Kryzys w relacjach USA-Izrael? "Nasze obawy pozostały"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Amerykańsko-izraelskie relacje od lat mają specjalny status. Izrael od dekad jest uznawany za jedyną prozachodnią demokrację w regionie i partnera Amerykanów w walce z terroryzmem. Jednak zaufanie do sojusznika jest teraz wystawione na próbę. Reforma sądownictwa proponowana przez rząd Benjamina Netanjahu uderza w wartości demokratyczne, czyli w to, co oba państwa dotąd tak mocno łączyło.

Połączone izby Kongresu przywitały prezydenta Izraela owacją na stojąco. Podczas wizyty w Stanach Zjednoczonych Izaak Herzog nie ucieka przed trudnymi tematami. Podczas swojego przemówienia w Kongresie szeroko odniósł się do bieżących wydarzeń w swoim kraju.

Choć Herzog sam jest przeciwnikiem tak zwanej reformy sądownictwa forsowanej przez rząd Benjamina Netanjahu, to w Waszyngtonie zapewniał, że Izrael jest zdrową, silną demokracją.

- Szanuję krytykę, zwłaszcza taką, która płynie ze strony przyjaciół, choć nie zawsze muszę się z nią zgadzać. Krytyka Izraela nie może przekształcać się w negowanie państwa Izrael. Kwestionowanie prawa narodu żydowskiego do samostanowienia nie jest prawowitą dyplomacją, to antysemityzm - mówił prezydent Izraela.

Nie wszystkie miejsca w Kongresie były zajęte, bo część demokratów w proteście przeciwko działaniom izraelskiego rządu zbojkotowała przemówienie.

Zobacz też: Izrael. Zaostrzenie protestów. Tłum wszedł do gmachu giełdy, zablokowane autostrady i protest 161 oficerów

Herzog został przyjęty w Białym Domu przez Joe Bidena z okazji 75-lecia istnienia państwa Izrael. Zaproszenie dla pełniącego wyłącznie funkcje reprezentacyjne prezydenta, a nie dla sprawującego realną władzę premiera Netanjahu, w języku dyplomacji może być odbierane jako afront. Biały Dom wielokrotnie i bardzo jasno dawał do zrozumienia, że zmian w sądownictwie nie popiera. W marcu Joe Biden powiedział dziennikarzom, że w najbliższej przyszłości zaproszenia nie będzie i że Netanjahu powinien się z reform wycofać.

- Bardzo cenię sojusz ze Stanami Zjednoczonymi. Cenię 40-letnią przyjaźń z prezydentem Bidenem i nie sądzę, by cokolwiek mogło to zmienić. To są jednak nasze wewnętrzne sprawy, które próbujemy rozwiązać. Nie wycofujesz się, bo jest problem - próbujesz go rozwiązać - odpowiadał w kwietniu Benjamin Netanjahu.

O zaproszenie premiera Izraela Biden był pytany ponownie w wywiadzie 9 lipca. - Po pierwsze mamy wizytę prezydenta Izraela. Mamy też inne kontakty. Sądzę, że dotychczas byłem niezaprzeczalnym stronnikiem Izraela. Bibi próbuje się uporać z obecnymi problemami w swojej koalicji, a w tym gabinecie znajdują się jedni z najbardziej ekstremalnych polityków, jakich widziałem - odpowiedział amerykański prezydent.

Protesty w Izraelu
Protesty w IzraeluTVN24

Zaproszenie dla premiera

Temat zaległej wizyty premiera Izraela regularnie powraca. Politycy telefonicznie rozmawiali w ostatni poniedziałek i w końcu zaproszenie padło.

- (Prezydent Biden i premier Netanjahu - przyp. red.) zgodzili się co do tego, że prawdopodobnie spotkają się przed końcem tego roku. Wszystkie detale dotyczące tego, gdzie i kiedy są rozpracowywane. Jednak nasze obawy pozostały. Wszystkie te doniesienia (dotyczące sytuacji w Izraelu - przyp. red.) są bardzo niepokojące - przekazał rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby.

Gebert: takiego zamachu na niezależność sądownictwa w historii Izraela nie było
Gebert: takiego zamachu na niezależność sądownictwa w historii Izraela nie byłoTVN24

Za każdym razem, gdy przedstawiciele amerykańskiej administracji krytycznie komentują bieżącą sytuację w Izraelu, jednocześnie podkreślają, że gwarancje bezpieczeństwa pozostają niezachwiane. Amerykańsko-izraelski sojusz jest solidny, choć nie ulega wątpliwości, że dwustronne relacje znalazły się w poważnym kryzysie. Komentator "The New York Timesa" Thomas Friedman, który długo rozmawiał z Joe Bidenem po wizycie Herzoga, napisał, że amerykański prezydent jest głęboko i szczerze zaniepokojony postawą Netanjahu - głęboko i szczerze, jak dobry przyjaciel.

"Biden prosi Netanjahu i jego zwolenników, by zrozumieli jedno: jeśli przestaniemy dzielić demokratyczne wartości, to trudno będzie podtrzymać specjalną więź, którą Izrael i Stany Zjednoczone cieszyły się przez ostatnich 75 lat, na kolejne lata. Joe Biden może być ostatnim proizraelskim prezydentem Demokratów. Ignorujecie jego szczere obawy na własne ryzyko" - możemy przeczytać.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Gdy PKP Cargo wchodziło na giełdę, akcje spółki kosztowały 70 złotych. Prezes Prawa i Sprawiedliwości mówił wtedy, że to mało. Po ośmiu latach rządów PiS akcje są po 14 złotych. PKP Cargo straciło niemal połowę rynku, a pieniędzy nie ma nawet na wypłaty dla załogi.

PKP Cargo S.A. "blisko upadłości". "Jest gorzej, niż myślałem"

PKP Cargo S.A. "blisko upadłości". "Jest gorzej, niż myślałem"

Źródło:
Fakty TVN

Był czas, że TVN potrzebował wsparcia i zawsze będziemy wdzięczni, że mogliśmy na nie liczyć ze strony widzów i innych mediów, czasem tych wielkich, a czasem tych mniejszych. I zwłaszcza ze strony lokalnych mediów wymagało to wielkiej odwagi. Dziś to oni, choć już z innych powodów, potrzebują pomocy.

Patrzą władzy na ręce, opisują problemy mieszkańców. Lokalne media mogą nie przetrwać bez wsparcia

Patrzą władzy na ręce, opisują problemy mieszkańców. Lokalne media mogą nie przetrwać bez wsparcia

Źródło:
Fakty TVN

Projekt żelaznej kopuły nad Europą nie powinien wywoływać sprzeciwu u nikogo, kto myśli o naszym bezpieczeństwie - przekonuje premier Donald Tusk. Mariusz Błaszczak, minister obrony, twierdzi, że to jest tylko niemiecki projekt biznesowy. Tak samo wcześniej mówił prezydent Andrzej Duda, ale już przestał to powtarzać. Donald Tusk przekonuje, że inicjatywa europejskiej tarczy nie polega na zastępowaniu istniejących już programów budowy obrony powietrznej w Polsce, którymi są Wisła, Narew i Pilica.

Donald Tusk: europejska tarcza obrony powietrznej ma wyeliminować niemądrą konkurencję

Donald Tusk: europejska tarcza obrony powietrznej ma wyeliminować niemądrą konkurencję

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

14-letni Bartek Wasilewski z Płocka jest zwycięzcą 15. edycji programu TVN "Mam Talent!". Do programu zgłosił się tajemnicy przed mamą. - Synuś, ja nigdzie nie jadę, co ty narobiłeś, tam są dzieci z talentami, ty jesteś zwykłym chłopcem, który śpiewa sobie w pokoju - powiedziała Bartkowi, jak się dowiedziała. 14-latek wygrał 300 tysięcy złotych i nie tylko ma dalsze plany na karierę muzyczną, ale także zamierza zabrać mamę na wakacje.

14-latek swoim rapem wygrał "Mam Talent!". Jego mama była na początku przerażona. "Synuś, co ty narobiłeś?"

14-latek swoim rapem wygrał "Mam Talent!". Jego mama była na początku przerażona. "Synuś, co ty narobiłeś?"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Rzeczą najważniejszą jest pełne odzyskanie kontroli nad tym, co się dzieje na terytorium państwa polskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" premier Donald Tusk, pytany o informacje na temat sabotaży i prowokacji na terenie Polski. Poinformował, że mamy "aresztowanych dziewięciu podejrzanych z postawionymi zarzutami, którzy zaangażowali się bezpośrednio na zlecenie rosyjskich służb w akty sabotażu w Polsce". W kontekście badania rosyjskich wpływów wymienił nazwisko byłego szefa MON. - Pętla informacji, jakie gromadzimy, zaciska się wokół Antoniego Macierewicza - powiedział.  

Tusk: pętla informacji, jakie gromadzimy, zaciska się wokół Antoniego Macierewicza

Tusk: pętla informacji, jakie gromadzimy, zaciska się wokół Antoniego Macierewicza

Źródło:
TVN24

Jestem wstrząśnięty wystąpieniem Jarosława Kaczyńskiego - powiedział w niedzielę w "Faktach po Faktach" w TVN24 Bartosz Arłukowicz. - To jest już taki odlot i taki brak szacunku dla ludzi, że naprawdę mnie to dzisiaj poraziło - przyznał polityk Koalicji Obywatelskiej.

Arłukowicz: To jest odlot i brak szacunku dla ludzi

Arłukowicz: To jest odlot i brak szacunku dla ludzi

Źródło:
TVN24

W dniach 6-9 czerwca odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Mogą się okazać jednymi z najważniejszych w historii. To od ich wyników zależy, czy najsilniejszy głos w Europie będzie należeć do partii demokratycznych, czy do skrajnie prawicowych. Te ostatnie, zwłaszcza we Francji, zaczynają bardzo zyskiwać w sondażach, a ich liderzy już stoją na czele rządów we Włoszech czy na Węgrzech.

Przeciwnicy prawicy z całej Europy protestowali w Madrycie. "Trzeba się zmobilizować, nie dać wygrać faszystom, ocalić demokrację"

Przeciwnicy prawicy z całej Europy protestowali w Madrycie. "Trzeba się zmobilizować, nie dać wygrać faszystom, ocalić demokrację"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Nadchodzące wybory prezydenckie w USA są ważne nie tylko dla Ameryki, ale i dla całego świata - powiedziała w rozmowie z Michałem Sznajderem Valerie Jarrett, która przez 8 lat pełniła funkcję starszej doradczyni prezydenta USA Baracka Obamy. - To prawdopodobnie najważniejsze wybory naszego życia i stawka rośnie - dodała dyrektor generalna Fundacji Obamy.

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Gdy PKP Cargo wchodziło na giełdę, akcje spółki kosztowały 70 złotych. Prezes Prawa i Sprawiedliwości mówił wtedy, że to mało. Po ośmiu latach rządów PiS akcje są po 14 złotych. PKP Cargo straciło niemal połowę rynku, a pieniędzy nie ma nawet na wypłaty dla załogi.

PKP Cargo S.A. "blisko upadłości". "Jest gorzej, niż myślałem"

PKP Cargo S.A. "blisko upadłości". "Jest gorzej, niż myślałem"

Źródło:
Fakty TVN