Ewakuacja harcerzy z Jamboree w Korei Południowej. "Woleliśmy nie ryzykować"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wszyscy harcerze i harcerki z Polski są bezpieczni - podają w rozmowie z "Faktami o Świecie" przedstawiciele Związku Harcerstwa Polskiego. Chodzi o uczestników wielkiego zlotu w Korei Południowej. Z powodu tajfunu konieczna była ewakuacja dziesiątek tysięcy dzieci z całego świata.

Wielki plac pustoszeje, namioty są zwijane - tak wygląda ewakuacja gigantycznego obozowiska 36 tysięcy uczestników światowego zlotu skautów. Do wybrzeża Korei Południowej zbliża się niebezpieczny tajfun. Na miejscu jest wielu uczestników z Polski.

- Ewakuacja, mimo że bardzo duża, przebiegła bardzo spokojnie. Zostaliśmy przeniesieni w głąb lądu, ponieważ prognozy pogody zapowiadały, że tajfun przejdzie faktycznie przez teren zlotu. Dlatego woleliśmy nie ryzykować. Pogoda trochę się zmieniła, zaczęło padać, akurat zaczął wiać silniejszy wiatr - mówi Olga Junkuszew, rzeczniczka prasowa Związku Harcerstwa Polskiego. W ramach tak zwanego Jamboree - organizowanego co 4 lata - wraz z panią Olgą do Korei Południowej pojechała grupa 535 harcerzy z Polski. Wszyscy są już bezpieczni.

- Wszystkie dzieci, czyli harcerze i harcerki razem z opiekunami, przebywają w Jeonju, w jednym tutejszych akademików, a wszyscy dorośli wolontariusze przebywają w Iksan - zapewnia Olga Junkuszew. Dorośli wolontariusze zostali umieszczeni w innym akademiku.

Pogodowy armagedon

Nie w każdym przypadku ewakuacja przebiegła tak pomyślnie. Autobus, który miał wywieźć w bezpieczne miejsce uczestników zlotu ze Szwajcarii, miał wypadek. Trzech skautów zostało lekko rannych.

W większości akcja idzie jednak zgodnie z planem. - Nigdy nie zapomnę tego zlotu. Dwoje moich dzieci jest na Jamboree jako harcerze i po prostu cieszą się tym doświadczeniem. Bez względu na to, jakie ono jest - zapewnia Silvia Jardim, uczestniczka zlotu z RPA. - Takie małe trudności dla nas, harcerzy, to pestka. Zresztą nie mamy wpływu na pogodę. To boża sprawa - mówi Bader Saad, uczestnik zlotu z Kuwejtu.

Ewakuacja harcerzy rozpoczęła się we wtorek rano. Goście z całego świata zostali rozlokowani głównie w hotelach, szkołach i gmachach rządowych w stolicy prowincji Jeolla Północna i jej okolicach. Tajfun uderzy tam w czwartek. Obowiązuje najwyższy alert pogodowy. Wstrzymano loty i rejsy promów w całej Korei Południowej. Prędkość wiatru może osiągnąć nawet 150 kilometrów na godzinę.

Z powodu tajfunu wizytę w Korei Południowej odwołał Andrzej Duda. Prezydent miał pojawić się między innymi na Jamboree. "W związku z bardzo trudnymi warunkami pogodowymi oraz zbliżającym się do wybrzeża Korei tajfunem, zaplanowana w dniach 9–11 sierpnia 2023 roku (środa–piątek) wizyta robocza Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Republice Korei została odwołana" - przekazano w komunikacie.

Tajfun Khanun uderzył już w Japonię. Na Okinawie, wraz z polską reprezentacją karateków, przebywał pan Jakub. - Deszcz padał w poziomie, wiało, palmy były w jedną stronę cały czas. Przelatywały jakieś banery nie raz. Wiem, że jak znajomi gdzieś tam jeszcze przechodzili, to przewróciło mały samochodzik - mówi Jakub Polaszek, reprezentant Polski w tradycyjnym karate Gōjū-ryū.

Na wyspie zginęły dwie osoby. Kilkadziesiąt zostało rannych. Wiele tysięcy gospodarstw domowych pozbawionych było prądu. Nie działały lotniska. - Lotnisko w Naha zostało zamknięte na dwa dni. Nasz lot miał się odbyć w niedzielę z powrotem tutaj najpierw do Tokio, później do Helsinek. W sumie na końcu dolecieliśmy w środę rano - dodaje Jakub Polaszek.

Khanun pokazał swoją siłę także na Tajwanie. Wiatr w porywach osiągał tam prędkość niemal 200 kilometrów na godzinę.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Warto odnotować dane, które jasno pokazują, że o problemach psychicznych młodych ludzi trzeba mówić. Kolejny rok spadła liczba samobójstw wśród młodzieży. To cieszy ekspertów, bo oznacza, że rośnie świadomość społeczna problemu. Jednak - jak mówią - jeszcze jest wiele do zrobienia.

Dane, które są światełkiem nadziei. "To znaczy, że młodzi ludzie uzyskują pomoc"

Dane, które są światełkiem nadziei. "To znaczy, że młodzi ludzie uzyskują pomoc"

Źródło:
Fakty TVN

To miał być zwykły kurs na lotnisko w Phoenix w Arizonie. Mike Johns był na dobrej drodze do czasu, kiedy autonomiczna taksówka zawiesiła się. Samochód bez celu krążył po parkingu.

USA: autonomiczna taksówka bez celu krążyła po parkingu i uwięziła pasażera w aucie

USA: autonomiczna taksówka bez celu krążyła po parkingu i uwięziła pasażera w aucie

Źródło:
Fakty TVN

Co decyzje Donalda Trumpa mogą oznaczać dla Polski? Ważne są kwestie imigrantów, handlu, bezpieczeństwa. Premier Donald Tusk poruszył kwestię ewentualnej deportacji nielegalnie przebywających w USA Polaków. Eksperci wskazują na kwestie taryf i bezpieczeństwa. Mariusz Błaszczak cieszy się przede wszystkim z deklaracji Trumpa, że są tylko dwie płci.

Donald Trump wrócił do władzy. Najbardziej cieszą się politycy PiS, choć sam prezes zachowuje powściągliwość

Donald Trump wrócił do władzy. Najbardziej cieszą się politycy PiS, choć sam prezes zachowuje powściągliwość

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wojewódzki Szpital Psychiatryczny w Gdańsku przygotował cykl filmów edukacyjnych, które poruszają kluczowe kwestie zdrowia psychicznego młodych ludzi. W materiałach znajdują się praktyczne informacje dla nauczycieli, rodziców, ale też uczniów. Szpital podzielił się tymi nagraniami z pomorskimi szkołami z nadzieją, że pomogą zrozumieć i wspierać młode osoby w kryzysie zdrowia psychicznego.

Dzieci nie poradzą sobie z depresją bez wsparcia. Gdański szpital edukuje, jak rozpoznać, że go potrzebują

Dzieci nie poradzą sobie z depresją bez wsparcia. Gdański szpital edukuje, jak rozpoznać, że go potrzebują

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dla mnie najbardziej interesujące jest to, czego nie usłyszeliśmy - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Bohdan Szklarski. Amamerykanista i politolog komentował w programie wydarzenia wokół inauguracji Donalda Trumpa. Jak zauważył, "nie usłyszeliśmy ostrych deklaracji antychińskich" z ust Trumpa.

"Wysłał do prezydenta Chin sygnał: jak nie będziesz mnie denerwować, to widzisz, mogę być łagodniejszy"

"Wysłał do prezydenta Chin sygnał: jak nie będziesz mnie denerwować, to widzisz, mogę być łagodniejszy"

Źródło:
TVN24

To jest coś niesamowitego, jakie ogromne wsparcie od was otrzymaliśmy. Tak przeogromne, kiedy jest ten czas słów, które ranią, bardzo ranią - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Jerzy Owsiak, szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W programie mówił między innymi o niedawnych groźbach wobec prezydentki Gdańska Aleksandry Dulkiewicz oraz zbliżających się 33. Finału WOŚP.

Owsiak: przeżywamy te rzeczy w sposób nieprawdopodobny

Owsiak: przeżywamy te rzeczy w sposób nieprawdopodobny

Źródło:
TVN24

Marco Rubio, Michael Waltz, Pete Hegseth - to oni przez najbliższe cztery lata będą firmować amerykańską politykę zagraniczną. We wtorek na sekretarza stanu zaprzysiężony został senator Marco Rubio, który ma wyważone stanowisko w sprawie wsparcia dla Ukrainy, choć nie ukrywa, że z punktu widzenia amerykańskich interesów dla Waszyngtonu ważniejszy jest Pekin. Sekretarzem obrony ma zostać Pete Hegseth, były wojskowy i prezenter telewizyjny, a doradcą prezydenta ds. bezpieczeństwa - Michael Waltz.

Trzy osoby będą realizowały politykę zagraniczną Donalda Trumpa

Trzy osoby będą realizowały politykę zagraniczną Donalda Trumpa

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Bicie monety do tej pory zarezerwowane było dla koronowanych głów, ale Donald Trump na trzy dni przed inauguracją wypuścił swoją własną kryptomonetę. Tylko w ciągu 24 godzin od debiutu Trump teoretycznie zarobił kilkadziesiąt miliardów dolarów i dołączył do grona najbogatszych ludzi na świecie.

Donald Trump wywołał małe trzęsienie ziemi na rynku kryptowalut

Donald Trump wywołał małe trzęsienie ziemi na rynku kryptowalut

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS