Komorowski o aferze wokół caracali: polskie siły zbrojne zostały potraktowane fatalnie

12.10.2016 | Komorowski o wrzawie wokół caracali: polskie siły zbrojne zostały potraktowane fatalnie
12.10.2016 | Komorowski o wrzawie wokół caracali: polskie siły zbrojne zostały potraktowane fatalnie
TVN24 BiS
12.10.2016 | Komorowski o wrzawie wokół caracali: polskie siły zbrojne zostały potraktowane fatalnieTVN24 BiS

- Najważniejsze w zakupie helikopterów dla polskiego wojska są potrzeby żołnierzy, w drugiej kolejności polskiego przemysłu zbrojeniowego – uważa były prezydent Bronisław Komorowski, który był gościem Jolanty Pieńkowskiej w programie „Fakty z Zagranicy” na antenie TVN24 BiS. Dlatego zdaniem byłego prezydenta w całej aferze wokół zerwania negocjacji z Airbusem o dostarczenie caracali najbardziej poszkodowane jest wojsko. – Polskie siły zbrojne zostały potraktowane fatalnie – ocenił Komorowski.

Bronisław Komorowski w programie skomentował między innymi fiasko rozmów między polskim rządem a Airbusem o dostarczenie dla polskiego wojska helikopterów Caracal. W miniony poniedziałek w Mielcu Antoni Macierewicz zapowiedział, że wojskom specjalnym zostaną w najbliższych miesiącach dostarczone pierwsze maszyny Black Hawk.

– Pytanie, jaki będzie offset z tego tytułu – skomentował Komorowski. Przypomniał, że oficjalnym powodem zakończenia negocjacji z Francuzami było to, że nie zaproponowali satysfakcjonujących warunków offsetu.

Były prezydent, a zarazem były minister obrony narodowej, stwierdził w programie, że śmigłowce są bardziej potrzebne regularnym jednostkom armii do zwalczania okrętów podwodnych i transportu żołnierzy, a mniej wojskom specjalnym. Podkreślił, że przy zakupie helikopterów dla wojska najważniejsze są potrzeby żołnierzy, w drugiej kolejności – polskiego przemysłu zbrojeniowego.

– Polskie siły zbrojne zostały potraktowane fatalnie – ocenił Komorowski. – Wiem, że strona francuska wierzyła w to, że przedstawiła dobrą propozycję dla Polski. (…) Coś jest bardziej nie tak po stronie rządowej – stwierdził, oceniając sprzeczne informacje rządu i Airbusa o przedstawionych ofertach w offsecie. Zastrzegł, że nie ocenia jednoznacznie przy tym, kto mówi prawdę.

Bronisław Komorowski skrytykował ponadto środową wypowiedź wiceministra obrony Bartosza Kownackiego, że to Polacy nauczyli Francuzów jeść widelcem „parę wieków temu”. Nazwał te słowa „polityczną głupotą”. – Po co jeszcze obrażać Francuzów? – zapytał retorycznie były prezydent.

Źródło: TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Nie ma pewności, czy w Sejmie jest większość potrzebna do uchwalenia zmian znoszących zakaz handlu w niedziele. Na razie Lewica razem z Prawem i Sprawiedliwością są przeciwne, a Konfederacja jest w tej sprawie podzielona. Jak wygląda liczenie politycznych szabel przed głosowaniem?

Czy handlowe niedziele częściowo powrócą? "To nie Ryszard Petru będzie rozładowywał palety w hipermarketach"

Czy handlowe niedziele częściowo powrócą? "To nie Ryszard Petru będzie rozładowywał palety w hipermarketach"

Źródło:
Fakty TVN

Nowy obiekt na przekopie Mierzei Wiślanej. Specjalny statek to pogłębiarka. Ma zadbać o to, żeby dno było na głębokości pięciu metrów, a nie półtora metra. Będzie miała sporo pracy, bo odcinek toru wodnego od Bałtyku do portu w Elblągu ma 20 kilometrów długości.

Ursa niemal gotowa do pracy. Rozpoczęły się próby morskie pogłębiarki

Ursa niemal gotowa do pracy. Rozpoczęły się próby morskie pogłębiarki

Źródło:
Fakty TVN

Skandaliczne warunki pracy i problemy podwykonawców na ogromnej polskiej budowie - Olefiny 3. Dziennikarze "Uwagi!" TVN wrócili pod Płock, by wysłuchać tym razem polskich pracowników i przedsiębiorców. Oni też skarżą się na naruszanie przepisów prawa i bulwersujące praktyki.

Ciąg dalszy dziennikarskiego śledztwa w sprawie inwestycji Orlenu. "Na tej budowie łamane jest wszystko, co tylko jest możliwe"

Ciąg dalszy dziennikarskiego śledztwa w sprawie inwestycji Orlenu. "Na tej budowie łamane jest wszystko, co tylko jest możliwe"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przedmiot edukacja zdrowotna ma wejść do szkół w ciągu dwóch lat, ale w Częstochowie już teraz mają pomysł, jak ten nowy przedmiot może wyglądać. W Zespole Szkół Ekonomicznych ruszył pierwszy w Polsce program edukacyjny dotyczący zapobiegania nowotworowi piersi. Pierwsza lekcja już się odbyła. Zajęcia prowadziły uczennice, które wcześniej pod okiem Amazonek zdobywały wiedzę na temat samobadania piersi. Teraz chcą zachęcać do tych badań swoje koleżanki z klasy.

Uczą rówieśniczki o profilaktyce raka piersi. "Wychodzimy naprzeciw temu, co będzie w podstawie programowej"

Uczą rówieśniczki o profilaktyce raka piersi. "Wychodzimy naprzeciw temu, co będzie w podstawie programowej"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Koszalinie trwa Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film". Publiczność będzie mogła obejrzeć aż 130 filmów, w tym kilkanaście premier. Laureatów konkursu poznamy w sobotę.

130 filmów, w tym kilkanaście premier. Święto kina w Koszalinie

130 filmów, w tym kilkanaście premier. Święto kina w Koszalinie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Uwolnienia handlu w niedziele chcą galerie handlowe i Ryszard Petru - oceniła Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny pracy i polityki społecznej, gość "Faktów po Faktach" w TVN24. To odpowiedź na pytanie o dzisiejszą debatę w Sejmie nad projektem Polski 2050, dotyczącym zmian w zakazie handlu w niedziele. Ministra skomentowała również propozycję rządu w kwestii podwyżek dla budżetówki i minimalnego wynagrodzenia na 2025 rok.

Dziemianowicz-Bąk o powrocie handlu w niedziele: chcą tego galerie i Ryszard Petru

Dziemianowicz-Bąk o powrocie handlu w niedziele: chcą tego galerie i Ryszard Petru

Źródło:
tvn24.pl

Jacek Siewiera, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że głównymi założeniami prezydenckiego projektu dotyczącego sił zbrojnych są wprowadzenie systemu kierowania obroną państwa, wprowadzenie stałych planów obrony oraz reforma systemu kierowania i dowodzenia. Odniósł się też do tego, że prezentował ten projekt w Sejmie niemal przy pustej sali. - To zdumiewające i porażające - ocenił.

Niemal pusta sala sejmowa podczas wystąpienia szefa BBN. Siewiera: zdumiewające i porażające

Niemal pusta sala sejmowa podczas wystąpienia szefa BBN. Siewiera: zdumiewające i porażające

Źródło:
TVN24, PAP

Po wyborach do Parlamentu Europejskiego ruszyła giełda nazwisk do obsadzenia najważniejszych stanowisk w UE. Układanka trudna, bo musi uwzględniać interesy narodowe i partyjne. A czasu coraz mniej, bo już 1 lipca prezydencję w Unii Europejskiej obejmują Węgry. I można się obawiać, że Viktor Orban chciałby utrudnić wybory na kluczowe unijne stanowiska. 

Powyborcza układanka w Unii Europejskiej. "W tej podróży zapiąłbym pasy"

Powyborcza układanka w Unii Europejskiej. "W tej podróży zapiąłbym pasy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To wielki dzień dla fanów grupy, która rozsławiła k-pop na całym globie. Najstarszy z członków zespołu BTS, który jako pierwszy rozpoczął obowiązkową służbę wojskową pod koniec 2022 roku, w środę oficjalnie ją zakończył. To trudne czasy dla fanów grupy, bo ich trasy koncertowe zaplanowano dopiero na 2025 i 2026 rok, kiedy wszyscy członkowie zespołu opuszczą armię. W Korei Południowej służba wojskowa jest obowiązkowa z powodu zagrożenia ze strony reżimu Kim Dzong Una.

Pierwszy z członków BTS zakończył szkolenie wojskowe. "Pozostali nadal odbywają służbę"

Pierwszy z członków BTS zakończył szkolenie wojskowe. "Pozostali nadal odbywają służbę"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS