Macron ma propozycję. "Jestem gotów na dyskusje o naszych w pełni niezależnych zdolnościach nuklearnych"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Macron ma propozycję. "Jestem gotów na dyskusje o naszych w pełni niezależnych zdolnościach nuklearnych"
Macron ma propozycję. "Jestem gotów na dyskusje o naszych w pełni niezależnych zdolnościach nuklearnych"Szymon Kazimierczak/Fakty o Świecie TVN24 BiS
wideo 2/7
Macron ma propozycję. "Jestem gotów na dyskusje o naszych w pełni niezależnych zdolnościach nuklearnych"Szymon Kazimierczak/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Od zakończenia II wojny światowej gwarantem bezpieczeństwa w Europie jest Sojusz Pónocnoatlantycki, opierający się w dużej mierze o arsenał atomowy Stanów Zjednoczonych. W obliczu zwrotu amerykańskiej dyplomacji w kierunku Rosji Emmanuel Macron proponuje, by to Francja odgrywała rolę atomowego gwaranta bezpieczeństwa w Europie. Jak wygląda francuski arsenał nuklearny?

Nie amerykańska, a francuska broń atomowa może być wkrótce największym elementem odstraszania w razie zagrożenia dla Europy. - Jestem gotów na dyskusje o naszych w pełni niezależnych zdolnościach nuklearnych, jeśli miałyby one umożliwić zbudowanie większej europejskiej potęgi - zadeklarował prezydent Francji Emmanuel Macron.

Tak w wywiadzie dla portugalskiej telewizji, jeszcze przed szczytem w Wielkiej Brytanii, francuski prezydent zapowiadał możliwą zmianę w doktrynie obronnej nie tylko Francji, ale i całej Europy.

Emmanuel MacronPAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON

"Francuska doktryna nuklearna zachowuje pewną tajemniczość i dwuznaczność"

Macron wywołał tym samym dyskusję we własnym kraju, która podzieliła między innymi skrajną prawicę. Marine Le Pen stwierdziła, że francuska broń atomowa powinna bronić tylko Francji. Z tym nie zgodził się przewodniczący Zjednoczenia Narodowego Jordan Bardella.

- Obrona francuskich interesów nie kończy się na naszych granicach. Od czasów prezydenta de Gaulle'a francuski parasol nuklearny z definicji broni niektórych sąsiadów i europejskich partnerów - stwierdził Bardella.

CZYTAJ TAKŻE: Macron chce znów lecieć do Trumpa, tym razem z Zełenskim i Starmerem

Rzeczywiście francuska doktryna atomowa zakłada ochronę nie tylko terytorium państwa, ale też spojrzenie na szersze interesy Europy. Macron od kilku lat porusza już temat udostępnienia francuskiego arsenału na potrzeby europejskiej obronności, podkreślając wyjątkowość podlegających mu sił nuklearnych.

- Francuska doktryna nuklearna zachowuje pewną tajemniczość i dwuznaczność. To zresztą zawsze było elementem skutecznego odstraszania. Francja zawsze z pewną dwuznacznością rozważała wymiar europejski w kontekście kluczowych interesów - mówił w wywiadzie Macron.

Czwarta potęga nuklearna świata

Francja jest czwartą potęgą nuklearną świata. Wyprzedzają ją Stany Zjednoczone, Rosja i Chiny.

Choć Paryż w latach 90. zrezygnował z lądowej broni atomowej, to według danych Sztokholmskiego Instytutu Badań nad Pokojem Francuzi nadal ma blisko 290 głowic nuklearnych, z czego znaczna większość, bo aż 240, to ładunki przewożone przez okręty podwodne. 50 głowic przystosowano do przenoszenia przez myśliwce Rafale.

- Nie może być tak, że NATO będzie utrzymywane wyłącznie przez Stany Zjednoczone i Stany Zjednoczone będą użyczały parasola nuklearnego nad całą Europą. To się musi zmienić i ja to rozumiem. Tym bardziej że Europa się właściwie wypięła na zagrożenie na Pacyfiku i lekceważy element zagrożenia chińskiego, który jest dla Amerykanów najważniejszy, ponieważ to jest dla nich w tej chwili największy wróg - zwrócił uwagę Jan Piekło, były ambasador RP w Ukrainie.

Trump "rozpoczął wojnę handlową". "Nie powinniśmy zapominać, że działa to w obie strony"
Trump "rozpoczą wojnę handlową". "Nie powinniśmy zapominać, że działa to w obie strony"Jacek Tacik/Fakty TVN

Zachwianie transatlantycką polityką spowodowało, że europejskie państwa coraz głośniej mówią o współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa i to nie tylko w ramach Unii Europejskiej, o czym świadczyć może między innymi ostatni szczyt dotyczący Ukrainy, który odbył się w Wielkiej Brytanii.

- Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, to przewiduję, że wkrótce zobaczymy więcej współpracy między rządami europejskich państw, nie tylko wśród członków Unii Europejskiej. Chodzi o współpracę Niemiec czy Francji, ale także Wielkiej Brytanii. Rozważamy kwestie nuklearnego odstraszania, a raczej dzielenia tych możliwości i to coś, czemu przyglądają się Niemcy - powiedział Norbert Röttgen, niemiecki parlamentarzysta z CDU.

W odpowiedzi na krytykę swojej propozycji Emmanuel Macron podkreślił, że niezależnie od tego, z kim Francja dzieliłaby swój arsenał atomowy, decyzja o jego użyciu byłaby suwerenną i wyłączną kompetencją francuskiego prezydenta.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON

Pozostałe wiadomości

Niemal codziennie dowiadujemy się o kolejnych atakach na medyków - w karetkach czy na SOR-ach. Ofiarami agresji padają ratownicy medyczni, lekarze, pielęgniarki i położne, które apelują do ministry zdrowia o zmiany. Pojawiła się między innymi propozycja "odmowy realizacji czynności ratujących zdrowie i życie w przypadku zagrożenia zdrowia i życia medyków".

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nowe, darmowe miejsca parkingowe dla szczecińskich radnych. Mieli sześć miejsc, a teraz mają osiem dodatkowych kosztem klientów urzędu, czyli suwerena, który radnych wybrał. Słowo "skandal" jest odmieniane przez wszystkie przypadki.

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Na pokładzie śmigłowca LPR-u nie było żadnego pacjenta - byli pilot, lekarz i ratownik. Podczas startu pilot nie zauważył linii średniego napięcia i gwałtownym manewrem ominął ją dosłownie w ostatniej chwili. Na nagraniach widać, jak blisko było do katastrofy.

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Źródło:
Fakty TVN

Podejrzany o zabójstwo 16-letniej Mai nie przyznaje się do winy. Nie zgadza się też na uproszczoną ekstradycję z Grecji. Sprawa zbrodni w Mławie wciąż kryje wiele tajemnic. Odpowiedzi na część pytań ma przynieść sekcja zwłok nastolatki. Jej bliscy stawiają zarzuty policji. Twierdzą, że sprawę zaginięcia Mai zlekceważono. Policja odpiera zarzuty i zwraca uwagę, że podejrzany o zabójstwo 17-latek został szybko wykryty i odnaleziony.

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Palenie blach", które odbyło się w Gdyni, to symboliczny początek budowy fregaty dla Marynarki Wojennej RP w ramach programu Miecznik. Ochrona Bałtyku przed Rosjanami to dla bezpieczeństwa zadanie kluczowe i bardzo trudne.

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Były wiceprezydent USA za pierwszej kadencji Donalda Trumpa wychodzi z cienia, by przyjąć prestiżowe odznaczenie i zabrać głos. Mike Pence cztery lata temu nie uległ presji tłumu szturmującego Kapitol, który potem w gniewie skandował, by go powiesić. Dziś Pencr recenzuje politykę nowej administracji.

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS