Kryzys w relacjach USA-Izrael? "Nasze obawy pozostały"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Amerykańsko-izraelskie relacje od lat mają specjalny status. Izrael od dekad jest uznawany za jedyną prozachodnią demokrację w regionie i partnera Amerykanów w walce z terroryzmem. Jednak zaufanie do sojusznika jest teraz wystawione na próbę. Reforma sądownictwa proponowana przez rząd Benjamina Netanjahu uderza w wartości demokratyczne, czyli w to, co oba państwa dotąd tak mocno łączyło.

Połączone izby Kongresu przywitały prezydenta Izraela owacją na stojąco. Podczas wizyty w Stanach Zjednoczonych Izaak Herzog nie ucieka przed trudnymi tematami. Podczas swojego przemówienia w Kongresie szeroko odniósł się do bieżących wydarzeń w swoim kraju.

Choć Herzog sam jest przeciwnikiem tak zwanej reformy sądownictwa forsowanej przez rząd Benjamina Netanjahu, to w Waszyngtonie zapewniał, że Izrael jest zdrową, silną demokracją.

- Szanuję krytykę, zwłaszcza taką, która płynie ze strony przyjaciół, choć nie zawsze muszę się z nią zgadzać. Krytyka Izraela nie może przekształcać się w negowanie państwa Izrael. Kwestionowanie prawa narodu żydowskiego do samostanowienia nie jest prawowitą dyplomacją, to antysemityzm - mówił prezydent Izraela.

Nie wszystkie miejsca w Kongresie były zajęte, bo część demokratów w proteście przeciwko działaniom izraelskiego rządu zbojkotowała przemówienie.

Zobacz też: Izrael. Zaostrzenie protestów. Tłum wszedł do gmachu giełdy, zablokowane autostrady i protest 161 oficerów

Herzog został przyjęty w Białym Domu przez Joe Bidena z okazji 75-lecia istnienia państwa Izrael. Zaproszenie dla pełniącego wyłącznie funkcje reprezentacyjne prezydenta, a nie dla sprawującego realną władzę premiera Netanjahu, w języku dyplomacji może być odbierane jako afront. Biały Dom wielokrotnie i bardzo jasno dawał do zrozumienia, że zmian w sądownictwie nie popiera. W marcu Joe Biden powiedział dziennikarzom, że w najbliższej przyszłości zaproszenia nie będzie i że Netanjahu powinien się z reform wycofać.

- Bardzo cenię sojusz ze Stanami Zjednoczonymi. Cenię 40-letnią przyjaźń z prezydentem Bidenem i nie sądzę, by cokolwiek mogło to zmienić. To są jednak nasze wewnętrzne sprawy, które próbujemy rozwiązać. Nie wycofujesz się, bo jest problem - próbujesz go rozwiązać - odpowiadał w kwietniu Benjamin Netanjahu.

O zaproszenie premiera Izraela Biden był pytany ponownie w wywiadzie 9 lipca. - Po pierwsze mamy wizytę prezydenta Izraela. Mamy też inne kontakty. Sądzę, że dotychczas byłem niezaprzeczalnym stronnikiem Izraela. Bibi próbuje się uporać z obecnymi problemami w swojej koalicji, a w tym gabinecie znajdują się jedni z najbardziej ekstremalnych polityków, jakich widziałem - odpowiedział amerykański prezydent.

Protesty w Izraelu
Protesty w IzraeluTVN24

Zaproszenie dla premiera

Temat zaległej wizyty premiera Izraela regularnie powraca. Politycy telefonicznie rozmawiali w ostatni poniedziałek i w końcu zaproszenie padło.

- (Prezydent Biden i premier Netanjahu - przyp. red.) zgodzili się co do tego, że prawdopodobnie spotkają się przed końcem tego roku. Wszystkie detale dotyczące tego, gdzie i kiedy są rozpracowywane. Jednak nasze obawy pozostały. Wszystkie te doniesienia (dotyczące sytuacji w Izraelu - przyp. red.) są bardzo niepokojące - przekazał rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby.

Gebert: takiego zamachu na niezależność sądownictwa w historii Izraela nie było
Gebert: takiego zamachu na niezależność sądownictwa w historii Izraela nie byłoTVN24

Za każdym razem, gdy przedstawiciele amerykańskiej administracji krytycznie komentują bieżącą sytuację w Izraelu, jednocześnie podkreślają, że gwarancje bezpieczeństwa pozostają niezachwiane. Amerykańsko-izraelski sojusz jest solidny, choć nie ulega wątpliwości, że dwustronne relacje znalazły się w poważnym kryzysie. Komentator "The New York Timesa" Thomas Friedman, który długo rozmawiał z Joe Bidenem po wizycie Herzoga, napisał, że amerykański prezydent jest głęboko i szczerze zaniepokojony postawą Netanjahu - głęboko i szczerze, jak dobry przyjaciel.

"Biden prosi Netanjahu i jego zwolenników, by zrozumieli jedno: jeśli przestaniemy dzielić demokratyczne wartości, to trudno będzie podtrzymać specjalną więź, którą Izrael i Stany Zjednoczone cieszyły się przez ostatnich 75 lat, na kolejne lata. Joe Biden może być ostatnim proizraelskim prezydentem Demokratów. Ignorujecie jego szczere obawy na własne ryzyko" - możemy przeczytać.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Trwa śledztwo w sprawie przecięcia dwóch kabli telekomunikacyjnych na dnie Bałtyku. Szwedzka marynarka wojenna prowadzi oględziny miejsca zdarzenia. "To nie pierwszy taki przypadek" - mówi reporterowi TVN24 dowódca Stałej Grupy Morskiej.

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Źródło:
Fakty TVN

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Cały świat patrzy w tej sprawie na przykład Australii, bo wpływ mediów społecznościowych na rozwój młodego człowieka jest ewidentny, ale nadal pozostaje nie do końca zbadany. Australijski parlament będzie rozpatrywał pionierski projekt prawa, zabraniającego dzieciom poniżej 16. roku życia logowania się na portale społecznościowe. Za egzekwowanie zakazu odpowiedzialne będą same platformy społecznościowe, które będą musiały liczyć się z wysokimi karami, jeżeli nie wprowadzą właściwych procedur, utrudniających korzystanie z ich produktów małoletnim.

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i jego byłego ministra obrony Joawa Galanta. Trybunał chce ich sądzić między innymi za używanie głodu jako broni w walce z Hamasem. Izrael po tym, jak rozpoczął operację odwetową, zamknął Palestyńczyków w Strefie Gazy i utrudniał dostęp do pomocy humanitarnej. Oddzielny nakaz aresztowania został wydany za przywódcą Hamasu Mohammedem Deifą. Ściganych za zbrodnie przeciwko ludzkości miało być w sumie trzech architektów zamachu z 7 pazdziernika, ale dwóch już nie żyje. Komentarz władz Izraela jest krótki: nakaz aresztowania to antysemityzm.

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS