Oskarżenia o dyskryminację i szczepionki jako karta przetargowa


Po skutecznej kampanii szczepień Izrael łagodzi sporą część obostrzeń. To państwo jest światowym liderem szczepień, ale obok niewątpliwego sukcesu pojawia się kwestia budząca kontrowersje, bo szczepionki stały się elementem targu. Premier Netanjahu w zamian za uwolnienie Izraelki przetrzymywanej w Damaszku sfinansował dostawę rosyjskich szczepionek dla reżimu Baszara al-Asada w Syrii. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

W Izraelu ponad połowa obywateli otrzymała przynajmniej jedną dawkę szczepionki. Spada liczba nowych zakażeń, szczególnie wśród grup wysokiego ryzyka. Dzięki sprawnej kampanii szczepień przeciwko COVID-19 życie zaczyna wracać do normy.

- Teraz przyszedł czas na tę część społeczeństwa, która nie zaszczepiła się w pierwszej kolejności, czy nie jest do końca chętna, więc pojawia się coraz więcej punktów szczepień, żeby to dalej kontynuować - opisuje Igor Kaczmarczyk z Instytutu Naukowego Weizmana.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Zielona przepustka

Izraelskie władze zdecydowały się na poluzowanie obostrzeń wprowadzonych pod koniec grudnia. Od niedzieli wszyscy Izraelczycy mogą wybrać się do sklepu, galerii handlowej czy biblioteki. Są też miejsca dostępne tylko dla niektórych, czyli osób posiadających tak zwaną zieloną przepustkę.

- Najwyższy czas. Długo siedzieliśmy w domach i nie było łatwo. Mamy wiele do zrobienia, dlatego cieszę się, że w końcu możemy wyjść i wszystko załatwić - twierdzi Bat El Zmora, mieszkanka Izreala.

Zielona przepustka przyznawana jest osobom, które otrzymały dwie dawki szczepionki lub w ostatnim czasie przeszły zakażenie koronawirusem i mają przeciwciała. Jej posiadacze mogą wybrać się na siłownię i na basen, mogą przebywać w hotelach, a także brać udział w wydarzeniach sportowych, kulturalnych i religijnych. Izraelski teatr narodowy Habima ma specjalne zabezpieczenia.

- Wykorzystujemy technologię rozpoznawania twarzy, by mieć pewność, że osoby wchodzące do budynku to te same osoby, które mają dokumenty. To wszystko czego trzeba, by otrzymać zgodę na wejście - twierdzi Eyal Fisher, przedstawiciel firmy dostarczającej zabezpieczenia.

Posiadacze zielonej przepustki mogą udowodnić swój status, przedstawiając zaświadczenie o szczepieniu lub pobierając aplikację Ministerstwa Zdrowia, która zapewnia dostęp do dokumentacji medycznej. Zielona przepustka jest ważna przez pół roku od otrzymania drugiej dawki szczepionki, ale dokument już wzbudza kontrowersje.

- Już widzimy te pozwy od pracowników, czy ludzi którzy chcieliby iść na koncert i uważają, że dochodzi do dyskryminacji - mówi Aeyal Gross wykładowca na Wydziale Prawa Uniwersytetu Telawiwskiego.

Szczepionka kartą przetargową

W Izraelu nadal obowiązują ograniczenia w liczbie osób przebywających jednocześnie w danym obiekcie. Izraelczycy nie rezygnują też z maseczek i dystansu społecznego. Pomimo złagodzenia niektórych ograniczeń, lotniska pozostaną zamknięte przez co najmniej kolejne dwa tygodnie.

Rząd obiecuje, że czwartego lockdownu nie będzie.

- Zobaczymy, kiedy na przykład otworzy się branża turystyczna i międzynarodowe loty zostaną otwarte, i przyjadą turyści z zagranicy. Zobaczymy, jak to wpłynie na ogólną liczbę zakażeń - ocenia Igor Kaczmarczyk.

Ryzyko zachorowania na COVID-19 wśród osób, które otrzymały dwie dawki szczepionki, spadło o prawie 96 procent, jak wynika z danych izraelskiego Ministerstwa Zdrowia. Mimo sukcesu, Izrael spotkał się z międzynarodową krytyką za wykluczenie z kampanii szczepień Palestyńczyków na okupowanym Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy.

Szczepionki stały się też kartą przetargową. Premier Benjamin Netanjahu w zamian za uwolnienie 23-letniej Izraelki przetrzymywanej w Damaszku zgodził się sfinansować dostawę rosyjskich szczepionek do Syrii. Kobieta została zatrzymana 2 lutego za nielegalne przekroczenie syryjskiej granicy na Wzgórzach Golan.

Izrael miał zapłacić Rosji za szczepionki ponad milion dolarów. Szczepionkami będzie dysponował rząd dyktatora Baszara al-Asada.

Czytaj więcej: Szczepienia na COVID-19 - raport tvn24.pl

Autor: Justyna Kazimierczak / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Już nie ma porodówki w szpitalu w Żorach. Miasto ma 60 tysięcy mieszkańców, ale rodzi się tam tak mało dzieci, że oddział trzeba było zamknąć. To nie jest problem tylko tego miasta. To problem całej Polski.

Kolejna porodówka została zamknięta, bo dzieci się w Polsce nie rodzą

Kolejna porodówka została zamknięta, bo dzieci się w Polsce nie rodzą

Źródło:
Fakty TVN

Mężczyzna napisał do 68-letniej kobiety z Łomży, że chętnie ją odwiedzi i że potrzebuje tylko pieniędzy na bilet do Polski. Później miał jeszcze inne potrzeby. Kobieta przelała mu w sumie 150 tysięcy złotych.

Było już na wnuczka i na policjanta. Są także oszustwa na lekarza i na księcia ze Stambułu

Było już na wnuczka i na policjanta. Są także oszustwa na lekarza i na księcia ze Stambułu

Źródło:
Fakty TVN

Szczyt wandalizmu na Westerplatte. Ktoś zerwał z masztów 11 polskich flag, pięć z nich spalił. Policja opublikowała wizerunek mężczyzny, który jest poszukiwany w związku ze sprawą. Udostępnione zostały też nagrania z kamer monitoringu.

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Źródło:
Fakty TVN

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Sejm to miejsce sporu i debaty, czasami kłótni, ale nie mowy nienawiści - mówiła w "Faktach po Faktach" wicemarszałkini Izby Monika Wielichowska, odnosząc się do środowej awantury na sali plenarnej. Poseł PiS Michał Wójcik zapytany o to, co robił wtedy w Sejmie, odparł, że siedział i nic nie krzyczał. Wyświetlone mu nagranie z tego dnia pokazało jednak coś innego.

Poseł PiS twierdzi, że siedział i "nie wie, co krzyczał"

Poseł PiS twierdzi, że siedział i "nie wie, co krzyczał"

Źródło:
TVN24

Cła nałożone przez administrację Donalda Trumpa będą miały negatywny wpływ na gospodarkę, na wzrost gospodarczy, na inflację. W największym stopniu w Stanach Zjednoczonych - ocenił w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański. Według niego wzrost cen niektórych produktów w USA spowoduje, że obłożone cłami kraje "będą szukały innych rynków zbytu". Dodał, że jeśli chodzi o konsekwencje dla Polski, to analizy "wciąż trwają". Przekazał, że "wstępne szacunki" mówią o możliwym spadku PKB o 0,4 procent.

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS