Ujazdowski: terroryzm korzysta z nowej fali emigracji. Dzieci imigrantów w Europie się radykalizują

05.05.2016 | Ujazdowski: terroryzm korzysta z nowej fali emigracji, ale to dzieci imigrantów w Europie się radykalizują
05.05.2016 | Ujazdowski: terroryzm korzysta z nowej fali emigracji, ale to dzieci imigrantów w Europie się radykalizują
TVN24 BiS
05.05.2016 | Ujazdowski: terroryzm korzysta z nowej fali emigracji, ale to dzieci imigrantów w Europie się radykalizująTVN24 BiS

- Sam terroryzm ma źródło eugeniczne w krajach Europy Zachodniej – powiedział Kazimierz Michał Ujazdowski, poseł do Parlamentu Europejskiego. Gość Jolanty Pieńkowskiej w programie „Fakty z Zagranicy” wyraził opinię, że imigranci do Europy pierwszego pokolenia bywają przykładnymi obywatelami, ale to ich dzieci ulegają radykalizacji. Kazimierz Michał Ujazdowski w rozmowie odniósł się także do aktualnej sytuacji w Polsce związanej z kryzysem konstytucyjnym. – Wierzę, że nadal istnieje szereg sposobów, dzięki którym można zażegnać trwający kryzys – powiedział Ujazdowski.

W ostatnich dniach Komisja Europejska przedstawiła kilka szeroko komentowanych rozwiązań, które mają pomóc w rozwikłaniu kryzysu migracyjnego w Europie. Jednym z nich jest przyspieszenie liberalizacji polityki wizowej dla Turcji. Część komentatorów zastanawia się, czy to nie przyniesie zagrożenia Europie. – Nie lekceważę tego, że terroryzm korzysta z nowej fali emigracji. Sam terroryzm ma jednak źródło eugeniczne w krajach Europy Zachodniej. Jedno z moich podstawowych doświadczeń przebywania w Belgii jest to, że spotykam wielu ludzi mówiących o tym, że znają wielu dorosłych [imigrantów z lat 60. i 70. – przyp. red.], którzy byli przykładnymi obywatelami. Dodają też, że to ich dzieci się radykalizują – tłumaczył Michał Ujazdowski, poseł do Parlamentu Europejskiego w rozmowie z Jolantą Pieńkowską.

Polski europoseł przyznał także, że pomysł Komisji Europejskiej, by wprowadzić opłaty za każdego nieprzyjętego uchodźcę, jest „elementem nerwowości i kultury arbitralności”. – To nie jest, jak uważają niektórzy, krzyk rozpaczy, ponieważ trzeba uznawać i proponować racjonalne środki. A wiadomo, że taki sposób „subordynacji” nie zostanie zaakceptowany. Nasza, Europy, odpowiedź na kryzys powinna być asertywna i spokojna. Powinniśmy znaleźć inne racjonalne sposoby na wykazanie solidarności wewnątrz wspólnoty. Ten zaś ruch ze strony KE jest nerwowy i gwałtowny – mówił Ujazdowski.

Na pytanie Jolanty Pieńkowskiej o receptę na rozwiązanie problemu, eurodeputowany wskazał przede wszystkim maksymalne uszczelnienie granic, ale także wspieranie aktywnością humanitarną poza granicami Europy. – Jeśli stać Polskę na przeznaczenie 5 milionów złotych na koncert Madonny, to nie stać nas na wsparcie w wysokości 15 milionów złotych dla Libanu? – pytał Michał Kazimierz Ujazdowski. Dodał także, że popiera polski rząd w kwestii blokady relokacji uchodźców jako mechanizmu stałego. – Gdyby ci ludzie mieli do nas przyjechać, to oznaczałoby to, że musieliby być przetrzymywani w obozach dla uchodźców, ponieważ oni chcą jechać dalej, do innych krajów – tłumaczył europoseł.

„W polskiej polityce jest tak mało rozmowy, że zawsze bym zalecał rozmowę”

W programie „Fakty z Zagranicy” rozmawiano także o aktualnym kryzysie wokół Trybunału Konstytucyjnego. Europoseł PiS w marcu tego roku apelował o rozpoczęcie prac nad nową ustawą ws. TK. Zaproponował wówczas szereg rozwiązań, które mogłyby się przyczynić do wyjścia z impasu. Jak teraz ocenia sytuację i czy widzi nadal pole do kompromisu?

– Samą wrzawę wokół TK oceniam niedobrze. Podtrzymuję moje poglądy w sprawie Trybunału. Należy rozmawiać spokojnie i bez oceniania fundamentalnie własnych stanowisk. W polskiej polityce jest tak mało rozmowy, że zawsze bym zalecał rozmowę. I zawsze trzeba wykazywać dobrą wolę. Teraz wola kompromisu jest mniejsza, niż kiedy zgłaszałem swoją propozycję – mówił Kazimierz Michał Ujazdowski.

Według niego nadal jest możliwość zapewnienia merytorycznej dyskusji. – W moim projekcie wskazywałem, że prace powinny odbywać się we współpracy z wybitnymi prawnikami, którzy dawali w ostatnich latach przykład stuprocentowego szacunku dla neutralności politycznej. To byli sędziowie TK, którzy nigdy nie wchodzili w spory polityczne i dawali przykład, czym jest godność i neutralność sędziego w życiu publicznym. Takie prace nadal mogłyby się rozpocząć. Zamiast bowiem wygrywać polskie sprawy za granicą, dźwigamy nieracjonalny ciężar wewnętrznej kryzysowej sytuacji – mówił eurodeputowany.

Źródło: TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił 80 tysięcy złotych kary, którą jednoosobowo i bezpodstawnie próbował nałożyć na "Fakty" TVN przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski. To nie była jedyna ani najwyższa kara, którą przewodniczący próbował zastraszyć wolne media. Kiedyś powiedział o sobie, że jest talibem. Jak rozprawia się zatem z wolnymi mediami, których wolności nie toleruje?

Sąd uchylił karę, którą próbował na "Fakty" nałożyć przewodniczący KRRiT. "Jednoosobowy król mediów"

Sąd uchylił karę, którą próbował na "Fakty" nałożyć przewodniczący KRRiT. "Jednoosobowy król mediów"

Źródło:
Fakty TVN

21 lat temu pan Sebastian był dzieckiem, miał dziewięć lat i miał nowotwór złośliwy kości piszczelowej. Lekarze uratowali mu życie i nogę, wkładając w nią endoprotezę, która razem z nogą miała rosnąć. Wtedy to była nowość. Co pan Sebastian myśli o tym dziś?

Sebastian dostał endoprotezę, gdy miał dziewięć lat. Po 21 latach wciąż pamięta tamten ból

Sebastian dostał endoprotezę, gdy miał dziewięć lat. Po 21 latach wciąż pamięta tamten ból

Źródło:
Fakty TVN

Gruzja na politycznym rozdrożu: czy będzie kontynuacja kursu integracji z Europą czy raczej zwrot w kierunku rosyjskich standardów? Rząd w Tbilisi forsuje ustawę o tak zwanych agentach zagranicznych. To kopia rosyjskich przepisów, których celem jest stłamszenie głosu społeczeństwa obywatelskiego. Gruzini manifestują swój sprzeciw masowo wychodząc na ulice.

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Centra zdrowia psychicznego leczyły oraz rehabilitowały tysiące mieszkańców Wielkopolski. Teraz pacjenci zostali bez wsparcia. Pod koniec ubiegłego roku skończyły się pieniądze od samorządu, które z kolei pochodziły ze środków unijnych.

Przedstawiciele centrów zdrowia psychicznego w Wielkopolsce apelują o pomoc do NFZ

Przedstawiciele centrów zdrowia psychicznego w Wielkopolsce apelują o pomoc do NFZ

Źródło:
Fakty po Południu

Maciej Świrski nigdy nie powinien zostać przewodniczącym Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. To skandal, że taka osoba jest w ogóle na takim stanowisku - ocenił w "Faktach po Faktach" pierwszy zastępca redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej" Roman Imielski. Były członek KRRiT Krzysztof Luft stwierdził, że z przykrością patrzy, jak KRRiT "stacza się w otchłań jakiejś takiej trzeciorzędnej kauzyperdy".

Przewodniczący KRRiT kontra wolne media. "To skandal, że taka osoba jest na takim stanowisku"

Przewodniczący KRRiT kontra wolne media. "To skandal, że taka osoba jest na takim stanowisku"

Źródło:
TVN24

To jest bezprecedensowy akt dla urzędującego prezydenta, ale akt, który nie psuje naszych stosunków ze Stanami Zjednoczonymi - powiedział w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga), nawiązując do zapowiadanego spotkania Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem. - Urzędujący prezydent kraju nie ma spotkań towarzyskich. Każde spotkanie, jakie odbywa, ma charakter, wymiar polityczny - stwierdziła Gabriela Morawska-Stanecka, senatorka Koalicji Obywatelskiej.

Morawska-Stanecka: urzędujący prezydent kraju nie ma spotkań towarzyskich, każde ma wymiar polityczny

Morawska-Stanecka: urzędujący prezydent kraju nie ma spotkań towarzyskich, każde ma wymiar polityczny

Źródło:
TVN24

Urszula Waśko z Uniwersytetu Columbia uczestniczy w pracach nad lekiem, którym może zablokować rozwój raka trzustki. To nowotwór, który wciąż jest bardzo trudny do wyleczenia. Wyniki eksperymentów na myszach są obiecujące. Rozpoczęła się pierwsza faza testów klinicznych nowego leku z udziałem ludzi.

Rak trzustki jest jednym z najbardziej śmiertelnych nowotworów. Nowy lek ma szansę to zmienić

Rak trzustki jest jednym z najbardziej śmiertelnych nowotworów. Nowy lek ma szansę to zmienić

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Polsce dopiero rozpocznie pracę nadzwyczajna komisja do spraw aborcji. Tymczasem w Niemczech już zakończyła pracę podobna komisja. Tam intencją rządu było to, by opracowane wnioski były jak najdalsze od politycznych sporów. Wynika z nich, że aborcja w Niemczech powinna być dozwolona bez ograniczeń do 12. tygodnia ciąży. W tej chwili, choć jest nielegalna, właściwie nie podlega karze.

Niemcy też debatują nad zmianą prawa aborcyjnego. Oni jednak powołali komisję złożoną z ekspertów

Niemcy też debatują nad zmianą prawa aborcyjnego. Oni jednak powołali komisję złożoną z ekspertów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pięć lat temu świat z bezsilnym przerażeniem patrzył, jak jeden z najcenniejszych i najbardziej charakterystycznych światowych zabytków płonie jak pochodnia. Z paryskiej katedry Notre-Dame, która przetrwała kilkaset lat i liczne wojenne zawieruchy, po kilku godzinach zostały w większości wypalone mury. Uroczyste otwarcie po rekonstrukcji zaplanowane jest na 8 grudnia, a celebracja ma potrwać ponad tydzień.

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS