Oskarżenia o dyskryminację i szczepionki jako karta przetargowa


Po skutecznej kampanii szczepień Izrael łagodzi sporą część obostrzeń. To państwo jest światowym liderem szczepień, ale obok niewątpliwego sukcesu pojawia się kwestia budząca kontrowersje, bo szczepionki stały się elementem targu. Premier Netanjahu w zamian za uwolnienie Izraelki przetrzymywanej w Damaszku sfinansował dostawę rosyjskich szczepionek dla reżimu Baszara al-Asada w Syrii. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

W Izraelu ponad połowa obywateli otrzymała przynajmniej jedną dawkę szczepionki. Spada liczba nowych zakażeń, szczególnie wśród grup wysokiego ryzyka. Dzięki sprawnej kampanii szczepień przeciwko COVID-19 życie zaczyna wracać do normy.

- Teraz przyszedł czas na tę część społeczeństwa, która nie zaszczepiła się w pierwszej kolejności, czy nie jest do końca chętna, więc pojawia się coraz więcej punktów szczepień, żeby to dalej kontynuować - opisuje Igor Kaczmarczyk z Instytutu Naukowego Weizmana.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Zielona przepustka

Izraelskie władze zdecydowały się na poluzowanie obostrzeń wprowadzonych pod koniec grudnia. Od niedzieli wszyscy Izraelczycy mogą wybrać się do sklepu, galerii handlowej czy biblioteki. Są też miejsca dostępne tylko dla niektórych, czyli osób posiadających tak zwaną zieloną przepustkę.

- Najwyższy czas. Długo siedzieliśmy w domach i nie było łatwo. Mamy wiele do zrobienia, dlatego cieszę się, że w końcu możemy wyjść i wszystko załatwić - twierdzi Bat El Zmora, mieszkanka Izreala.

Zielona przepustka przyznawana jest osobom, które otrzymały dwie dawki szczepionki lub w ostatnim czasie przeszły zakażenie koronawirusem i mają przeciwciała. Jej posiadacze mogą wybrać się na siłownię i na basen, mogą przebywać w hotelach, a także brać udział w wydarzeniach sportowych, kulturalnych i religijnych. Izraelski teatr narodowy Habima ma specjalne zabezpieczenia.

- Wykorzystujemy technologię rozpoznawania twarzy, by mieć pewność, że osoby wchodzące do budynku to te same osoby, które mają dokumenty. To wszystko czego trzeba, by otrzymać zgodę na wejście - twierdzi Eyal Fisher, przedstawiciel firmy dostarczającej zabezpieczenia.

Posiadacze zielonej przepustki mogą udowodnić swój status, przedstawiając zaświadczenie o szczepieniu lub pobierając aplikację Ministerstwa Zdrowia, która zapewnia dostęp do dokumentacji medycznej. Zielona przepustka jest ważna przez pół roku od otrzymania drugiej dawki szczepionki, ale dokument już wzbudza kontrowersje.

- Już widzimy te pozwy od pracowników, czy ludzi którzy chcieliby iść na koncert i uważają, że dochodzi do dyskryminacji - mówi Aeyal Gross wykładowca na Wydziale Prawa Uniwersytetu Telawiwskiego.

Szczepionka kartą przetargową

W Izraelu nadal obowiązują ograniczenia w liczbie osób przebywających jednocześnie w danym obiekcie. Izraelczycy nie rezygnują też z maseczek i dystansu społecznego. Pomimo złagodzenia niektórych ograniczeń, lotniska pozostaną zamknięte przez co najmniej kolejne dwa tygodnie.

Rząd obiecuje, że czwartego lockdownu nie będzie.

- Zobaczymy, kiedy na przykład otworzy się branża turystyczna i międzynarodowe loty zostaną otwarte, i przyjadą turyści z zagranicy. Zobaczymy, jak to wpłynie na ogólną liczbę zakażeń - ocenia Igor Kaczmarczyk.

Ryzyko zachorowania na COVID-19 wśród osób, które otrzymały dwie dawki szczepionki, spadło o prawie 96 procent, jak wynika z danych izraelskiego Ministerstwa Zdrowia. Mimo sukcesu, Izrael spotkał się z międzynarodową krytyką za wykluczenie z kampanii szczepień Palestyńczyków na okupowanym Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy.

Szczepionki stały się też kartą przetargową. Premier Benjamin Netanjahu w zamian za uwolnienie 23-letniej Izraelki przetrzymywanej w Damaszku zgodził się sfinansować dostawę rosyjskich szczepionek do Syrii. Kobieta została zatrzymana 2 lutego za nielegalne przekroczenie syryjskiej granicy na Wzgórzach Golan.

Izrael miał zapłacić Rosji za szczepionki ponad milion dolarów. Szczepionkami będzie dysponował rząd dyktatora Baszara al-Asada.

Czytaj więcej: Szczepienia na COVID-19 - raport tvn24.pl

Autor: Justyna Kazimierczak / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Wracamy do poruszającej historii małej Zuzi. Ośmiomiesięczna dziewczynka od urodzenia przebywała w szpitalu i czekała na rodzinę. Rodzina się znalazła, ale Zuzią zająć się nie mogła, bo nie była rodziną specjalistyczną. Był szok, były łzy. Teraz jest zwrot w akcji, który daje nadzieję na szczęśliwe zakończenie.

Ośmiomiesięczna Zuzia jednak trafiła do rodziny, która ją kocha. "Są w tej chwili specjalistyczną rodziną zastępczą"

Ośmiomiesięczna Zuzia jednak trafiła do rodziny, która ją kocha. "Są w tej chwili specjalistyczną rodziną zastępczą"

Źródło:
Fakty TVN

Po raz pierwszy w polskiej Olimpiadzie Matematycznej wygrała dziewczyna: 17-letnia Magdalena Pudełko z V Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie. Oprócz niej pierwszą nagrodę odebrał również Mateusz Wawrzyniak, który uzyskał tę samą liczbę punktów.

Sukces Magdaleny Pudełko. Pierwszy raz dziewczyna wygrała Olimpiadę Matematyczną

Sukces Magdaleny Pudełko. Pierwszy raz dziewczyna wygrała Olimpiadę Matematyczną

Źródło:
Fakty TVN

Amerykański sekretarz stanu nie przyleci do Londynu na kolejne rozmowy w sprawie zakończenia wojny Rosji z Ukrainą. Zastąpi go generał Keith Kellogg. W spotkaniu wezmą udział szefowie dyplomacji Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec i Ukrainy. Tymczasem Rosja znów przeprowadziła zmasowany atak na Ukrainę. Zginęło dziewięć osób, ponad 30 zostało rannych. 

Marco Rubio nie udał się do Londynu na rozmowy o rozejmie w Ukrainie. "Chodzi o kwestie logistyczne"

Marco Rubio nie udał się do Londynu na rozmowy o rozejmie w Ukrainie. "Chodzi o kwestie logistyczne"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie można powiedzieć, że kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi wraca z przytupem. Raczej leniwie się rozkręca. Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się za mniej niż cztery tygodnie. Mobilizacja powinna być pełna. Tylko część kandydatów wróciła na kampanijne szlaki.

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Co można powiedzieć na temat trwających negocjacji pokojowych? - Nie ma profesjonalizmu, a jest dużo chęci załatwienia tego szybko - ocenił w "Faktach po Faktach" Zbigniew Pisarski, prezes zarządu Fundacji imienia Kazimierza Pułaskiego. Ostro punktował działania Stanów Zjednoczonych.

Jego zgoda byłaby "położeniem głowy na szafocie"

Jego zgoda byłaby "położeniem głowy na szafocie"

Źródło:
TVN24

- Apele papieża Franciszka o znalezienie rozwiązania konfliktu w Ukrainie, o zaprzestanie walk, są dzisiaj realizowane - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były szef MSZ Jacek Czaputowicz. Jego zdaniem, teraz "inaczej oceniamy" słowa papieża, "niż wtedy, kiedy byłyby wypowiedziane".

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

Źródło:
TVN24

Elon Musk w drużynie Donalda Trumpa firmował i wcielał w życie plan cięcia rzekomo niepotrzebnych wydatków administracji federalnej. Chociaż większość Amerykanów pochwala ideę walki z marnowaniem pieniędzy podatników, to sam Elon Musk nie cieszy się zaufaniem. Wyniki finansowe Tesli są coraz gorsze. Miliarder obiecał, że poświęci więcej czasu szefowaniu firmie.

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS