Jeden ze wszystkich, wszyscy za jednego. To "święte zobowiązanie" członków NATO

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Jeden ze wszystkich, wszyscy za jednego. To "święte zobowiązanie" członków NATO
Jeden ze wszystkich, wszyscy za jednego. To "święte zobowiązanie" członków NATO
Joanna Stempień/Fakty o Świecie TVN24 BiS
Jeden ze wszystkich, wszyscy za jednego. To "święte zobowiązanie" członków NATOJoanna Stempień/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Święta zasada NATO mówi, że w razie ataku następuje odpowiedź na zasadzie jeden za wszystkich, wszyscy za jednego. Do tej pory tę zasadę uruchomiono tylko raz, gdy nastąpił atak terrorystyczny na Stany Zjednoczone.

Zimna wojna właśnie się rozpoczęła. Rosła wzajemna nieufność między Wschodem i Zachodem. By zabezpieczyć się przed mocarstwowym ambicjami Związku Radzieckiego, 12 państw pod przewodnictwem Stanów Zjednoczonych powołało NATO - nową polityczno-wojskową organizację międzynarodową. 4 kwietnia 1949 roku podpisano w Waszyngtonie Traktat Północnoatlantycki. - To prosty dokument. Narody, które go podpisały, zobowiązują się do stosowania pokojowych zasad Narodów Zjednoczonych oraz utrzymywania przyjaznych stosunków i współpracy gospodarczej. Zobowiązują się do prowadzenia konsultacji, gdy terytorium lub suwerenność któregoś z państw będzie zagrożona. Zobowiązują się przyjść z pomocą, gdy którekolwiek z państw zostanie zaatakowane - mówił w 1949 roku prezydent USA Harry Truman. Ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych Harry Truman odniósł się w ten sposób do najważniejszego zapisu Traktatu. Chodzi o artykuł piąty mówiący o tym, że zbrojna napaść na którekolwiek z państw Sojuszu jest uznawana za napaść przeciwko wszystkim.

Gdy żelazna kurtyna zniknęła - Polska i inne kraje Europy Środkowo-Wschodniej natychmiast rozpoczęły starania, by przyłączyć się do Sojuszu, bo nie było lepszej gwarancji bezpieczeństwa. - Od tego dnia poczynając, Polska staje się członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego, a więc po raz pierwszy chyba od Odsieczy Wiedeńskiej staje się krajem naprawdę bezpiecznym - podkreślił w lutym 1999 roku minister obrony Janusz Onyszkiewicz. Dotychczas artykuł piąty został uruchomiony tylko raz - po atakach na Stany Zjednoczone we wrześniu 2001 roku. Wtedy, w ramach kolektywnej obrony, przez ponad pół roku samoloty Sojuszu patrolowały amerykańską przestrzeń powietrzną.

Donald Trump powiedział, co myśli o zobowiązaniu do obrony członków NATO. "Przerażające i bezsensowne"
Donald Trump powiedział, co myśli o zobowiązaniu do obrony członków NATO. "Przerażające i bezsensowne"Katarzyna Sławińska/Fakty TVN

Bufor bezpieczeństwa

Gdy Rosja napadła na Ukrainę, gdy najechała kraj graniczący z czterema państwami NATO, zapewnienia o nienaruszalności artykułu piątego padały wielokrotnie. W 2023 roku, w ogrodach Zamku Królewskiego w Warszawie, powtórzył je także Joe Biden. - Niech nie będzie tutaj żadnych wątpliwości. Zobowiązanie USA wobec naszych sojuszników w NATO i artykułu piątego Traktatu Północnoatlantyckiego jest niewzruszone. Wie o tym każdy członek NATO i wie o tym również Rosja. Atak na jednego jest atakiem na wszystkich. To święte zobowiązanie. Święte zobowiązanie do obrony każdego skrawka terytorium NATO - podkreślił prezydent USA.

W 2024 roku Sojusz Północnoatlantycki obchodzi 75-lecie istnienia. Specjalny, rocznicowy szczyt odbędzie się w lipcu w Waszyngtonie. Cztery miesiące później Amerykanie będą wybierać swojego prezydenta.

Autorka/Autor:Joanna Stempień

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Reuters

Pozostałe wiadomości

Popełniliśmy błędy, nie ma co płakać, trzeba iść do przodu - mówił w niedzielę na spotkaniu z wyborcami Jarosław Kaczyński. Na horyzoncie są już kolejne wybory i kampania nawet na chwilę nie zwolniła. Emocje też nie opadły, co akurat na spotkaniu prezesa PiS było widać.

Politycy mobilizują elektorat przed wyborami samorządowymi. "Zdarzył się wypadek, ale nie trzeba płakać"

Politycy mobilizują elektorat przed wyborami samorządowymi. "Zdarzył się wypadek, ale nie trzeba płakać"

Źródło:
Fakty TVN

Nagłe zwroty akcji w Suwałkach. Miało być nowe logo miasta i nawet było, ale tylko przez chwilę, bo chwilę potem wróciło stare. Wydano prawie 50 tysięcy złotych.

Miś UśMich pozostanie symbolem Suwałk. Nowe logo poszło do kosza, ale pieniądze zostały wydane

Miś UśMich pozostanie symbolem Suwałk. Nowe logo poszło do kosza, ale pieniądze zostały wydane

Źródło:
Fakty TVN

Nowo kupiony dom z niespodzianką - ludzkimi szczątkami w piwnicy. Podobno kiedyś była kłótnia i był hałas, a potem zniknął pan Kazimierz - tak przynajmniej mówią sąsiedzi. Co jeszcze wiadomo i co będzie badać policja?

Ludzkie szczątki w nowym domu. Sąsiedzi przypomnieli sobie awanturę sprzed 20 lat

Ludzkie szczątki w nowym domu. Sąsiedzi przypomnieli sobie awanturę sprzed 20 lat

Źródło:
Fakty TVN

Już w poniedziałek w Brukseli ministrowie rolnictwa państw Unii Europejskiej będą rozmawiać o tym, jak zakończyć kryzys, który rozlał się praktycznie w całej wspólnocie. Czesław Siekierski zapowiada, że będzie domagał się ograniczenia Zielonego Ładu, którego nie chcą nie tylko polscy rolnicy. Ci wciąż protestują. Narzekają na silosy pełne zboża i niskie ceny, jakie mogą za nie uzyskać.

Europejscy ministrowie rolnictwa spotkają się w Brukseli. Chcą znaleźć sposób na rozwiązanie kryzysu

Europejscy ministrowie rolnictwa spotkają się w Brukseli. Chcą znaleźć sposób na rozwiązanie kryzysu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polacy od samego początku wojny pomagają Ukraińcom. Otworzyliśmy dla nich swoje serca, domy, pomogliśmy normalnie żyć. Jednak tam, w Ukrainie, na naszą pomoc ciągle czeka kilkanaście milionów ludzi. Organizacje humanitarne każdego dnia przekazują im pomoc.

Od początku wojny Polska stale wspiera Ukrainę. "Wydaje się, że ta pomoc jeszcze będzie potrzebna"

Od początku wojny Polska stale wspiera Ukrainę. "Wydaje się, że ta pomoc jeszcze będzie potrzebna"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polska naprawdę pojawiła się jako nasz największy przyjaciel. I dziękujemy bardzo za to Polsce i każdemu Polakowi - mówił w "Faktach po Faktach" w drugą rocznicę rosyjskiej napaści na Ukrainę Mykoła Kniażycki, deputowany do Rady Najwyższej Ukrainy. - Prawda na temat bezpieczeństwa dzisiaj jest taka: albo robimy wszystko, żeby Ukraińcy dali radę w tym roku, (...) albo za kilka lat płacimy znacznie większą stawkę - stwierdził Paweł Kowal (KO), szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych.

Ukraiński deputowany: Polska pojawiła się jako nasz największy przyjaciel

Ukraiński deputowany: Polska pojawiła się jako nasz największy przyjaciel

Źródło:
TVN24

Każda ze stron musi dbać o swoją opinię publiczną i o swoich obywateli, tak że nie dziwię się Ukraińcom, że zastosowali taki właśnie manewr - mówił w "Faktach po Faktach" Jan Truszczyński, dyplomata i były wiceszef MSZ, komentując wizytę ukraińskiego premiera na granicy i brak spotkania z przedstawicielami strony polskiej. - Nie myślę, żeby Ukraińcy liczyli tutaj na taką szybką i taką "w biegu" odpowiedź strony polskiej. Strona polska prawidłowo odpowiedziała - stwierdził profesor Artur Nowak-Far, były wiceminister spraw zagranicznych, wykładowca SGH.

"Nie dziwię się Ukraińcom, że zastosowali taki właśnie manewr", "strona polska prawidłowo odpowiedziała"

"Nie dziwię się Ukraińcom, że zastosowali taki właśnie manewr", "strona polska prawidłowo odpowiedziała"

Źródło:
TVN24

W ten weekend mijają dwa lata, odkąd Rosja zaatakowała Ukrainę z trzech stron. To dwa lata wojny i nie ma Ukraińców, których życie by się nie zmieniło. Wielu straciło najbliższych czy dom. Jak informują żołnierze, do których dotarła stacja CNN, postępy na froncie są niewielkie, bo brakuje amunicji i żołnierzy. To jednak nie zmienia tego, że nie zamierzają się poddać.

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Źródło:
CNN

Yarmak przed wojną był jednym z najpopularniejszych ukraińskich raperów. Dwa lata temu jednak zgłosił się do wojska i teraz jego głos częściej brzmi przez radiostację niż w klubach czy na koncertach. Obecnie dowodzi plutonem operatorów dronów bojowych i ma teraz apel do Zachodu.

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS