Macron ma propozycję. "Jestem gotów na dyskusje o naszych w pełni niezależnych zdolnościach nuklearnych"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Macron ma propozycję. "Jestem gotów na dyskusje o naszych w pełni niezależnych zdolnościach nuklearnych"
Macron ma propozycję. "Jestem gotów na dyskusje o naszych w pełni niezależnych zdolnościach nuklearnych"Szymon Kazimierczak/Fakty o Świecie TVN24 BiS
wideo 2/7
Macron ma propozycję. "Jestem gotów na dyskusje o naszych w pełni niezależnych zdolnościach nuklearnych"Szymon Kazimierczak/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Od zakończenia II wojny światowej gwarantem bezpieczeństwa w Europie jest Sojusz Pónocnoatlantycki, opierający się w dużej mierze o arsenał atomowy Stanów Zjednoczonych. W obliczu zwrotu amerykańskiej dyplomacji w kierunku Rosji Emmanuel Macron proponuje, by to Francja odgrywała rolę atomowego gwaranta bezpieczeństwa w Europie. Jak wygląda francuski arsenał nuklearny?

Nie amerykańska, a francuska broń atomowa może być wkrótce największym elementem odstraszania w razie zagrożenia dla Europy. - Jestem gotów na dyskusje o naszych w pełni niezależnych zdolnościach nuklearnych, jeśli miałyby one umożliwić zbudowanie większej europejskiej potęgi - zadeklarował prezydent Francji Emmanuel Macron.

Tak w wywiadzie dla portugalskiej telewizji, jeszcze przed szczytem w Wielkiej Brytanii, francuski prezydent zapowiadał możliwą zmianę w doktrynie obronnej nie tylko Francji, ale i całej Europy.

Emmanuel MacronPAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON

"Francuska doktryna nuklearna zachowuje pewną tajemniczość i dwuznaczność"

Macron wywołał tym samym dyskusję we własnym kraju, która podzieliła między innymi skrajną prawicę. Marine Le Pen stwierdziła, że francuska broń atomowa powinna bronić tylko Francji. Z tym nie zgodził się przewodniczący Zjednoczenia Narodowego Jordan Bardella.

- Obrona francuskich interesów nie kończy się na naszych granicach. Od czasów prezydenta de Gaulle'a francuski parasol nuklearny z definicji broni niektórych sąsiadów i europejskich partnerów - stwierdził Bardella.

CZYTAJ TAKŻE: Macron chce znów lecieć do Trumpa, tym razem z Zełenskim i Starmerem

Rzeczywiście francuska doktryna atomowa zakłada ochronę nie tylko terytorium państwa, ale też spojrzenie na szersze interesy Europy. Macron od kilku lat porusza już temat udostępnienia francuskiego arsenału na potrzeby europejskiej obronności, podkreślając wyjątkowość podlegających mu sił nuklearnych.

- Francuska doktryna nuklearna zachowuje pewną tajemniczość i dwuznaczność. To zresztą zawsze było elementem skutecznego odstraszania. Francja zawsze z pewną dwuznacznością rozważała wymiar europejski w kontekście kluczowych interesów - mówił w wywiadzie Macron.

Czwarta potęga nuklearna świata

Francja jest czwartą potęgą nuklearną świata. Wyprzedzają ją Stany Zjednoczone, Rosja i Chiny.

Choć Paryż w latach 90. zrezygnował z lądowej broni atomowej, to według danych Sztokholmskiego Instytutu Badań nad Pokojem Francuzi nadal ma blisko 290 głowic nuklearnych, z czego znaczna większość, bo aż 240, to ładunki przewożone przez okręty podwodne. 50 głowic przystosowano do przenoszenia przez myśliwce Rafale.

- Nie może być tak, że NATO będzie utrzymywane wyłącznie przez Stany Zjednoczone i Stany Zjednoczone będą użyczały parasola nuklearnego nad całą Europą. To się musi zmienić i ja to rozumiem. Tym bardziej że Europa się właściwie wypięła na zagrożenie na Pacyfiku i lekceważy element zagrożenia chińskiego, który jest dla Amerykanów najważniejszy, ponieważ to jest dla nich w tej chwili największy wróg - zwrócił uwagę Jan Piekło, były ambasador RP w Ukrainie.

Trump "rozpoczął wojnę handlową". "Nie powinniśmy zapominać, że działa to w obie strony"
Trump "rozpoczą wojnę handlową". "Nie powinniśmy zapominać, że działa to w obie strony"Jacek Tacik/Fakty TVN

Zachwianie transatlantycką polityką spowodowało, że europejskie państwa coraz głośniej mówią o współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa i to nie tylko w ramach Unii Europejskiej, o czym świadczyć może między innymi ostatni szczyt dotyczący Ukrainy, który odbył się w Wielkiej Brytanii.

- Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, to przewiduję, że wkrótce zobaczymy więcej współpracy między rządami europejskich państw, nie tylko wśród członków Unii Europejskiej. Chodzi o współpracę Niemiec czy Francji, ale także Wielkiej Brytanii. Rozważamy kwestie nuklearnego odstraszania, a raczej dzielenia tych możliwości i to coś, czemu przyglądają się Niemcy - powiedział Norbert Röttgen, niemiecki parlamentarzysta z CDU.

W odpowiedzi na krytykę swojej propozycji Emmanuel Macron podkreślił, że niezależnie od tego, z kim Francja dzieliłaby swój arsenał atomowy, decyzja o jego użyciu byłaby suwerenną i wyłączną kompetencją francuskiego prezydenta.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON

Pozostałe wiadomości

Wróciła potencjalnie groźna dla prezesa PiS sprawa budowy w Warszawie dwóch wież i domniemanej łapówki. Prokuratura uznała, że poprzednia władza zamiotła sprawę pod dywan. Wśród świadków zeznawała Barbara Skrzypek, emerytowana bliska współpracowniczka prezesa. Trzy dni później zmarła. Jarosław Kaczyński ogłosił, że padła ofiarą łotrów.

"Jak z takiej kalki. Biorą dokładnie te same zachowania i próbują obudzić złe emocje"

"Jak z takiej kalki. Biorą dokładnie te same zachowania i próbują obudzić złe emocje"

Źródło:
Fakty TVN

Karol Nawrocki jako rzekomo obywatelski kandydat na prezydenta miał zdobyć większe poparcie niż PiS, a zdobywa mniejsze. Twierdził, że może wygrać już w pierwszej turze, ale pojawiło się niebezpieczeństwo, że nie dostanie się do drugiej. Dlatego prezes ogłasza: to kandydat PiS-u.

Prezes PiS spieszy z pomocą Nawrockiemu

Prezes PiS spieszy z pomocą Nawrockiemu

Źródło:
Fakty TVN

To była międzynarodowa sensacja, gdy ogłoszono, że zmumifikowana kobieta była w ciąży i miała raka. Teraz, po dogłębnych badaniach, wykluczono tę wersję, ale ponieważ nadal nie wiadomo, co mumia ma w brzuchu, spór naukowców trwa.

Spór naukowców o to, czy warszawska mumia jest w ciąży, wciąż trwa. "To elementy włożone przez balsamistów"

Spór naukowców o to, czy warszawska mumia jest w ciąży, wciąż trwa. "To elementy włożone przez balsamistów"

Źródło:
Fakty TVN

Po raz pierwszy polska prokuratura ma dowody na działalność sabotażową w Polsce zleconą przez rosyjskie służby specjalne - tak przekazał prokurator generalny Adam Bodnar. Białorusin Stepan K,. podejrzany o podpalenie marketu budowlanego w Warszawie, według prokuratury zrobił to na zlecenie wywiadu rosyjskiego. Współpracował też z polskim kryminalistą Olgierdem L. To on Stepanowi K. zlecił pobicie dwóch osób. Jego nazwisko pojawia się też w raporcie, który trafił na biurko prezesa PiS-u. Olgierda L. przedstawiono w nim jako znajomego kandydata Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta - Karola Nawrockiego.

Stepan K. miał działać na zlecenie rosyjskiego wywiadu. Adam Bodnar: to jest udokumentowane

Stepan K. miał działać na zlecenie rosyjskiego wywiadu. Adam Bodnar: to jest udokumentowane

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Koniec z bumelanctwem w Sejmie. Nie byłeś na posiedzeniu i nie masz usprawiedliwienia? To będzie kara - finansowa. Jak duża i kto i z jakiego ugrupowana może mieć największy problem?

"Do tej pory kary były śmieszne". Teraz posłowie mogą stracić "bardzo duże pieniądze"

"Do tej pory kary były śmieszne". Teraz posłowie mogą stracić "bardzo duże pieniądze"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Co się stało, że biedna kobieta musiała iść do "łotrów"? Ona poszła zeznawać do prokuratury, dlatego że nie poszedł tam Jarosław Kaczyński - mówił w "Faktach po Faktach" Michał Kamiński (Trzecia Droga). Według niego "Logika, którą przyjął dzisiaj Jarosław Kaczyński jest dla jego przywództwa zabójcza". - Oni ze śmierci stworzyli paliwo polityczne - stwierdził Krzysztof Brejza (Koalicja Obywatelska).

"Logika, którą przyjął Kaczyński, jest dla jego przywództwa zabójcza"

"Logika, którą przyjął Kaczyński, jest dla jego przywództwa zabójcza"

Źródło:
TVN24

Rosyjska dyplomacja stosuje wszystkie triki i sztuczki. Nie założyłbym się, że dojdzie do zawieszenia broni - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Jan Truszczyński, były ambasador RP przy Unii Europejskiej, odnosząc się do negocjacji w sprawie rozejmu w Ukrainie. Dodał, że w obecnej sytuacji międzynarodowej "Europa ruszyła do działania".

"Świadome zmiękczanie partnera. Putin kontroluje te negocjacje"

"Świadome zmiękczanie partnera. Putin kontroluje te negocjacje"

Źródło:
TVN24

Na Węgrzech inflacja jest wyższa niż w Polsce - 5,6 procent w lutym, przy czym ceny żywności wzrosły o ponad 7 procent. Tracący w sondażach popularność na rzecz opozycji premier Victor Orban nakazał ograniczenie marż w sklepach na 30 podstawowych artykułów spożywczych. Handlowcy wskazują, że to sprawi, że biznes przestanie im się opłacać.

Na Węgrzech mocno drożeje żywność. Rozwiązanie? Victor Orban nakazał sprzedawcom obniżyć marże

Na Węgrzech mocno drożeje żywność. Rozwiązanie? Victor Orban nakazał sprzedawcom obniżyć marże

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump wciąż wyraża chęć przyłączenia Grenlandii do USA. Na spotkaniu z sekretarzem generalnym NATO stwierdził, że Sojusz też może się zaangażować w ten proces ze względu na kwestie bezpieczeństwa. Mark Rutte zgodził się, że bezpieczeństwo w Arktyce jest bardzo ważne, ale nie chce wciągać NATO w dyskusję o przyłączeniu Grenlandii do USA. Premier Grenlandii Mute Egede uznaje to za poniżanie jego kraju. Wezwał na rozmowę liderów partii politycznych.

Donald Trump na spotkaniu z szefem NATO znów wyraził chęć aneksji Grenlandii. Premier wyspy ma dosyć

Donald Trump na spotkaniu z szefem NATO znów wyraził chęć aneksji Grenlandii. Premier wyspy ma dosyć

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS