Jeden ze wszystkich, wszyscy za jednego. To "święte zobowiązanie" członków NATO

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Święta zasada NATO mówi, że w razie ataku następuje odpowiedź na zasadzie jeden za wszystkich, wszyscy za jednego. Do tej pory tę zasadę uruchomiono tylko raz, gdy nastąpił atak terrorystyczny na Stany Zjednoczone.

Zimna wojna właśnie się rozpoczęła. Rosła wzajemna nieufność między Wschodem i Zachodem. By zabezpieczyć się przed mocarstwowym ambicjami Związku Radzieckiego, 12 państw pod przewodnictwem Stanów Zjednoczonych powołało NATO - nową polityczno-wojskową organizację międzynarodową. 4 kwietnia 1949 roku podpisano w Waszyngtonie Traktat Północnoatlantycki. - To prosty dokument. Narody, które go podpisały, zobowiązują się do stosowania pokojowych zasad Narodów Zjednoczonych oraz utrzymywania przyjaznych stosunków i współpracy gospodarczej. Zobowiązują się do prowadzenia konsultacji, gdy terytorium lub suwerenność któregoś z państw będzie zagrożona. Zobowiązują się przyjść z pomocą, gdy którekolwiek z państw zostanie zaatakowane - mówił w 1949 roku prezydent USA Harry Truman. Ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych Harry Truman odniósł się w ten sposób do najważniejszego zapisu Traktatu. Chodzi o artykuł piąty mówiący o tym, że zbrojna napaść na którekolwiek z państw Sojuszu jest uznawana za napaść przeciwko wszystkim.

Gdy żelazna kurtyna zniknęła - Polska i inne kraje Europy Środkowo-Wschodniej natychmiast rozpoczęły starania, by przyłączyć się do Sojuszu, bo nie było lepszej gwarancji bezpieczeństwa. - Od tego dnia poczynając, Polska staje się członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego, a więc po raz pierwszy chyba od Odsieczy Wiedeńskiej staje się krajem naprawdę bezpiecznym - podkreślił w lutym 1999 roku minister obrony Janusz Onyszkiewicz. Dotychczas artykuł piąty został uruchomiony tylko raz - po atakach na Stany Zjednoczone we wrześniu 2001 roku. Wtedy, w ramach kolektywnej obrony, przez ponad pół roku samoloty Sojuszu patrolowały amerykańską przestrzeń powietrzną.

Bufor bezpieczeństwa

Gdy Rosja napadła na Ukrainę, gdy najechała kraj graniczący z czterema państwami NATO, zapewnienia o nienaruszalności artykułu piątego padały wielokrotnie. W 2023 roku, w ogrodach Zamku Królewskiego w Warszawie, powtórzył je także Joe Biden. - Niech nie będzie tutaj żadnych wątpliwości. Zobowiązanie USA wobec naszych sojuszników w NATO i artykułu piątego Traktatu Północnoatlantyckiego jest niewzruszone. Wie o tym każdy członek NATO i wie o tym również Rosja. Atak na jednego jest atakiem na wszystkich. To święte zobowiązanie. Święte zobowiązanie do obrony każdego skrawka terytorium NATO - podkreślił prezydent USA.

W 2024 roku Sojusz Północnoatlantycki obchodzi 75-lecie istnienia. Specjalny, rocznicowy szczyt odbędzie się w lipcu w Waszyngtonie. Cztery miesiące później Amerykanie będą wybierać swojego prezydenta.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Benjamin Netanjahu 24 lipca wygłosi przemówienie przed połączonymi izbami amerykańskiego Kongresu. Nie padną w nim jednak słowa, na które czeka tak wielu jego rodaków. Nie będzie mógł powiedzieć, że porwani przez Hamas zakładnicy zostali uwolnieni. Dramat nie polega nawet na tym, że cierpią w niewoli. Oni umierają. Zginął także Polak Alex Dancyg. Jego 18-letnia wnuczka ma pretensje do izraelskiego rządu. Nie ona jedna.

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Źródło:
Fakty TVN

Mamy wreszcie finał sporu, o którym już wiele razy mówiliśmy w "Faktach" TVN. Chodzi o lekarzy, którzy przepisywali mleko na receptę ciężko chorym dzieciom. Narodowy Fundusz Zdrowia upierał się, że przepisywano je bezzasadnie i oczekiwał zwrotu siedmiu milionów złotych z tytułu nienależnej refundacji. Najpierw sąd stanął po stronie lekarzy, a teraz minister zdrowia jest gotowa na ugodę.

NFZ ma pójść na ugodę w sprawie nierefundowanego mleka. Jest też korzystny dla lekarzy wyrok sądu

NFZ ma pójść na ugodę w sprawie nierefundowanego mleka. Jest też korzystny dla lekarzy wyrok sądu

Źródło:
Fakty TVN

Groźna bakteria New Delhi została wykryta w poznańskim szpitalu. Jej obecność zdiagnozowano u 11 pacjentów. Sanepid i szpital uspokajają - sytuacja jest opanowana, a chorzy są izolowani.

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Kolejna seria utonięć na polskich kąpieliskach i najtragiczniejszy w tym sezonie weekend z policyjnymi statystykami grozy. Tylko w sobotę i w niedzielę życie pod wodą straciło 17 osób. Od początku wakacji aż 87.

To nie tylko liczby, to ludzkie tragedie. Od początku wakacji utonęło 87 osób

To nie tylko liczby, to ludzkie tragedie. Od początku wakacji utonęło 87 osób

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jako PSL złożyliśmy swój projekt, który mówi o tym, żeby wrócić do zapisów sprzed haniebnego wyroku Trybunału Julii Przyłębskiej. To byłby pierwszy krok - powiedziała w "Faktach po Faktach" Magdalena Sroka (PSL-Trzecia Droga), komentując odrzucenie ustawy dekryminalizującej pomocnictwo w aborcji. Anita Kucharska-Dziedzic (Lewica) wskazywała, że "w umowie koalicyjnej nie ma słowa na A, ale jest mowa o prawach kobiet i o prawie kobiet do decydowania o sobie".

Sroka o aborcji: Lewica i KO rozbudziły w kobietach fałszywe nadzieje

Sroka o aborcji: Lewica i KO rozbudziły w kobietach fałszywe nadzieje

Źródło:
TVN24

- Jeżeli to Kamala Harris zostanie kandydatką na prezydenta, demokraci będą tak naprawdę musieli wymyślić jej profil całkowicie na nowo - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Paweł Zalewski, wiceszef MON, poseł Polski 2050-Trzeciej Drogi. Poseł PiS Radosław Fogiel zauważył, że spodziewane wejście Harris do wyścigu o Biały Dom "zmusza kampanię Trumpa do przestawienia dział".

"Powiew świeżości", który "zmusza do przestawienia dział"

"Powiew świeżości", który "zmusza do przestawienia dział"

Źródło:
TVN24

Niezależnie od tego, jak oceniać dorobek czy kompetencje Kamali Harris, nie da się jej zarzucić podeszłego wieku. Ta linia narracji Trumpa z okresu późnej kampanii Bidena straciła rację bytu. Jest wręcz ryzyko, że teraz to podeszły wiek Trumpa będzie dla niego obciążeniem. Dodatkowo Kamala Harris, która przez większość kariery była prokuratorem, będzie cały czas podbijać wątek problemów prawnych kandydata republikanów.

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zanim odsunął Donalda Trumpa od władzy, przez ponad 30 lat był senatorem, a potem przez osiem lat pełnił funkcję wiceprezydenta u boku Baracka Obamy. Joe Biden urząd prezydenta obejmował w trudnym dla Ameryki momencie. Pandemia, inflacja, wojna Putina - to największe wyzwania tej kadencji. Amerykanie przyglądają się też kwestiom migracji, pamiętają również obrazy chaotycznego odwrotu swoich wojsk z Afganistanu.

Pandemia, inflacja, wojny - kadencja Joe Bidena przypadła na burzliwe czasy. Jaki jest bilans jego prezydentury?

Pandemia, inflacja, wojny - kadencja Joe Bidena przypadła na burzliwe czasy. Jaki jest bilans jego prezydentury?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS