Oskarżenia o dyskryminację i szczepionki jako karta przetargowa


Po skutecznej kampanii szczepień Izrael łagodzi sporą część obostrzeń. To państwo jest światowym liderem szczepień, ale obok niewątpliwego sukcesu pojawia się kwestia budząca kontrowersje, bo szczepionki stały się elementem targu. Premier Netanjahu w zamian za uwolnienie Izraelki przetrzymywanej w Damaszku sfinansował dostawę rosyjskich szczepionek dla reżimu Baszara al-Asada w Syrii. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

W Izraelu ponad połowa obywateli otrzymała przynajmniej jedną dawkę szczepionki. Spada liczba nowych zakażeń, szczególnie wśród grup wysokiego ryzyka. Dzięki sprawnej kampanii szczepień przeciwko COVID-19 życie zaczyna wracać do normy.

- Teraz przyszedł czas na tę część społeczeństwa, która nie zaszczepiła się w pierwszej kolejności, czy nie jest do końca chętna, więc pojawia się coraz więcej punktów szczepień, żeby to dalej kontynuować - opisuje Igor Kaczmarczyk z Instytutu Naukowego Weizmana.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Zielona przepustka

Izraelskie władze zdecydowały się na poluzowanie obostrzeń wprowadzonych pod koniec grudnia. Od niedzieli wszyscy Izraelczycy mogą wybrać się do sklepu, galerii handlowej czy biblioteki. Są też miejsca dostępne tylko dla niektórych, czyli osób posiadających tak zwaną zieloną przepustkę.

- Najwyższy czas. Długo siedzieliśmy w domach i nie było łatwo. Mamy wiele do zrobienia, dlatego cieszę się, że w końcu możemy wyjść i wszystko załatwić - twierdzi Bat El Zmora, mieszkanka Izreala.

Zielona przepustka przyznawana jest osobom, które otrzymały dwie dawki szczepionki lub w ostatnim czasie przeszły zakażenie koronawirusem i mają przeciwciała. Jej posiadacze mogą wybrać się na siłownię i na basen, mogą przebywać w hotelach, a także brać udział w wydarzeniach sportowych, kulturalnych i religijnych. Izraelski teatr narodowy Habima ma specjalne zabezpieczenia.

- Wykorzystujemy technologię rozpoznawania twarzy, by mieć pewność, że osoby wchodzące do budynku to te same osoby, które mają dokumenty. To wszystko czego trzeba, by otrzymać zgodę na wejście - twierdzi Eyal Fisher, przedstawiciel firmy dostarczającej zabezpieczenia.

Posiadacze zielonej przepustki mogą udowodnić swój status, przedstawiając zaświadczenie o szczepieniu lub pobierając aplikację Ministerstwa Zdrowia, która zapewnia dostęp do dokumentacji medycznej. Zielona przepustka jest ważna przez pół roku od otrzymania drugiej dawki szczepionki, ale dokument już wzbudza kontrowersje.

- Już widzimy te pozwy od pracowników, czy ludzi którzy chcieliby iść na koncert i uważają, że dochodzi do dyskryminacji - mówi Aeyal Gross wykładowca na Wydziale Prawa Uniwersytetu Telawiwskiego.

Szczepionka kartą przetargową

W Izraelu nadal obowiązują ograniczenia w liczbie osób przebywających jednocześnie w danym obiekcie. Izraelczycy nie rezygnują też z maseczek i dystansu społecznego. Pomimo złagodzenia niektórych ograniczeń, lotniska pozostaną zamknięte przez co najmniej kolejne dwa tygodnie.

Rząd obiecuje, że czwartego lockdownu nie będzie.

- Zobaczymy, kiedy na przykład otworzy się branża turystyczna i międzynarodowe loty zostaną otwarte, i przyjadą turyści z zagranicy. Zobaczymy, jak to wpłynie na ogólną liczbę zakażeń - ocenia Igor Kaczmarczyk.

Ryzyko zachorowania na COVID-19 wśród osób, które otrzymały dwie dawki szczepionki, spadło o prawie 96 procent, jak wynika z danych izraelskiego Ministerstwa Zdrowia. Mimo sukcesu, Izrael spotkał się z międzynarodową krytyką za wykluczenie z kampanii szczepień Palestyńczyków na okupowanym Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy.

Szczepionki stały się też kartą przetargową. Premier Benjamin Netanjahu w zamian za uwolnienie 23-letniej Izraelki przetrzymywanej w Damaszku zgodził się sfinansować dostawę rosyjskich szczepionek do Syrii. Kobieta została zatrzymana 2 lutego za nielegalne przekroczenie syryjskiej granicy na Wzgórzach Golan.

Izrael miał zapłacić Rosji za szczepionki ponad milion dolarów. Szczepionkami będzie dysponował rząd dyktatora Baszara al-Asada.

Czytaj więcej: Szczepienia na COVID-19 - raport tvn24.pl

Autor: Justyna Kazimierczak / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Prawo i Sprawiedliwość szło do wyborów samorządowych pod hasłem "Jesteśmy na tak. Budujmy wspólnie". Ale wyraźnie niełatwo idzie wspólne budowanie list na wybory europejskie. I na pewno nie wszyscy byli na tak, kiedy okazało się, skąd ma kandydować Maciej Wąsik. Jak burzliwe musiały być narady na Nowogrodzkiej? 

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Źródło:
Fakty TVN

Wracają choroby, o których myśleliśmy, że możemy o nich zapomnieć. I mogliśmy, dopóki wystarczająco wielu z nas się na nie szczepiło. A teraz chorzy na odrę walczą w szpitalach o życie i jest ich z każdym rokiem coraz więcej - proporcjonalnie do tego, jak wiele osób nie chce się szczepić. 

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Źródło:
Fakty TVN

Centra krwiodawstwa apelują o oddawanie krwi przed długim majowym weekendem. Im więcej wolnych dni od pracy, tym większe ryzyko, że tego bezcennego lekarstwa może zabraknąć. Już teraz w niektórych regionach Polski zapasy krwi powoli się kończą. Żeby zachęcić do oddawania krwi, w Białymstoku rozdawano sadzonki, a w Poznaniu krew można było oddać na Dworcu Autobusowym.

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozmowa na filmowo-sportowym szczycie. Iga Świątek zapytała aktorkę Zendayę o jej rolę w filmie "Challengers". Hollywoodzka gwiazda wcieliła się w nim utalentowaną tenisistkę. Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Źródło:
"Fakty po Południu" TVN24

Obserwujemy to. Nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski swoją broń jądrową - powiedział w "Faktach po Faktach" ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Komentował też ogłoszony w piątek pakiet uzbrojenia USA dla Kijowa. - Pomoc jest w drodze, szybko dotrze do Ukrainy - zapewnił.

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Dwa miesiące tylko leżeć. W dodatku za całkiem niezłe wynagrodzenie i dla dobra nauki. Tylko pozornie jest to praca marzeń. Eksperyment, który organizują naukowcy z Niemiec i NASA, będzie dla uczestników wyjątkowo wyczerpujący, natomiast dla nauki będzie wyjątkowo cenny.

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS