Huragany, zamknięte szkoły, brak prądu i jedzenia. "Jesteśmy na skraju całkowitego upadku"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Nie ma pieniędzy, pracy, podstawowych produktów żywnościowych, a teraz nie ma nawet prądu. Na Kubie doszło do awarii głównej elektrowni zaopatrującej wyspę w prąd, co doprowadziło do blackoutu. Ta przepiękna wyspa u wybrzeży Stanów Zjednoczonych to skansen, którego gospodarka zatrzymała się w rozwoju z powodu komunistycznej dyktatury, a teraz życie Kubańczyków skomplikował jeszcze sezon huraganów - wyjątkowo niszczycielskich w tym roku.

Od 18 października rzeczywistość na Kubie wygląda inaczej. Awaria największej na wyspie elektrociepłowni sprawiła, że nagle Kubańczycy pozbawieni zostali dostępu do elektryczności. 



- Jest źle, bardzo źle, bo bez prądu nie mamy nic, nie mamy jedzenia, nie mamy jak zamrozić rzeczy, nie mamy jak pracować, nie mamy nic i jest ciężko. Ale co możemy zrobić? - pyta Mayris Soria, mieszkanka Kuby.

Kubańskie władze podjęły decyzję o zamknięciu szkół oraz części państwowych przedsiębiorstw. Przestały działać urzędy oraz większość sklepów. Na ulicach miast w ciągu dnia ustawiały się kilkudziesięciometrowe kolejki po butle gazowe oraz po drewno na opał. Rząd zapewnia, że robi, co może, by sytuacja wróciła do normy.

- Staramy się przywracać prąd stopniowo, tak żeby nie przeciążyć sieci. Sprawdzamy różne warianty, zaczynając od włączania energii na mniejszych obszarach - przekazuje Lazaro Guerra z Ministerstwa Energii i Górnictwa Kuby.

ZOBACZ TEŻ: Blackout i huragan. Rząd zawiesza działalność, która "nie jest absolutnie niezbędna"

Wyścig z czasem

Od 18 października trwa wyścig z czasem o uratowanie psującej się żywności. Ta, której nie da się już wykorzystać, ląduje prosto na ulicy. Najtrudniejsze są godziny po zachodzie słońca.



- Ludzie tutaj zabijają czas, grając w domino na ulicy. Narzekają, że są głodni, że nie ma prądu ani wody. Dzieci śpią na zewnątrz, bo jest po prostu za gorąco, żeby spać w środku. Ci, z którymi rozmawiam, żartują, ale widać też, że zaczynają być coraz bardziej zdenerwowani tą sytuacją. Mówią, że nie mają pojęcia, kiedy wróci prąd. I tak jest na całej wyspie - relacjonuje dziennikarz CNN Patrick Oppmann.

Sytuację na Kubie dodatkowo pogarszają warunki pogodowe. Przez wyspę przetacza się jeden huragan za drugim. Ten, który właśnie nawiedził Kubę, jest już 10. z kolei od początku tej jesieni.

- Mam 72 lata i jeszcze czegoś takiego nie widziałem - mówi Luis Daroman, kubański emeryt.

Huragan Oscar uderzył w Kubę
Huragan Oscar uderzył w KubęReuters

"Jesteśmy na skraju całkowitego upadku"

Rozsypująca się publiczna infrastruktura i kolejne klęski naturalne pogłębiły i tak już trudną sytuację ekonomiczną Kuby. Od zaostrzenia sankcji przez prezydenta Donalda Trumpa w 2019 roku kubański rząd został praktycznie odcięty od środków na inwestycje. Awaria zasilania w całym kraju stała się w związku z tym kolejnym pretekstem do wyrażenia społecznego niezadowolenia.

- Jest zbyt ciężko, zbyt ciężko. Wszystko podupada i jest coraz więcej przerw w dostawach prądu. Jesteśmy na skraju całkowitego upadku - mówi jeden z mieszkańców Kuby.

W niedzielę, 20 października, w niektórych miejscach na Kubie na kilka godzin powróciły dostawy prądu, ale do poniedziałkowego popołudnia polskiego czasu większość wyspy wciąż była odcięta od zasilania.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Reuters

Pozostałe wiadomości

W poszukiwaniach "drugiego Andrzeja Dudy" prezes PiS-u na razie jest niezdecydowany. Lista ma się zawężać, a niemal rzutem na taśmę do gry wchodzi samorządowiec. To Lucjusz Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli. On sam przekonuje, że nie ma takiej ambicji, ani planów.

Do gry w PiS wchodzi nowy kandydat na kandydata na prezydenta? Zapytaliśmy go o to

Do gry w PiS wchodzi nowy kandydat na kandydata na prezydenta? Zapytaliśmy go o to

Źródło:
Fakty TVN

To może być niebezpieczne dla jego zleceniodawców - Paweł S. mówi już drugi dzień, wiele godzin, a to jeszcze nie koniec. Nie wiadomo, czy w prokuraturze zaprzecza oskarżeniom, czy może kogoś sypie. Wiadomo, że chodzi o wiele milionów złotych z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych za czasów PiS-u. Najpierw były szef tej agencji, Michał K., został zatrzymany w Londynie, a potem Pawła S. deportowano z Dominikany.

Paweł S. drugi dzień w prokuraturze. Jego słowa "mogą spowodować, że cała Zjednoczona Prawica zadrży"

Paweł S. drugi dzień w prokuraturze. Jego słowa "mogą spowodować, że cała Zjednoczona Prawica zadrży"

Źródło:
Fakty TVN

Liczba ofiar śmiertelnych powodzi w Hiszpanii jest szokująca. To już 205 osób, a kilkadziesiąt jest wciąż poszukiwanych. "Mąż wyszedł po samochód i już nie wrócił". "Uciekłam z domu, gdy wodę miałam po szyję". Przerażające relacje. Gwałtowna ulewa i nagła powódź. Mieszkańcy pytają, dlaczego nikt ich nie ostrzegł o powodzi z wystarczającym wyprzedzeniem.

Powódź w Hiszpanii zabiła ponad 200 osób. "Tam, gdzie mieszkam, nic nie może dojechać"

Powódź w Hiszpanii zabiła ponad 200 osób. "Tam, gdzie mieszkam, nic nie może dojechać"

Źródło:
Fakty TVN

2 listopada to Dzień Zaduszny. Dla wielu osób odwiedzających groby bliskich tak samo ważny jak 1 listopada. Na polskich cmentarzach, podobnie jak w piątek, zapłonęły znicze, pojawiły się wiązanki kwiatów. To także okazja do podsumowania pierwszych dni policyjnej akcji "Znicz". Nie obyło się bez wypadków i ofiar śmiertelnych. Zatrzymanych zostało blisko 500 nietrzeźwych kierowców.

W Zaduszki ruch jest mniejszy, ale na drogach wciąż trwa akcja "Znicz". Policjanci podali pierwsze dane o wypadkach

W Zaduszki ruch jest mniejszy, ale na drogach wciąż trwa akcja "Znicz". Policjanci podali pierwsze dane o wypadkach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Kamala Harris i Donald Trump kończą swoje kampanie wyborcze. To właśnie głosy mieszkańców tzw. stanów wahających się, jak Arizony, Georgii czy Karoliny Północnej, zdecydują, kto będzie urzędował w Białym Domu. Jakie argumenty mogą przekonać na ostatniej prostej? Demokraci zorganizowali kampanijne rodeo, a sztab Donalda Trumpa postanowił wciągnąć w swoją kampanię osoby niebinarne i transpłciowe.

Ostatnie dni kampanii wyborczej w USA. Co mówią Amerykanie, którzy zagłosowali wcześniej?

Ostatnie dni kampanii wyborczej w USA. Co mówią Amerykanie, którzy zagłosowali wcześniej?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Kiedy widzę taki projekt budżetu, mogę albo milczeć i udawać, że nic się nie dzieje, albo głośno i otwarcie mówić, że to nie tak miało wyglądać. Wybrałem drugą drogę - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł Adrian Zandberg (Razem). Europoseł KO Andrzej Halicki powiedział, że Zandberg "ma złote recepty, ale tak naprawdę nic z tego nie wychodzi, dlatego, że nie realizuje ich".

Zandberg: wystarczy zagłosować za poprawkami Razem. Halicki: najpierw ustalcie, jakie macie

Zandberg: wystarczy zagłosować za poprawkami Razem. Halicki: najpierw ustalcie, jakie macie

Źródło:
TVN24

Mit smoleńskiego morderstwa jest jedną z podstawowych cegieł w murze PiS. Wyciągnięcie tej cegły powoduje, że on się zawali - powiedział w "Faktach po Faktach" europoseł i były szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz. - Jarosław Kaczyński, nawet jeśli będzie miał czarno na białym napisane, co się stało z dowodami, to powie, że to jest propaganda - dodał.

"Oni zrobili mur. Wyciągnięcie jednej cegły powoduje, że się zawali"

"Oni zrobili mur. Wyciągnięcie jednej cegły powoduje, że się zawali"

Źródło:
TVN24

Wraz z nadchodzącymi wyborami Amerykanie są coraz bardziej zestresowani polityką. Kamala Harris i Donald Trump prezentują dwie odmienne wizje Stanów Zjednoczonych. Ponad połowa obywateli uważa, że ich prawa są zagrożone. Niepokój budzi między innymi kwestia prawa do aborcji, imigracja czy koszty życia. Obywatele są zmęczeni polityką i podziałami w kraju. Wielu dorosłych Amerykanów przyznaje, że ogranicza kontakty z rodziną ze względu na różnice w poglądach.

Kampania wyborcza odbija się na zdrowiu psychicznym Amerykanów. "Jest dużo negatywnych emocji"

Kampania wyborcza odbija się na zdrowiu psychicznym Amerykanów. "Jest dużo negatywnych emocji"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Nigdy nie uznał wyborczej porażki w 2020 roku i zawsze chciał wrócić do Białego Domu. Może mu się to udać, bo wyścig wyborczy jest niezwykle wyrównany. Donald Trump, choć obraża wielu przeciwników i różne grupy polityczne, to nie traci swoich zwolenników, którzy znów chcą go widzieć na urzędzie prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Donald Trump ma szansę wrócić do Białego Domu

Donald Trump ma szansę wrócić do Białego Domu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS