Eutanazja nieletnich w Belgii. Opublikowano raport


Pod naciskiem opinii publicznej belgijskie władze przyznają, że najmłodsi pacjenci poddani eutanazji w ich kraju nie mieli nawet 12 lat. To co prawda zgodne z prawem obowiązującym w tym kraju, ale informacja i tak zszokowała świat. Bo nawet zwolennicy eutanazji dorosłych osób uważają, że dziecko nie może i nie powinno decydować o własnej śmierci.

Oglądaj "Fakty o Świecie" od poniedziałku do piątku o 20:15 w TVN24 BiS

17, 11 i 9 – tyle lat mieli najmłodsi pacjenci poddani eutanazji. Belgijskie władze nie podają ich nazwisk. Wiadomo tylko, że dzieci były nieuleczalnie chore. 9-latek miał guza mózgu, 11-latek mukowiscydozę, 17-latek cierpiał na zanik mięśni.

Wiadomość o ich śmierci wychodzi dopiero teraz - przy okazji opublikowania raportu na temat eutanazji w latach 2016-2017. Z raportu wynika tylko, że trzech pacjentów było nieletnich. Belgijskie władze pod naciskiem opinii publicznej podały ich wiek. Po raz pierwszy historii dwóch z nich miało mniej niż 12 lat.

W 2014 roku Belgia stała się pierwszym - i do tej pory jednym - krajem zezwalającym pod ściśle określonymi warunkami na eutanazje nieletnich. Parlament przegłosował prawo, mimo licznych protestów w kraju i za granicą.

Określona procedura

Procedura wobec nieletnich chcących poddać się eutanazji jest niemal taka sama jak w przypadku dorosłych.

Najpierw pacjent - za zgodą rodziców - prosi pisemnie lekarza o eutanazję. Potem lekarz przedstawia możliwości terapeutyczne i dyskutuje z pacjentem o alternatywnych rozwiązaniach, na koniec konsultuje się jeszcze z psychiatrą. Z samym pacjentem współpracuje też tak zwana grupa pomocnicza. Od prośby o eutanazję do jej wykonania musi minąć co najmniej miesiąc.

Współtwórca prawa zezwalającego na eutanazję cierpiących dzieci cztery lata temu tłumaczył powody kontrowersyjnej decyzji tak: - Każde dziecko jest inne - pod względem inteligencji, dojrzałości emocjonalnej, świadomości śmierci. Dlatego ustanawianie jakiejkolwiek granicy jest bez sensu. Zasadność eutanazji będą wciąż oceniać specjaliści - mówił Etienne Vermeeresch, współtwórca belgijskiego prawa dotyczącego eutanazji.

Po opublikowaniu raportu w światowej prasie pojawiają się liczne artykuły, w których nawet zwolennicy eutanazji oceniają, że Belgowie posunęli się o krok za daleko. Prawo pozwalające na eutanazję nieletnich od lat krytykuję belgijscy biskupi i część pediatrów.

Łącznie w latach 2016-2017 eutanazji poddało się ponad 4 tysiące nieuleczalnie chorych Belgów.

Autor: Jakub Loska / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Marcin Romanowski został pozbawiony uposażenia posła po ucieczce na Węgry. Teraz ma nową pracę. Postawiono go na czele Polsko-Węgierskiego Instytutu Wolności. To znak, że premier Węgier Viktor Orban nie tylko udzielił azylu posłowi PiS, ale chce go wykorzystać. Polscy politycy komentują tę sytuację. Piotr Kaleta, również poseł PiS zasugerował nawet, że były wiceminister sprawiedliwości może utworzyć polski rząd na uchodźstwie. Politycy koalicji rządzącej uważają, że premier Węgier wykorzystuje Marcina Romanowskiego do swoich celów.

Poseł PiS: Marcin Romanowski być może będzie tworzył polski rząd na uchodźstwie

Poseł PiS: Marcin Romanowski być może będzie tworzył polski rząd na uchodźstwie

Źródło:
Fakty TVN

To był wspólny gest serca, nadziei i solidarności. W szkole muzycznej w Łodzi odbył się koncert charytatywny, z którego cały dochód zostanie przekazany na leczenie Krzysia Zawady. Chłopiec cierpi na nieuleczalną chorobę - dystrofią mięśniową Duchenne’a. Nadzieją na zatrzymanie postępu choroby jest terapia genowa w USA. Czasu jest niewiele, a koszt leczenia to ponad 17 milionów złotych.

Czasu jest niewiele, a do celu brakuje kilku milionów. W Łodzi zorganizowano koncert, by pomóc Krzysiowi

Czasu jest niewiele, a do celu brakuje kilku milionów. W Łodzi zorganizowano koncert, by pomóc Krzysiowi

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sejm nie miał wątpliwości, że koronacja Bolesława Chrobrego wydarzyła się 18 kwietnia, ale historycy wcale nie są tego tacy pewni. Sam Chrobry nie wiedział, że taki uzyska przydomek, i nie wiedział, że jest z dynastii Piastów, bo to pojęcie powstało znacznie później. Jest pewne, że jego królestwem była Polska.

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Źródło:
Fakty TVN

Bezpieczeństwo, sytuacja w ochronie zdrowia i kwestie związane z gospodarką to trzy najważniejsze tematy dla Polaków przed wyborami prezydenckimi - wynika z sondażu Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na dalszy plan zeszły kwestie związane z aborcją, przywracaniem praworządności czy rozliczaniem rządów PiS.

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS