Historia przemocy politycznej w Stanach Zjednoczonych sięga XIX wieku

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Historia przemocy politycznej w Stanach Zjednoczonych sięga XIX wieku
Historia przemocy politycznej w Stanach Zjednoczonych sięga XIX wieku
Justyna Zuber/Fakty o Świecie TVN24 BiS
Historia przemocy politycznej w Stanach Zjednoczonych sięga XIX wiekuJustyna Zuber/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Ponad 40 lat temu postrzelony został prezydent Ronald Reagan. Zamachów na prezydentów w historii USA nie brakuje.

Druga kadencja republikańskiego prezydenta Stanów Zjednoczonych została przerwana tragiczną śmiercią - w 1865 roku Abraham Lincoln zginął od strzału w tył głowy. Do zdarzenia doszło w teatrze.

- On i jego żona Mary Todd Lincoln uczestniczyli w specjalnym przedstawieniu komedii "Nasz amerykański kuzyn" w Ford’s Theatre w Waszyngtonie. Lincoln został zabrany do domu po drugiej stronie ulicy. Zmarł następnego ranka - czytamy na portalu Associated Press.

Tragiczne historie trzech prezydentów

Morderca był zwolennikiem niewolnictwa i jako motyw jego działania podano poparcie prezydenta dla praw Afroamerykanów. Drugim prezydentem, który został zginął w zamachu, był James Garfield. Republikanin urzędował ledwie kilka miesięcy. W 1881 roku napastnik, Charles Guiteau, oddał do niego śmiertelny strzał na dworcu kolejowym w Waszyngtonie.

- Guiteau, który miał wówczas 39 lat, był znany w całym Waszyngtonie jako człowiek niestabilny emocjonalnie. Zabił Garfielda z powodu odmowy prezydenta mianowania go na konsulat europejski. Planując ten brutalny akt, Guiteau prześladował Garfielda przez tygodnie - podaje portal "Miller Center".

25. prezydent Stanów Zjednoczonych William McKinley też tragicznie skończył swoją polityczną karierę. Podczas spotkania z mieszkańcami Buffalo w 1901 roku został postrzelony w brzuch przez Leona Czolgosza, Amerykanina polskiego pochodzenia, który uważał, że William McKinley jest winny powszechnej niesprawiedliwości społecznej.

Więcej szczęścia mieli obydwaj Rooseveltowie

Kolejny prezydent, Theodore Roosevelt, został w 1912 roku postrzelony w Milwaukee podczas kampanii wyborczej. Sprawca strzelaniny spędził resztę życia w szpitalu psychiatrycznym.

W 1933 roku Franklin Delano Roosevelt, wówczas prezydent elekt Partii Demokratycznej, właśnie wygłaszał przemówienie w Miami z tylnej kanapy samochodu, kiedy rozległy się strzały. On sam nie odniósł wtedy obrażeń, ale zginął między innymi burmistrz Chicago.

CZYTAJ TAKŻE: Zginął pięć dni po swoim największym zwycięstwie. 159 lat temu zamordowano Abrahama Lincolna

W 1950 roku na terenie rezydencji Blair House dokonano nieudanej próby zabójstwa Harry'ego Trumana.

John F. Kennedy został śmiertelnie postrzelony w listopadzie 1963 roku. Kolumna prezydenta przejeżdżała przez centrum Dallas, gdy rozległy się strzały. Związany z Partią Demokratyczną polityk zmarł w szpitalu. Policja aresztowała Lee Harveya Oswalda, który nie doczekał procesu, bo też został zastrzelony.

Dwie próby zabójstwa w ciągu kilku tygodni

W 1975 roku w ciągu zaledwie kilku tygodni prezydent Gerard Ford o mało nie został zabity dwa razy.

Była też próba zabójstwa prezydenta Ronalda Reagana. Po strzelaninie doszedł do zdrowia, ale ucierpiały trzy inne osoby, w tym prezydencki sekretarz prasowy. Sprawca został uznany za niepoczytalnego, w związku z czym osadzono go w szpitalu psychiatrycznym.

Robert F. Kennedy, młodszy brat byłego prezydenta Johna F. Kennedyego, nigdy nie był prezydentem, ale chciał nim być. Został zastrzelony, będąc senatorem, wkrótce po ogłoszeniu zwycięstwa w prawyborach prezydenckich Partii Demokratycznej w Kalifornii. Zamachowiec odbywa karę dożywotniego pozbawienia wolności. Twierdził, że zabił Kennedy'ego, bo poparł on Izrael w wojnie sześciodniowej w 1967 roku.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Library of Congress | Alexander Gardner

Pozostałe wiadomości

Czy Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zareaguje na antysemickie wypowiedzi Grzegorza Brauna? Tego nie wiemy, ale wiemy, jak zareagował przewodniczący KRRiT. Maciej Świrski mówi, że "nie słyszał tych wypowiedzi Brauna". Przy tej okazji politycy koalicji rządzącej przypominają, dlaczego Maciej Świrski powinien usłyszeć zarzuty przed Trybunałem Stanu.

Miliony Polaków usłyszały antysemickie wypowiedzi Grzegorza Brauna podczas debaty. Szef KRRiT: nie słyszałem

Miliony Polaków usłyszały antysemickie wypowiedzi Grzegorza Brauna podczas debaty. Szef KRRiT: nie słyszałem

Źródło:
Fakty TVN

Szpitale w całym kraju minutą ciszy uczciły pamięć zamordowanego doktora Tomasza Soleckiego. 10 maja ulicami Warszawy przejdzie marsz medyków przeciwko agresji. Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej podkreślił, że manifestacja będzie wyrazem solidarności całego środowiska medycznego. Jednocześnie padają pytania, jak zapobiec agresji wobec medyków, która zdarza się coraz częściej.

Lekarze chcą przekonać pacjentów, że nie są ich wrogami. "To nas się wini za kolejki"

Lekarze chcą przekonać pacjentów, że nie są ich wrogami. "To nas się wini za kolejki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"W wielu sprawach cel polityczny stał się dominujący wobec przepisów prawa" - tak dziś mówią prokuratorzy o sposobie pracy prokuratorów Zbigniewa Ziobry. Mówią o celowym umarzaniu śledztw, albo wydłużaniu ich w nieskończoność, jeżeli były niewygodne dla ówczesnej władzy.

Tak działała prokuratura Ziobry. Niewygodne dla władzy sprawy "były prowadzone w sposób nierzetelny"

Tak działała prokuratura Ziobry. Niewygodne dla władzy sprawy "były prowadzone w sposób nierzetelny"

Źródło:
Fakty TVN

Oto efekt uboczny wielkiej kontroli kart szczepień: rodzice nadrabiają szczepienia swoich dzieci i zgłaszają się do punktów szczepień. Okazuje się, że wielu rodziców zaniedbało szczepienia swoich dzieci, ale wcale nie dlatego, że są szczepionkom przeciwni. Inspektorzy sanepidu wciąż przeglądają 7,5 miliona kart szczepień, a lekarze przypominają: na szczepienie zawsze jest czas i nigdy nie jest za późno.

Trwa wielka kontrola kart szczepień. Jest już pozytywny efekt: niektórzy rodzice nadrabiają zaległości

Trwa wielka kontrola kart szczepień. Jest już pozytywny efekt: niektórzy rodzice nadrabiają zaległości

Źródło:
Fakty TVN

Nastoletnie dziewczyny pomogły rannej w Jaworznie. Wszczęły alarm i zorganizowały pomoc, gdy zawiedli dorośli. Kierowca autobusu początkowo nie zauważył, co się stało, gdy przytrzasnął drzwiami wychodzącą pasażerkę. Starszą kobietę, potłuczoną i we krwi, zabrało w końcu pogotowie.

Amelia i Maja krzyczały i kopały w autobus. Ratowały życie

Amelia i Maja krzyczały i kopały w autobus. Ratowały życie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Druga kadencja Donalda Trumpa jest oceniana jeszcze gorzej niż pierwsza. Jego działania pozytywnie ocenia jedynie 39 procent Amerykanów. To najgorszy porównywalny wynik od 1953 roku. Sam prezydent zdaje się nie dopuszczać do siebie takich informacji i twierdzi, że to "najlepsze 100 dni jakiejkolwiek prezydentury w historii" USA.

Donald Trump świętuje "najlepsze 100 dni" prezydentury. Amerykanie jednak tracą zaufanie do niego

Donald Trump świętuje "najlepsze 100 dni" prezydentury. Amerykanie jednak tracą zaufanie do niego

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Obezwładnili celebrytkę, a następnie ukradli jej biżuterię wartą - według różnych źródeł - od 6 do 9 milionów dolarów. Co ciekawe - nie wiedzieli, kogo okradają. Kim Kardashian nic się nie stało. Złodzieje uciekli i prawdopodobnie sprzedali biżuterię. Zostali zatrzymani w 2017 roku. We Francji nazywani są "gangiem dziadków", bo każdy z nich miał około 70 lat. 

W Paryżu ruszył proces "gangu dziadków", którzy obrabowali Kim Kardashian

W Paryżu ruszył proces "gangu dziadków", którzy obrabowali Kim Kardashian

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS