Ujazdowski: terroryzm korzysta z nowej fali emigracji. Dzieci imigrantów w Europie się radykalizują

05.05.2016 | Ujazdowski: terroryzm korzysta z nowej fali emigracji, ale to dzieci imigrantów w Europie się radykalizują
05.05.2016 | Ujazdowski: terroryzm korzysta z nowej fali emigracji, ale to dzieci imigrantów w Europie się radykalizują
TVN24 BiS
05.05.2016 | Ujazdowski: terroryzm korzysta z nowej fali emigracji, ale to dzieci imigrantów w Europie się radykalizująTVN24 BiS

- Sam terroryzm ma źródło eugeniczne w krajach Europy Zachodniej – powiedział Kazimierz Michał Ujazdowski, poseł do Parlamentu Europejskiego. Gość Jolanty Pieńkowskiej w programie „Fakty z Zagranicy” wyraził opinię, że imigranci do Europy pierwszego pokolenia bywają przykładnymi obywatelami, ale to ich dzieci ulegają radykalizacji. Kazimierz Michał Ujazdowski w rozmowie odniósł się także do aktualnej sytuacji w Polsce związanej z kryzysem konstytucyjnym. – Wierzę, że nadal istnieje szereg sposobów, dzięki którym można zażegnać trwający kryzys – powiedział Ujazdowski.

W ostatnich dniach Komisja Europejska przedstawiła kilka szeroko komentowanych rozwiązań, które mają pomóc w rozwikłaniu kryzysu migracyjnego w Europie. Jednym z nich jest przyspieszenie liberalizacji polityki wizowej dla Turcji. Część komentatorów zastanawia się, czy to nie przyniesie zagrożenia Europie. – Nie lekceważę tego, że terroryzm korzysta z nowej fali emigracji. Sam terroryzm ma jednak źródło eugeniczne w krajach Europy Zachodniej. Jedno z moich podstawowych doświadczeń przebywania w Belgii jest to, że spotykam wielu ludzi mówiących o tym, że znają wielu dorosłych [imigrantów z lat 60. i 70. – przyp. red.], którzy byli przykładnymi obywatelami. Dodają też, że to ich dzieci się radykalizują – tłumaczył Michał Ujazdowski, poseł do Parlamentu Europejskiego w rozmowie z Jolantą Pieńkowską.

Polski europoseł przyznał także, że pomysł Komisji Europejskiej, by wprowadzić opłaty za każdego nieprzyjętego uchodźcę, jest „elementem nerwowości i kultury arbitralności”. – To nie jest, jak uważają niektórzy, krzyk rozpaczy, ponieważ trzeba uznawać i proponować racjonalne środki. A wiadomo, że taki sposób „subordynacji” nie zostanie zaakceptowany. Nasza, Europy, odpowiedź na kryzys powinna być asertywna i spokojna. Powinniśmy znaleźć inne racjonalne sposoby na wykazanie solidarności wewnątrz wspólnoty. Ten zaś ruch ze strony KE jest nerwowy i gwałtowny – mówił Ujazdowski.

Na pytanie Jolanty Pieńkowskiej o receptę na rozwiązanie problemu, eurodeputowany wskazał przede wszystkim maksymalne uszczelnienie granic, ale także wspieranie aktywnością humanitarną poza granicami Europy. – Jeśli stać Polskę na przeznaczenie 5 milionów złotych na koncert Madonny, to nie stać nas na wsparcie w wysokości 15 milionów złotych dla Libanu? – pytał Michał Kazimierz Ujazdowski. Dodał także, że popiera polski rząd w kwestii blokady relokacji uchodźców jako mechanizmu stałego. – Gdyby ci ludzie mieli do nas przyjechać, to oznaczałoby to, że musieliby być przetrzymywani w obozach dla uchodźców, ponieważ oni chcą jechać dalej, do innych krajów – tłumaczył europoseł.

„W polskiej polityce jest tak mało rozmowy, że zawsze bym zalecał rozmowę”

W programie „Fakty z Zagranicy” rozmawiano także o aktualnym kryzysie wokół Trybunału Konstytucyjnego. Europoseł PiS w marcu tego roku apelował o rozpoczęcie prac nad nową ustawą ws. TK. Zaproponował wówczas szereg rozwiązań, które mogłyby się przyczynić do wyjścia z impasu. Jak teraz ocenia sytuację i czy widzi nadal pole do kompromisu?

– Samą wrzawę wokół TK oceniam niedobrze. Podtrzymuję moje poglądy w sprawie Trybunału. Należy rozmawiać spokojnie i bez oceniania fundamentalnie własnych stanowisk. W polskiej polityce jest tak mało rozmowy, że zawsze bym zalecał rozmowę. I zawsze trzeba wykazywać dobrą wolę. Teraz wola kompromisu jest mniejsza, niż kiedy zgłaszałem swoją propozycję – mówił Kazimierz Michał Ujazdowski.

Według niego nadal jest możliwość zapewnienia merytorycznej dyskusji. – W moim projekcie wskazywałem, że prace powinny odbywać się we współpracy z wybitnymi prawnikami, którzy dawali w ostatnich latach przykład stuprocentowego szacunku dla neutralności politycznej. To byli sędziowie TK, którzy nigdy nie wchodzili w spory polityczne i dawali przykład, czym jest godność i neutralność sędziego w życiu publicznym. Takie prace nadal mogłyby się rozpocząć. Zamiast bowiem wygrywać polskie sprawy za granicą, dźwigamy nieracjonalny ciężar wewnętrznej kryzysowej sytuacji – mówił eurodeputowany.

Źródło: TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Polskie góry nie są najwyższe na świecie, ale mogą być też niebezpieczne - dla dorosłych, a już na pewno dla najmłodszych. Siedmioletnia dziewczynka spadła z sześciu metrów podczas wspinaczki na Świnicę. Na szczęście dotarli do niej ratownicy. Teraz apelują, byśmy wędrując z dziećmi, byli naprawdę rozsądni wybierając trasę.

Dzieci na trudnych szklakach w Tatrach. Naczelnik TOPR apeluje do rodziców

Dzieci na trudnych szklakach w Tatrach. Naczelnik TOPR apeluje do rodziców

Źródło:
Fakty TVN

Jeśli nic się nie zmieni, to prawdopodobnie co piąty z nas na jakimś etapie życie usłyszy diagnozę: nowotwór. Co roku w całej Unii Europejskiej słyszy ją ponad dwa i pół miliona osób. Ale wcześnie wykryty to nie jest wyrok. Dlatego lekarze zachęcają do badań.

Lekarze i wolontariusz zachęcają do badań profilaktycznych.  "20 procent ludzi w ciągu swojego życia usłyszy diagnozę: nowotwór"

Lekarze i wolontariusz zachęcają do badań profilaktycznych. "20 procent ludzi w ciągu swojego życia usłyszy diagnozę: nowotwór"

Źródło:
Fakty TVN

Ponad 7 tysięcy kierujących po alkoholu - to bilans policyjnych kontroli tylko w lipcu. Kierujących pod wpływem nie odstrasza nawet możliwość konfiskaty samochodu. We wtorek rząd miał zająć się ewentualnymi zmianami w przepisach dotyczących odbierania pojazdów pijanym kierującym, ale dyskusję odroczono co najmniej do końca wakacji. Premier zlecił przygotowanie raportu na temat skutków obowiązujących przepisów.

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Groźna bakteria New Delhi została wykryta w poznańskim szpitalu. Jej obecność zdiagnozowano u 11 pacjentów. Sanepid i szpital uspokajają - sytuacja jest opanowana, a chorzy są izolowani.

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Prezydent Andrzej Duda nie wypełnia swojej konstytucyjnej roli - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Jak powiedział, głowa państwa nie podaje podstawy prawnej dla odmowy podpisywania odwołań i nominacji ambasadorskich. Mówiąc o Marku Magierowskim, który chce miliona złotych od MSZ-tu, Sikorski stwierdził, że "liczył na jego profesjonalizm". - Wybrał inną drogę. Szkoda - dodał.

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Źródło:
TVN24

W Sejmie przepadł pierwszy z projektów aborcyjnych. Ministra do spraw równości Katarzyna Kotula mówiła w "Faktach po Faktach", że trzeba teraz "mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe, a co nie". - Dzisiaj jeszcze sięgnęłam do umowy koalicyjnej, bo tą umową niektórzy politycy wewnątrz koalicji 15 października się zasłaniają, a tam mamy jasno zapisane, że kobiety mają prawo decydować - dodała.

Kotula o projektach aborcyjnych: trzeba mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe

Kotula o projektach aborcyjnych: trzeba mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe

Źródło:
TVN24

W piątek w stolicy Francji na Sekwanie odbędzie się ceremonia otwarcia igrzysk olimpijskich. Szczegóły uroczystości nie są znane, a organizatorzy utrzymują wszystko w tajemnicy. Także to, jaka artystka wystąpi podczas ceremonii. Pojawiają się jednak spekulacje, że może to być Celine Dion. Kanadyjska piosenkarka o francuskich korzeniach kilka lat temu zniknęła ze sceny ze względów zdrowotnych.

Celine Dion wystąpi na otwarciu igrzysk w Paryżu? Wiele na to wskazuje

Celine Dion wystąpi na otwarciu igrzysk w Paryżu? Wiele na to wskazuje

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niezależnie od tego, jak oceniać dorobek czy kompetencje Kamali Harris, nie da się jej zarzucić podeszłego wieku. Ta linia narracji Trumpa z okresu późnej kampanii Bidena straciła rację bytu. Jest wręcz ryzyko, że teraz to podeszły wiek Trumpa będzie dla niego obciążeniem. Dodatkowo Kamala Harris, która przez większość kariery była prokuratorem, będzie cały czas podbijać wątek problemów prawnych kandydata republikanów.

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS