Donald Trump ułaskawił dwa indyki. Darowane życie spędzą na farmie w Wirginii


Donald Trump ułaskawił swojego pierwszego indyka. Na dwa dni przed Świętem Dziękczynienia prezydent Stanów Zjednoczonych darował życie ptakom o imionach Wishbone i Drumstick. Indyki trafią na farmę na Uniwersytecie w Wirginii. Są już tam zwierzęta ułaskawione przez Baracka Obamę, George'a Busha a nawet Billa Clintona.

Oglądaj "Fakty z Zagranicy" od poniedziałku do piątku o 19:55 w TVN24 BiS

Farma pokazowa w Blacksburgu, 400 km od Waszyngtonu. Drumstick i Wishbone - indyki z Minnesoty - nie maja pojęcia jak blisko było, by trafiły na stół. Wygrały rywalizację z dwoma kolegami z Pensylwanii.

Prezydent USA żartował, ze chciałby cofnąć decyzję swojego poprzednika o ułaskawieniu rok temu Tatera i Tota. Ale akurat ta decyzja Baracka Obamy jest nie do zmiany, a indyki są na siebie skazane.

Od czwartku ich życie będzie dużo spokojniejsze. Będzie się nimi zajmowała Mallory, studentka uniwersytetu w Wirginii.

- One się nie znają, więc musimy trzymać je osobno, by nie dochodziło do rywalizacji. Będą pewnie dobrymi sąsiadami - uważa Mallory White.

Specjalne traktowanie

Zaraz po wykluciu, w czerwcu zostały wybrane spośród 80 indyczych piskląt i oddzielone od rodzeństwa. Były oswajane z ludźmi i szczególnie traktowane. Puszczano im muzykę, by złagodzić nieco ich porywcze charaktery. Najlepiej czuły się podobno przy utworze "Hot Blooded" grupy Foreigners. W Waszyngtonie mieszkały - jakkolwiek absurdalnie to brzmi - w luksusowym hotelu.

- To wyjątkowe ptaki. Zostały specjalnie wybrane i one to wiedzą - podkreśla Mallory White.

Teraz będą mieszkać w kojcu, a po sąsiedzku Tater, który ma już półtora roku i jest dwa razy większy od młodszych kolegów. Jego brat Tot, chwilowo niedysponowany, jest w innej zagrodzie. Wishbone i Drumstick jeszcze urosną, by być tak wielkie jak Tater, który waży teraz 18 kg.

W tym roku Amerykanie zjedzą na Święto Dziękczynienia 51 mln 650 tysięcy indyków. Przeciętna rodzina wyda na świąteczną kolację średnio 64 dolary. Kilogram indyka kosztuje w USA średnio 2,5 dolara.

Autor: Agata Adamek / Źródło: Fakty z zagranicy TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Niemal codziennie dowiadujemy się o kolejnych atakach na medyków - w karetkach czy na SOR-ach. Ofiarami agresji padają ratownicy medyczni, lekarze, pielęgniarki i położne, które apelują do ministry zdrowia o zmiany. Pojawiła się między innymi propozycja "odmowy realizacji czynności ratujących zdrowie i życie w przypadku zagrożenia zdrowia i życia medyków".

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nowe, darmowe miejsca parkingowe dla szczecińskich radnych. Mieli sześć miejsc, a teraz mają osiem dodatkowych kosztem klientów urzędu, czyli suwerena, który radnych wybrał. Słowo "skandal" jest odmieniane przez wszystkie przypadki.

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Na pokładzie śmigłowca LPR-u nie było żadnego pacjenta - byli pilot, lekarz i ratownik. Podczas startu pilot nie zauważył linii średniego napięcia i gwałtownym manewrem ominął ją dosłownie w ostatniej chwili. Na nagraniach widać, jak blisko było do katastrofy.

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Źródło:
Fakty TVN

Podejrzany o zabójstwo 16-letniej Mai nie przyznaje się do winy. Nie zgadza się też na uproszczoną ekstradycję z Grecji. Sprawa zbrodni w Mławie wciąż kryje wiele tajemnic. Odpowiedzi na część pytań ma przynieść sekcja zwłok nastolatki. Jej bliscy stawiają zarzuty policji. Twierdzą, że sprawę zaginięcia Mai zlekceważono. Policja odpiera zarzuty i zwraca uwagę, że podejrzany o zabójstwo 17-latek został szybko wykryty i odnaleziony.

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Palenie blach", które odbyło się w Gdyni, to symboliczny początek budowy fregaty dla Marynarki Wojennej RP w ramach programu Miecznik. Ochrona Bałtyku przed Rosjanami to dla bezpieczeństwa zadanie kluczowe i bardzo trudne.

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Były wiceprezydent USA za pierwszej kadencji Donalda Trumpa wychodzi z cienia, by przyjąć prestiżowe odznaczenie i zabrać głos. Mike Pence cztery lata temu nie uległ presji tłumu szturmującego Kapitol, który potem w gniewie skandował, by go powiesić. Dziś Pencr recenzuje politykę nowej administracji.

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS