Huragany, zamknięte szkoły, brak prądu i jedzenia. "Jesteśmy na skraju całkowitego upadku"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Nie ma pieniędzy, pracy, podstawowych produktów żywnościowych, a teraz nie ma nawet prądu. Na Kubie doszło do awarii głównej elektrowni zaopatrującej wyspę w prąd, co doprowadziło do blackoutu. Ta przepiękna wyspa u wybrzeży Stanów Zjednoczonych to skansen, którego gospodarka zatrzymała się w rozwoju z powodu komunistycznej dyktatury, a teraz życie Kubańczyków skomplikował jeszcze sezon huraganów - wyjątkowo niszczycielskich w tym roku.

Od 18 października rzeczywistość na Kubie wygląda inaczej. Awaria największej na wyspie elektrociepłowni sprawiła, że nagle Kubańczycy pozbawieni zostali dostępu do elektryczności. 



- Jest źle, bardzo źle, bo bez prądu nie mamy nic, nie mamy jedzenia, nie mamy jak zamrozić rzeczy, nie mamy jak pracować, nie mamy nic i jest ciężko. Ale co możemy zrobić? - pyta Mayris Soria, mieszkanka Kuby.

Kubańskie władze podjęły decyzję o zamknięciu szkół oraz części państwowych przedsiębiorstw. Przestały działać urzędy oraz większość sklepów. Na ulicach miast w ciągu dnia ustawiały się kilkudziesięciometrowe kolejki po butle gazowe oraz po drewno na opał. Rząd zapewnia, że robi, co może, by sytuacja wróciła do normy.

- Staramy się przywracać prąd stopniowo, tak żeby nie przeciążyć sieci. Sprawdzamy różne warianty, zaczynając od włączania energii na mniejszych obszarach - przekazuje Lazaro Guerra z Ministerstwa Energii i Górnictwa Kuby.

ZOBACZ TEŻ: Blackout i huragan. Rząd zawiesza działalność, która "nie jest absolutnie niezbędna"

Wyścig z czasem

Od 18 października trwa wyścig z czasem o uratowanie psującej się żywności. Ta, której nie da się już wykorzystać, ląduje prosto na ulicy. Najtrudniejsze są godziny po zachodzie słońca.



- Ludzie tutaj zabijają czas, grając w domino na ulicy. Narzekają, że są głodni, że nie ma prądu ani wody. Dzieci śpią na zewnątrz, bo jest po prostu za gorąco, żeby spać w środku. Ci, z którymi rozmawiam, żartują, ale widać też, że zaczynają być coraz bardziej zdenerwowani tą sytuacją. Mówią, że nie mają pojęcia, kiedy wróci prąd. I tak jest na całej wyspie - relacjonuje dziennikarz CNN Patrick Oppmann.

Sytuację na Kubie dodatkowo pogarszają warunki pogodowe. Przez wyspę przetacza się jeden huragan za drugim. Ten, który właśnie nawiedził Kubę, jest już 10. z kolei od początku tej jesieni.

- Mam 72 lata i jeszcze czegoś takiego nie widziałem - mówi Luis Daroman, kubański emeryt.

Huragan Oscar uderzył w Kubę
Huragan Oscar uderzył w KubęReuters

"Jesteśmy na skraju całkowitego upadku"

Rozsypująca się publiczna infrastruktura i kolejne klęski naturalne pogłębiły i tak już trudną sytuację ekonomiczną Kuby. Od zaostrzenia sankcji przez prezydenta Donalda Trumpa w 2019 roku kubański rząd został praktycznie odcięty od środków na inwestycje. Awaria zasilania w całym kraju stała się w związku z tym kolejnym pretekstem do wyrażenia społecznego niezadowolenia.

- Jest zbyt ciężko, zbyt ciężko. Wszystko podupada i jest coraz więcej przerw w dostawach prądu. Jesteśmy na skraju całkowitego upadku - mówi jeden z mieszkańców Kuby.

W niedzielę, 20 października, w niektórych miejscach na Kubie na kilka godzin powróciły dostawy prądu, ale do poniedziałkowego popołudnia polskiego czasu większość wyspy wciąż była odcięta od zasilania.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Reuters

Pozostałe wiadomości

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Okazuje się, że w roku 2025 Pomnik Matki Polki był zbyt odważny i trzeba go było trochę zakryć. Dlatego rzeźba dostała stanik. Cała sprawa ma związek z niskimi zasięgami profilu szpitala na Facebooku, który ograniczył jego widoczność przez naruszenie regulaminu.

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

Źródło:
Fakty TVN

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS