Jedni stracili, inni zyskali, ale skrajna prawica raczej nie zyska wpływu na obsadzenie unijnych stanowisk

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Jedni stracili, inni zyskali, ale skrajna prawica raczej nie zyska wpływu na obsadzenie unijnych stanowisk
Jedni stracili, inni zyskali, ale skrajna prawica raczej nie zyska wpływu na obsadzenie unijnych stanowisk
Maciej Sokołowski/Fakty o Świecie TVN24 BiS
Jedni stracili, inni zyskali, ale skrajna prawica raczej nie zyska wpływu na obsadzenie unijnych stanowiskMaciej Sokołowski/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Prawica zyskała, ale centrum utrzymało przewagę. Europa po eurowyborach niekoniecznie musi zmieniać kurs. Nowy europarlament ma więcej skrajnie prawicowych posłów, ale kosztem liberałów i zielonych, nie chadeków i demokratów. Poza tym skrajna prawica jest wewnętrznie podzielona.

Skrajna prawica zdominowała 10 czerwca nagłówki bardziej niż sam Parlament Europejski. Tam ciągle najwięcej głosów zachowuje szeroka koalicja centroprawicy, centrolewicy i liberałów, która liczy na ponad 400 mandatów. Szczególnie triumfuje Europejska Partia Ludowa, wygrywając w 12 krajach, w tym w Niemczech, w Hiszpanii i w Polsce. Mając 185 miejsc, zwiększyła swoje posiadanie, zajmując ponad 25 procent miejsc na sali.

To wskazuje, że Europejska Partia Ludowa, frakcja, do której z Polski należą Platforma Obywatelska i Polskie Stronnictwo Ludowe, będzie dominować w ruszających już rozmowach o unijnej układance stanowisk i otwarta pozostaje droga dla Ursuli von der Leyen, by na kolejną kadencję pozostać szefową Komisji Europejskiej.

Dotkliwa porażka Macrona i podzielona skrajna prawica

Pozostałe grupy tej europejskiej koalicji - socjaldemokracja i liberałowie - są osłabieni. Dotkliwie zmalała siła głosu francuskiego prezydenta, który boleśnie przegrał w kraju z partią Marine Le Pen i trudniej mu będzie teraz promować swoich kandydatów.

Szefowa Komisji Europejskiej do akceptacji swojej nominacji potrzebuje 361 głosów, a jeśli do szerokiej proeuropejskiej koalicji zaliczmy też Zielonych, to niemiecka przewodnicząca nie będzie musiała szukać głosów na prawo od Europejskiej Partii Ludowej. To właśnie tej perspektywy - koniecznego sojuszu z radykalną prawicą - najbardziej obawiało się centrum.

ZOBACZ TEŻ: "Chłopak z sąsiedztwa" z wytrenowanym uśmiechem wstrząsnął Francją. Kim jest Jordan Bardella?

Macron: postanawiam rozwiązać Zgromadzenie Narodowe
Macron: postanawiam rozwiązać Zgromadzenie NarodoweYoutube/Emmanuel Macron

Choć skrajna prawica zwiększa swoje posiadanie, to jednak wciąż nie na tyle, by wpływać na pracę unijnych instytucji. Szczególnie, że sama jest podzielona. 17 posłów Alternatywy dla Niemiec nie powiększa zasobów żadnej z frakcji, bo AfD przed wyborami została wyrzucona z grupy Tożsamość i Demokracja. Partia Le Pen w wyborach poradziła sobie świetnie, ale Liga Matteo Salviniego - fatalnie. W innej grupie - w EKR (Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy) - po wyborach posłów od premier Meloni jest więcej, ale z PiS-u - mniej.

Teraz skrajna prawica, zamiast unijne stanowiska, będzie musiała poukładać sama siebie, ale z powodu wielu personalnych konfliktów ta integracja nie będzie łatwa.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Philippe STIRNWEISS/EP

Pozostałe wiadomości

Sto operacji ortopedycznych w ciągu pięciu lat - z perspektywy przeciętnego szpitala w Polsce to żaden wyczyn, ale w Rwandzie i w Zambii to aż sto zabiegów, ratujących kończyny i przywracających sprawność. Dla miejscowych pacjentów to często jedyna szansa na pomoc. Stoją za tym lekarze z Polski.

Lekarze z Polski dali nadzieje setkom pacjentów w Afryce. "Próbujemy wyrównać rachunek niesprawiedliwości na tym świecie"

Lekarze z Polski dali nadzieje setkom pacjentów w Afryce. "Próbujemy wyrównać rachunek niesprawiedliwości na tym świecie"

Źródło:
Fakty TVN

Pary jednopłciowe mają nadzieje na zmianę, bo jest w tym kierunku ważny krok. Mimo, że wciąż nie ma politycznej zgody na równość małżeńską, to minister sprawiedliwości daje zielone światło dla uznawania w Polsce zagranicznych aktów małżeństwa osób tej samem płci.

Minister sprawiedliwości chce, by nasz kraj uznawał małżeństwa jednopłciowe zawarte za granicą

Minister sprawiedliwości chce, by nasz kraj uznawał małżeństwa jednopłciowe zawarte za granicą

Źródło:
Fakty TVN

Dla wielu pacjentów onkologicznych system ochrony zdrowia jest najgorszym wrogiem. Szukając ratunku, błądzą, a kiedy na barki spada diagnoza, to na walkę z kolejnym przeciwnikiem brakuje już sił. Dlatego dzięki Onkofundacji Alivia powstała specjalna platforma dla chorych na raka, a Narodowy Instytut Onkologii przygotował specjalny film.

Osoby, u których zdiagnozowano raka, często nie wiedzą, co mają robić dalej. Powstał specjalny serwis

Osoby, u których zdiagnozowano raka, często nie wiedzą, co mają robić dalej. Powstał specjalny serwis

Źródło:
Fakty TVN

Około setka uczennic i uczniów w sobotę przyszła do jednej z białostockich szkół, by porozmawiać z ministrą edukacji Barbarą Nowacką. Wśród tematów jakość kształcenia w Polsce, bezpieczeństwo i samopoczucie uczennic i uczniów. Pomysł uczniowskiego okrągłego stołu padł podczas spotkania z premierem Donaldem Tuskiem ze strony jednego ucznia.

MEN chce dialogu z uczniami. W Białymstoku odbyło się pierwsze spotkanie uczniowskiego okrągłego stołu

MEN chce dialogu z uczniami. W Białymstoku odbyło się pierwsze spotkanie uczniowskiego okrągłego stołu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

10 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Uchodźcy. Liczba uchodźców rośnie: rok temu szacowano ją na 110 milionów osób, w tym roku szacuje się ją nawet na 120 milionów. Głównymi przyczynami są kryzys w Strefie Gazy oraz kolejne ucieczki w związku z przesuwającym się frontem w Ukrainie. Według prognoz Banku Światowego, do 2050 roku liczba uchodźców może wzrosnąć do 216 milionów osób. 

Na całym świecie jest nawet 120 milionów uchodźców. "Sytuacja Polski jest specyficzna"

Na całym świecie jest nawet 120 milionów uchodźców. "Sytuacja Polski jest specyficzna"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Radosław Sikorski przekazał w "Faktach po Faktach", że nie zostanie w najbliższych tygodniach unijnym komisarzem i pozostanie ministrem spraw zagranicznych. Pytany, czy chciałby kandydować w przyszłych wyborach prezydenckich w Polsce, odpowiedział, że "gdyby Kaczyński znowu kandydował, to chętnie by się z nim zmierzył". W "Faktach po Faktach" mówił także o kwestii ambasadorów i jego kontaktów z prezydentem.

Sikorski pytany, czy widzi się w roli kandydata na prezydenta. Mówi o Kaczyńskim

Sikorski pytany, czy widzi się w roli kandydata na prezydenta. Mówi o Kaczyńskim

Źródło:
TVN24

Jesteśmy przygnieceni bieżącymi sprawami, tego jest mnóstwo. Pani minister Nowacka, wchodząc do tego resortu, zastała z jednej strony puste szuflady, ale z drugiej strony ogrom wyzwań - mówił w "Faktach po Faktach" prezes ZNP Sławomir Broniarz. Powiedział też, że przed edukacją stoją nowe wyzwania w związku z rozwojem sztucznej inteligencji. - Musimy się zastanowić, jacy nauczyciele będą nam potrzebni za pięć, dziesięć, piętnaście lat - powiedział.

"Pani minister zastała puste szuflady i ogrom wyzwań"

"Pani minister zastała puste szuflady i ogrom wyzwań"

Źródło:
TVN24

Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nie spowodowało, że napływ nielegalnych imigrantów na Wyspy ustał. Partia Konserwatywna wciąż forsuje nieudany plan odsyłania imigrantów do Rwandy, a Partia Pracy, która prowadzi w sondażach, chce przede wszystkim walczyć z przemytnikami ludzi. Nigel Farage, "ojciec chrzestny brexitu", proponuje, żeby przestać uznawać Europejski Trybunał Praw Człowieka.

Wybory w Wielkiej Brytanii i kryzys migracyjny. Torysi stawiają na Rwandę, laburzyści na nowe dowództwo

Wybory w Wielkiej Brytanii i kryzys migracyjny. Torysi stawiają na Rwandę, laburzyści na nowe dowództwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Upały stwarzają w tej chwili śmiertelne zagrożenie na czterech kontynentach. W ostatni dzień wiosny były miejsca, gdzie było goręcej niż w połowie lata. To niepokojący prognostyk, szczególnie po tym, jak ubiegłe lato zostało okrzyknięte najgorętszym w historii pomiarów. W Arabii Saudyjskiej temperatury przekroczyły w tym tygodniu 51 stopni Celsjusza w cieniu. Zmarło kilkuset pielgrzymów. W Indiach monsun, który powinien nieść wytchnienie od miesiąca, wciąż nie nadchodzi, a w Stanach Zjednoczonych ostrzeżenia o upale dostają nawet mieszkańcy regionów, gdzie temperatury zazwyczaj są umiarkowane.

Ekstremalne upały na czterech kontynentach. "To zdecydowanie nie jest normalne"

Ekstremalne upały na czterech kontynentach. "To zdecydowanie nie jest normalne"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS