Kim Dzong Una zastąpi jego córka? "Władza zostanie utrzymana. Pozostanie w rękach jednej rodziny"

Źródło:
CNN

Kim Dzong Un od lat rządzi Koreą Północną. Okazuje się, że dyktator ma ogromne wsparcie w postaci siostry i córki. Ponadto koreański przywódca na stanowisko szefowej dyplomacji powołał kobietę. Dlatego padają pytania, czy po tylu latach władzę w kraju może objąć kobieta?

Najpotężniejszy człowiek w Korei Północnej przemówił do kobiet. Kim Dzong Un - ocierając łzy - wzywał matki do rodzenia dzieci i przeciwdziałania kryzysowi demograficznemu. Zdaniem obserwatorów w kraju niezachwianie panuje patriarchat, ale dostrzeżono pewne zmiany.

Koreański przywódca umieścił w swoim otoczeniu kobietę. Szefowa dyplomacji Choe Son-hui niedawno spotkała się w Władimirem Putinem. Kim Yo Jong, młodsza siostra dyktatora, jest jego doradcą i najbliższym współpracownikiem. Słynie z płomiennych przemówień. Kariera młodszej siostry Kima dynamicznie rozwija się zapewne dzięki powiązaniom rodzinnym z przywódcą.

Zobacz też: Kim Dzong Un pokazał się z córką na bankiecie z okazji 75. rocznicy sił zbrojnych Korei Północnej

Z kolei zdjęcie Kim Dzong Una z córką podczas próbnego wystrzelenia pocisku rakietowego pod koniec 2022 roku wywołało na świecie poruszenie. To było pierwsze ze starannie zainscenizowanych zdjęć Kima pokazujących go z nastoletnią córką, co wywołuje dyskusje na temat sukcesji.

- Występując publicznie ze swoją córką Kim Dzong Un mówi światu, że broń atomowa jest jego silnym orężem, a władza zostanie przekazana jego potomstwu - wskazuje Sung-Yoon Lee, badacz Azji i Korei Północnej z Woodrow Wilson International Center for Scholars.

Kobieta na cele kraju?

Przez trzy pokolenia krajem rządzili mężczyźni. Teraz padają pytania, czy po tylu latach władzę może objąć kobieta. Czy to możliwe, aby Kim przygotowywał córkę do objęcia dowodzenia rosnącym arsenałem nuklearnym Korei Północnej? - Władza zostanie utrzymana. Będzie to władza absolutna i pozostanie w rękach jednej rodziny - zaznacza Sung-Yoon Lee.

Zobacz też: Zwrot Kima i nowy etap relacji pomiędzy Koreami. "Najniebezpieczniejsza sytuacja od 1950 roku"

W rodzinie Kim Dzong Una kobiety wydają się mieć lepsze perspektywy niż mężczyźni. Wuj Kima Jang Song Tek widziany był, jak bez entuzjazmu oklaskiwał będącego przy władzy siostrzeńca. Strona południowokoreańska informuje, że został on rozstrzelany przy użyciu działka przeciwlotniczego. Możliwe też, że został ścięty. Tak twierdził Donald Trump. Starszy przyrodni brat Kima został otruty na lotnisku w Malezji.

Bez względu na to, czy kolejnym przywódcą Korei Północnej będzie mężczyzna, czy kobieta, analitycy są zgodni, że dla Kima najważniejsza jest władza i ochrona rodzinnej fortuny.

Źródło: CNN

Pozostałe wiadomości

Moda na hałas może nie jest powszechna, bo tylko w pewnych kręgach automaniaków, którzy lubują się w tak zwanych sportowych wydechach. Za to trudno jej nie zauważyć. Jeszcze trudniej z nią wytrzymać. I nie chodzi tylko o komfort.

Groźna moda wśród niektórych kierowców. "To jest koszmar"

Groźna moda wśród niektórych kierowców. "To jest koszmar"

Źródło:
Fakty TVN

Viktor Orban kampanię przed eurowyborami promuje hasłem: żadnej migracji, żadnego gender, żadnej wojny. Jednocześnie zapowiada walkę z brukselskimi biurokratami. Jego głównym rywalem jest Peter Magyar, który jeszcze kilka miesięcy temu był mało znany.

Na Węgrzech rozpoczęła się kampania wyborcza. Viktor Orban musi się zmierzyć ze swoim rywalem

Na Węgrzech rozpoczęła się kampania wyborcza. Viktor Orban musi się zmierzyć ze swoim rywalem

Źródło:
Fakty TVN

Jedna szansa na życie ma konkretną cenę - to cztery miliony złotych. Na dodatek to oferta krótkoterminowa, bo na zebranie takiej sumy bliscy Kornela dostali zaledwie kilka dni. Nastolatek, który walczy z nowotworem, musi podjąć leczenie w Stanach Zjednoczonych właściwie od zaraz.

Kornel walczy o życie. Szansą dla niego jest kosztowna terapia w USA. "Ten kosztorys zwalił nas z nóg"

Kornel walczy o życie. Szansą dla niego jest kosztowna terapia w USA. "Ten kosztorys zwalił nas z nóg"

Źródło:
Fakty TVN

Profesor krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej stworzył aplikację, która ma monitorować bezpieczeństwo turystów w górach i w razie zagrożenia alarmować ratowników. Pozwoli to szybciej wysłać wsparcie i zapobiec potencjalnemu wypadkowi. To pierwsza tego typu aplikacja na świecie.

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Powstał pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. To "Podróże z Albertem", które pozwalają maluchom przenieść się do świata rozszerzonej rzeczywistości. Podczas seansu młodzi widzowie mogą poczuć na sobie wzrok tygrysa albo podziwiać latające wokół nich cyfrowe motyle. Co najważniejsze, to dzieci decydują, jak potoczą się losy filmowych bohaterów.

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

30 lat temu powstała najbardziej popularna choreografia twista w historii światowego kina. Chodzi o taniec Umy Turman z Johnem Travoltą i kultową scenę z filmu "Pulp Fiction". Jedną z wielu kultowych. Bo film Quentina Tarantino stał się hitem nie tylko na miarę Hollywood i statuetki Oscara. Zaburzona chronologia fabuły, charakterystyczne dla Tarantino przeplatanie humoru i grozy, uwiodły publiczność na całym świecie. Ten film zmienił kino i zmienił życie aktorów, odtwórców głównych ról, którzy po trzech dekadach od premiery spotkali się, by powspominać dawne czasy na planie.

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS