Ujazdowski: terroryzm korzysta z nowej fali emigracji. Dzieci imigrantów w Europie się radykalizują

05.05.2016 | Ujazdowski: terroryzm korzysta z nowej fali emigracji, ale to dzieci imigrantów w Europie się radykalizują
05.05.2016 | Ujazdowski: terroryzm korzysta z nowej fali emigracji, ale to dzieci imigrantów w Europie się radykalizują
TVN24 BiS
05.05.2016 | Ujazdowski: terroryzm korzysta z nowej fali emigracji, ale to dzieci imigrantów w Europie się radykalizująTVN24 BiS

- Sam terroryzm ma źródło eugeniczne w krajach Europy Zachodniej – powiedział Kazimierz Michał Ujazdowski, poseł do Parlamentu Europejskiego. Gość Jolanty Pieńkowskiej w programie „Fakty z Zagranicy” wyraził opinię, że imigranci do Europy pierwszego pokolenia bywają przykładnymi obywatelami, ale to ich dzieci ulegają radykalizacji. Kazimierz Michał Ujazdowski w rozmowie odniósł się także do aktualnej sytuacji w Polsce związanej z kryzysem konstytucyjnym. – Wierzę, że nadal istnieje szereg sposobów, dzięki którym można zażegnać trwający kryzys – powiedział Ujazdowski.

W ostatnich dniach Komisja Europejska przedstawiła kilka szeroko komentowanych rozwiązań, które mają pomóc w rozwikłaniu kryzysu migracyjnego w Europie. Jednym z nich jest przyspieszenie liberalizacji polityki wizowej dla Turcji. Część komentatorów zastanawia się, czy to nie przyniesie zagrożenia Europie. – Nie lekceważę tego, że terroryzm korzysta z nowej fali emigracji. Sam terroryzm ma jednak źródło eugeniczne w krajach Europy Zachodniej. Jedno z moich podstawowych doświadczeń przebywania w Belgii jest to, że spotykam wielu ludzi mówiących o tym, że znają wielu dorosłych [imigrantów z lat 60. i 70. – przyp. red.], którzy byli przykładnymi obywatelami. Dodają też, że to ich dzieci się radykalizują – tłumaczył Michał Ujazdowski, poseł do Parlamentu Europejskiego w rozmowie z Jolantą Pieńkowską.

Polski europoseł przyznał także, że pomysł Komisji Europejskiej, by wprowadzić opłaty za każdego nieprzyjętego uchodźcę, jest „elementem nerwowości i kultury arbitralności”. – To nie jest, jak uważają niektórzy, krzyk rozpaczy, ponieważ trzeba uznawać i proponować racjonalne środki. A wiadomo, że taki sposób „subordynacji” nie zostanie zaakceptowany. Nasza, Europy, odpowiedź na kryzys powinna być asertywna i spokojna. Powinniśmy znaleźć inne racjonalne sposoby na wykazanie solidarności wewnątrz wspólnoty. Ten zaś ruch ze strony KE jest nerwowy i gwałtowny – mówił Ujazdowski.

Na pytanie Jolanty Pieńkowskiej o receptę na rozwiązanie problemu, eurodeputowany wskazał przede wszystkim maksymalne uszczelnienie granic, ale także wspieranie aktywnością humanitarną poza granicami Europy. – Jeśli stać Polskę na przeznaczenie 5 milionów złotych na koncert Madonny, to nie stać nas na wsparcie w wysokości 15 milionów złotych dla Libanu? – pytał Michał Kazimierz Ujazdowski. Dodał także, że popiera polski rząd w kwestii blokady relokacji uchodźców jako mechanizmu stałego. – Gdyby ci ludzie mieli do nas przyjechać, to oznaczałoby to, że musieliby być przetrzymywani w obozach dla uchodźców, ponieważ oni chcą jechać dalej, do innych krajów – tłumaczył europoseł.

„W polskiej polityce jest tak mało rozmowy, że zawsze bym zalecał rozmowę”

W programie „Fakty z Zagranicy” rozmawiano także o aktualnym kryzysie wokół Trybunału Konstytucyjnego. Europoseł PiS w marcu tego roku apelował o rozpoczęcie prac nad nową ustawą ws. TK. Zaproponował wówczas szereg rozwiązań, które mogłyby się przyczynić do wyjścia z impasu. Jak teraz ocenia sytuację i czy widzi nadal pole do kompromisu?

– Samą wrzawę wokół TK oceniam niedobrze. Podtrzymuję moje poglądy w sprawie Trybunału. Należy rozmawiać spokojnie i bez oceniania fundamentalnie własnych stanowisk. W polskiej polityce jest tak mało rozmowy, że zawsze bym zalecał rozmowę. I zawsze trzeba wykazywać dobrą wolę. Teraz wola kompromisu jest mniejsza, niż kiedy zgłaszałem swoją propozycję – mówił Kazimierz Michał Ujazdowski.

Według niego nadal jest możliwość zapewnienia merytorycznej dyskusji. – W moim projekcie wskazywałem, że prace powinny odbywać się we współpracy z wybitnymi prawnikami, którzy dawali w ostatnich latach przykład stuprocentowego szacunku dla neutralności politycznej. To byli sędziowie TK, którzy nigdy nie wchodzili w spory polityczne i dawali przykład, czym jest godność i neutralność sędziego w życiu publicznym. Takie prace nadal mogłyby się rozpocząć. Zamiast bowiem wygrywać polskie sprawy za granicą, dźwigamy nieracjonalny ciężar wewnętrznej kryzysowej sytuacji – mówił eurodeputowany.

Źródło: TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Ministra do spraw równości Katarzyna Kotula stwierdziła w "Faktach po Faktach" w TVN24, że "wielkim hamulcowym" rządowego projektu ustawy w sprawie związków partnerskich jest wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz i PSL. - Być może jest tak, że premier Kosiniak-Kamysz, ze względu na kolejne wybory - tym razem europejskie - nie chce dzisiaj powiedzieć, że zgadza się na rządowy projekt o związkach partnerskich - dodała.

Co z ustawą o związkach partnerskich? Ministra wskazuje na "wielkiego hamulcowego"

Co z ustawą o związkach partnerskich? Ministra wskazuje na "wielkiego hamulcowego"

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS