Macron ma propozycję. "Jestem gotów na dyskusje o naszych w pełni niezależnych zdolnościach nuklearnych"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Macron ma propozycję. "Jestem gotów na dyskusje o naszych w pełni niezależnych zdolnościach nuklearnych"
Macron ma propozycję. "Jestem gotów na dyskusje o naszych w pełni niezależnych zdolnościach nuklearnych"Szymon Kazimierczak/Fakty o Świecie TVN24 BiS
wideo 2/7
Macron ma propozycję. "Jestem gotów na dyskusje o naszych w pełni niezależnych zdolnościach nuklearnych"Szymon Kazimierczak/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Od zakończenia II wojny światowej gwarantem bezpieczeństwa w Europie jest Sojusz Pónocnoatlantycki, opierający się w dużej mierze o arsenał atomowy Stanów Zjednoczonych. W obliczu zwrotu amerykańskiej dyplomacji w kierunku Rosji Emmanuel Macron proponuje, by to Francja odgrywała rolę atomowego gwaranta bezpieczeństwa w Europie. Jak wygląda francuski arsenał nuklearny?

Nie amerykańska, a francuska broń atomowa może być wkrótce największym elementem odstraszania w razie zagrożenia dla Europy. - Jestem gotów na dyskusje o naszych w pełni niezależnych zdolnościach nuklearnych, jeśli miałyby one umożliwić zbudowanie większej europejskiej potęgi - zadeklarował prezydent Francji Emmanuel Macron.

Tak w wywiadzie dla portugalskiej telewizji, jeszcze przed szczytem w Wielkiej Brytanii, francuski prezydent zapowiadał możliwą zmianę w doktrynie obronnej nie tylko Francji, ale i całej Europy.

Emmanuel MacronPAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON

"Francuska doktryna nuklearna zachowuje pewną tajemniczość i dwuznaczność"

Macron wywołał tym samym dyskusję we własnym kraju, która podzieliła między innymi skrajną prawicę. Marine Le Pen stwierdziła, że francuska broń atomowa powinna bronić tylko Francji. Z tym nie zgodził się przewodniczący Zjednoczenia Narodowego Jordan Bardella.

- Obrona francuskich interesów nie kończy się na naszych granicach. Od czasów prezydenta de Gaulle'a francuski parasol nuklearny z definicji broni niektórych sąsiadów i europejskich partnerów - stwierdził Bardella.

CZYTAJ TAKŻE: Macron chce znów lecieć do Trumpa, tym razem z Zełenskim i Starmerem

Rzeczywiście francuska doktryna atomowa zakłada ochronę nie tylko terytorium państwa, ale też spojrzenie na szersze interesy Europy. Macron od kilku lat porusza już temat udostępnienia francuskiego arsenału na potrzeby europejskiej obronności, podkreślając wyjątkowość podlegających mu sił nuklearnych.

- Francuska doktryna nuklearna zachowuje pewną tajemniczość i dwuznaczność. To zresztą zawsze było elementem skutecznego odstraszania. Francja zawsze z pewną dwuznacznością rozważała wymiar europejski w kontekście kluczowych interesów - mówił w wywiadzie Macron.

Czwarta potęga nuklearna świata

Francja jest czwartą potęgą nuklearną świata. Wyprzedzają ją Stany Zjednoczone, Rosja i Chiny.

Choć Paryż w latach 90. zrezygnował z lądowej broni atomowej, to według danych Sztokholmskiego Instytutu Badań nad Pokojem Francuzi nadal ma blisko 290 głowic nuklearnych, z czego znaczna większość, bo aż 240, to ładunki przewożone przez okręty podwodne. 50 głowic przystosowano do przenoszenia przez myśliwce Rafale.

- Nie może być tak, że NATO będzie utrzymywane wyłącznie przez Stany Zjednoczone i Stany Zjednoczone będą użyczały parasola nuklearnego nad całą Europą. To się musi zmienić i ja to rozumiem. Tym bardziej że Europa się właściwie wypięła na zagrożenie na Pacyfiku i lekceważy element zagrożenia chińskiego, który jest dla Amerykanów najważniejszy, ponieważ to jest dla nich w tej chwili największy wróg - zwrócił uwagę Jan Piekło, były ambasador RP w Ukrainie.

Trump "rozpoczął wojnę handlową". "Nie powinniśmy zapominać, że działa to w obie strony"
Trump "rozpoczą wojnę handlową". "Nie powinniśmy zapominać, że działa to w obie strony"Jacek Tacik/Fakty TVN

Zachwianie transatlantycką polityką spowodowało, że europejskie państwa coraz głośniej mówią o współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa i to nie tylko w ramach Unii Europejskiej, o czym świadczyć może między innymi ostatni szczyt dotyczący Ukrainy, który odbył się w Wielkiej Brytanii.

- Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, to przewiduję, że wkrótce zobaczymy więcej współpracy między rządami europejskich państw, nie tylko wśród członków Unii Europejskiej. Chodzi o współpracę Niemiec czy Francji, ale także Wielkiej Brytanii. Rozważamy kwestie nuklearnego odstraszania, a raczej dzielenia tych możliwości i to coś, czemu przyglądają się Niemcy - powiedział Norbert Röttgen, niemiecki parlamentarzysta z CDU.

W odpowiedzi na krytykę swojej propozycji Emmanuel Macron podkreślił, że niezależnie od tego, z kim Francja dzieliłaby swój arsenał atomowy, decyzja o jego użyciu byłaby suwerenną i wyłączną kompetencją francuskiego prezydenta.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON

Pozostałe wiadomości

Wracamy do poruszającej historii małej Zuzi. Ośmiomiesięczna dziewczynka od urodzenia przebywała w szpitalu i czekała na rodzinę. Rodzina się znalazła, ale Zuzią zająć się nie mogła, bo nie była rodziną specjalistyczną. Był szok, były łzy. Teraz jest zwrot w akcji, który daje nadzieję na szczęśliwe zakończenie.

Ośmiomiesięczna Zuzia jednak trafiła do rodziny, która ją kocha. "Są w tej chwili specjalistyczną rodziną zastępczą"

Ośmiomiesięczna Zuzia jednak trafiła do rodziny, która ją kocha. "Są w tej chwili specjalistyczną rodziną zastępczą"

Źródło:
Fakty TVN

Po raz pierwszy w polskiej Olimpiadzie Matematycznej wygrała dziewczyna: 17-letnia Magdalena Pudełko z V Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie. Oprócz niej pierwszą nagrodę odebrał również Mateusz Wawrzyniak, który uzyskał tę samą liczbę punktów.

Sukces Magdaleny Pudełko. Pierwszy raz dziewczyna wygrała Olimpiadę Matematyczną

Sukces Magdaleny Pudełko. Pierwszy raz dziewczyna wygrała Olimpiadę Matematyczną

Źródło:
Fakty TVN

Amerykański sekretarz stanu nie przyleci do Londynu na kolejne rozmowy w sprawie zakończenia wojny Rosji z Ukrainą. Zastąpi go generał Keith Kellogg. W spotkaniu wezmą udział szefowie dyplomacji Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec i Ukrainy. Tymczasem Rosja znów przeprowadziła zmasowany atak na Ukrainę. Zginęło dziewięć osób, ponad 30 zostało rannych. 

Marco Rubio nie udał się do Londynu na rozmowy o rozejmie w Ukrainie. "Chodzi o kwestie logistyczne"

Marco Rubio nie udał się do Londynu na rozmowy o rozejmie w Ukrainie. "Chodzi o kwestie logistyczne"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie można powiedzieć, że kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi wraca z przytupem. Raczej leniwie się rozkręca. Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się za mniej niż cztery tygodnie. Mobilizacja powinna być pełna. Tylko część kandydatów wróciła na kampanijne szlaki.

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Co można powiedzieć na temat trwających negocjacji pokojowych? - Nie ma profesjonalizmu, a jest dużo chęci załatwienia tego szybko - ocenił w "Faktach po Faktach" Zbigniew Pisarski, prezes zarządu Fundacji imienia Kazimierza Pułaskiego. Ostro punktował działania Stanów Zjednoczonych.

Jego zgoda byłaby "położeniem głowy na szafocie"

Jego zgoda byłaby "położeniem głowy na szafocie"

Źródło:
TVN24

- Apele papieża Franciszka o znalezienie rozwiązania konfliktu w Ukrainie, o zaprzestanie walk, są dzisiaj realizowane - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były szef MSZ Jacek Czaputowicz. Jego zdaniem, teraz "inaczej oceniamy" słowa papieża, "niż wtedy, kiedy byłyby wypowiedziane".

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

Źródło:
TVN24

Elon Musk w drużynie Donalda Trumpa firmował i wcielał w życie plan cięcia rzekomo niepotrzebnych wydatków administracji federalnej. Chociaż większość Amerykanów pochwala ideę walki z marnowaniem pieniędzy podatników, to sam Elon Musk nie cieszy się zaufaniem. Wyniki finansowe Tesli są coraz gorsze. Miliarder obiecał, że poświęci więcej czasu szefowaniu firmie.

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS