie została ogłoszona najbardziej wpływową kobietą wszech czasów. Wyprzedziła pisarki, filozofki, myślicielki, królowe, artystki, aktywistki. Plebiscyt zorganizował prestiżowy historyczny magazyn BBC. A to fragment uzasadnienia:

"Choć los nigdy jej nie sprzyjał, Maria Curie była w równym stopniu kobietą czynu, jak i kobietą wielkiego intelektu. Podczas I wojny światowej pomagała wyposażać ambulanse w sprzęt do robienia zdjęć rentgenowskich i często sama dostarczała je na linię frontu".

Paradoksalnie jednak, nigdy nie utożsamiała się z sufrażystkami, ich ideały nie były jej ideałami. Bo dla niej najważniejsza była nauka. Ale i tak, trochę bezwiednie, stała się uosobieniem kobiety wyemancypowanej i niezależnej od mężczyzn.

- Można powiedzieć, że ona nie będąc teoretyczką tego ruchu, czy nie odwołując się do idei feministycznych, praktyką swojego życia te ideały świetnie realizowała - mówi dr Dominika Świtkowska.

Maria Skłodowska-Curie szczerą i bezwarunkową miłością kochała swoją pracę i naukę. Mawiała: "kim bylibyśmy bez ciekawości?" Właśnie na tym polega piękno nauki. Na bezgranicznej potrzebie przesuwania granic poznania.

Autor: Joanna Stempień / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

"Dość czekania, czas na działania" - w szczycie kampanii wyborczej Lewica składa projekt likwidacji Funduszu Kościelnego. Stawką są miliardy złotych od państwa dla Kościołów. Koalicja była zgodna w sprawie likwidacji funduszu, a sprawą miał zająć się Władysław Kosiniak-Kamysz, ale efektów jego pracy brak.

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Źródło:
Fakty TVN

Scenariusz jest zawsze ten sam. Spotkanie jest publiczne, a wystąpienie 20-minutowe. Żadnych pytań, żadnych tłumaczeń i żadnych konfrontacji z suwerenem. Jeśli trzeba, Sławomir Mentzen szybko opuszcza spotkanie na hulajnodze lub biegiem. To działa, bo druga tura jest coraz bliżej.

Powtarza ten sam scenariusz, później ucieka przed pytaniami. W sondażach zyskuje

Powtarza ten sam scenariusz, później ucieka przed pytaniami. W sondażach zyskuje

Źródło:
Fakty TVN

Początkowe ustalenia policjantów wskazywały na to, że nastolatka wtargnęła na jezdnię w niewyznaczonym miejscu. Jednak nagranie z monitoringu nie budzi wątpliwości, że dziewczynka przechodziła na pasach w prawidłowy sposób. Sprawca wypadku decyzją sądu otrzymał jedynie karę grzywny. Rodzina nie kryje oburzenia i zapowiada odwołanie od wyroku.

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Policja zlikwidowała nielegalne laboratorium farmaceutyczne, które działało w mieszkaniu w Olsztynie. Podrabiane leki były później w sieci sprzedawane pacjentom. Główny Inspektor Farmaceutyczny szacuje, że połowa leków sprzedawanych w sieci to podróbki.

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli tylko Ministerstwo Zdrowia przyzna, że tutaj należy coś zrobić, my już jesteśmy w blokach startowych i wiemy, jaki sprzęt należy kupić, jakie ośrodki należy wspomóc, aby kobieta była diagnozowana, leczona i także później rehabilitowana. To jest niezwykle ważne - wskazywał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef WOŚP Jurek Owsiak, mówiąc o walce z endometriozą. - Ciśniemy bardzo mocno panią minister zdrowia i widzimy duży postęp - dodał.

Owsiak: Ciśniemy mocno minister zdrowia. Wiemy, jaki sprzęt kupić

Owsiak: Ciśniemy mocno minister zdrowia. Wiemy, jaki sprzęt kupić

Źródło:
TVN24

- Tempo wzrostu funduszu płac w ochronie zdrowia jest większe niż dopływ składki. Jest coraz mniej pieniędzy na świadczenie usług - leki, operacje, sprzęt - powiedział w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 były członek Rady Polityki Pieniężnej Bogusław Grabowski, odnosząc się do zapowiadanych zmian w składce zdrowotnej. Ocenił, iż "dobrze, że się mleko rozlało i że trzeba będzie posprzątać, wprowadzając nowy system".

"Dobrze, że się mleko rozlało i trzeba będzie posprzątać"

"Dobrze, że się mleko rozlało i trzeba będzie posprzątać"

Źródło:
TVN24

Ruszył nowy niemiecki parlament ze skrajną prawicą jako drugą siłą polityczną. AfD nadal w Bundestagu pozostaje izolowane, ale teraz broni się, odwołując do standardów demokratycznych. Skrajnej prawicy mocno zależy na zdobyciu miejsca w parlamentarnym gremium kontrolnym, które monitoruje niemieckie służby wywiadowcze.

Pierwsze posiedzenie nowego Bundestagu. AfD się skarży

Pierwsze posiedzenie nowego Bundestagu. AfD się skarży

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Nowa amerykańska administracja chce przejąć kontrolę nad Grenlandią. Na jakich zasadach: aneksji? operacji zbrojnej? umowy? Na razie nie wiemy. Wiemy za to, że o ile podczas pierwszej kadencji Donalda Trumpa temat szybko zniknął, to teraz zdaje się być dla niego i jego ludzi jednym z priorytetów. Ze słów i czynów samych Grenlandczyków wynika, że dla nich najważniejsze jest samostanowienie.

"Od II wojny światowej mamy zasadę samostanowienia". Grenlandczycy tego właśnie chcą

"Od II wojny światowej mamy zasadę samostanowienia". Grenlandczycy tego właśnie chcą

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS