Kim Dzong Una zastąpi jego córka? "Władza zostanie utrzymana. Pozostanie w rękach jednej rodziny"

Źródło:
CNN

Kim Dzong Un od lat rządzi Koreą Północną. Okazuje się, że dyktator ma ogromne wsparcie w postaci siostry i córki. Ponadto koreański przywódca na stanowisko szefowej dyplomacji powołał kobietę. Dlatego padają pytania, czy po tylu latach władzę w kraju może objąć kobieta?

Najpotężniejszy człowiek w Korei Północnej przemówił do kobiet. Kim Dzong Un - ocierając łzy - wzywał matki do rodzenia dzieci i przeciwdziałania kryzysowi demograficznemu. Zdaniem obserwatorów w kraju niezachwianie panuje patriarchat, ale dostrzeżono pewne zmiany.

Koreański przywódca umieścił w swoim otoczeniu kobietę. Szefowa dyplomacji Choe Son-hui niedawno spotkała się w Władimirem Putinem. Kim Yo Jong, młodsza siostra dyktatora, jest jego doradcą i najbliższym współpracownikiem. Słynie z płomiennych przemówień. Kariera młodszej siostry Kima dynamicznie rozwija się zapewne dzięki powiązaniom rodzinnym z przywódcą.

Zobacz też: Kim Dzong Un pokazał się z córką na bankiecie z okazji 75. rocznicy sił zbrojnych Korei Północnej

Z kolei zdjęcie Kim Dzong Una z córką podczas próbnego wystrzelenia pocisku rakietowego pod koniec 2022 roku wywołało na świecie poruszenie. To było pierwsze ze starannie zainscenizowanych zdjęć Kima pokazujących go z nastoletnią córką, co wywołuje dyskusje na temat sukcesji.

- Występując publicznie ze swoją córką Kim Dzong Un mówi światu, że broń atomowa jest jego silnym orężem, a władza zostanie przekazana jego potomstwu - wskazuje Sung-Yoon Lee, badacz Azji i Korei Północnej z Woodrow Wilson International Center for Scholars.

Kobieta na cele kraju?

Przez trzy pokolenia krajem rządzili mężczyźni. Teraz padają pytania, czy po tylu latach władzę może objąć kobieta. Czy to możliwe, aby Kim przygotowywał córkę do objęcia dowodzenia rosnącym arsenałem nuklearnym Korei Północnej? - Władza zostanie utrzymana. Będzie to władza absolutna i pozostanie w rękach jednej rodziny - zaznacza Sung-Yoon Lee.

Zobacz też: Zwrot Kima i nowy etap relacji pomiędzy Koreami. "Najniebezpieczniejsza sytuacja od 1950 roku"

W rodzinie Kim Dzong Una kobiety wydają się mieć lepsze perspektywy niż mężczyźni. Wuj Kima Jang Song Tek widziany był, jak bez entuzjazmu oklaskiwał będącego przy władzy siostrzeńca. Strona południowokoreańska informuje, że został on rozstrzelany przy użyciu działka przeciwlotniczego. Możliwe też, że został ścięty. Tak twierdził Donald Trump. Starszy przyrodni brat Kima został otruty na lotnisku w Malezji.

Bez względu na to, czy kolejnym przywódcą Korei Północnej będzie mężczyzna, czy kobieta, analitycy są zgodni, że dla Kima najważniejsza jest władza i ochrona rodzinnej fortuny.

Źródło: CNN

Pozostałe wiadomości

Światowa Organizacja Zdrowia bije na alarm i ostrzega przed wybuchem epidemii odry. W 2023 roku w Europie liczba zachorowań na odrę wzrosła aż 60 razy. U nas statystyki nie są aż tak złe, ale nie jest to argument, by ostrzeżenia i ryzyko lekceważyć.

Grozi nam epidemia odry. Wystarczy kilka procent niezaszczepionych dzieci i może pojawić się ognisko

Grozi nam epidemia odry. Wystarczy kilka procent niezaszczepionych dzieci i może pojawić się ognisko

Źródło:
Fakty TVN

To już jest koniec działalności - ostatnie centrum przyjmujące uchodźców z Ukrainy przestało istnieć. Kosztowało bardzo dużo, a potrzeby dziś są znacznie mniejsze niż dwa lata temu. Wtedy to były tysiące uchodźców dziennie, dziś setki - ale miesięcznie. Na jaką pomoc będą teraz mogli liczyć uchodźcy w Polsce?

Ostatnie centrum przyjmujące uchodźców z Ukrainy przestało istnieć. To nie znaczy, że pomoc znika

Ostatnie centrum przyjmujące uchodźców z Ukrainy przestało istnieć. To nie znaczy, że pomoc znika

Źródło:
Fakty TVN

MON ujawniło, że podkomisja smoleńska dysponowała dowodami rzeczowymi dotyczącymi katastrofy prezydenckiego tupolewa i je zniszczyła albo zgubiła w trakcie swoich prac. Prokuraturze nie udało się ich odzyskać. Antoni Macierewicz bagatelizuje problem. Zastrzega, że w tym czasie nie stał na czele podkomisji.

Podkomisja smoleńska zgubiła lub zniszczyła dowody w sprawie katastrofy smoleńskiej

Podkomisja smoleńska zgubiła lub zniszczyła dowody w sprawie katastrofy smoleńskiej

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie tylko polscy rolnicy mierzą się z wysokimi cenami produkcji i wyśrubowanymi normami. Na sytuację narzekają między innymi rolnicy z Grecji, Estonii, Czech czy z Chorwacji. Dlatego także tam na drogi wyjeżdżają traktory, a rolnicy domagają się pomocy od swoich rządów. Sprzeciwiają się Zielonemu Ładowi i importowi produktów rolnych spoza Unii Europejskiej.

Rośnie gniew rolników w Europie. "Chcemy rozwiązań, które pozwolą nam dalej żyć"

Rośnie gniew rolników w Europie. "Chcemy rozwiązań, które pozwolą nam dalej żyć"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Pokażemy w marcu projekt ustawy o związkach partnerskich. Tak jak premier Donald Tusk obiecywał, do końca zimy ten projekt będzie gotowy - powiedziała w "Faktach po Faktach" ministra do spraw równości Katarzyna Kotula. Mówiła także o kwestii prawa aborcyjnego.

Kiedy projekt ustawy w sprawie związków partnerskich? Ministra Katarzyna Kotula odpowiada

Kiedy projekt ustawy w sprawie związków partnerskich? Ministra Katarzyna Kotula odpowiada

Źródło:
TVN24

Mamy swój program i chcemy go realizować. Jedyna możliwa zmiana, która może zliberalizować dzisiejsze prawo aborcyjne, to jest powrót do zasad sprzed wyroku Trybunału Konstytucyjnego - powiedział w "Faktach po Faktach" wicepremier i prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Lider ludowców odniósł się do słów wicemarszałka Sejmu Włodzimierza Czarzastego.

Władysław Kosiniak-Kamysz odpowiada Włodzimierzowi Czarzastemu. "Każdy ma swoje priorytety"

Władysław Kosiniak-Kamysz odpowiada Włodzimierzowi Czarzastemu. "Każdy ma swoje priorytety"

Źródło:
TVN24, PAP

Nie będę brał odpowiedzialności za to, że ustawy, które złożyliśmy pierwszego dnia w Sejmie, blokuje Szymon Hołownia z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem - powiedział wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty, współprzewodniczący Nowej Lewicy. Czarzasty zwrócił się z apelem do liderów Trzeciej Drogi o procedowanie w Sejmie projektów dotyczących liberalizacji prawa aborcyjnego.

"Mam już tego osobiście dość". Czarzasty apeluje do Kosiniaka-Kamysza i Hołowni

"Mam już tego osobiście dość". Czarzasty apeluje do Kosiniaka-Kamysza i Hołowni

Źródło:
TVN24

Konflikt między Chinami i Tajwanem w ostatnich dniach miał swoją nową odsłonę. Chińska straż przybrzeżna interweniowała na pokładzie tajwańskiej łodzi turystycznej, która przypadkiem miała wpłynąć na kontrolowane przez Pekin wody.

Chińska straż przybrzeżna interweniowała na pokładzie tajwańskiej łodzi turystycznej

Chińska straż przybrzeżna interweniowała na pokładzie tajwańskiej łodzi turystycznej

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Tysiące migrantów tylko czeka w Rosji na zmianę pogody - ostrzega fińska minister. Rosja nieraz próbowała już destabilizować państwa europejskie, w tym Polskę, kierując na granicę falę migrantów. To element większej strategii. W rosyjskich służbach specjalnych powstały oddzielne jednostki do planowania i wdrażania takich działań sabotażowych. Finlandia kilka miesięcy temu zareagowała zdecydowanie, zamykając przejścia graniczne. Czy to wystarczy?

Rosja traktuje imigrantów jak broń. Finlandia wciąż nie otworzyła granicy

Rosja traktuje imigrantów jak broń. Finlandia wciąż nie otworzyła granicy

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dla Rosjan był dezerterem i zdrajcą, dla Ukraińców bohaterem. Rosyjski pilot, który sprzeciwiał się wojnie i uciekł helikopterem Mi-8 na stronę ukraińską, nie żyje. Jego ciało zostało odnalezione z ranami postrzałowymi w garażu podziemnym w hiszpańskim Alicante. Hiszpańska policja początkowo uznała sprawę za porachunki gangów. Gdy tożsamość ofiary potwierdzili Ukraińcy, śledztwo skręciło w stronę zemsty rosyjskich służb specjalnych.

Maksym Kuzminow znaleziony martwy. Wcześniej zdezerterował z rosyjskiej armii

Maksym Kuzminow znaleziony martwy. Wcześniej zdezerterował z rosyjskiej armii

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS