Europarlament przyjął rozporządzenie o odbudowie zasobów przyrodniczych. Budzi to obawy rolników

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Parlament Europejski uchwalił rozporządzenie w sprawie odbudowy zasobów przyrodniczych. Akt musi zostać jeszcze przyjęty przez Radę Europejską, zanim stanie się prawem. W ostatniej chwili Europejska Partia Ludowa opowiedziała się przeciwko rozporządzeniu. Rolnicy protestujący przeciwko Zielonemu Ładowi obawiają się utraty obszarów rolnych.

Przyroda jeszcze się nie poddaje, jeszcze walczy, ale bez naszej aktywnej pomocy sobie nie poradzi. Cenna jest każda proekologiczna inicjatywa. Ponad 80 procent siedlisk przyrodniczych w Europie znajduje się w złym stanie. Co roku na naszym kontynencie ginie 20 milionów ptaków. W ciągu dekady na obszarach rolniczych zniknęło nawet 80 procent populacji owadów. Właśnie dlatego w Brukseli powstała inicjatywa, aby nie tylko chronić przyrodę, ale też aktywnie ją odbudowywać.

We wtorek, po prawie dwóch latach konsultacji, Parlament Europejski uchwalił rozporządzenie w sprawie odbudowy zasobów przyrodniczych. - To historyczny postęp. Unia Europejska potrzebuje polityki ekologicznej, która wykracza poza zwykłą ochronę środowiska. To prawo to krok naprzód, który dokona się do 2030 roku - mówi Cesar Luena, parlamentarzysta-sprawozdawca Socjalistów i Demokratów.

Rozporządzenie to akt prawa Unii, który obowiązuje bezpośrednio. Nie jest wdrażany przez parlamenty państw członkowskich, jak założenia dyrektyw.

ZOBACZ TEŻ: Komisarz Wojciechowski, rolnicy i rządy PiS. "Komu zawdzięczamy Zielony Ład"?

Nowe prawo przewiduje, że kraje członkowskie będą systematycznie, stopniowo odbudowywać naturalne siedliska przyrodnicze, takie jak łąki, lasy, tereny podmokłe, rzeki i jeziora. Dodatkowo odtworzone mają być torfowiska, a w ciągu 25 lat w Europie posadzone zostaną trzy miliardy drzew i odtworzone 25 tysięcy kilometrów swobodnie płynących rzek.

Brzmi to ambitnie i obiecująco, ale prawo wzbudza więcej kontrowersji niż radości. W Parlamencie Europejskim zostało uchwalone niewielką różnicą głosów. Przeciw było między innymi największe ugrupowanie - EPP, czyli Europejska Partia Ludowa. - Pozostajemy przy stanowisku, że to prawo jest źle skonstruowane i nie rozwiąże problemów, które przed nami stoją. (...) Inflacja jest napędzana rosnącymi cenami żywności. Jeśli chcemy ustabilizować inflację, to musimy prosić rolników, żeby produkowali więcej, a nie mniej - zaznacza Mafred Weber, szef EPP.

Rolnicy protestowali w Warszawie. Donald Tusk w Czechach mówił o zmianach w Zielonym Ładzie
Rolnicy protestowali w Warszawie. Donald Tusk w Czechach mówił o zmianach w Zielonym ŁadzieMaciej Knapik/Fakty TVN

Prawo w cieniu protestów

EPP wycofała swoje poparcie w ostatniej chwili i nie ulega wątpliwości, że ma to związek z przetaczającymi się przez całą Europę demonstracjami rolników. Bo nowe torfowiska i lasy miałyby powstać także na terenach, które dzisiaj są uprzemysłowione. Rolnicy nie tylko protestują przeciwko importowi żywności spoza Unii Europejskiej, ale domagają się również sprawiedliwej transformacji ekologicznej i zwrotu poniesionych kosztów. - Protestujemy, bo chcemy zniesienia Zielonego Ładu, gdyż on doprowadzi do bankructwa nasze gospodarstwa. Koszty, jakie pochłaniałby ten Zielony Ład, są nieporównywalne z tym, co my zbieramy i jaką zapłatę mamy - wyjaśnia rolnik Kamil Wojciechowski.

Europejski Zielony ŁadPAP

Oryginalne zapisy nowego proekologicznego prawa zostały złagodzone. Kraje nie mają prawnego obowiązku odbudowy siedlisk przyrodniczych, a gdy pojawi się nadzwyczajne zagrożenie dla produkcji żywności, przepisy mogą zostać zawieszone. Jednak te zmiany i tak nie skłoniły europejskich ludowców do poparcia aktu. Zagłosowali przeciw. Tak jak eurosceptyczni Konserwatyści i Reformatorzy oraz partia Tożsamość i Demokracja.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Dlaczego rolnicy protestują? Trzy główne powody

- Mimo naszych wysiłków nie udało się osiągnąć kompromisu. Niektórzy ludzie z EPP się z nami zgadzają, ale inni sprzymierzyli się ze skrajną prawicą i zagłosowali przeciw. To ryzykowna gra na zasadach negacjonistów klimatycznych. To bardzo smutne, że centroprawica się w coś takiego zaangażowała - uważa Cesar Luena.

"Sojusze ze skrajną prawicą, weto na ostatnią chwilę, antyekologiczny populizm. Unia Europejska właśnie się przekonała, jak może wyglądać jej przyszłość. Z pozoru wtorek był dobry dla liberałów i lewicy, bo mimo przeszkód przepchnęli przez Parlament Europejski kluczowy dokument o odbudowie przyrody. Jednak przy okazji ujawnił się szerszy trend - po wyborach zielone ustawodawstwo będzie prawdopodobnie blokowane" - donosi portal Politico.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Karol Nawrocki powtarza hasło o "ekoterrorze" i obiecuje walkę z Zielonym Ładem. O roli, jaką odegrał w promocji Zielonego Ładu komisarz rolnictwa z PiS Janusz Wojciechowski, kandydat PiS na prezydenta jednak nie wspomina. Podobnie jak nie wspomina, że założenia Zielonego Ładu w Parlamencie Europejskim skrytykował premier Donald Tusk.

Karol Nawrocki obiecuje walkę z "ekoterrorem". Zapomina, że to komisarz z PiS reklamował Zielony Ład

Źródło:
Fakty TVN

Na tle różnych innych rankingów ten można uznać za listę marzeń pacjentów onkologicznych. Onkofundacja Alivia w ankiecie zapytała pacjentów, gdzie leczyć się kompleksowo, skutecznie, a do tego z szacunkiem i empatią, co przy walce z rakiem jest równie ważne jak terapia czy leki.

Pacjenci wskazali najlepsze szpitale onkologiczne. Cenią sobie bardzo empatię personelu

Pacjenci wskazali najlepsze szpitale onkologiczne. Cenią sobie bardzo empatię personelu

Źródło:
Fakty TVN

Nowoczesny, wysokospecjalistyczny sprzęt medyczny od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pomógł uratować niejedno życie. Historie wielu pacjentów chwytają ze serce. Niektórzy z nich stali się wolontariuszami i teraz sami pomagają na rzecz WOŚP. Eksperci podkreślają, że WOŚP pozwala szpitalom uzyskać nowoczesny sprzęt wcześniej, niż gdyby odbyłoby się to standardowymi procedurami.

Czy polskie szpitale potrzebują pomocy ze strony WOŚP? "Postęp byłby, tylko wolniejszy"

Czy polskie szpitale potrzebują pomocy ze strony WOŚP? "Postęp byłby, tylko wolniejszy"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Donald Trump nie wyklucza śledztwa przeciwko swojemu poprzednikowi. W wywiadzie dla Fox News wyraził zdziwienie, że Joe Biden prewencyjnie ułaskawił członków swojej rodziny, lecz nie siebie samego. Kontrowersje w pierwszych dniach prezydentury wywołała też decyzja Trumpa w sprawie skazanych za szturm na Kapitol.

Trump o Bidenie: zabawne, a może nawet smutne, że sam siebie nie ułaskawił

Trump o Bidenie: zabawne, a może nawet smutne, że sam siebie nie ułaskawił

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Sankcje nigdy nie rozwiązują sprawy, ale sankcje są tym, co może być początkiem, katalizatorem zmian w gospodarce agresora - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 europoseł Koalicji Obywatelskiej Bartłomiej Sienkiewicz. Odniósł się do działań Donalda Trumpa oraz Rosji, która "zaczyna ledwo dyszeć wobec rozmiaru pieniędzy, jakie musi płacić swoim obywatelom za udział w wojnie".

Bartłomiej Sienkiewicz: Rosja wyjdzie z tej wojny zdewastowana na bardzo długi czas

Bartłomiej Sienkiewicz: Rosja wyjdzie z tej wojny zdewastowana na bardzo długi czas

Źródło:
TVN24

"Jeżeli złapią cię za rękę, to mówisz, że to nie jest twoja ręka" - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Robert Korzeniowski, mistrz olimpijski i doradca ministra sportu, "cytując klasyka". Leszek Blanik, prezes Polskiego Związku Gimnastycznego i członek prezydium PKOl, ocenił, że kwestie finansowe w Polskim Komitecie Olimpijskim "budzą bardzo duże wątpliwości".

"Bardzo duże wątpliwości" wobec Piesiewicza. Korzeniowski "zacytował klasyka"

"Bardzo duże wątpliwości" wobec Piesiewicza. Korzeniowski "zacytował klasyka"

Źródło:
TVN24

W sobotę Hamas ma wypuścić kolejne cztery żołnierki Izraela w zamian za 200 palestyńskich więźniów. Tymczasem w Strefie Gazy rodziny wracają do swoich miast rodzinnych, by przekonać się, że zostało z nich morze gruzów. Według ONZ w Gazie zalega nawet 50 milionów ton gruzu.

Palestyńczycy wracają do gruzów w Strefie Gazy. "Można się zgubić, bo niczego nie jesteśmy w stanie rozpoznać"

Palestyńczycy wracają do gruzów w Strefie Gazy. "Można się zgubić, bo niczego nie jesteśmy w stanie rozpoznać"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump nakazał odtajnienie akt dotyczących śmierci Johna F. Kennedy'ego, Roberta Kennedy'ego i Martina Luthera Kinga Jr. Wszystkie te zabójstwa wciąż wywołują wiele pytań i wątpliwości, co w efekcie doprowadziło do powstania licznych teorii spiskowych.

"Teraz wszystko zostanie ujawnione". Donald Trump odtajnia akty dotyczące głośnych zabójstw XX wieku

"Teraz wszystko zostanie ujawnione". Donald Trump odtajnia akty dotyczące głośnych zabójstw XX wieku

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Białorusi w tę niedzielę odbędzie się "specjalna operacja wyborcza". Nikt nie nazywa głosowania wyborami, bo wynik jest znany. Tym razem raczej nie będzie w Mińsku wielotysięcznych protestów. Opozycja odsiaduje surowe wyroki więzienia. Alaksandr Łukaszenka przez ostatnie lata zrobił wszystko, by przejawy sprzeciwu zdusić w zarodku. Niewykluczone, że szykuje sobie nie tylko dożywotni urząd, ale chce zrobić z Białorusi republikę dziedziczną.

Białoruś organizuje pozorowane wybory, które wygra Alaksandr Łukaszenka

Białoruś organizuje pozorowane wybory, które wygra Alaksandr Łukaszenka

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS