Europarlament przyjął rozporządzenie o odbudowie zasobów przyrodniczych. Budzi to obawy rolników

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Parlament Europejski uchwalił rozporządzenie w sprawie odbudowy zasobów przyrodniczych. Akt musi zostać jeszcze przyjęty przez Radę Europejską, zanim stanie się prawem. W ostatniej chwili Europejska Partia Ludowa opowiedziała się przeciwko rozporządzeniu. Rolnicy protestujący przeciwko Zielonemu Ładowi obawiają się utraty obszarów rolnych.

Przyroda jeszcze się nie poddaje, jeszcze walczy, ale bez naszej aktywnej pomocy sobie nie poradzi. Cenna jest każda proekologiczna inicjatywa. Ponad 80 procent siedlisk przyrodniczych w Europie znajduje się w złym stanie. Co roku na naszym kontynencie ginie 20 milionów ptaków. W ciągu dekady na obszarach rolniczych zniknęło nawet 80 procent populacji owadów. Właśnie dlatego w Brukseli powstała inicjatywa, aby nie tylko chronić przyrodę, ale też aktywnie ją odbudowywać.

We wtorek, po prawie dwóch latach konsultacji, Parlament Europejski uchwalił rozporządzenie w sprawie odbudowy zasobów przyrodniczych. - To historyczny postęp. Unia Europejska potrzebuje polityki ekologicznej, która wykracza poza zwykłą ochronę środowiska. To prawo to krok naprzód, który dokona się do 2030 roku - mówi Cesar Luena, parlamentarzysta-sprawozdawca Socjalistów i Demokratów.

Rozporządzenie to akt prawa Unii, który obowiązuje bezpośrednio. Nie jest wdrażany przez parlamenty państw członkowskich, jak założenia dyrektyw.

ZOBACZ TEŻ: Komisarz Wojciechowski, rolnicy i rządy PiS. "Komu zawdzięczamy Zielony Ład"?

Nowe prawo przewiduje, że kraje członkowskie będą systematycznie, stopniowo odbudowywać naturalne siedliska przyrodnicze, takie jak łąki, lasy, tereny podmokłe, rzeki i jeziora. Dodatkowo odtworzone mają być torfowiska, a w ciągu 25 lat w Europie posadzone zostaną trzy miliardy drzew i odtworzone 25 tysięcy kilometrów swobodnie płynących rzek.

Brzmi to ambitnie i obiecująco, ale prawo wzbudza więcej kontrowersji niż radości. W Parlamencie Europejskim zostało uchwalone niewielką różnicą głosów. Przeciw było między innymi największe ugrupowanie - EPP, czyli Europejska Partia Ludowa. - Pozostajemy przy stanowisku, że to prawo jest źle skonstruowane i nie rozwiąże problemów, które przed nami stoją. (...) Inflacja jest napędzana rosnącymi cenami żywności. Jeśli chcemy ustabilizować inflację, to musimy prosić rolników, żeby produkowali więcej, a nie mniej - zaznacza Mafred Weber, szef EPP.

Rolnicy protestowali w Warszawie. Donald Tusk w Czechach mówił o zmianach w Zielonym Ładzie
Rolnicy protestowali w Warszawie. Donald Tusk w Czechach mówił o zmianach w Zielonym ŁadzieMaciej Knapik/Fakty TVN

Prawo w cieniu protestów

EPP wycofała swoje poparcie w ostatniej chwili i nie ulega wątpliwości, że ma to związek z przetaczającymi się przez całą Europę demonstracjami rolników. Bo nowe torfowiska i lasy miałyby powstać także na terenach, które dzisiaj są uprzemysłowione. Rolnicy nie tylko protestują przeciwko importowi żywności spoza Unii Europejskiej, ale domagają się również sprawiedliwej transformacji ekologicznej i zwrotu poniesionych kosztów. - Protestujemy, bo chcemy zniesienia Zielonego Ładu, gdyż on doprowadzi do bankructwa nasze gospodarstwa. Koszty, jakie pochłaniałby ten Zielony Ład, są nieporównywalne z tym, co my zbieramy i jaką zapłatę mamy - wyjaśnia rolnik Kamil Wojciechowski.

Europejski Zielony ŁadPAP

Oryginalne zapisy nowego proekologicznego prawa zostały złagodzone. Kraje nie mają prawnego obowiązku odbudowy siedlisk przyrodniczych, a gdy pojawi się nadzwyczajne zagrożenie dla produkcji żywności, przepisy mogą zostać zawieszone. Jednak te zmiany i tak nie skłoniły europejskich ludowców do poparcia aktu. Zagłosowali przeciw. Tak jak eurosceptyczni Konserwatyści i Reformatorzy oraz partia Tożsamość i Demokracja.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Dlaczego rolnicy protestują? Trzy główne powody

- Mimo naszych wysiłków nie udało się osiągnąć kompromisu. Niektórzy ludzie z EPP się z nami zgadzają, ale inni sprzymierzyli się ze skrajną prawicą i zagłosowali przeciw. To ryzykowna gra na zasadach negacjonistów klimatycznych. To bardzo smutne, że centroprawica się w coś takiego zaangażowała - uważa Cesar Luena.

"Sojusze ze skrajną prawicą, weto na ostatnią chwilę, antyekologiczny populizm. Unia Europejska właśnie się przekonała, jak może wyglądać jej przyszłość. Z pozoru wtorek był dobry dla liberałów i lewicy, bo mimo przeszkód przepchnęli przez Parlament Europejski kluczowy dokument o odbudowie przyrody. Jednak przy okazji ujawnił się szerszy trend - po wyborach zielone ustawodawstwo będzie prawdopodobnie blokowane" - donosi portal Politico.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Niewiele ponad rok temu dołączyli do NATO, a teraz są gospodarzami wielkich manewrów Sojuszu, które odbywają się na poligonie zaledwie 100 kilometrów od granicy z Rosją. Żołnierze z 28 krajów ćwiczą obronę wschodniej flanki NATO - nasi wojskowi, oczywiście, też tam są.

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Źródło:
Fakty TVN

Przed budynkiem uczelni protestowało kilkadziesiąt osób, ale w podobnej sytuacji jest kilkaset. Studenci dawnego Collegium Humanum - ci, którzy nie kupowali dyplomów, chodzili na wykłady, zdawali egzaminy - dziś zostali bez dyplomów i dokumentów.

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

Źródło:
Fakty TVN

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Publikacja wyników "wielkiego sondażu" właściwie niczego nie zmienia w podejściu kandydatów na kandydata Koalicji Obywatelskiej. I Rafał Trzaskowski, i Radosław Sikorski wciąż walczą o uwagę oraz o poparcie. Głosowanie w piątek. Wyniki w sobotę. Jak przebiega wybór kandydatów na prezydenta w innych partiach?

"Rozwojowa sytuacja" w PiS, w KO trwa "bratobójcza walka", a Lewica wciąż trzyma w niepewności

"Rozwojowa sytuacja" w PiS, w KO trwa "bratobójcza walka", a Lewica wciąż trzyma w niepewności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Paweł Kowal ujawnił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że w kwietniu spotkał się z senatorem Marco Rubio, który ma objąć wkrótce stery amerykańskiej dyplomacji. Jak relacjonował, swojemu rozmówcy powiedział wprost: - Czy ty sobie zdajesz sprawę, że budżet Ukrainy, ze względu na bezpieczeństwo Unii i NATO, jest zabezpieczany przez środki europejskie? Że każde euro dzisiaj wydane, to jest oszczędzanie, także potencjalnie, twoich dolarów w przyszłości?

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Źródło:
TVN24

Fair play obowiązuje nie tylko na boisku - upominają się piłkarki, oburzone tym, że najważniejszy dla nich turniej sportowy będzie sponsorowany przez Arabię Saudyjską, królestwo, które petrodolarami próbuje wymazać łamanie praw człowieka. Te petrodolary sponsorują ostatnio wiele federacji sportowych - od tenisa po Formułę 1 - a za dziesięć lat to właśnie państwo Saudów ma zorganizować mundial. Głównie dlatego, że innych chętnych nie ma.

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wojna w Ukrainie trwa już tysiąc dni. To tysiąc dni cierpienia, walki o przetrwanie i ukrywania się w piwnicach. Według UNICEF-u od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci. W Charkowie edukacja zeszła do podziemia.

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS