Elon Musk oskarżany przez byłych pracowników. "Praca w SpaceX nie jest bezpieczna"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W sobotę ma odbyć się drugi lot testowy rakiety Starship. Jednak Elon Musk ma dziś na głowie zmartwienia inne niż powodzenie tego testu. Byli pracownicy oskarżają jedną z jego firm o łamanie podstawowych zasad bezpieczeństwa w miejscu pracy, co miało doprowadzić do poważnych wypadków. Sprawą zajęli się dziennikarze śledczy agencji Reutera.

Rakieta Starship firmy SpaceX ma umożliwić ludziom powrót na Księżyc, w sobotę ma odbyć się jej kolejny lot testowy. Maszyna - najpotężniejsza, jaką kiedykolwiek zaprojektowano - wzniesie się na wysokość 234 kilometrów i zacznie okrążać Ziemię. Potem spadnie do Oceanu Spokojnego.

Pierwszy testowy lot megarakiety sprzed 7 miesięcy zakończył się niepowodzeniem, ale po dokonaniu kilkudziesięciu modyfikacji przedsiębiorstwo Elona Muska dostało od Federalnej Administracji Lotnictwa zielone światło na kolejne podejście.

W cieniu tego wydarzenia, na które czeka cały świat pasjonatów kosmosu, Musk mierzy się z poważnymi zarzutami ze strony byłych pracowników jednej z jego firm. Chodzi o podejście do bezpieczeństwa w miejscu pracy. - Praca w SpaceX nie jest bezpieczna. Mówię to, co widziałem - informuje Florentino Rios, były pracownik SpaceX.

Rios nie tylko to widział, ale i tego doświadczył. Dwa lata temu doznał poważnych obrażeń ciała podczas pracy w ośrodku produkcyjno-startowym w Brownsville w Teksasie. Sprawie przyjrzała się agencja Reutera.

- Przykucnąłem, żeby wkręcić śrubę, ale weszła tylko jej końcówka. Zacząłem więc dawać sygnał operatorowi dźwigu, ale ten na mnie nie patrzył. Usłyszałem huk. Zostałem uderzony jakimś elementem, krzyknąłem do przyjaciela, że straciłem oko - opowiada Rios.

Hubert Kijek o pierwszym starcie Starship
Hubert Kijek o pierwszym starcie StarshipTVN24

Muskowi miał przeszkadzać kolor ubrań ochronnych

Reuters opisuje, że mężczyzna został przebadany w placówce medycznej SpaceX i uznany za zdolnego do dalszej pracy. Polecono mu przyjść na kolejną zmianę. Rios na własną prośbę trafił jednak do szpitala. Lekarze powiedzieli mu, że prawdopodobnie nigdy nie odzyska wzroku w jednym oku.

- Straciłem też słuch w jednym uchu. Wielu rzeczy nie pamiętam. To bardzo wpłynęło na moją głowę. Potwornie boli mnie też szyja. Tuż po wypadku miałem też uszkodzone biodro - mówi były pracownik SpaceX.

55-latek twierdzi, że wielokrotnie prosił szefostwo o krótkofalówki i lepsze oświetlenie dla zespołu. Dziennikarze podali, że w drodze niezależnego śledztwa udokumentowali w sumie 600 wypadków pracowników na terenie ośrodka Brownsville - to nieoficjalne statystyki.

- Elon Musk, a zwłaszcza SpaceX, pracuje nad nowatorskimi, innowacyjnymi technologiami i pomaga rządowi w realizacji jego programu kosmicznego, ale to nie zwalnia go z przestrzegania prawa ani nie zwalnia go z zapewnienia pracownikom bezpiecznego miejsca pracy - podkreśla Jordan Barab, były zastępca sekretarza Administracji Ochrony Zdrowia i Bezpieczeństwa Pracy.

Elon Musk miał też polecić pracownikom SpaceX, aby nie nosili ubrań ochronnych, bo przeszkadzał mu ich kolor. Business Insider donosi, że trzej byli kierownicy w SpaceX powiedzieli agencji Reutera, że Musk miał zlecić przemalowanie maszyn z żółtego sygnałowego koloru bezpieczeństwa na kolor czarny lub niebieski, ponieważ nie podobał mu się ich wygląd. Byli przełożeni powiedzieli również, że niektórym pracownikom powiedziano, aby nie nosili żółtych kamizelek odblaskowych, gdy Musk jest na miejscu.

Pozew przeciwko firmie

Agencja Reutera zwróciła się o komentarz do Administracji Ochrony Zdrowia i Bezpieczeństwa Pracy. Rządowa agencja, której zadaniem jest inspekcja miejsc pracy, nie skomentowała jednak doniesień i nie odniosła się do sugestii o zwiększenie liczby kontroli w firmie Muska.

- Zmuszanie pracowników do wykonywania bardziej niebezpiecznej pracy, niż powinni, może prowadzić do obrażeń lub śmierci pracowników. To brzmi jak potencjalnie niebezpieczne środowisko pracy i jest to coś, czym właśnie ta instytucja powinna się zająć - wskazuje Jordan Barab.

Florentino Rios pozwał SpaceX i domaga się odszkodowania. Twierdzi, że jego utrata sprawności to wynik zaniedbań firmy. - Nie może utrzymywać rodziny, nie może zarabiać, jest cieniem człowieka, którym kiedyś był. Jak będzie wyglądać jego życie? Ma dopiero 55 lat. Wszyscy myślimy, jak mu teraz pomóc, ale nie ma powodów do optymizmu - mówi Richard Hinojosa, adwokat Florentino Riosa.

Elon Musk o spotkaniu w sprawie AI
Elon Musk o spotkaniu w sprawie AITVN24

Według akt sądowych, które przeglądali dziennikarze Reutersa, przedsiębiorstwo kosmiczne przerzuca winę za uszczerbek na zdrowiu na byłego pracownika. Już w ubiegłym roku niektórzy pracownicy SpaceX napisali list otwarty, w którym skarżyli się na zachowanie Muska. Twierdzili, że jego aktywność w mediach społecznościowych i kontrowersyjne, nierzadko dyskryminujące wpisy powodują zażenowanie i rozproszenie uwagi zespołu, co w kontekście przedsiębiorstwa kosmicznego, ściśle współpracującego z rządem jest szczególnie niepokojące.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Zniesienie karania za pomoc w aborcji, a potem legalna aborcja do 12. tygodnia, składka zdrowotna dla przedsiębiorców, kredyty mieszkaniowe i związki partnerskie. Wielu wyborców Koalicji 15 października czeka na realizację obietnic, ale prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz mówi, że nie warto tracić wyborców po to, żeby utrzymywać koalicję.

Kolejne sprawy dzielą koalicję. "Takie szarpanie publiczne nie jest czymś, czego oczekują wyborcy"

Kolejne sprawy dzielą koalicję. "Takie szarpanie publiczne nie jest czymś, czego oczekują wyborcy"

Źródło:
Fakty TVN

Benjamin Netanjahu 24 lipca wygłosi przemówienie przed połączonymi izbami amerykańskiego Kongresu. Nie padną w nim jednak słowa, na które czeka tak wielu jego rodaków. Nie będzie mógł powiedzieć, że porwani przez Hamas zakładnicy zostali uwolnieni. Dramat nie polega nawet na tym, że cierpią w niewoli. Oni umierają. Zginął także Polak Alex Dancyg. Jego 18-letnia wnuczka ma pretensje do izraelskiego rządu. Nie ona jedna.

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Źródło:
Fakty TVN

Ponad 7 tysięcy kierujących po alkoholu - to bilans policyjnych kontroli tylko w lipcu. Kierujących pod wpływem nie odstrasza nawet możliwość konfiskaty samochodu. We wtorek rząd miał zająć się ewentualnymi zmianami w przepisach dotyczących odbierania pojazdów pijanym kierującym, ale dyskusję odroczono co najmniej do końca wakacji. Premier zlecił przygotowanie raportu na temat skutków obowiązujących przepisów.

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Groźna bakteria New Delhi została wykryta w poznańskim szpitalu. Jej obecność zdiagnozowano u 11 pacjentów. Sanepid i szpital uspokajają - sytuacja jest opanowana, a chorzy są izolowani.

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Sejmie przepadł pierwszy z projektów aborcyjnych. Ministra do spraw równości Katarzyna Kotula mówiła w "Faktach po Faktach", że trzeba teraz "mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe, a co nie". - Dzisiaj jeszcze sięgnęłam do umowy koalicyjnej, bo tą umową niektórzy politycy wewnątrz koalicji 15 października się zasłaniają, a tam mamy jasno zapisane, że kobiety mają prawo decydować - dodała.

Kotula o projektach aborcyjnych: trzeba mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe

Kotula o projektach aborcyjnych: trzeba mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe

Źródło:
TVN24

- Pan prezydent nie był o tym poinformowany ani nikt z Kancelarii Prezydenta. To są decyzje ambasadora Marka Magierowskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Marcin Mastalerek, szef gabinetu prezydenta. Odniósł się w ten sposób do żądania, jakie ambasador w USA postawił w związku z tym, że MSZ wzywa go do kraju.

Sprawa "rekompensaty" Magierowskiego. Mastalerek: prezydent nie był o tym poinformowany

Sprawa "rekompensaty" Magierowskiego. Mastalerek: prezydent nie był o tym poinformowany

Źródło:
TVN24

W piątek w stolicy Francji na Sekwanie odbędzie się ceremonia otwarcia igrzysk olimpijskich. Szczegóły uroczystości nie są znane, a organizatorzy utrzymują wszystko w tajemnicy. Także to, jaka artystka wystąpi podczas ceremonii. Pojawiają się jednak spekulacje, że może to być Celine Dion. Kanadyjska piosenkarka o francuskich korzeniach kilka lat temu zniknęła ze sceny ze względów zdrowotnych.

Celine Dion wystąpi na otwarciu igrzysk w Paryżu? Wiele na to wskazuje

Celine Dion wystąpi na otwarciu igrzysk w Paryżu? Wiele na to wskazuje

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niezależnie od tego, jak oceniać dorobek czy kompetencje Kamali Harris, nie da się jej zarzucić podeszłego wieku. Ta linia narracji Trumpa z okresu późnej kampanii Bidena straciła rację bytu. Jest wręcz ryzyko, że teraz to podeszły wiek Trumpa będzie dla niego obciążeniem. Dodatkowo Kamala Harris, która przez większość kariery była prokuratorem, będzie cały czas podbijać wątek problemów prawnych kandydata republikanów.

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS