Ambasador Wielkiej Brytanii w TVN24 BiS: nieuczciwe byłoby kazać wyjechać Polakom

16.02.2017 | Ambasador Wielkiej Brytanii w TVN24 BiS: nieuczciwe byłoby kazać wyjechać Polakom
16.02.2017 | Ambasador Wielkiej Brytanii w TVN24 BiS: nieuczciwe byłoby kazać wyjechać Polakom
Fakty z zagranicy
16.02.2017 | Ambasador Wielkiej Brytanii w TVN24 BiS: nieuczciwe byłoby kazać wyjechać PolakomFakty z zagranicy

- Brexit jest pewny - stwierdził w "Faktach z zagranicy" Jonathan Knott, ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce. - Moja premier już mówiła, że mamy zamiar uruchomić art. 50 - dodał. Brytyjski dyplomata podkreślił przy tym, że Brexit nie zagraża Polakom mieszkającym na Wyspach a rząd Theresy May robi wiele, żeby stosunki polsko-brytyjskie były jak najlepsze. Temu ma służyć też Forum Belwederskie, które zostanie zorganizowane na początku marca w Warszawie.

Premier May już w lipcu powiedziała, że chciałaby zagwarantować, że prawa Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii zostaną utrzymane - przekonywał ambasador Knott. - Jak tylko inne państwa Unii Europejskiej dadzą wzajemność - dodał dyplomata.

Ambasador Wielkiej Brytanii podkreślił, że "nieuczciwe by było, gdybyśmy kazali wyjechać" m.in. Polakom, którzy mieli swój wkład w budowę współczesnej Wielkiej Brytanii. Jego zdaniem referendum w sprawie Brexitu pokazało, "że ludzie chcą kontroli nad przyszłą migracją z całego świata", a nie są niechętni imigrantom w ogóle.

"Musimy zamrozić ten napływ ludzi"

- To co referendum w sprawie Brexitu przyniosło, to jest nie zakaz wjazdu do Wielkiej Brytanii - podkreślał. Dodał, że jedynie ma zostać wprowadzony mechanizm kontroli rządu nad migracją. - Przez bardzo wiele lat polegaliśmy na tym, że przyjeżdżali do nas imigranci i będziemy chcieli ich przyciągać - mówił. - Ale nie wszystkich, ale nie tak jak teraz. To powinno być kontrolowane - dodał.

- Mamy problem, musimy zamrozić ten napływ ludzi - tłumaczył. Przyznał jednocześnie, że jeszcze nie powstały plany szczegółowych rozwiązań.

- Pani premier powiedziała: chcemy zagwarantować wszystkim tym ludziom, że będą w stanie zostać w Wielkiej Brytanii. Czekamy wyłącznie na to, aby 27 państw Unii i Komisja (Europejska - przyp. red.) podjęły tę ofertę ze stołu. Mamy nadzieję, że to zostanie rozwiązane jak najszybciej - podkreślał ambasador.

"Sytuacja wróciła do normy"

Jonathan Knott był też pytany o zwiększoną liczne ataki na Polaków na Wyspach, które miały miejsca po referendum w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE.

- Fakty są takie, że w lecie mieliśmy do czynienia, rzeczywiście, ze wzrostem ilości przestępstw na tle nienawiści. Nie tylko wobec Polaków - przyznał. Jego zdaniem te "incydenty" nie są już tak częste, a "sytuacja wróciła do normy". Podkreślił też, że działania policji i rządu przyczynią się do dalszego zmniejszania liczby ataków na obcokrajowców w Wielkiej Brytanii.

- Za 2 tygodnie urządzamy spotkania z polskimi społecznościami z różnych części Brytanii, aby porozmawiać z lokalnymi władzami, z policją, abyśmy byli w stanie realnie to rozwiązać - dodał.

Forum Belwederskie

Ambasador Wielkiej Brytanii mówił też o nowej inicjatywie - Forum Belwederskim, które ma pomóc w zacieśnianiu współpracy pomiędzy Polską i Wielką Brytanią. - Forum Belwederskie jest czymś, co ma połączyć nasze społeczeństwa obywatelskie, ludzi, którzy nie są w rządzie - tłumaczył ambasador. - 8 i 9 marca chcemy przywieźć 50 Polaków i 50 Brytyjczyków. Ludzi edukacji, z instytutów badawczych, biznesu, mediów, z organizacji pozarządowych, aby to oni porozmawiali o swojej perspektywie naszych stosunków do roku 2025 - dodał.

- Damy radę połączyć, na poziomie międzyludzkim, samych obywateli naszych krajów - mówił ambasador Knott. Jak podkreślał dyplomata, takie inicjatywy są szczególnie ważne jeżeli chodzi o współpracę gospodarczą między Polską a Wielką Brytanią. - Wielka Brytania jest drugim największym rynkiem eksportu dla Polski i naprawdę musimy to zachować - stwierdził.

Źródło: Fakty z zagranicy

Pozostałe wiadomości

Różdżki z imieniem i nazwiskiem wojewody warmińsko-mazurskiego zostały rozdane samorządowcom jako symbol dofinansowania na budowy i remonty dróg. Nietypowy sposób wręczenia dofinansowań stał się też przedmiotem korespondencji i sporu z Polską Agencją Prasową.

Samorządowcy dostali różdżki z nazwiskiem wojewody. Urząd tłumaczy: to swoisty symbol

Samorządowcy dostali różdżki z nazwiskiem wojewody. Urząd tłumaczy: to swoisty symbol

Źródło:
Fakty TVN

"Dość czekania, czas na działania" - w szczycie kampanii wyborczej Lewica składa projekt likwidacji Funduszu Kościelnego. Stawką są miliardy złotych od państwa dla Kościołów. Koalicja była zgodna w sprawie likwidacji funduszu, a sprawą miał zająć się Władysław Kosiniak-Kamysz, ale efektów jego pracy brak.

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Źródło:
Fakty TVN

Początkowe ustalenia policjantów wskazywały na to, że nastolatka wtargnęła na jezdnię w niewyznaczonym miejscu. Jednak nagranie z monitoringu nie budzi wątpliwości, że dziewczynka przechodziła na pasach w prawidłowy sposób. Sprawca wypadku decyzją sądu otrzymał jedynie karę grzywny. Rodzina nie kryje oburzenia i zapowiada odwołanie od wyroku.

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Policja zlikwidowała nielegalne laboratorium farmaceutyczne, które działało w mieszkaniu w Olsztynie. Podrabiane leki były później w sieci sprzedawane pacjentom. Główny Inspektor Farmaceutyczny szacuje, że połowa leków sprzedawanych w sieci to podróbki.

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Bez obecności Amerykanów nie da się skutecznie przeprowadzić operacji dotyczącej zagwarantowania bezpieczeństwa w Ukrainie. Ona nie może być strefą neutralną, zdemilitaryzowaną, musi mieć swoje wojsko - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Co z Ukrainą? "Do tej operacji dojdzie tylko w jednym wypadku"

Co z Ukrainą? "Do tej operacji dojdzie tylko w jednym wypadku"

Źródło:
TVN24

- Od wielu wielu miesięcy uważam, że początek obniżek stóp procentowych w Polsce, to mógłby być przełom pierwszego i drugiego półrocza - stwierdził w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 ekonomista Marek Zuber.

"Po raz kolejny mieliśmy taką socjotechnikę"

"Po raz kolejny mieliśmy taką socjotechnikę"

Źródło:
tvn24.pl

Żyjemy w coraz bardziej niebezpiecznym świecie, dlatego trzeba być coraz lepiej przygotowanym. Chodzi nie tylko o zagrożenie ze strony Rosji, ale i ze strony cyberprzestępców oraz z powodu gwałtownych skutków zmian klimatu czy możliwych pandemii. Z tego założenia wychodzi Unia Europejska i promuje hasło "Gotowi na wszystko". Bruksela chce, by państwa członkowskie opracowały plany, które pozwolą ich obywatelom przetrwać 72 godziny. Chodzi na przykład o zestawy przetrwania.

KE chce, by każdy obywatel był gotów do samodzielnego przetrwania przez co najmniej 72 godziny

KE chce, by każdy obywatel był gotów do samodzielnego przetrwania przez co najmniej 72 godziny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Według 84 procent Polaków nasz kraj skorzystał na wejściu do Unii Europejskiej. To wynik bezprecedensowy. Ponadto 44 procent respondentów chce, by Wspólnota wzmocniła swoją rolę w ochronie obywateli przed kryzysami i zagrożeniami dla bezpieczeństwa - tak wynika z badania Eurobarometru. Wdzięczność i potencjał Unii w tak trudnym czasie da się dostrzec nie tylko w sąsiadującej z Rosją Polsce.

Rekordowe poparcie dla UE. Europejczycy za największy atut uważają bezpieczeństwo

Rekordowe poparcie dla UE. Europejczycy za największy atut uważają bezpieczeństwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS