Krótkie spotkanie Viktora Orbana i Wołodymyra Zełenskiego. "Rozmawiałem szczerze z premierem Węgier"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To mogła być najciekawsza rozmowa tego roku. Chodzi o krótką wymianę zdań między Wołodymyrem Zełenskim i Viktorem Orbanem, który uznawany bywa za antyukraińskiego "Konia Trojańskiego Rosji" w Europie. Politycy wpadli na siebie w Argentynie podczas inauguracji prezydenta Javiera Milei.

Chociaż nie wiadomo dokładnie, czego dotyczyła rozmowa między Viktorem Orbanem i Wołodymyrem Zełenskim - to można było zaobserwować, że towarzyszyły jej spore emocje. Politycy spotkali sie ze sobą twarzą w twarz przy okazji uroczystości zaprzysiężenia nowego argentyńskiego prezydenta Javiera Milei. Wymienili zaledwie kilka zdań - żywo przy tym gestykulując. Według ukraińskiej agencji UNIAN - rozmowa nie była wcześniej planowana. Politycy znaleźli sie obok siebie, bo takie miejsca zostały im przydzielone przez organizatorów. Nie wiadomo, czy był to celowy zamysł czy przypadek. Na pamiątkowym zdjęciu też stoją razem. Obie strony lakonicznie komentują całe zdarzenie. - Rozmawiałem też szczerze z premierem Węgier Viktorem Orbanem o naszych wspólnych europejskich sprawach - przekazał prezydent Ukrainy.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Orban i Zełenski "znaleźli się obok siebie. "Rozmowa nie była wcześniej zaplanowana

Rzecznik Orbana mówi o tym, że węgierski premier miał zapewniać Zełenskiego, że państwa członkowskie Unii Europejskiej prowadzą ciągłe rozmowy na temat przystąpienia Ukrainy do Unii Europejskiej. Jeśli rzeczywiście tak było, to Viktor Orban nagle musiał zmienić zdanie, bo jeszcze trzy dni temu w wywiadzie dla francuskiego "Le Point" wypowiadał sie w zupełnie innym tonie. "Ukraina jest jednym z najbardziej skorumpowanych krajów na świecie. To jakiś żart. Nie możemy w tej chwili podjąć decyzji o rozpoczęciu negocjacji akcesyjnych" - stwierdził Orban. To dwa wykluczające sie punkty widzenia i dwie wizje, za którymi stoją diametralnie odmienne interesy.

Odmienne stanowiska

Orban od początku sprzeciwia się dozbrajaniu Ukrainy przez Zachód i jej przystąpieniu do Unii Europejskiej. Nigdy też otwarcie nie potępił Rosji za to, co zrobiła w lutym 2022 roku, a o Putinie wypowiada się z podziwem. - Jak możemy uniknąć zagrożenia związanego z wojną? W jeden sposób. Nie angażując się w konflikt pomiędzy Rosją i Ukrainą - przekonywał Orban.

Premier Węgier stwierdził też, że "błędem jest zakładanie, że Rosja mogłaby zagrozić bezpieczeństwu Węgier czy Europy".

Już po wybuchu rosyjskiej inwazji premier Węgier mówił o Ukrainie, że jest krajem nieistniejącym finansowo i że zrzekła się suwerenności na rzecz wsparcia z Zachodu. Między innymi przez takie słowa Orban przez polityków węgierskiej opozycji nazywany jest "Koniem Trojańskim Putina w Europie". - Wszyscy dobrze wiemy, kto w Unii Europejskiej opiera się człowieczeństwu i zdrowemu rozsądkowi i kto nie zrobił nic, by pomóc w zaprowadzeniu pokoju w Ukrainie. To się musi skończyć, Europa musi przestać uginać się przed wymówkami ze strony Budapesztu - apeluje prezydent Ukrainy.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Donald Tusk: Rząd Viktora Orbana jawnie przeszedł na pozycje rosyjskie. Nie sądzę, żebym mógł zmienić jego nastawienie

Nadchodzące dni będą dla obydwu polityków wypełnione spotkaniami. We wtorek Wołodymyr Zełenski spotka się z Joe Bidenem. Prezydenci będą dyskutować o trwającej rosyjskiej ofensywie w Ukrainie i o "kluczowym znaczeniu" amerykańskiego wsparcia dla Ukrainy. To zostało właśnie wstrzymane przez Republikanów. Z kolei w czwartek ma się rozpocząć szczyt Rady Europejskiej, na którym z kolei Viktor Orban będzie przekonywał innych przywódców, żeby zrezygnowali z pomysłu otwarcia rozmów akcesyjnych z Kijowem.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Fidesz ostro w sprawie Kijowa. "Dziś nie ma ku temu przesłanek"

- Jak dobrze wiecie premier Viktor Orban sporo ostatnio podróżuje po świecie. Spotkał się z prezydentem Francji, był nawet w Argentynie. I tak, na pewno będziemy na ten temat rozmawiać podczas szczytu. Mam jednak nadzieję, że to nie wpłynie na naszą unijną jedność w sprawie wsparcia dla Ukrainy, bo nie jest moment, w którym powinniśmy się z niego wycofywać. Wręcz przeciwnie. Właśnie teraz powinniśmy to wsparcie wzmacniać - podkreślił Josep Borrell, wysoki przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa.

Węgierski premier sprzeciwia się jednak nie tylko pomysłowi rozmów akcesyjnych, ale także projektowi budżetu, w którym zapisano dodatkowe wsparcie finansowe dla Ukrainy. Do jego przyjęcia potrzebna jest zgoda wszystkich krajów Unii.

Autorka/Autor:Marcin Masewicz

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: President.gov.ua

Pozostałe wiadomości

Moda na hałas może nie jest powszechna, bo tylko w pewnych kręgach automaniaków, którzy lubują się w tak zwanych sportowych wydechach. Za to trudno jej nie zauważyć. Jeszcze trudniej z nią wytrzymać. I nie chodzi tylko o komfort.

Groźna moda wśród niektórych kierowców. "To jest koszmar"

Groźna moda wśród niektórych kierowców. "To jest koszmar"

Źródło:
Fakty TVN

Na Wyspach Kanaryjskich masowe protesty przeciwko masowej turystyce. Archipelag pęka w szwach - mówią obrazowo mieszkańcy i żądają od władz restrykcji, które powstrzymają szturm wczasowiczów. Nie tylko Teneryfa, nie tylko Gran Canaria. Pod naporem gości ugina się wiele turystycznych atrakcji.

Mieszkańcy Wysp Kanaryjskich protestują przeciwko masowej turystyce

Mieszkańcy Wysp Kanaryjskich protestują przeciwko masowej turystyce

Źródło:
Fakty TVN

Profesor krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej stworzył aplikację, która ma monitorować bezpieczeństwo turystów w górach i w razie zagrożenia alarmować ratowników. Pozwoli to szybciej wysłać wsparcie i zapobiec potencjalnemu wypadkowi. To pierwsza tego typu aplikacja na świecie.

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Powstał pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. To "Podróże z Albertem", które pozwalają maluchom przenieść się do świata rozszerzonej rzeczywistości. Podczas seansu młodzi widzowie mogą poczuć na sobie wzrok tygrysa albo podziwiać latające wokół nich cyfrowe motyle. Co najważniejsze, to dzieci decydują, jak potoczą się losy filmowych bohaterów.

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

30 lat temu powstała najbardziej popularna choreografia twista w historii światowego kina. Chodzi o taniec Umy Turman z Johnem Travoltą i kultową scenę z filmu "Pulp Fiction". Jedną z wielu kultowych. Bo film Quentina Tarantino stał się hitem nie tylko na miarę Hollywood i statuetki Oscara. Zaburzona chronologia fabuły, charakterystyczne dla Tarantino przeplatanie humoru i grozy, uwiodły publiczność na całym świecie. Ten film zmienił kino i zmienił życie aktorów, odtwórców głównych ról, którzy po trzech dekadach od premiery spotkali się, by powspominać dawne czasy na planie.

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS