Kto przejmie imperium Bernarda Arnault? Miliarder szykuje swoich potencjalnych następców

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Założyciel i prezes modowego imperium Bernard Arnault kieruje biznesem, którego wartość w 2023 roku przekroczyła 500 miliardów dolarów. Każde z jego pięciorga dzieci pracuje dla swojego ojca. Kto będzie jego następcą? - Doskonale zna atuty i słabości swoich dzieci, dlatego gdy nadejdzie czas, będzie gotów na podjęcie decyzji - wyjaśnia Raphaëlle Bacqué, autorka książki "Sukcesje: pieniądze, krew i łzy".

Bernard Arnault - magnat i patriarcha - planuje sukcesję po sobie z rozmachem proporcjonalnym do wysiłku włożonego w budowanie swojej potęgi. Najbogatszy człowiek świata to Francuz i właściciel firm sprzedających towary luksusowe. Osobiście trzyma pieczę nad przygotowaniem do roli pięciu potencjalnych następców. - Rodzina kontroluje całą firmą. Dlatego ja, zamiast śledzić bieżące notowania spółek, patrzę w przyszłość, na 10 lat do przodu - wyjaśnia Bernard Arnault, prezes i dyrektor generalny LVHM.

Każde z pięciorga dzieci Bernarda Arnault pracuje dla swojego ojca. Córka Delphine Arnault kieruje domem mody Christian Dior. Jej brat Antoine Arnault jest dyrektorem generalnym firmy. Jest też trójka dzieci z drugiego małżeństwa: Alexandre Arnault jest wiceprezesem ds. produktów i komunikacji w Tiffany & Co., a Frédéric Arnault prowadzi firmę TAG Heuer. Najmłodszy, Jean Arnault, jest dyrektorem ds. rozwoju i marketingu w dziale zegarków Louis Vuitton.

- Jest jednocześnie troskliwym ojcem i wymagającym, bezlitosnym szefem. Doskonale zna atuty i słabości swoich dzieci, dlatego gdy nadejdzie czas, będzie gotów na podjęcie decyzji - wyjaśnia Raphaëlle Bacqué, autorka książki "Sukcesje: pieniądze, krew i łzy".

Bernard Arnault, najbogatszy człowiek świata 2023
Bernard Arnault, najbogatszy człowiek świata 2023Reuters Archiwum

Globalne imperium

Wartość rynkowa koncernu LVMH w 2023 roku przekroczyła 500 miliardów dolarów. Zdominowała rynek mody markami typu Christian Dior i Louis Vuitton. Imperium Bernarda powstało dzięki przejęciom wielu innych podmiotów. Podobnie jak w przypadku Logana Roya, bohatera serialu "Sukcesja", imperium Arnault składa się z winnic, hoteli, restauracji i prasy.

Jednak to, co różni obie postacie, to podejście do dzieci. Daleki od podsycania niezgody Arnault zapewnił firmie pełną harmonię. Patrzy na biznes chłodnym okiem. Stawka tej gry jest ogromna, tak jak wartość firmy i władza, jaką ona daje. Podobnie jak Logan Roy, Arnault pielęgnował relacje z wpływowymi ludźmi tego świata. Między innymi za sprawą nabycia globalnego imperium medialnego. We Francji uczynił też LVMH symbolem. W ubiegłym miesiącu siedziba firmy była okupowana przez protestujących.

Choć Arnault otoczył dzieci opieką, jasno określił, jakie ma wobec nich oczekiwania. - Oczywiście, rozumiemy, że ciąży na nas ogromna odpowiedzialność. Mój ojciec jest w świetnej formie. Będzie z nami pracował przez kolejne 10, 15, 20, a nawet 25 lat. Pracujemy w różnych częściach grupy, ale ściśle ze sobą współpracujemy - zapewnia Antoine Arnault.

To pieczołowicie budowane imperium z pewnością wkrótce trafi w czyjeś ręce. Wszystko wskazuje na to, że nie będzie to rodzinny dramat.

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Ostatnie dni kampanii wyborczej zdominowały sprzeczne wersje kandydata Karola Nawrockiego i jego sztabu w sprawie jego mieszkań. Kandydat PiS na prezydenta najpierw powiedział, że ma tylko jedno mieszkanie. Dziennikarze to sprawdzili - i tak wybuchła afera związana z mieszkaniem w Gdańsku, które Karol Nawrocki w niejasny sposób przejął od starszego, schorowanego mężczyzny. Teraz dziennikarze Interii dotarli do umowy, w której Karol Nawrocki zobowiązał się opiekować panem Jerzym. Wiadomo, że tego nie robił.

Karol Nawrocki nie dotrzymał umowy z panem Jerzym. Na każde kłamstwo są dowody

Karol Nawrocki nie dotrzymał umowy z panem Jerzym. Na każde kłamstwo są dowody

Źródło:
Fakty TVN

Eksperymenty rodem z polskich szkół zostaną wykonane przez polskiego astronautę na orbicie, w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Nauka sięga gwiazd - to wiemy od dawna - ale tym razem to pomysły polskich uczniów okazują się nieziemskie.

Pomysły polskich uczniów polecą w kosmos wraz z polskim astronautą Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim

Pomysły polskich uczniów polecą w kosmos wraz z polskim astronautą Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim

Źródło:
Fakty TVN

Kosmos 482, czyli radziecka jeszcze sonda kosmiczna, która według wstępnych prognoz miała wejść w atmosferę nad terytorium Polski, ostatecznie ominęła nasz kraj. Rosjanie poinformowali, że jej części spadły do Oceanu Indyjskiego.

Radziecka sonda kosmiczna Kosmos 482 ostatecznie ominęła nasz kraj i spadła do Oceanu Indyjskiego

Radziecka sonda kosmiczna Kosmos 482 ostatecznie ominęła nasz kraj i spadła do Oceanu Indyjskiego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ta zbrodnia była szokiem, a teraz szokujące jest wszystko, czego się dowiadujemy o zabójstwie na Uniwersytecie Warszawskim. Napastnik, 22-letni Mieszko, student wydziału prawa, został aresztowany przez sąd na trzy miesiące. Ma przejść badania stanu psychicznego. Pani Małgorzata, portierka, była przypadkową ofiarą.

"Była taką osobą, która bardzo się troszczy o rodzinę". Jest zbiórka na rzecz rodziny pani Małgorzaty, zabitej na UW

"Była taką osobą, która bardzo się troszczy o rodzinę". Jest zbiórka na rzecz rodziny pani Małgorzaty, zabitej na UW

Źródło:
Fakty TVN

Gdy zaczynało się konklawe, niewielu wymieniało kardynała Roberta Prevosta w gronie faworytów na papieża. Nawet teraz publicyści zajmujący się tematyką kościelną mówią wprost, że "przeciętny Amerykanin nigdy w życiu nie słyszał nazwiska Prevost". Jednocześnie media w Stanach Zjednoczonych przywołują słowa jego brata. Twierdzi on, że gdy Robert był kilkuletnim dzieckiem, jedna z sąsiadek powiedziała o nim, że zostanie on pierwszym amerykańskim papieżem. Brat zresztą czuł podobnie.

"W dzieciństwie bawiliśmy się w mszę". Leon XIV już jako dziecko usłyszał, że będzie papieżem

"W dzieciństwie bawiliśmy się w mszę". Leon XIV już jako dziecko usłyszał, że będzie papieżem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS